iPhone'da veya iPad'de Google Maps'te Pusula Nasıl Kalibre Edilir?

Ortak yazar: Nicole Levine, MFA

Bu wikiHow makalesi sana Google Maps’te iPhone’unun veya iPad’inin pusulasını nasıl kalibre edeceğini ve konum doğruluğunu nasıl artıracağını öğretir. Google Maps’te pusulayı kalibre etmek için özel bir ayar yoktur ama telefonunun veya tabletinin konumunu her zaman bilmesini sağlamak için iOS Settings’inde (Ayarlar) “Compass Calibration”ı (Pusula Kalibrasyonu) etkinleştirebilirsin.

Yöntem 1 / 3:
Konum Servislerini Etkinleştirmek

 1. 1
 2. 2
  Aşağı kaydır ve Privacy’e (Gizlilik) dokun. Bu, üçüncü ayar grubunun en altındadır.
 3. 3
 4. 4
  Aşağı kaydır ve Google Maps’e dokun.
 5. 5
  Konum tercihini seç. Google Maps’i navigasyon, trafik, yol güncellemeleri ve yakınlarındaki görülecek yerler için kullanmayı planlıyorsan Always’e (Her Zaman) dokun. Maps’i yalnızca yön veya konum aramak için kullanacaksan While Using the App’e (Uygulamayı Kullanırken) dokun. [1]
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Pusulayı Kalibre Etmek

 1. 1
 2. 2
  Aşağı kaydır ve Privacy’e (Gizlilik) dokun. Bu, üçüncü ayar grubunun en altındadır.
 3. 3
  Location services’e (Konum servisleri) dokun. Bu, listenin en üstündedir.
 4. 4
 5. 5
  Aşağı kaydır ve System Services’e (Sistem Servisleri) dokun. Bu, listenin en altındadır. [2]
 6. 6
  “Compass Calibration” (Pusula Kalibrasyonu) düğmesini On (Açık) konuma getir. Düğme zaten On konumdaysa iPhone’unun veya iPad’in zaten otomatik olarak kalibre olmaya ayarlıdır.
  • Bu seçeneği göremezsen (eski telefonlarda ve tabletlerde olabilir) sonraki adıma atla.
 7. 7
  Pusula uygulamasını aç. Bu, içinde beyaz bir pusula ve kırmızı bir ok bulunan siyah simgedir ve genelde ana ekranda bulunur. Pusulayı önceki adımları kullanarak kalibre edebildiysen artık mevcut konumunu görüyor olmalısın ve bu yönteme devam etmeye gerek olmaz. Ama pusulanın elle kalibre edilmesi gerekiyorsa “Calibrate” (Kalibre Et) ekranı, bazı ekran yönergeleriyle birlikte çıkar. [3]
 8. 8
  Kırmızı topu çemberin etrafında hareket ettirmek için ekranı yatır. Telefonunu veya tabletini, top çemberin etrafında yol alacak şekilde döndürmek için ekrandaki yönergeleri izle. Top başlangıç noktasına ulaştığında pusula kalibre olur.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Mevcut Konumunu Bulmak

 1. 1
  iPhone’unda veya iPad’inde Google Maps’i aç. Bu, “Google Maps” adlı harita simgesidir. Bunu genelde ana ekranda bulursun.
 2. 2
  Konum simgesine dokun. Bu, haritanın sağ tarafında en alta yakındır. 4 yön noktası olan gri bir daire ile çevrilmiş düz gri bir nokta ara. Harita, geçerli konumunu açık mavi bir daire ile çevrili mavi bir nokta olarak görüntülemek için yeniden ortalanır.
  • Açık mavi dairenin içinde koyu bir mavi ışın bulunur. Bu ışın, telefonunun veya tabletinin işaret ettiği yöne hedeflidir.
 3. 3
  Konum sorunlarını gider.
  • Mavi nokta görünmezse veya griyse Google Maps konumunu bulamaz. Konum servislerinin etkin olduğundan ve bir Wi-Fi’a veya veri ağına bağlı olduğundan emin ol.
  • Mavi noktanın konumu yanlışsa bu, seninle baz istasyonları arasındaki fiziksel engellerden (yüksek binalar veya yapılar gibi) kaynaklanıyor olabilir. Telefonunu veya tabletini yeniden başlatman da gerekebilir.
  Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Bu makale ortak yazarlarımızdan biri olan Nicole Levine, MFA ile ortaklaşa yazılmıştır. wikiHow makalelerinin ortak yazarları içeriğimizin mümkün olduğunca tam ve kapsamlı olmasını sağlamak için editörlerimizle yakın bir şekilde çalışırlar.
Bu sayfaya 151 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam