iPhone'unda Sesle Denetim Nasıl Kapatılır?

Sesle Denetim, sen yürürken kişilerini kendi kendine aramadığı sürece harika bir özellik olabilir. Sesle Denetim özelliği Ana Ekran düğmesi basılı tutulunca etkin olur ki bu düğmeye cebindeki veya çantandaki herhangi bir şey kazara basabilir. Sesle Denetim’i tam olarak devre dışı bırakmanın bir yolu olmasa da etkinleşmesini önlemek için geçici bir çözüm bulabilirsin.

Yöntem 1 / 2:
Siri’yi ve Sesle Arama’yı Devre Dışı Bırakmak

 1. 1
  Sesle Denetim’i devre dışı bırakıp telefonun kendi kendine arama yapmasını önlemek için bu geçici çözümü kullan. Sesle Kontrol, teknik olarak devre dışı bırakılamaz. Bu çözüm, Sesle Denetim’i geçersiz kılan Siri’yi etkinleştirir, parolalı bir kilidi etkinleştirir, ardından Siri’nin kilit ekranında çalışmasını engeller. Tüm bunları yapınca Ana Ekran butonu, ekran kilitliyse Ses Denetimi’ni veya Siri’yi çalıştıramaz; böylece telefon kendi kendine arama yapamaz.
 2. 2
  Ayarlar uygulamasını aç. Bunu Ana ekranlarından birinde bulursun. Ana ekranında parmağını aşağı kaydırıp Ayarlar’ı arayabilirsin de.
 3. 3
  "Siri"ye dokun. iOS 9 ve daha eski sürümlerde önce "Genel" menüsünü açman gerekir.
 4. 4
  Kapalıysa Siri’yi AÇIK konuma getir. Bu ters gelebilir; ama Ses Denetimi’ni geçersiz kılmak için önce Siri’yi açman gerekir.
 5. 5
  Ayarlar menüsüne dön ve "Touch ID ve Parolalar"ı seç. Touch ID’yi desteklemeyen eski cihazlarda burada yalnızca "Parola" yazar. iOS 7 veya daha eski bir sürüm kullanıyorsan bu kısım "Genel" bölümünün içindedir.
 6. 6
  Bir parolan yoksa "Parolayı etkinleştir"e dokun ve bir parola oluştur. Ekran kilidini etkinleştirmek için bir parolaya ihtiyacın olur.
 7. 7
  Sesle Arama’yı kapat. Sesle aramayı kapatmak için "Sesle Arama" seçeneğine dokun.
 8. 8
  Siri’nin ana ekranda çalışma özelliğini kapat. Siri’nin ana ekranda çalışması özelliğini kapatmak için "Siri" seçeneğine dokun.
 9. 9
  "Parola Gereksin"i "Hemen" olarak ayarla. Telefonun böylece ekranı kapanır kapanmaz parola ister; böylece kendi kendine yapılan aramalar önlenir.
 10. 10
  Telefonunu kilitle. Ayarların doğru şekilde yapıldığı için telefon cebindeyken ve kilitliyken Ana Ekran düğmesine basarak Sesle Denetim’i veya Siri’yi çalıştıramazsın. [1]
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Jailbreak (İşletim Sistemi Kırma) Uygulanmış Cihazlarda Sesle Denetim'i Kapatmak

 1. 1
  Cihazına jailbreak (işletim sistemini kırma) uygula. Jailbreak uygulanmış iPhone’unda sesle denetimi hızlıca devre dışı bırakabilirsin; ama her iPhone’a jailbreak uygulanamaz.
 2. 2
  Ayarlar menüsünü aç ve "Activator"ı seç. Jailbreak (işletim sistemini kırma) yaptıktan sonra genelde Activator adlı bir ayar yüklenir. Bu ayar, iPhone’unda bir sürü değişiklik yapmanı sağlar. [2]
  • Activator yüklü değilse Cydia’yı aç ve onu ara.
 3. 3
  "Anywhere"e (Her yerde) dokun. Bu, telefonda her zaman geçerli olan ayarları değiştirmeni sağlar.
 4. 4
  "Home Button"ın (Ana Ekran Düğmesi) altında "Long Hold"a (Basılı Tut) dokun. Bu, Sesle Denetim’i başlatan tipik komuttur.
 5. 5
  "System Actions" (Sistem Eylemleri) bölümünün altında "Do Nothing"’i (Bir Şey Yapma) seç. Böylece Ana Ekran’ın Sesle Denetim’i başlatması devre dışı bırakılır.
  Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam