Dünyanın en büyük, en kaliteli ve ücretsiz nasıl-yapılır kılavuzunun inşasına yardımcı olmak ister misin? Üstesinden gelinmez gibi görünüyor olabilir ama her gün wikiHow’da binlerce insan bu amaca ulaşmak için omuz omuza veriyor. Neyse ki çorbada senin de tuzun olmasını sağlamanın yığınla yolu var, o yüzden sen de ilgi alanlarına ve becerilerine uygun bir şey mutlaka bulacaksın.

Adımlar

 1. 1
  Makale yazmak ya da düzenlemek için kaydolup hesap aç. Diğer wikiHow katılımcılarıyla iletişime geçmek için sohbet sayfanı kullanabilirsin.
  • Kayıtlı kullanıcılar kendileri hakkında tanıtım, katkı istatistikleri (örneğin başlatılan makaleler, makale gösterimleri ve daha nicesi) ve benzeri konuları içeren kendi kullanıcı sayfalarını oluşturabilirler.
 2. 2
  Henüz yazılmamış bir konuda yeni bir makale yaz. Hesap sahibi herkes Türkçe wikiHow’da yeni sayfa açabilir!
  • Harika bir wikiHow makalesi yazmak için gereken ipuçlarını Yazar Rehberi’nde bulabilirsin.
  • Ayrıca makale yazarken wikiHow'ın makale biçimlendirme kurallarına uyman gerekir. Bunları "Bir wikiHow Makalesi Nasıl Biçimlendirilir?" makalesinden öğrenebilirsin.
 3. 3
 4. 4
  Organize olmamıza yardım et. Kategorileme aracını kullan. Makaleleri kategorilemek, okurlarımızın aradıkları makaleleri bulmalarına yardımcı olur.
  Reklam

İpuçları

 • Hangi etkinliği seçersen seç, daima uygar, kibar ve destekleyici ol. wikiHow’da daima iyi niyetli davran.
 • Eğer acil müdahale gerektiren bir durum olursa (vandalizm ya da taciz gibi) Türkçe Proje Yöneticimiz e-posta’ye haber ver.
 • Oturum aç ya da bir hesap oluştur. İstersen anonim olarak da kalabilirsin ama hesap oluşturmak herkesle daha kişisel bir düzeyde ilişki kurmanı ve tüm düzenleme araçlarına erişmeni sağlar.
 • Aklına gelen herhangi bir soru için, tüm sayfaların sağ üst köşesinde yer alan "Yardım" seçeneğine tıklayabilirsin. Yardım Takımı’yla ya da müsait bir yöneticiyle bağlantıya geçmekten, foruma mesaj yazmaktan ya da e-posta yollamaktan çekinme.
 • İlk kez hesap açtığında bir wikiHow Turu atmanı şiddetle öneriyoruz.
 • Unutma ki katkı sağlamak, insanların bir şeyleri yapmayı öğrenmesine yardım etmek içindir. İnsanlara tam olarak bilmek istediklerini söyleyen ama tek bir kez okunan iyi bir makale, defalarca okunsa da aslında yardımcı ya da yararlı olmayan bir makaleden daha faydalıdır.
 • Mesaj ya da geri bildirim uyarıları alabilirsin. Bunlar şu konularda olabilir:
  • Bir makalede değişiklik yaptıysan ya da makaleye katkıda bulunduysan.
  • İyi gidiyorsan ya da düzenleme yaparken dikkatli olman gerekiyorsa.
 • Burada bazen seninkinden farklı zihniyete ve inançlara sahip insanlar olduğunu göreceksin. Eğer fikir ayrılığına düşersen kaygılarını sakince ve açık seçik bir şekilde tartışmayı deneyebilirsin. Önerdiğin çözüm kabul edilmezse hüsrana uğramamanı tavsiye ediyoruz. Şunu unutma ki herkes aynı fikirde değildir ve hayatta her zaman istediğin olmaz.
 • Eğer yaptıkların geri alındıysa bunu yapan editöre nedenini sorabilir, böylece gelecekte bu durumun tekrarlanmasını önleyebilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Lütfen wikiHow’da vandallık yapma, istenmeyen mesajlar yollama ya da wikiHow’a zarar verecek katkılarda bulunma. Ne yazık ki wikiHow’a istenmeyen mesajlar atan, vandallık yapan, konuyla ilgisiz ya da küfürlü yazılar paylaşanlarla çok sık karşılaşıyoruz. Bu çok üzücü çünkü yararlı ve ücretsiz bir nasıl-yapılır kılavuzu oluşturma amacımıza zarar veriyor. Böyle bir durum engellenmene bile yol açabilir. Vandallığı ya da istenmeyen mesaj yollamayı eğlenceli buluyorsan unutma ki engellenmek hiç de eğlenceli değil.
 • Eğer hoşuna giden bir yanıt bulamazsan lütfen hayal kırıklığına uğrama ve wikiHow’ın belirli bir hedefe yönelik çalışan bir topluluk olduğunu unutma. wikiHow daima elinin altındadır ama her zaman seninle aynı fikirde olmayabilir.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 169 kişi çalıştı. Bu makale 27.432 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 27.432 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam