iPhone'da Metin Mesajları Nasıl Engellenir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi sana, kişiler listendeki kişilerden veya bilinmeyen bir numaradan gelen metin mesajlarını nasıl engelleyeceğini öğretir. Kişilerinde olmayan bir numaradan gelen mesajları engelleyebilmek için numaranın seninle bir noktada iletişime geçmiş olması gerekir.

Yöntem 1 / 3:
Birini Mesajlar’dan Engellemek

 1. 1
  iPhone’unun Mesajlarını aç. Yeşil bir arka plandaki beyaz bir konuşma balonuna benzeyen Mesajlar uygulama simgesine dokun.
  • Bu yöntem, kişiler listende olsa da olmasa da bir kişiden gelebilecek metin mesajlarının önüne geçmek için mükemmeldir. Bir kişiyi sana hiç mesaj atmadan önce engellemek için bir sonraki yöntemi kullan.
  • Numara seni aradıysa onu Telefon uygulamasını açtıktan sonra Son Aramalar sekmesine dokunup ilerlemek için de sonraki adımı atlayarak engelleyebilirsin.
 2. 2
  Bir metin mesajı seç. Engellemek istediğin kişiden gelen bir metin mesajın dokun. Sana metin mesajı gönderen tüm kişileri veya numaraları engelleyebilirsin.
  • Mesajlar uygulaması mevcut bir konuşmayla açılırsa, konuşmadan çıkmak için sol üst köşedeki "Geri" butonuna dokun.
 3. 3
  butonuna dokun. Ekranın sağ üst köşesindedir. Metin mesajı konuşmasının detayları görüntülenir.
 4. 4
  Göndericinin adına veya numarasına dokun. Kişi bilgileri ekranı açılır.
 5. 5
  Aşağı kaydır ve Arayanı engelle’ye dokun. Detaylar listesinin en altındadır.
 6. 6
  İstendiği zaman Kişiyi Engelle’ye dokun. Kişi veya numara, iPhone’unun engellenenler listesine eklenir. Bu numaradan gelecek olan mesajlar alınmaz ve göndericiye engellendiği bilgisi gitmez. [1]
  • Bir numarayı veya kişiyi engellenenler listenden çıkarman gerekiyorsa Ayarlar’a git → ardından sırasıyla Mesajlar’a → Engellenenler’e → Düzenle’ye dokun ve engelini kaldırmak için listedeki bir kişinin veya numaranın yanındaki - butonuna dokun.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Bir Kişiyi Ayarlardan Engellemek

 1. 1
  iPhone’unun Ayarlarını aç. Üzerinde dişliler olan gri bir kutucuğa benzeyen Ayarlar uygulama simgesine dokun.
  • Bu yöntem, sana mesaj atma şansı bulamadan önce iPhone’undaki mevcut bir kişiyi engellemek için idealdir; ama kişilerinde bulunmayan numaralar için kullanılamaz. Rastgele bir numarayı engellemek istiyorsan ilk yöntemi kullan.
 2. 2
  Aşağı kaydır ve Mesajlar’a dokun. Bu seçeneği, Ayarlar sayfasının ortalarında bulursun.
 3. 3
  Aşağı kaydır ve Engellenen Kişiler’e dokun. Bu seçenek, sayfanın ortalarında, "SMS/MMS" başlığının altındadır.
 4. 4
  Aşağı kaydır ve Yeni Ekle …’ye dokun. Engellenen numaralar listesinin en altındadır.
  • Engellediğin bir numara yoksa aşağı kaydırmana gerek olmaz.
 5. 5
  Bir kişi seç. Engellemek istediğin kişiyi bulana kadar kişiler listende gezin, ardından kişinin adına dokun. Engellenen kişiler listesine eklenir.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Bilinmeyen Numaralardan Gelen iMessage’ları Filtrelemek

 1. 1
 2. 2
  Aşağı kaydır ve Mesajlar’a dokun. Beşinci menü seçeneği grubundadır.
 3. 3
  Aşağı kaydır ve beyaz renkli "Bilinmeyenleri Filtrele" anahtarına dokun. Anahtar yeşile döner. iPhone’un artık kişiler listende olmayan numaralardan gelen mesajları Mesajlar uygulamasında ayrı bir sekmede tutar.
  • Mesajlar uygulamasında yeni sekmeler görürsün: Kişiler ve SMS ve Bilinmeyenler. Bilinmeyenler sekmesine düşen mesajlar için bildirim almazsın. [2]
  Reklam

İpuçları

 • Rahatsız ediliyorsan operatörünle iletişime geç. Bilinmeyen numaralardan gelen rahatsız edici mesajları engellemede operatörünle iletişime geçmek daha başarılı bir sonuç verir; çünkü operatörünün daha güçlü engelleme araçları vardır.

Reklam

Uyarılar

 • iOS ne yazık ki izin verilen numaralar dışındaki numaralardan gelen tüm mesajları engellemeye izin vermez. Yalnızca sana daha önce mesaj atmış olan belli kişileri ve numaraları engelleyebilirsin.
 • Seninle iletişime geçmemiş olan veya Kişiler listende bulunmayan bir numarayı engellenenler listesine ekleyemezsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam