Bu wikiHow makalesi ile iPhone'unun operatör tarafından kilitli olup olmadığını nasıl anlayacağını öğreneceksin. Bunu yapmanın en kolay yolu, operatörünü arayıp iPhone'unun kilidinin açık olup olmadığını sormaktır. Fakat iPhone'unun açık olup olmadığını tahmin etmenin birkaç yolu daha var. Ne yazık ki iPhone'unun kilit durumunu kontrol etmek için kullanabileceğin ücretsiz bir çevrim içi hizmet yok.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Genel Yöntemleri Kullanmak

 1. 1
  Operatörünü aramayı düşün. iPhone'unun kilidinin açık olup olmadığını belirlemenin en güvenilir yolu, operatörünü arayıp gerçek bir müşteri hizmetleri temsilcisine ulaştıktan sonra iPhone'un kilit durumunu doğrulamalarını istemek ve senden istenen bilgileri müşteri temsilcisine vermektir. En çok kullanılan operatörlerle aşağıdaki numaralardan iletişime geçebilirsin:
  • Turkcell - 0 (532) 532-0000
  • Vodafone - 0 (542) 542-0000
  • Türk Telekom - 444 1 444
  • Muhtemelen hesap şifreni (varsa) ve iPhone'unun IMEI numarasını (Ayarlar > Genel > Hakkında > IMEI) vereceksin.
 2. 2
  iPhone'unu hangi koşullarda satın aldığını düşün. iPhone'unu doğrudan Apple'dan veya bir operatörden satın aldıysan iPhone'un kilidi açıktır. iPhone'u bir operatör tarifesiyle satın aldıysan büyük olasılıkla kilitlidir.
  • Amazon veya Craigslist'te bulunanlar gibi üçüncü taraf satıcılardan satın alınan iPhone'ların belgesinde veya makbuzunda iPhone'un kilidi açıksa "Kilidi Açık" yazar.
  • iPhone'unu ikinci el olarak bir arkadaşından veya ilandan gördüğün bir satıcıdan satın aldıysan ilgili kişiye iPhone'un kilidinin açılıp açılmadığını (tercihen satın almadan önce) bilip bilmediklerini sor.
 3. 3
  Mevcut iPhone'unun hizmet planını düşün. Ön ödemeli plan veya kullandıkça öde planı kullanıyorsan iPhone'unun kilidi muhtemelen açılmıştır. Fakat iki yıllık bir sözleşme imzaladıysan veya benzeri bir durum olduysa iPhone'unun ödemesini yapana kadar muhtemelen operatörün kilitli kalır.
  • Faal görevde olan askeri personeller için istisna uygulanmaktadır. Çünkü iPhone'un ödemesinin durumuna bakılmaksızın yerleştirilme sürecinde operatörden kilidi açması talep edilebilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
iPhone'un Ayarlarını Kontrol Etmek

 1. 1
 2. 2
  Hücresel seçeneğine dokun. Bu, sayfanın üst kısmının yakınındadır.
  • Telefonunun modeline göre bunun yerine Hücresel Veri veya Mobil Veri seçeneğine dokunabilirsin.[1]
 3. 3
  Hücresel Veri Ağı seçeneğini bul. Bu seçeneği bulursan iPhone'unun kilidi açıktır, aksi takdirde iPhone'un kilitlidir.[2]
  • Bazı telefonlarda Hücresel Veri Ağı seçeneğini görüntüleyebilmen için önce Hücresel Veri Seçenekleri ögesine dokunman gerekir.
  • Operatörün, iPhone'un Erişim Noktası Adını (APN) değiştirmene izin veren bir SIM kart verdiği istisnai durumlarda, bu ayarın telefonunda olması telefonunun kilidinin açık olduğu anlamına gelmez. Telefonunda buna benzer bir SIM kart varsa sonraki yönteme geç.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Farklı Bir Operatörün SIM Kartını Kullanmak

 1. 1
  Farklı bir operatörden bir SIM kart satın al. Turkcell veya Vodafone kullanıyorsan Türk Telekom'dan SIM kart satın al (veya tam tersi). Satın aldığın SIM kart ön ödemeli olmamalı ve şu anda kullandığın SIM kartla aynı boyutta olmalıdır.
 2. 2
  iPhone'unu kapat. Bunu yapmak için iPhone'unun Güç butonunu, ekranın üst kısmında kapatmak için kaydır anahtarı görünene kadar basılı tut, ardından Güç simgesini sağa kaydır.
  • Güç butonu ya iPhone'un kasasının sağ tarafındadır (iPhone 6 ve üstünde) ya da iPhone'un kasasının üstündedir (iPhone 5S ve altında).
  • iPhone X'de, anahtar görünene kadar Güç butonunu ve Ses butonlarından birini basılı tutman gerekir.
 3. 3
  SIM kart yuvasını bul. Varsa iPhone'unun kılıfını çıkarman gerekecek. Çoğu iPhone'da SIM kart tepsisi, iPhone'un kasasının sağ tarafının yaklaşık olarak ortasına gelecek şekilde yerleştirilmiştir.[3]
  • iPhone 3G, 3GS ve orijinal iPhone'da SIM kart yuvası iPhone'un kasasının üst tarafındadır.
 4. 4
  Küçük bir ataş bulup onu düzleştir. iPhone'unla birlikte gelen SIM kart çıkarma aracını saklıyorsan devam et ve ataş yerine onu kullan.
 5. 5
  Ataşı veya çıkarma aracını küçük SIM tepsisi deliğinin içine doğru it. SIM tepsisi dışarı çıkacak.
 6. 6
  SIM tepsisini iPhone'dan çıkar. Hem SIM kart hem de tepsisi kırılgan olduğundan bunu nazikçe yap.
 7. 7
  Mevcut SIM kartı çıkar ve diğer SIM kartı tak. Bu, yeni SIM kartın asıl SIM kartınla aynı boyutta olduğu sürece işe yarayacaktır.
 8. 8
  Tepsiyi iPhone'a geri sok. Bunu yine nazikçe yap.
  • Devam etmeden önce tepsinin iPhone'un içine tamamen girdiğinden emin ol.
 9. 9
  iPhone'unu aç. Apple logosunu görene kadar Güç butonunu basılı tut, ardından iPhone ana ekranının açılmasını bekle.
  • iPhone'unda şifre varsa ana ekranı açmak için şifreni girmen veya Dokunmatik Kimlik sensörünü kullanman gerekir.
 10. 10
  Telefon uygulamasını aç. Bu uygulamanın simgesinde yeşil arka plan üzerinde beyaz bir telefon simgesi vardır.
  • Telefon uygulamasını açmadan önce "Etkinleştirme Kodu", "SIM Kilit Kodu" veya benzer bir hata mesajı görürsen telefonun operatör tarafından açılmamıştır yani kilitlidir.
 11. 11
  Bir numara çevir ve "Ara" butonuna bas. Bunu yaptığında girdiğin geçerli numara için "Arama tamamlanamıyor" kaydı gibi bir hata mesajı çıkarsa veya arama benzer bir durumla sonuçlanırsa iPhone'un kilitlidir. Fakat aramayı tamamlayabiliyorsan telefonunun kilidi açıktır ve diğer operatörlerin SIM kartlarını kullanabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • iPhone'unun IMEI numarasını, kilidi açık iPhone telefonlar listesinde ücret karşılığında karşılaştırmana olanak tanıyan birçok çevrim içi hizmet var. Ne yazık ki bu hizmetlerin sonuçları rastgele olabilir. Dolayısıyla bunları kullanıp kullanmamak sana kalmış. Kablosuz servis sağlayıcısını aramak, telefonun kilitli olup olmadığını anlamanın en iyi yoludur.
Reklam

Uyarılar

 • SIM kartını dikkatli kullan.
 • IMEI numarası aracılığıyla iPhone'unun kilit durumu hakkında doğru bilgi verebilecek İnternet sitelerini kullanmak ücretlidir. Çünkü bu tür sitelerin Apple'ın GSX veri tabanına erişmesi gerekir. Bu veri tabanına erişim hem sınırlıdır hem de pahalıdır.
 • iPhone hakkında IMEI kilit bilgisini ücretsiz veren bir siteye denk gelirsen bu sitedeki bilgiler büyük olasılıkla güncel değildir. Dolayısıyla muhtemelen yanlıştır.[4]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir.
Bu sayfaya 995 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam