uTorrent ile İndirme Nasıl Yapılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi sana BitTorrent dosyalarını, ücretsiz bir torrent programı olan uTorrent ile nasıl indireceğini öğretir. uTorrent ile bir şey indirmeden önce protokol şifrelemesini ayarlamak isteyebilirsin; bu sayede uTorrent programından torrent’ın sunucusuna giden bağlantının güvenli olduğundan emin olursun. Satın almadığın, telif hakkı koruması olan bir içeriği indirmenin İnternet korsanlığına ve telif hakkı ihlâline girdiğini ve ciddi yasal sonuçları olabileceğini unutma.

Kısım 1 / 2:
Protokol Şifrelemesini Etkinleştirmek

 1. 1
  uTorrent’ı aç. Uygulamanın görünüşü açık yeşil arka planın üzerinde yer alan beyaz bir "µ" simgesi şeklindedir. uTorrent penceresi açılır.
 2. 2
  Seçenekler (Windows) veya uTorrent (Mac) butonuna tıkla. uTorrent penceresinin sol üst köşesinde yer alır. Açılır bir menü görünür.
 3. 3
  Tercihler’e tıkla. Bu seçenek açılır menünün en üstüne yakın bir yerdedir. Tıklayınca Tercihler penceresi açılır.
 4. 4
  BitTorrent sekmesine tıkla. Bunu Tercihler penceresinin sol tarafında (Windows) veya en üstünde (Mac) bulursun.
 5. 5
  "Protokol Şifrelemesi" adlı açılır kutucuğa tıkla. Bu kutucuk Tercihler penceresinin en altına yakın bir yerdedir. İçinde "Etkisiz" yazar. Tıklayınca açılır bir menü belirir.
  • Mac’te açılır bir menü yoktur; bunun yerine pencerenin en altındaki "Giden Şifreleme" bölümüne bak.
 6. 6
  Etkin veya Zorlu butonuna tıkla. Böylece uTorrent ile indirdiğin her şey için protokol şifrelemesi açılmış olur.
  • Zorlu’yu seçmek bağlantının güvenliğini daha tutarlı bir şekilde sağlar; ama bazen indirmeni yavaşlatabilir veya bağlantında kopmalara neden olabilir.
 7. 7
  Uygula’ya ve sonra da TAMAM’a tıkla. Her iki seçenek de pencerenin en altındadır. Böylece yaptığın değişiklikler kaydedilir. Artık bir torrent indirebilir ve bu torrent'ı uTorrent’te açarak torrent’ın dosyalarını indirebilirsin.
  • Mac’te ayarlar otomatik olarak kaydedilir; yani kaydetmek yerine sol üst köşedeki kırmızı çembere tıklaman yeterli olur.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
uTorrent ile İndirme Yapmak

 1. 1
  İndirmek için bir torrent bul. Torrent dosyası, torrent’ın bağlı dosyalarını (film, oyun dosyaları, PDF’ler gibi) indirmek için bir torrent istemcisinde (şu anda uTorrent) açtığın bir dosyadır. İndirmek istediğin torrent’ı bulmak için, güvendiğin bir torrent sitesini aç ve indirmek istediğin torrent’ı ara.
  • Güvendiğin bir torrent arama siten yoksa bir arama motorunda, indirmek istediğin şeyin adını yazdıktan sonra arkasına "torrent" ifadesini ve mevcut yılı ("2017" gibi) ekleyip Enter’a bas.
 2. 2
  Torrent dosyasını indir. Tercih ettiğin sitedeki İndir butonuna bas ve torrent’ın inmesini bekle. İndir butonunun her sitede farklı görüneceğini unutma; buton bazı durumlarda bir sözcük yerine aşağı bakan bir ok şeklinde bile karşına çıkabilir.
  • Torrent dosyaları, internette saklanan dosyalara yönelik bağlantılardan fazlası olmadığı için torrent dosyasını indirmek birkaç saniyeden fazla sürmez.
 3. 3
  Torrent dosyasına çift tıkla. uTorrent’ı yüklediğinde programın, bilgisayarında varsayılan torrent istemcisi haline gelmiş olması gerekir; bu yüzden bir torrent dosyasına çift tıklayınca torrent dosyası uTorrent’te açılır.
  • uTorrent varsayılan torrent istemcin değilse uTorrent açıkken programın (Windows) veya ekranın (Mac) sol üst köşesindeki Dosya butonuna tıkla, sonra da Torrent Ekle…’ye tıkla. Pencerede torrent’ını seç ve ’a tıkla.
 4. 4
  İstendiği zaman TAMAM’a tıkla. Seçenekler penceresinin en altındadır.
  • Ayrıca burada indirmek istediğin dosyalar ve dosyaları indirmek istediğin klasör (İndirmeler gibi) bilgileri de dâhil olmak üzere torrent’ın indirme bilgisini görebilirsin.
 5. 5
  Torrent’ının dosyalarının inmeye başlamasını bekle. uTorrent penceresinde torrent’ının ismi üzerinde "İndiriliyor %0.0" ifadesini gördüğün zaman torrent’ının dosyaları indiriliyor demektir.
  • Torrent’ın tam indirme hızına ulaşması birkaç dakika sürebilir.
 6. 6
  İndirme bittikten sonra torrent’ın kaynak göndermesine izin ver. "Kaynaklar", torrent’ın içeriğini indirmiş ve şimdi de bu bilgiyi internete yükleyen kişilerdir; uTorrent’ten yaptığın indirmeleri kaynaklar sayesinde yaparsın. Yaptığın indirmenin karşılığını topluluğa geri ödeyebilmek için en azından indirdiğin süre kadar kaynak göndermek genel bir nezaket olarak kabul edilir.
  • Torrent’lar tüm dosyalar indikten sonra otomatik olarak kaynak göndermeye başlar.
  Reklam

İpuçları

 • İndirmende tamamlanmaya yetecek kadar kaynak yoksa indirmeyi hızlandırmak veya tamamlanmasına yardımcı olmak için kaynakları artırabilirsin.
 • uTorrent’ı yalnızca resmi uTorrent sayfasından indir. Programı başka yerlerden indirmek, istemeden zararlı yazılım yüklenmesine neden olabilir.
 • İndirmenin güvenli olup olmadığını öğrenmek için, indirdiğin dosyaya yapılan yorumları kontrol ettiğinden emin ol.

Reklam

Uyarılar

 • Normalde satın alman gereken film, müzik, yazılım veya diğer tüm dijital eşyaları indirmek, bu eşyaları çalmakla aynı derecede suç teşkil eder.
 • uTorrent’ın standart sürümünü kullanmak ücretsizdir ve her zaman öyle olmuştur. uTorrent’ın standart sürümü için ödeme yapman istenirse yapma ya da uTorrent’ı o siteden indirme.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.
Bu sayfaya 5.551 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam