"MySQL Veri Tabanı Nasıl Silinir" sayfasının sürümleri arasındaki fark

WikiHow Çeviri (mesaj | katkılar)
1 week önce
("Bu wikiHow makalesi sana, bir MySQL veri tabanını silmek için bilgisayarının komut satırını nasıl kullanacağını öğretir. Bir MySQL veri tabanın..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
WikiHow Çeviri (mesaj | katkılar)
1 week önce
("Bu wikiHow makalesi sana, bir MySQL veri tabanını silmek için bilgisayarının komut satırını nasıl kullanacağını öğretir. Bir MySQL veri tabanın..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
(Fark yok)

08.41, 14 Ağustos 2019 itibarı ile sayfanın şu anki hâli

Bu wikiHow makalesi sana, bir MySQL veri tabanını silmek için bilgisayarının komut satırını nasıl kullanacağını öğretir. Bir MySQL veri tabanını silmek için silme izinlerine sahip olan bir hesaba erişimin olması gerekir; "root" (kök kullanıcı) hesabı gibi.

Adımlar

 1. 1
  MySQL Komut Satırı’nı aç. MySQL’de bir veri tabanını silmek için bilgisayarının Komut İstemi’ni (Windows) veya Terminal’ini (Mac) kullanman gerekir.
 2. 2
  Oturum açma komutunu gir. Aşağıdaki komutu yaz, ardından Enter’a bas.
  mysql -u root -p
  
  • Root (kök kullanıcı) hesabına erişimin yoksa "root"un yerine kendi kullanıcı adını gir. Hesabın okuma/yazma izinlerinin olması gerekir.
 3. 3
  İstendiği zaman parolanı gir. MySQL’de oturum açmak için girdiğin parolayı gir, ardından Enter’a bas.
 4. 4
  Veri tabanlarının bir listesini görüntüle. MySQL açılınca MySQL veri tabanlarının bir listesini görmek için aşağıdaki komutu yaz ve Enter’a bas:
  SHOW DATABASES;
  
 5. 5
  Silmek istediğin veri tabanının adını bul. Silmek istediğin veri tabanını bulana kadar veri tabanları arasında gezin. Veri tabanının üzerinde görününce adını not aldığından da emin ol. [1]
  • Mac kullanıyorsan veri tabanları büyük-küçük harfe duyarlı olur. Yani veri tabanının adında büyük harfler varsa doğru veri tabanını sildiğinden emin olmak için "delete" (sil) komutunda büyük harfleri doğru yazman gerekir.
 6. 6
  Veri tabanını sil. DROP DATABASE isim; yaz, ardından Enter’a bas; buradaki "isim" ibaresi veri tabanının adıdır. Mesela "Çiçekler" adındaki bir veri tabanını silmek için aşağıdaki komutu girersin:
  DROP DATABASE Cicekler;
  
 7. 7
  Veri tabanlarının güncellenmiş listesini incele. SHOW DATABASES; komutunu girip kullanılabilir veri tabanları arasında gezinerek veri tabanının silindiğinden emin olabilirsin. Sildiğin veri tabanının orada bulunmaması gerekir.

İpuçları

 • Veri tabanının bulunup bulunmadığından emin değilsen DROP DATABASE IF EXISTS isim; komutunu girmek, veri tabanının kayıtlı olmadığı halde görüntülenmesi hatasını önler.
 • Pek muhtemel olmasa da yerel sunucu dışındaki bir sunucudan bir veri tabanı silerken oturum açma komutunu mysql -u root -h host -p şeklinde girersin; buradaki "host" (konak), sunucunun IP adresidir.

Uyarılar

 • Her kullanıcının okuma/yazma izinleri olmaz. Veri tabanlarını silmene izin veren bir hesap kullandığından emin ol (root (kök kullanıcı) hesabı gibi).