Dış kaynaklardan alıntı yapmak okuyucuların bir wikiHow makalesindeki adımların bir görevi gerçekleştirmenin en iyi yolunu aksettirdiğini bilmelerini sağlamanın harika bir yoludur. Bu referansları sağlamanın en etkili yolu satır içi (metin içinde) alıntılar kullanmaktır. Bu makale, Referanslar başlığı altında otomatik olarak numaralı alıntılar oluşturabilmen için alıntıları düzgün bir şekilde nasıl düzenleyeceğini gösterecek.

Adımlar

 1. 1
  Makalen için tarafsız, güvenilir ve uygun kaynak malzemeler bul. İdeal olarak, bunlar birçok kaynaktan alınan bilgilerin özetinden ziyade orijinal makaleler olmalıdır. Bilgi, saygın kuruluşlar veya yazarlar tarafından üretilmeli ve kendini tanıtma amacıyla güdülmemelidir.
  • Sayfada paylaşılan bilginin doğrudan kaynakları olmayan ve itibarlı ya da tarafsız olmayan bağlantıları eklemekten kaçın. Eğer belirli siteleri ya da hizmetleri tanıtmaya veya birçok yerde aynı siteye tekrar tekrar bağlantı eklemeye çalıştığın görülürse, söz konusu internet sitesi kara listeye alınarak gelecekte wikiHow üzerinde kullanımı önlenecektir.
 2. 2
  Bir alıntı ekle. Bunu yapmak için makalenin düzenleme sayfasını aç ve imlecini bir alıntı veya referans gerektiren ilk bilgi cümlesinin sonrasına yerleştir.
  • Referans biçimlendirmesini ve bağlantısını aşağıdaki gibi yaz:<ref>http://www.ornekkaynaksitesi.com/bilgiyi-buldugun-sayfa</ref>
  • Kitaplar veya dergiler gibi internet üzerinde olmayan kaynaklar için açık ve kapalı ref etiketleri arasına gerekli bilgileri yazarak çalışmayı tanıt. Bu bilgiler, yazarın soyadı, isminin ilk harfi, yayın yılı (parantez içinde), çalışmanın başlığı, bölüm başlıkları, sayfa numaraları ve referans kaynağı bulmak için gereken diğer bilgileridir.
  • Eğer kaynak bir kitapsa kitabın ISBN'sini (Uluslararası Standart Kitap Numarası) aşağıda gösterildiği gibi kaynaklar bölümünde belirterek okuyucunun kitabı İnternet üzerinde aramasına yardımcı olabilirsin.
 3. 3
  Referans vermeyi düşündüğün makalede sonraki olaya geç. Eklemeyi planladığın tüm referansları eklemeyi tamamlayıncaya kadar alıntı işlemini gerektiği gibi tekrarla. Okuyucuların kaynağı merak edebileceği her yerin ya da önerinin sonunda bir referans sağla. Birden fazla yerde kullandıysan referans bağlantılarını tekrarlamakta sorun yoktur.
 4. 4
  Gerekiyorsa "Referanslar" bölümünü oluştur. Rehberli Düzenleyici kullanıyorsan bu bölüm zaten bulunuyor olmalı. Gelişmiş Düzenleyici kullanıyorsa bunu el ile ekleyebilirsin; sayfanın en altında, Bununla ilgili wikiHow'lar bölümünün aşağısında olmalı ve "== Referanslar ==" şeklinde etiketlenmelidir.
 5. 5
  "Referanslar" bölümünün altına {{reflist}} yaz. Bu şablon, numaralı alıntı listesinin oluşturulması için otomatik olarak kod üretir. Önünde bir madde işareti olmasına gerek yoktur.
 6. 6
  Sayfanı kaydet ve bağlantılarını test et. Her şey doğruysa wikiHow üzerindeki bilgilerin kalitesini ve güvenilirliğini geliştirmede önemli ilerlemeler kaydetmiş oldun.
  Reklam

İpuçları

 • Sadelik adına, referans olarak sadece bağlantıyı bir etiket olmadan kullanmak en iyisidir. Bağlantı, okuyucuya bilginin tam olarak nereden geldiğini söyleyecektir. Ayrıca, düzenleme sayfasında daha az yer kaplayarak editörlerin kafa karışıklığını en aza indirgeyecektir.
 • Burada açıklanan alıntı biçiminin kullanılmasının asıl amacı gerçek bilgileri alıntılarken wikiHow'daki içeriği desteklemek ve bir makalenin doğru olduğunu göstermektir. Bu tür alıntılamayı ek bilgilere veya numaralı referanstan önceki bilgileri doğrudan desteklemeyen diğer sayfalara bağlantı vermek için kullanma.
 • Rehberli ya da gelişmiş düzenleyici kullanırken daha genel referans malzemelerine de bağlantı verebilirsin ancak, mümkün olduğunca satır içi (metin içinde) alıntılar kullanılması iyi olur.
 • Eğer aynı kaynağı birden çok kez kullanıyorsan referansı bir "ref adı" kullanmak yerine tamamen tekrarlamak en iyisidir. Bu şekilde, eğer birisi bir sonraki düzenlemede ilk referansı kaldırırsa kalan referanslar da kaybolmaz.
 • Bilgi hırsızlığının önüne geçilmesi için kaynaklara referans verilmesi teşvik edilir.
Reklam

Uyarılar

 • Her referansı </ref> ile sonlandırarak kapattığından emin olmak için her zaman iki kez kontrol et. Bunu yapmamak, sayfayı kaydettiğinde veya ön izleme yaptığında ciddi biçimlendirme hatalarına neden olur.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 40 kişi çalıştı. Bu makale 3.452 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 3.452 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam