"Minecraft'te Koordinatların Nasıl Bulunur" sayfasının sürümleri arasındaki fark

WikiHow Çeviri (mesaj | katkılar)
1 week önce
("Minecraft, dünyadaki konumunu bir koordinat sistemi kullanarak takip eder. Bu koordinatlar, Minecraft’in bilgisayar sürümündeki hata ayıklama ekranınd..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
WikiHow Çeviri (mesaj | katkılar)
1 week önce
("Minecraft, dünyadaki konumunu bir koordinat sistemi kullanarak takip eder. Bu koordinatlar, Minecraft’in bilgisayar sürümündeki hata ayıklama ekranınd..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
(Fark yok)

06.28, 13 Ağustos 2019 itibarı ile sayfanın şu anki hâli

Minecraft, dünyadaki konumunu bir koordinat sistemi kullanarak takip eder. Bu koordinatlar, Minecraft’in bilgisayar sürümündeki hata ayıklama ekranında gizlidir. Konsolda oynuyorsan koordinatları Map’ini (Harita) açınca görürsün. Minecraft PE’yi oynuyorsan koordinatlarını bulmak için üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyacın olur; çünkü Minecraft PE’de Map öğesi ve hata ayıklama ekranı yoktur.

1
PC/Mac

 1. 1
  Tam hata ayıklama ekranını etkinleştir. Hata ayıklama bilgisi yeni sürümlerde varsayılan olarak azaltılmıştır. Tam hata ayıklama ekranını Options (Ayarlar) menüsünden etkinleştirebilirsin.
  • Options (Ayarlar) menüsünü aç ve "Chat Settings"i (Sohbet Ayarları) seç. "Reduced Debug Info"’yu (Azaltılmış Hata Ayıklama Bilgisi) devre dışı bırak. [1]
 2. 2
  Debug (Hata Ayıklama) tuşuna bas. Böylece Minecraft’in hata ayıklama bilgisi çıktıları görüntülenir. Tuş genelde F3’tür; ama senin bilgisayarında farklı olabilir: [2]
  • Masaüstü bilgisayarlarda F3’e basınca hata ayıklama ekranı açılır.
  • Çoğu dizüstü bilgisayarda ve Mac bilgisayarlarda Fn+F3 tuşlarına basman gerekir.
  • Yeni Mac bilgisayarlarda Alt+Fn+F3 tuşlarına basman gerekir.
 3. 3
  Koordinatları hata ayıklama ekranında bul. Hata ayıklama çıktısında bir sürü bilgi görürsün. Basit koordinatlar "Block" (Blok) olarak adlandırılmıştır; detaylı koordinatlar ise "XYZ" olarak adlandırılmıştır. Hangi yöne baktığını söyleyen "Facing" (Bakış) adlı bir girdi de görürsün.
 4. 4
  Koordinatları yorumla. Konumun, Minecraft dünyana başladığın bloğa bağlıdır. "Block" (Blok) girdisi, etiketler olmadan üç koordinat numarası (XYZ) görüntüler.
  • "X", başlangıç bloğunun doğusundaki veya batısındaki konumundur (boylam).
  • "Y", başlangıç bloğunun üstündeki veya altındaki konumundur (irtifa).
  • "Z", başlangıç bloğunun kuzeyindeki veya güneyindeki konumundur (enlem).
 5. 5
  "Block" (Blok) değerlerinin değişimini görmek için etrafta hareket et. Bu, koordinat sisteminin nasıl çalıştığını kavramana yardımcı olur. "X" değeri negatifse başlangıç bloğunun batısındadır. "Z" değeri negatifse başlangıç bloğunun kuzeyindesindir.
  • Genelde X,Z:0,0 koordinatlarında başlasan da (blok suda olmadığı sürece) başlangıç konumunun Y değeri genelde 63 civarında olur; çünkü bu deniz seviyesidir.

2
Konsol

 1. 1
  Map’ini (Harita) aç. Minecraft’in konsol sürümlerinde (Xbox, PlayStation, Wii U) koordinatlarını haritanın üzerinde bulabilirsin. Yeni bir dünya yaratıldığında tüm oyuncular bir haritayla başlarlar. Envanterindeki haritanı aç.
 2. 2
  Koordinatlarını bul. Mevcut koordinatların, harita açıkken haritanın en üstünde görünür. Üç koordinat vardır: X, Y ve Z.
 3. 3
  Koordinatları yorumla. Koordinatlar, ilk doğduğun bloğa göre belirlenir. "X" enlem değerindir; başlangıç bloğunun doğusundaki veya batısındaki konumundur. Z, başlangıç bloğunun kuzeyindeki veya güneyindeki konumundur. Bu senin boylam değerindir. Y, temel kayanın üzerindeki mevcut irtifandır.
  • Başlangıç bloğun genelde X,Z:0,0 olur. 0,0 konumu su altındaysa başlangıç bloğun yakınlarda bir yerde olur.
  • Başlangıçtaki Y koordinatın, doğduğun yüksekliğe bağlı olarak değişir. Deniz seviyesi Y:63’tür.
 4. 4
  Hareket ederken koordinatların değişimini izle. Dünya üzerinde hareket ettiğinde koordinatların gerçek zamanlı olarak değiştiğini görebilirsin. "X" değeri pozitifse başlangıç bloğunun doğusundasındır. "Z" değeri pozitifse başlangıç bloğunun güneyindesindir.

3
Minecraft PE

 1. 1
  Duraklatma butonuna tıkla ve dünyanın ayarlarına git. MCPE Update 1.12 (1.12 Güncellemesi) itibarıyla koordinatlarını bulmak için üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyacın olmaz.
 2. 2
  Activate Cheats’e (Hileleri Etkinleştir) tıkla.
 3. 3
  Show Coordinates’e (Koordinatları Göster) tıkla.
 4. 4
  Koordinatları yorumla. Üç koordinat, (bu sırayla) X, Y ve Z’dir.
  • "X" enlem değerindir. X pozitifse başlangıç bloğunun doğusundasındır. X negatifse batıdasındır.
  • "Y" senin irtifandır. 63 deniz seviyesidir, 0 ise temel kayadır.
  • "Z" senin boylam değerindir. Z pozitifse başlangıç bloğunun güneyindesindir. Z negatifse başlangıç bloğunun kuzeyindesindir.

İpuçları

 • Koordinatlarında tek değerlik bir değişim olursa bir blok boyunca hareket etmişsindir. Mesela Y koordinatı bir artarsa irtifan temel kaya üzerinde bir blok artmıştır.