Bu wikiHow makalesi sana, telefon aramalarında kullanmaya başlamak için yeni veya kullanılmış bir iPhone’un SIM kartını nasıl etkinleştireceğini öğretir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Wi-Fi veya Hücresel Bağlantı Kullanmak

 1. 1
  Gerekirse SIM kartı iPhone’una tak. iPhone’unu nasıl aldığına ve hizmetine bağlı olarak, etkinleştirmeye başlamadan önce iPhone’una yeni bir SIM kart takman gerekebilir. Bir operatörden doğrudan yeni bir iPhone aldıysan telefon genelde SIM kartı takılı hâlde gelir.
  • SIM kartın, iPhone’unun operatörü tarafından etkinleştirilmiş olması gerekir. Operatör tarafından kilitlenmiş bir telefonda seninkinden başka bir operatörün SIM kartını kullanmaya çalışıyorsan telefonunu etkinleştiremezsin.
  • iPhone’unu bir operatör mağazasından aldıysan muhtemelen SIM kartı takıp senin için etkinleştirmişlerdir.
 2. 2
  iPhone’unu aç. Bunu, ekranda beyaz Apple logosu belirene kadar iPhone’unun Kilit düğmesini basılı tutarak yaparsın.
 3. 3
  iPhone’unu kurmaya başla. Buna Ana Ekran düğmesine basıp bir dil ve bölge seçerek başlarsın.
 4. 4
  Bir bağlantı seçeneğine dokun. Parolasını bildiğin bir Wi-Fi ağına bağlanabilirsin veya iPhone’unu veri bağlantısıyla etkinleştirmek için Hücresel Bağlantıyı Kullan’a dokunabilirsin.
  • Wi-Fi’a bağlanmayı seçersen ağ parolasını girmen istenir.
  • Etkinleştirme yaparken veri bağlantısını kullanmak faturana ekstra ücretler yansıtabilir.
  • Burada yalnızca iTunes’a Bağlan’ı görürsen iTunes üzerinden etkinleştirmek için bir bilgisayarda iPhone’unu iTunes’a bağlaman gerekir.
 5. 5
  iPhone’unun etkinleştirilmesini bekle. İnternet bağlantısı kurulduktan sonra telefonun kendini etkinleştirmeyi dener. Etkinleştirmenin tamamlanması için birkaç dakikadan fazla beklemene gerek olmaz.
  • Etkinleştirme başlamadan önce Apple Kimliği’ni ve parolanı girmen istenebilir. [1]
 6. 6
  iPhone’unun kurulumunu tamamlamak için devam et. Bunu iPhone’unun geri yükleneceği bir yedek seçerek (veya onu yeni bir iPhone olarak ayarlayarak), Apple Kimliği’ni girerek ve çeşitli başka tercihleri ayarlayarak yaparsın. Kilit ekranına eriştiğinde telefonun başarılı bir şekilde etkinleştirilmiş ve ayarlanmış olur.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
iTunes Kullanmak

 1. 1
  iTunes’un son sürümü çalıştırdığından emin ol. Bunun için sol üst köşedeki Yardım sekmesine tıkla, Güncellemeleri Kontrol Et’e tıkla ve iTunes’un güncelleme aramasını bekle. İstenirse iTunes’u İndir’e tıkla.
  • Değişikliklerin uygulanması için iTunes’u güncelledikten sonra bilgisayarını yeniden başlatman gerekir.
  • Giriş yapmadıysan iTunes üzerinden Apple Kimliği’ne giriş yapman gerekir. Bunun için ekranın sol üst köşesindeki Hesap’a tıkla, ardından Giriş Yap’a tıkla ve Apple Kimliği’ni ve parolanı gir.
 2. 2
  Kurmaya başlamak için iPhone’unu aç. Bir dil ve bölge seçmen istenir.
 3. 3
  iTunes’a Bağlan’a dokun. Bu, kullanılabilir kablosuz ağların altında çıkar.
 4. 4
  iPhone’unu şarj kablosuyla bilgisayarına bağla. USB ucu (büyük olan) bilgisayarındaki bir girişe takılır, kablonun küçük ucu da iPhone’unun şarj girişine takılır.
  • iTunes açık değilse iTunes eşzamanlama ayarlarına bağlı olarak otomatik olarak başlayabilir. Aksi hâlde onu açman gerekir.
 5. 5
  Yeni bir iPhone olarak ayarla’ya veya Bu yedekten geri yükle’ye tıkla. Sana hangi yöntem uyuyorsa onu seç; bu seçeneklerin hiçbiri etkinleştirme işlemini olumsuz etkilemez.
 6. 6
  İstendiği zaman Başla’ya tıkla, ardından Eşzamanla’ye tıkla. iPhone’un iTunes kütüphanesiyle eşzamanlanır ve iPhone’un etkinleştirilir.
  • Bu işlemin işe yaraması için bir İnternet bağlantının olması gerekir.
 7. 7
  iPhone’unun kurulumunu tamamlamak için devam et. Bunu iPhone’unun geri yükleneceği bir yedek seçerek (veya onu yeni bir iPhone olarak ayarlayarak), Apple Kimliği’ni girerek ve çeşitli başka tercihleri ayarlayarak yaparsın. Kilit ekranına eriştiğinde telefonun başarılı bir şekilde etkinleştirilmiş ve ayarlanmış olur.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Sorun Gidermek

 1. 1
  İkinci el iPhone’un sahibiyle iletişime geç. Cihazını ikinci el olarak satın aldıysan cihazın etkinleştirilmeden önce bir Apple Kimliği giriş ekranıyla karşılaşmış olabilirsin. Bu, Etkinleştirme Kilidi'dir ve çalıntı iPhone’ların etkinleştirilmesini önlemek için tasarlanmıştır. Bununla karşılaşırsan eski kullanıcıya iPhone’u hesabından çıkarttırman veya iPhone’da oturum açtırman gerekir. Bunu aşmanın başka yolu yoktur. [2]
  • Önceki sahibiyle iletişime geçebilirsen onun Apple Kimliği’yle icloud.com/settings adresine giriş yapıp iPhone’u "Cihazlarım" bölümünden çıkarmasını sağla. Bu, iPhone’u kendin için etkinleştirmeni sağlar.
 2. 2
  "Geçersiz SIM" mesajı görürsen iPhone’u yeniden başlat. Bu, sorunu ortadan kaldırabilir ama bu hataya sebep olabilecek birkaç başka şey de vardır: [3]
  • Uçak Modu’nu açıp kapatmayı dene.
  • Telefonunun işletim sisteminin güncel olduğundan emin ol.
  • SIM kartını çıkarıp takmayı dene.
  • iPhone’unu aldığından başka bir operatöre ait bir SIM kart kullanıyorsan iPhone’unun kilidinin açık olduğundan emin ol. Turkcell’den aldığın bir iPhone’un varsa ve bir Vodafone hat kullanmaya çalışıyorsan önce iPhone’un kilidini Turkcell’e açtırman gerekir.
 3. 3
  Telefonunu iTunes üzerinden eski bir yedekle geri yükle. iPhone’unu tüm denemelere rağmen etkinleştiremiyorsan bu sorunu onu geri yükleyerek çözme imkânın olabilir:
  • iPhone’u bilgisayarına bağla ve iTunes’u aç.
  • Pencerenin en üstünde iPhone’unu seç, ardından "iPhone’u Geri Yükle"ye tıkla.
  • iPhone’unun geri yüklenmesini bekle, ardından kurulum işlemini başlat ve cihazı etkinleştirmeyi dene. Geri yükleme işleminin tamamlanması biraz sürebilir.
 4. 4
  Operatörünle iletişime geç. iPhone’un geri yüklendikten sonra etkinleştirilemiyorsa operatörünün sorununa bir cevabı muhtemelen vardır. Operatörün, telefonunu senin için telefon görüşmesi üzerinden veya mağazada etkinleştirebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Numaranın iPhone’unda etkinleştirilmesi birkaç dakika hatta saatler sürebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Hizmetini etkinleştirmek ve eski numaranı aktarmak genelde eski sesli mesajları siler. Yeni hizmetini etkinleştirmeden önce önemli mesajları not aldığından emin ol.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 2.154 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.154 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam