Bu wikiHow makalesi ile iPhone veya iPad'inde bir e-posta adresini nasıl engelleyeceğini öğreneceksin. Bir e-posta adresini engellediğinde o adresten gelecek e-postalar spam klasörüne gider. Gmail uygulamasını kullanarak e-postaları Gmail’den engelleyebilirsin. Diğer e-posta hizmetleri için, e-posta adresini masaüstü İnternet sitesini kullanarak engellemen gerekir. Masaüstü İnternet sitesini bilgisayarında veya iPhone ve iPad için Safari uygulamasında masaüstü internet sitesi görünümünde açarak görüntüleyebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Gmail’i Kullanmak

 1. 1
  Gmail uygulamasını aç. Gmail uygulamasının simgesi, üzerinde kırmızı "M" harfi olan bir zarfa benzer. Gmail'i açmak için ana ekranda Gmail simgesine dokun. Bu, Gmail'deki birincil gelen kutunu açar.
 2. 2
  Engellemek istediğin kullanıcıdan gelen bir e-postaya dokun. Bu, e-posta iletisinin üstünde görüntülenen e-posta göndereni ile birlikte e-posta iletisini açar.
 3. 3
  Gönderenin karşısında bulunan butonuna dokun. Üç noktalı buton, daha fazla seçenek içeren bir açılır menü görüntüler. Bu, sayfanın üst kısmındaki gönderenin adının karşısındaki e-posta iletisinin sağ tarafındadır.
 4. 4
  "Göndereni" Engelle butonuna dokun. Bu, açılır menüdeki son seçenektir. Dokunduğunda, gönderen engellenenler listene eklenir. Gönderenden gelen diğer iletiler spam klasörüne gönderilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
iCloud Mail'i Kullanmak

 1. 1
  Safari’de https://www.icloud.com/# mail adresine git. Safari, iPhone ve iPad'de varsayılan İnternet tarayıcısıdır. Bu, mavi pusula şeklinde bir simgeye sahip olan uygulamadır. Bu, ekranın altındaki Dock'tadır.
 2. 2
  butonuna dokun. Paylaş butonu, üzerinde yukarı dönük bir ok olan kare şeklindeki simgedir. Bu, Safari İnternet tarayıcısının sağ üst köşesindedir. Dokunduğunda, Paylaş menüsü görüntülenir.
 3. 3
  Masaüstü Sitesi İste seçeneğine dokun. Bu, paylaş menüsünün alt satırındaki seçenekler listesindedir. Tüm seçenekleri görüntülemek için satırda sola kaydır. Bu, masaüstü bilgisayar ekranına benzeyen bir simgenin altındadır. Dokunduğunda, İnternet sitesi masaüstü bilgisayarda göründüğü gibi görüntülenir.
  • Giriş yapmadıysan, ilerlemeden önce Apple ID e-posta adresini ve şifreni gir.
 4. 4
 5. 5
  Kurallar… butonuna dokun. Bu, açılır menüdedir. Dokunduğunda, Kurallar penceresi açılır.
 6. 6
  Bir Kural Ekle… butonuna dokun. Bu mavi link, pencerenin sağ üst tarafındadır.
  • Bu seçeneği görmüyorsan, ilk olarak pencerenin sağ üst köşesindeki Kurallar sekmesinde olduğundan emin ol.
 7. 7
  Bir e-posta adresi gir. "Gönderen" başlığının altındaki metin kutusuna engellemek istediğin e-posta adresini yaz.
  • Bu metin kutusunun üstündeki başlıkta başka bir şey yazıyorsa başlığa dokun ve ardından açılan açılır menüdeki gönderen seçeneğine dokun.
 8. 8
  "Bu durumda" açılır kutusuna dokun. Bu, menünün alt tarafının yakınındadır. Dokunduğunda bir açılır menü belirir.
 9. 9
  Çöp Kutusuna Taşı ve Okunmuş Olarak İşaretle butonuna dokun. Bu seçenek açılır menüdedir.
 10. 10
  Tamam butonuna dokun. Bu, menünün alt tarafındadır. Bu, kuralını oluşturacak yani engellediğin e-posta adresinden gelen e-postaları doğrudan Çöp Kutusuna taşıyacak. Bu ayar iPhone'unda da uygulanacak.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Yahoo Mail’i Kullanmak

 1. 1
  Safari’de https://mail.yahoo.com/ adresine git. Safari, iPhone ve iPad'de varsayılan İnternet tarayıcısıdır. Bu, mavi pusula şeklinde bir simgeye sahip olan uygulamadır. Bu, ekranın altındaki Dock'tadır.
 2. 2
  Mobil siteye devam et butonuna dokun. Safari İnternet tarayıcısında ilk defa Yahoo Mail İnternet sitesini açtığında, Yahoo Mail uygulamasını indirmek isteyip istemediğin sorulur. Yahoo Mail’i Safari’de görüntülemek için Mobil siteye devam et seçeneğine dokun.
 3. 3
  butonuna dokun. Paylaş butonu, üzerinde yukarı dönük bir ok olan kare şeklindeki simgedir. Bu, Safari İnternet tarayıcısının sağ üst köşesindedir. Dokunduğunda, Paylaş menüsü görüntülenir.
 4. 4
  Masaüstü Sitesi İste seçeneğine dokun. Bu, paylaş menüsünün alt satırındaki seçenekler listesindedir. Bu, masaüstü bilgisayar ekranına benzeyen bir simgenin altındadır. Dokunduğunda, İnternet sitesi masaüstü bilgisayarda göründüğü gibi görüntülenir.
  • Yahoo'ya giriş yapmadıysan, ilerlemeden önce e-posta adresini ve şifreni gir.
 5. 5
  Ayarlar butonuna dokun. Bu, gelen kutusunun sağ üst tarafında dişli şeklindeki bir simgenin yanındadır. Bu seçeneği iPhone veya iPad'inde görmek için sağa kaydır. Sağa kaydırmak için sola kaydır. Bu seçeneğe dokunulduğunda, bir açılır menü belirir.
  • Henüz Yahoo gelen kutusunun yeni sürümünü kullanmıyorsan ilk başta sayfanın sol tarafındaki mavi renkli Güncelleştirilmiş posta kutunuzdan bir tık uzakta butonuna dokun.
 6. 6
  Ayarlar butonuna dokun. Bu seçeneği açılır menünün alt tarafında göreceksin. Dokunduğunda Ayarlar sayfası açılacak.
 7. 7
  Güvenlik ve Gizlilik butonuna dokun. Bu sekme sayfanın sol tarafındadır.
 8. 8
  + Ekle butonuna dokun. Bu, "Güvenlik ve Gizlilik" bölümünün ortasındaki "Engellenen adresler" başlığının sağındadır.
 9. 9
  Bir e-posta adresi gir. Engellemek istediğin e-posta adresini sayfanın sağ üst tarafındaki "Adres" metin kutusuna yaz.
 10. 10
  Kaydet butonuna dokun. Bu, e-posta adresi alanının altındaki mavi butondur. Dokunduğunda e-posta adresi Yahoo gelen kutunun engellenenler listesine eklenir yani bu, söz konusu e-posta adresinden gelecek iletilerin herhangi bir platformda (iPhone'un dâhil) Yahoo gelen kutuna ulaşmasını önler.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Microsoft Outlook'u Kullanmak

 1. 1
  Safari'de https://www.outlook.com/ adresine git. Hesabına giriş yaptıysan, Microsoft Outlook gelen kutusu açılır.
  • Giriş yapmadıysan, ilk başta Giriş yap seçeneğine tıkla, ardından e-posta adresini ve şifreni gir.
  • Outlook artık Hotmail ve Live hesapları için varsayılan addır.
 2. 2
  butonuna dokun. Paylaş butonu, üzerinde yukarı dönük bir ok olan kare şeklindeki simgedir. Bu, Safari İnternet tarayıcısının sağ üst köşesindedir. Dokunduğunda, Paylaş menüsü görüntülenir.
 3. 3
  Masaüstü Sitesi İste seçeneğine dokun. Bu, paylaş menüsünün alt satırındaki seçenekler listesindedir. Bu, masaüstü bilgisayar ekranına benzeyen bir simgenin altındadır. Dokunduğunda, İnternet sitesi masaüstü bilgisayarda göründüğü gibi görüntülenir.
 4. 4
  Ayarlar'a dokun. Dişli şeklindeki simge, Outlook penceresinin sağ üst köşesindedir. Dokunduğunda, bir açılır menü görüntülenir. Bu seçeneği iPhone veya iPad'inde görmek için sağa kaydırman gerekebilir.
 5. 5
  Aşağı kaydır ve Tüm ayarları göster butonuna dokun. Bu, açılır menünün altındaki bağlantıdır. Dokunduğunda, Ayarlar penceresi açılacak.
 6. 6
  Mail sekmesine dokun. Bunu pencerenin sol tarafında bulacaksın.
 7. 7
  İstenmeyen e-posta butonuna dokun. Bu, Ayarlar penceresinin orta sütunundadır.
 8. 8
  Bir e-posta adresi gir. Pencerenin "Engellenen gönderenler" bölümünün üstündeki metin kutusuna, engellemek istediğin bir e-posta adresi yaz.
 9. 9
  Ekle butonuna dokun. Bu, e-posta adresi metin kutusunun sağındaki mavi butondur. Dokunduğunda, e-posta adresi engellenenler listesine eklenir.
 10. 10
  Kaydet butonuna dokun. Bu mavi buton, Ayarlar penceresinin üst tarafındadır. Dokunduğunda, değişiklikleri kaydeder ve engellenen e-posta adresinden gelecek e-postaların, iPhone'undaki de dâhil olmak üzere Outlook gelen kutuna ulaşmasını önler.
  Reklam

İpuçları

 • Çoğu e-posta hizmeti, e-posta adreslerini engellediğin menüden engellenen adreslerin engelini kaldırmana imkân verir.
Reklam

Uyarılar

 • iPhone'unda telefon numaraları ve kişiler gibi şeyleri engelleyebiliyor olsan da iPhone Mail uygulamasında veya yaygın e-posta hizmetlerinin (örneğin Gmail) herhangi bir mobil uygulama sürümünde belirli bir e-posta adresini engellemenin bir yolu yoktur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 9.703 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 9.703 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam