Bu wikiHow makalesi iPhone bildirimleri için farklı sesleri ve titreşim modellerini nasıl seçeceğini öğretir. iPhone’undaki SMS mesajı tonları, takvim alarmları ve sesli mesaj uyarıları da dâhil neredeyse tüm sesler özelleştirilebilir. Fakat FaceTime ve Posta gibi Apple’a özel uygulamalar için bildirim tonlarını genellikle değiştirebilsen de, Apple harici uygulamalar için özel bildirim sesleri seçemezsin fakat ihtiyaç hâlinde onların bildirim seslerini açabilir veya kapatabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Genel iPhone Uyarılarını Değiştirme

 1. 1
 2. 2
  Ses ve Dokunuş’a dokun. Bu menü seçeneği, ikinci ayar grubundadır.
  • Bu seçenek eski iPhone'larda Ses şeklindedir.
 3. 3
  "Sesler ve Titreşim Modelleri" bölümüne git. Burada iPhone'unun genel uyarı seslerinin bir listesini bulacaksın.
 4. 4
  Değiştirmek istediğin bildirim türüne dokun. Örneğin, bir mesaj aldığında duyduğun sesi değiştirmek istiyorsan SMS Tonu seçeneğine dokun.
 5. 5
  Bir titreşim modeli seçmek için Titreşim’e dokun. Varsayılan olarak Senkronize seçeneği seçilidir, bu da seçtiğin titreşimin, bildirim sesinin çalması ile birlikte titreyeceği anlamına gelir. İstersen farklı bir titreşim modeli seçebilirsin.
  • Hoşlandığın bir tane bulana kadar farklı titreşim modellerini dene. Farklı uyarı türleri için farklı titreşim modelleri seçebileceksin.
  • Sıfırdan bir titreşim deseni oluşturmayı tercih ediyorsan ekranı en aşağıya kaydır ve Yeni Titreşim Yarat’ı seç.[1] Burada dokunarak kendi titreşim modelini yapabilirsin!
  • Bu tür bir bildirim aldığında telefonun hiç titremesini istemiyorsan listenin en altındaki Yok seçeneğine dokun.
  • Bitirdiğinde Ses ve Dokunuş’a dönmek için geri düğmesine dokun.
 6. 6
  Ekranı aşağı kaydır ve bir ses seç. İki ton seçeneğin olacak; Zil Sesleri ve Uyarı Tonları. Zil sesleri daha uzundur ve gelen aramalar için daha uygun iken uyarı sesleri ise daha kısadır ve bildirimler için en iyisidir.
  • Beğendiğin bir tane bulana kadar farklı seslerde gezin. Veya özel uyarı türü için uyarı tonlarını devre dışı bırakmak için üst kısımdaki Yok seçeneğine dokun.
  • Nostaljik bir uyarı tonu arıyorsan daha eski tarz seçenekler için Uyarı Tonları bölümünün altındaki Klasik seçeneğine dokun.
  • Ayrıca sayfanın üst kısmındaki Ton Mağazası bağlantısına dokunarak yeni uyarı sesleri indirebilirsin. Tonlar genellikle ucuzdur (1 ila 2 lira aralığında) ve hatta iTunes hediye kartlarıyla bile ödeme yapabilirsin.
 7. 7
  Diğer sesleri ve titreşimleri özelleştir. Uyarı seslerini istediğin sıklıkta özelleştirebilirsin!
  • Uyarıların ve zil sesinin yüksekliğini ayarlamak için Ses ve Dokunuş sayfasının üst kısmındaki "Zil ve Uyarılar" başlığının altındaki kaydırıcıyı sürükle. Tüm sesli uyarı türleri için yalnızca bir ses kaydırıcısı vardır.
  • Ayrıca bu bölümün altında klavye tıklamaları sesini, kilit sesi sesini ve dokunsal geri bildirimi (bazı uygulama seçeneklerine dokunulduğunda hissedilen titreşim) açabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Uygulama Seslerini Değiştirmek

 1. 1
 2. 2
  Bildirimler’e dokun. Bu, ikinci seçenek grubunun en üstündedir. Bu, iPhone'undaki tüm uygulamalar için bildirim ayarlarını görüntüler.
  • iPhone'undaki uygulamaların çoğu kendi bildirim tonu ayarlarına sahip değildir. Apple uygulamaları haricindekilerin çoğu, iPhone'un varsayılan uyarı tonunu kullanırken, bazıları uygulamaların kendisinde yerleşik olan değiştirilemez tonlara sahiptir. Bu, Apple tarafından yapılmayan bir uygulama için özel bir uyarı tonu seçemeyeceğin anlamına gelir.
 3. 3
  Değiştirmek istediğin uygulamaya dokun. Özel bir bildirim sesi seçmene izin veren uygulamalardan bazıları FaceTime, Posta ve Mesajlar’dır. Ancak bir uygulama kendi sesini seçmene izin vermese bile, bildirim seslerini istediğin zaman açıp kapatabilirsin.
 4. 4
  Sesi aç veya kapat (Apple harici uygulamalar). Seçilen uygulama için sesli bildirimler mevcut ise "Sesler" adlı bir kaydırıcı göreceksin. Kaydırıcı yeşil olduğunda, uygulama bildirimleri kendi yerleşik sesiyle veya iPhone'unun varsayılan bildirim sesini kullanarak yapar. Eğer kaydırıcı beyazsa sesler devre dışı bırakılmıştır. Tercih ettiğin konuma getirmek için kaydırıcıya dokun.
 5. 5
  Sesler’e dokun (Apple uygulamaları). FaceTime, Mesajlar veya sesi özelleştirmene izin veren başka bir Apple uygulamasını seçtiysen bu menü seçeneği, aralarından seçim yapabileceğin çeşitli ses seçenekleri şeklindedir.
 6. 6
  Bir titreşim modeli seçmek için Titreşim’e dokun (isteğe bağlı). Varsayılan olarak, telefonun seçtiğin tonun sesiyle birlikte titreyecektir. Eğer bu tür bir uyarı için farklı bir titreşim modeli seçmek veya titreşimleri tamamen devre dışı bırakmak istiyorsan buradan yapabilirsin.
  • Hoşlandığın bir tane bulana kadar farklı titreşim modellerini gezin.
  • Ayrıca, ekranı en aşağıya kaydırıp Yeni Titreşim Yarat seçeneği ile sıfırdan bir titreşim modeli oluşturabilirsin.
  • Bu uygulama için titreşimi devre dışı bırakmak için alttaki Yok seçeneğine dokun.
  • Görüntüledikten veya değişiklik yaptıktan sonra önceki menüye dönmek için geri düğmesine dokun.
 7. 7
  Bir zil sesi veya uyarı tonu seç. Kullanılabilir sesler iki bölüme ayrılmıştır: Zil Sesleri ve Uyarı Sesleri. Zil sesleri daha uzundur ve FaceTime gibi bir uygulama için daha uygundur. Bir Posta veya Mesaj tonu seçiyorsan Uyarı Tonları bölümündeki seçeneklere bağlı kalman gerekir. Hoşlandığın bir ton bulduğunda, ona dokunarak seç.
  • Hoşlandığın bir tane bulana kadar farklı sesleri gezin.
  • Nostaljik bir uyarı tonu arıyorsan daha önceki iPhone modellerindeki Uyarı Tonları bölümünün altından Klasik seçeneğine dokun.
  • Ayrıca sayfanın üst kısmındaki Ton Mağazası bağlantısına dokunarak yeni uyarı sesleri indirebilirsin. Tonlar genellikle ucuzdur (1 ila 2 lira aralığında) ve hatta iTunes hediye kartlarıyla bile ödeme yapabilirsin.
  • Uyarıların ve zil sesinin yüksekliğini ayarlamak için Ses ve Dokunuş sayfasının üst kısmındaki "Zil ve Uyarılar" başlığının altındaki kaydırıcıyı sürükle.
 8. 8
  Ses seviyesini ve diğer tercihleri ​​ayarla (isteğe bağlı). Seçtiğin uygulama bildirim tonu, telefonunun zil ve kısa mesaj uyarılarının ses seviyesi kadar çalar (bu özellikleri açtıysan). Genel ses tercihlerini kontrol etmek için geri düğmesine dokunarak Ayarlar menüsüne dön ve Sesler ve Dokunma (veya bazı modellerde Sesler) öğesini seç.
  • Sesi ayarlamak için "Zil ve Uyarılar" altındaki kaydırıcıyı sürükle.
  • Ayrıca bu bölümün altında klavye tıklamaları sesini, kilit sesi sesini ve dokunsal geri bildirimi (bazı uygulama seçeneklerine dokunulduğunda hissedilen titreşim) açabilirsin. Bu özellik tüm iPhone'larda mevcut değildir.
  Reklam

İpuçları

 • Çalar saat sesi bildirim seslerinden ayrıdır. Alarm seslerini Saat uygulamasından değiştirebilirsin.
 • iPhone'unu sessiz moda alırsan çalar saatinin sesi dışında herhangi bir bildirim sesi duymazsın.[2]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 3.457 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 3.457 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam