27 milyondan fazla kişi bize wikiHow'un kendisine yardımcı olduğunu anlattı


wikiHow’da hedefimiz okuyucularımızın ilgisini çeken, onların bilgi edinme ve duygusal ihtiyaçlarını karşılayan güvenilir makaleler sağlamak. Bugün, okuyuculara İnternet’teki en iyi nasıl-yapılır deneyimini sağlayacak eşsiz donanıma sahibiz.

15 yıldır adım adım öğretme modelimizi sürdürmekle birlikte, mümkün olan en iyi sonuçlara ulaşmak için aynı zamanda içerik oluşturma sürecimizi de incelikli bir şekilde iyileştirmeye devam ediyoruz. Milyonlarca kişiye sorunlarını çözmeleri, yeni beceriler edinmeleri, hayatın sıradan ve karmaşık anlarında destek gördüklerini hissetmelerinde yardımcı olduk.

Uzmanlarla İş Birliği
Özellikle sağlık, finans ya da hukuk önerileri gerektiren konular başta olmak üzere çoğu konuda, makalelerimizdeki içeriğin doğru, kapsamlı ve güncel olduğundan emin olmak üzere makalelerimizi gözden geçirmesi için konunun uzmanlarıyla çalışıyoruz.
450 üzerinde uzman
 ile çalışarak makalelerimizi çeşitli biçimlerde zenginleştiriyoruz. Uzmanlarımız 30.000 üzerinde makaleyi inceledi, 18.000’den fazla kullanıcı sorusunu yanıtladı ve 4.000 üzerinde ipucuyla wikiHow’a katkıda bulundu.
wikiHow’ın makalelerini gözden geçiren uzmanlar kimler?
Makaleleri gözden geçirerek, kullanıcı sorularını yanıtlayarak ve ipuçları paylaşarak bilgileriyle wikiHow’a katkıda bulunan 550’den fazla uzman eş yazardan bazılarıyla tanış.
Okuyucuların ihtiyaçlarını karşılama

Yazarlarımızı ve editörlerimizi, okuyucuların ihtiyaçlarına doğrudan hitap eden ve hedeflerine ulaşmada onlara yardım eden makalaler yazmaları, araştırma ve organizasyonlarını buna yönelik olarak yapmaları için eğitiriz. Kişiler İnternet’te gittikçe artan şekilde belirli bilgiler aradıkları için bu sorgulara karşılık verebilmek üzere nasıl-yapılır makalelerini oluşturduk. Zaman içinde başlıklar daha detaylı hâle geldi ve bu da okuyucularımızın daha çeşitlenmesine yol açtı.

Her bir makale için, izleyenleri irdeleriz:

 • Hangi sorunu çözmeye çalışıyorlar ya da hangi durum içindeler?
 • Okuyucunun ihtiyaç duyacağı en önemli bilgi nedir?
 • Okuyucunun duygusal durumu nedir?
 • Bilgi anlamındaki ya da duygusal ihtiyacın aciliyeti nedir?
 • Okuyucunun iyi oluşu üzerinde olumlu bir etkide nasıl bulunuruz?
 • Okuyucularımıza hedeflerine ulaşmalarında etkili bir şekilde nasıl yardımcı olabiliriz?
Güvenilir içerik oluşturma prensipleri
 • Yetkili:
  Yazarlarımız ve editörlerimiz her konuyu dikkatli bir şekilde araştırır ve çeşitli itibarlı kaynaklara atıfta bulunurlar. Proje yöneticilerimiz her makaleyi yayımlanmadan önce inceler. wikiHow ayrıca, uzman tavsiyesi eklemek ve okuyucu sorularını yanıtlamak için sektörün önde gelen uzmanlarıyla çalışır. Daha sonra tüm makalelerdeki okuyucu geri bildirimlerini takip eder ve bu bilgilere göre makaleleri güncelleriz.

 • Kapsamlı:
    Okuyucuların sorunları ele alabilmeleri ve projeleri güvenle tamamlayabilmeleri için detaylı rehberler sağlarız. Çoğu konu için wikiHow birden fazla yöntem önerir. Böylece okuyucular kendilerine en uygun şekilde bir işi tamamlayabilir ya da sorunu ele alabilirler. Okuyucular uzun ya da karmaşık bir işlemin nasıl yapılacağını öğrenmek istediklerinde yazarlarımız, okuyucuların ihtiyaç duyduğu tüm ayrıntıları edindiklerinden emin olabilmek için işlemi mantıksal parçalara bölerler.

 • Eğitici:
  Okuyucularımızın makale konusu hakkında daha derin bir anlayış kazanması için temel kavramları da açıklarız. Okyucuların wikiHow’dan kafası karışmış değil, öğrendiği şeyler konusunda güvenli bir şekilde ayrılması için özel çizimler, adım adım videolar oluşturur, makalelerimizi örnek belgelerle ve metin örnekleriyle, quiz sorularıyla ve çok daha fazlasıyla zenginleştiririz.

 • İlişkilendirilebilir:
  Yazarlarımızı okuyucunun duygusal durumunu göz önünde bulundurmaları için eğitir ve empati kuran tarzımız yoluyla okuyucuları rahatlatmayı hedefleriz.

 • Adım Adım:
  Kişilerin öğrenmesine yardımcı olma konusunu çok önemsiyoruz. Adım adım yapımızın takip edilmesi kolaydır ve okuyucuların ihtiyaç duydukları detaylı bilgilere ulaşmalarını sağlar.
  İçerik oluşturulması ve geliştirilmesi
 • Yeni wikiHow makaleleri hem nasıl-yapılır topluluğumuz hem Kendin Yap (DIY) meraklıları hem de yazar takımımız tarafından oluşturulur.

 • Şirket içi  içerik takımımız hangi makalelerin ilave araştırma ve düzenleme ile iyileştirilebileceğini belirlemek için okuyucuların geri bildirimlerini ve kişiye özel okuyucu memnuniyeti ölçümlerini kullanır. Sonrasında, iyi bir şekilde araştırmasının yapıldığından ve kalite esaslarımıza uyduğundan emin olmak için makaleler İçerik Proje Yöneticileri tarafından incelenir.

 • Şirket içi görsel ekibimiz öğreticiliği artırmak için makaleleri çizimlerle, videolarla ve anlık ekran görüntüleriyle zenginleştirir.

 • Şirket içi uzmanlar ekibimiz yüzlerce uzmanla partner olarak, içeriğimizin doğru olmasını ve güncel araştırmalarla desteklenmesini sağlar. İçerik Ekibi’yle yakından iş birliği içinde çalışan wikiHow uzmanları makaleleri yazar, düzenler, değerlendirir, okuyucu sorularını yanıtlar ve hatta kişisel ipuçları ve alıntılar ekler.

 • Makaleler kalitatif ve kantitatif veriler ışığında takip edilir ve güncellenir.
Kullanıcı hikâyeleri
“Makaleniz tam olarak ihtiyacım olan şeydi. Resimleri vardı, kısa egzersizlerle temel başlangıç bilgilerini içeriyordu ve önce bas bölümlerinin öğrenilmesi gerektiğini anlatıyordu. Görme engelli oğlum akordiyon çalmayı öğrenmek istiyor ve verdiğiniz bilgiler onun temel bilgilere aşinalık kazanmasını sağlamamda yardımcı oldu. Teşekkür ederim.”
- Akordiyon Nasıl Çalınır" makalesi için Linda Lourash
“wikiHow yeni başlayanlar için gerçekten çok fazla ipucu sağlıyor. Bu makale nasıl film yapımcısı olunacağı konusunda bilgi edinmeme yardımcı oldu. wikiHow’da çok şey öğrendim. Bu harika ipuçları için teşekkürler.”
- Nasıl Film Yönetmeni Olunur makalesi için A. R. Kenneth Surlo
"Tekrar açmadan önce tamamen kapalı olduğundan emin ol önerisi çok işime yaradı. Bana zaman ve para tasarrufu sağladığınız için teşekkür ederim.”
Sigorta Nasıl Değiştirilir makalesi için Liem Do