iPhone'unla taramak istediğin fiziksel bir belgen mi var? Dosyalarının bir kopyasını her zaman üzerinde tutabilmek güzel bir şeydir. İyi ki iPhone Notlar uygulamasının belgeleri tarama yeteneği var. Bu wikiHow makalesi sana, iPhone'undaki Notlar uygulamasını kullanarak belgeleri nasıl tarayacağını öğretir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Belge Taramak

 1. 1
  Notlar uygulamasını aç. Notlar uygulaması iPhone'una önceden yüklenmiş olarak gelir. Uygulamanın, üstünde sarı bir şerit bulunan bir not defteri kağıdına benzeyen bir simgesi vardır. Notlar genellikle eklediğin son notu açar.
  • iPhone'unda Notlar uygulaması yüklü değilse App Store'dan ücretsiz olarak indirebilirsin.
 2. 2
  Yeni bir not oluşturmak için butonuna dokun. Bu, sağ alt köşede bulunan ve bir kalem ve kağıda benzeyen simgedir. Mevcut bir notu da açabilirsin.
  • Mevcut bir nottan geri dönmek adına notu kaydetmek için, yukarıyı gösteren oklu bir kutuya benzeyen simgeye dokun. Ardından sol üst köşedeki Notlar’a dokun.
 3. 3
  Kamera simgesine dokun. Açık bir notun yoksa sağ alt köşede kameraya benzeyen sarı simge olur. Açık bir notun varsa klavyenin üzerinde kameraya benzeyen simge olur.
 4. 4
  Belge Tara'ya dokun. Bu, kamera menüsünün üst kısmındaki ilk seçenektir.
 5. 5
  Telefonunun kamerasını belgeye doğru tut. Bu, telefonunun arkasındaki kamerayı kullanır. Ekranda görüntülemek için telefonunu belgenin üzerine tut. Belge sayfasının net bir görüntüsünü aldığında ekranın üzerinde sarı bir kutu belirir.
  • Belge ortalanmış durumdayken ekrana dokunmak, kaliteyi olabildiğince fazla korumak için kamerayı yeniden odaklar.
 6. 6
  İç içe geçmiş üç daireye benzeyen simgeye dokun. Bu, ekranın üst tarafındadır. Bu seçenek, belge için renk modunu seçmene olanak tanır.
 7. 7
  Renk seçeneklerinden birine dokun. Aralarından seçim yapabileceğin dört seçenek vardır:
  • Renk: Bu, sayfa renklerini görüntüler ancak sayfanın parçası olmayan renkleri (gölgeler vs.) ortadan kaldırmaya çalışır.
  • Gri Tonlu: Bu; sayfayı, renkleri gri gölgelerle değiştirilmiş bir görüntü olarak görüntüler.
  • Siyah Beyaz: Bu, sayfayı gri gölgeler olmadan düz siyah beyaz olarak görüntüler.
  • Fotoğraf: Bu, sayfayı efektsiz bir fotoğraf görüntüsü olarak görüntüler. Fotoğrafı Kamera uygulamasıyla çekmişsin gibi.
 8. 8
  "Yakala" butonuna dokun. Bu, ekranın altındaki beyaz dairedir. Bunu yapmak fotoğrafı çeker. Belgenin etrafında sarı kutuyu gördüğünde yakala düğmesine dokunmaya çalış.
 9. 9
  Ana hattın köşelerini sayfanın köşelerine sürükle (gerekirse). iPhone'un sayfayı net bir şekilde algılayamazsa ekranda bir dikdörtgen çerçeve görürsün. Ana hattın köşelerine dokun ve ekranda sayfanın köşelerine sürükle. Ana hattın sayfanın kenarlarıyla aynı hizada olduğundan emin ol.[1]
 10. 10
  Taramayı Sakla'ya dokun. Resmin görünüşünden memnunsan Taramayı Sakla’ya dokun. Bu, resmin sağ alt köşesindedir.
  • Resmin görünüşünden memnun değilsen başka bir fotoğraf çekmek için Yeniden Çek seçeneğine dokun.
 11. 11
  Ek sayfalar için aynı işlemi tekrarla. Belgende birden fazla sayfa varsa sonraki sayfaya geç ve kamerayı sayfaya tut. Sonraki sayfanın resmini çekmek için "Yakala" butonuna dokun. Ekranın altında her sayfa için bir küçük resim görürsün.
 12. 12
  Bir sayfaya dokun. Bu, sayfayı tam ekran olarak gösterir. Her sayfanın rengini veya görünümünü değiştirmek için kullanabileceğin birkaç seçenek daha vardır.
 13. 13
  Kaydet'e dokun. Belgenin tüm sayfalarını taramayı bitirdiğinde, belgeyi kaydetmek için Kaydet’e dokun. Bu, belgeyi bir not olarak kaydeder.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Belgeyi Kaydetmek ve Paylaşmak

