About wikiHow

TR_We're_here_to_help.jpg

wikiHow, binlerce insandan oluşan dünya çapında bir iş birliğidir ve tek bir hedefe odaklıdır: Dünyadaki herhangi birine herhangi bir şeyin nasıl yapılacağını öğretmek.


wikiHow’da okuduğun her şey, başkalarına yardım etmek isteyen biri tarafından yazıldı.

Misyonumuzu ne kadar ciddiye alıyoruz?

Herkese yardım etmeye çalışınca ne oluyor?

 • About 2.jpg
 • wikiHow dünyanın önde gelen nasıl-yapılır sitesi. Comscore, wikiHow’ı dünyanın 150 en çok ziyaret edilen yayımcısı arasında listelemekte.
 • wikiHow, ödüllü bir internet sitesi. Topluluğumuz için Webby Ödülü ve The Guardian ile Nesta tarafından ortaya konan Açık Yenilik yarışmasındaki Birlikte Yaratma Ödülü de dahil olmak üzere pek çok ödül kazandık. Ayrıca The New York Times, BBC, CNN, PBS, NPR, ABC, CBS, Fox, Forbes, The Times of India, CBC, The Guardian, USA Today, The New Zealand Herald ve daha fazla büyük yayınlarda da wikiHow’dan olumlu olarak bahsediliyor.
 • wikiHow, popüler kültürde oldukça söz edilen bir kaynak. Adımızın geçtiği bazı film ve televizyon dizi ve programları; The Big Bang Theory, Modern Family, Parenthood ve Kimlik Hırsızı (The Identity Thief) filmidir. Miley Cyrus, Jennifer Garner (The Tonight Show with Jimmy Fallon programında) ve Chrissy Teigen gibi pek çok ünlü wikiHow’ı kullandığını paylaşmıştır.
 • wikiHow hayatları değiştiriyor En az 4 bebeğin doğumu, acil bir durumda bir wikiHow makalesinden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. wikiHow senin de hayatını etkiledi mi? Bize haber ver!

wikiHow'un partnerleri kimlerdir?

 • Amazonlogosmall.png
  wikiHow Amazon'un partneri olmaktan gurur duyar. On binlerce wikiHow makalesine erişim için, Alexa aracınıza "bir şeyin nasıl yapılacağını" sormanız yeterli.

  Direct relief logo 130px transparent.png
  wikiHow Direct Relief'in partneri olmaktan gurur duyar. Direct Relief son derece önemli sağlık ve güvenlik içeriklerini doğrulamak için wikiHow ile birlikte çalışan ödüllü bir insani yardım kuruluşudur.

  Fblogopadding.png
  wikiHow Facebook Free Basics'in partneri olmaktan gurur duyar. Gelişen dünyada 2014 yılından bu yana 100 milyondan fazla insan wikiHow'un ücretsiz eğitici içeriğinden faydalandı.

wikiHow nasıl kuruldu?

 • Team.jpg
  Jack Herrick wikiHow’ı 2005 yılında, siteyi bugüne dek yönlendiren aynı eğitim misyonuyla kurdu. Jack, şirketin uzun vadede bu misyona eriştiğinden emin olmak için, wikiHow’ı daha büyük halka açık şirketlere satmak üzere sunulan girişim sermayesi fonları ve fırsatlarını reddetti. wikiHow bugüne dek karma bir kuruluş, yani toplumsal anlamda olumlu bir misyona sahip kâr amacı güden bir şirket olarak kalmıştır. wikiHow’ın genel merkezi Palo Alto, California’da yer almakta, ayrıca birkaç farklı ofisi de bulunmaktadır.

wikiHow'ın diğer değerleri neler?

 • World_image_thin_2.jpg
  wikiHow’ın temel misyonu, gezegendeki herkese herhangi bir şeyin nasıl yapılabileceğini öğrenme gücünü kazandırmak. Her şeyden önce, insanların öğrenmesine yardım etmek istiyoruz. wikiHow’ın diğer değerleri, bu misyonu izlememize rehberlik ediyor:
 • Herkese açığız ve paylaşmayı seviyoruz. Herkesi, rehberlerimize katkıda bulunmaya teşvik ediyoruz. İnsanların makalelerimizi paylaşmalarını teşvik etmek için makalelerimizde Creative Commons lisansı kullanıyoruz. GPL (Genel Kamu Lisansı) altında özgürce paylaştığımız açık kaynak kodlu yazılım üzerine kuruluyuz.
 • Dünya üzerinde bıraktığımız tek izin olumlu bir iz olması için çabalıyoruz. Bu yüzden, karbon-nötr bir şirketiz.
 • İnternet üzerinde ya da değil, herkese yardım etmek istiyoruz. Eğitim misyonumuzu genişletmek amacıyla pek çok kâr amacı gütmeyen kuruluşla iş birliği yaparak onlara destek veriyoruz.

İletişim

Genel Sorular ve Yardım
Posta

wikiHow, Inc.
530 Lytton Avenue, 2nd Floor
Palo Alto, CA 94301 - USA

Basın Soruları
Topluluk İrtibatı

Makale Bilgisi

Bu makale işine yaradı mı?