 1. 1
  Notlar uygulamasını aç. Notlar uygulaması iPhone'una önceden yüklenmiş olarak gelir. Uygulamanın, üstünde sarı bir şerit bulunan bir not defteri kağıdına benzeyen bir simgesi vardır.
 2. 2
  Notlar'a dokun. Bu, Notlar uygulamasının sol üst köşesindedir. Bu, tüm notlarının bir listesini görüntüler.
 3. 3
  Belgeni içeren nota dokun. Bu, notu belgenin sayfalarını küçük resim olarak görüntülenir şekilde açar.
 4. 4
 5. 5
  Paylaşmak istediğin bir uygulamaya dokun. Belgeyi e-posta ile göndermek istiyorsan Posta uygulamasına veya Gmail'e dokunabilirsin. Bu, belgeyi bir ek olarak iliştirir. Alıcı, konu ve e-posta metni dâhil olmak üzere e-postanın geri kalanını doldur ve dosyayı göndermek için e-postayı gönder.
 6. 6
  Dosyalar'a Kaydet'e dokun. Bu, Paylaş menüsünün altındadır. Bu, belgeyi iPhone, iCloud veya diğer hizmetlere kaydetmene olanak tanır.
 7. 7
  Kaydetmek istediğin konuma dokun. Mesela belgeyi iPhone'una kaydetmek istersen iPhone'umda’ya dokun. iCloud'a kaydetmek istersen iCloud Drive’a dokun. Bu, belgeye tüm cihazlarından erişmeni sağlar. Google Drive, Dropbox veya OneDrive gibi başka bir bulut himzetine de dokunabilirsin.
  • Dosyaları Google Drive, Dropbox ve OneDrive gibi hizmetlere kaydetmek için, iPhone'unda uygulamanın yüklü olması ve hesabında oturum açmış olman gerekir.
 8. 8
  Kaydet'e dokun. Bu, belgeyi seçtiğin konuma kaydeder. iPhone'undaki Dosyalar uygulamasını kullanarak iPhone'unda veya iCloud Drive'da depolanan dosyalara erişebilirsin. Bunun mavi bir klasöre benzeyen bir simgesi vardır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Belge İmzalamak

 1. 1
  Notlar uygulamasını aç. Notlar uygulaması iPhone'una önceden yüklenmiş olarak gelir. Uygulamanın, üstünde sarı bir şerit bulunan bir not defteri kağıdına benzeyen bir simgesi vardır. Notlar uygulamasını açmak için simgeye dokun.
 2. 2
  Notlar'a dokun. Bu, Notlar uygulamasının sol üst köşesindedir. Bu, tüm notlarının bir listesini görüntüler.
 3. 3
  Belgeni içeren nota dokun. Bu, notu belgenin sayfalarını küçük resim olarak görüntülenir şekilde açar.
 4. 4
  İmzalamak istediğin sayfaya dokun. Bu, resmi tam ekran modunda görüntüler.
 5. 5
 6. 6
  İşaretle'ye dokun. Bu, işaretçi ucuna benzeyen bir simgenin yanındadır. Bu, bazı işaretçi ve renk seçeneklerini görüntüler.
 7. 7
  + butonuna dokun. Bu, alttaki işaretçi seçeneklerinin sağındadır. Bu, bazı seçeneklerin bulunduğu bir açılır menü görüntüler.
  • Alternatif olarak, işaretçi seçeneklerinden birine dokunarak onu seçebilir, ardından rengi seçmek için renkli bir daireye dokunabilirsin. İmzanı elle atmak için parmağını veya Apple Pencil'ı kullan.
 8. 8
  İmza'ya dokun. Bu, açılır menüdeki ikinci seçenektir.
 9. 9
  İmzanı sürükleyip bırak veya yeni bir tane oluştur. iPhone'una zaten kayıtlı bir imzan varsa ona dokunup belgede imzalamak istediğin sayfaya sürükle. İmzan yoksa bir tane oluşturmak için aşağıdaki adımları kullan:
  • İmza Ekle veya Kaldır’a dokun.
  • Sağ üst köşedeki artı (+) simgesine dokun.
  • İmzanı satıra atmak için parmağını veya Apple Pencil'ı kullan.
  • Bitti’ye dokun.
 10. 10
  Bitti'ye dokun. Bu, belgeni imzanla kaydeder.
  Reklam

İpuçları

 • Notlar'da bir belge açtığında, ekranın altındaki seçeneklere dokunarak rengi ve kırpmayı ayarlayabilir resmi döndürebilirsin.
 • Taramayı bitirdiğinde belgene ek bir metin notu ekleyebilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • iCloud Drive'ın varsayılan depolama sınırı beş gigabayttır. Bundan daha fazlasını depolamak istiyorsan iCloud saklama alanını yükseltmen gerekir .
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır.
Bu sayfaya 631 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam