Bu wikiHow makalesi sana, iPhone’unda iTunes’u kullanarak özel bir zil sesini nasıl yaratıp yükleyeceğini öğretir. Şarkının zil sesini iPhone’una ekledikten sonra onu telefonun varsayılan zil sesi olarak veya belli bir kişinin zil sesi olarak tanımlayabilirsin.

Kısım 1 / 3:
Zil Sesini Oluşturmak

 1. 1
  iTunes’u aç. Beyaz bir arka plan üzerinde çok renkli bir müzik notasına (♫) benzeyen uygulama simgesidir.
  • iTunes’u güncellemen istenirse önce iTunes’u İndir’e tıkla ve güncellemenin yüklenmesini bekle. Sonrasında bilgisayarını yeniden başlatman gerekir.
  • Zil sesi iPhone’unda zaten varsa zil sesini ayarlama adımına atlayabilirsin.
 2. 2
  Şarkının iTunes’da bulunduğundan emin ol. Zil sesi olarak kullanmak istediğin şarkıyı kesmek için iTunes’u kullanman gerekir. iTunes, bilgisayarının varsayılan müzik çalma programıysa şarkıyı, dosyasına çift tıklayarak iTunes’a ekleyebilirsin.
  • iTunes bilgisayarının varsayılan müzik çalma programı değilse Dosya sekmesine tıkladıktan sonra açılır menüde Kütüphaneye Dosya Ekle’e tıklayarak ve kullanmak istediğin müzik dosyasına çift tıklayarak şarkıyı ekleyebilirsin.
 3. 3
  Şarkının kullanmak istediğin bölümünü bul. Çalmak için iTunes’da şarkıya çift tıkla, zil sesi olarak kullanmak istediğin bölümün başına kadar dinle ve başlangıç zamanını not al, sonra 40 saniye daha dinle ve bitiş zamanını not al.
  • Şarkı çalarken şarkının zamanını iTunes penceresinin en üstünde görebilirsin.
  • Zil sesleri 40 saniyeden uzun olamaz.
 4. 4
  Şarkının bilgi menüsünü aç. Seçmek için şarkıya tıkla, Düzenle’ye (Windows) veya Dosya’ya (Mac) tıkla, ardından açılan menüde Şarkı Bilgisi’ne (Windows) veya Bilgi Al’a (Mac) tıkla. Bir pencere açılır.
  • Şarkıya sağ tıklayıp beliren menüde Şarkı Bilgisi’ne (Windows) veya Bilgi Al’a (Mac) da tıklayabilirsin.
 5. 5
  Seçenekler sekmesine tıkla. Bilgi menüsü penceresinin en üstündedir.
 6. 6
  "Başlangıç" ve "bitiş" kutucuklarını işaretle. Her ikisi de pencerenin en üstüne yakındır ve "ortam türü" bölümünün hemen altındadır. Böylece her iki kutucuğa da işaret imleri eklenir ve şarkının başlangıç ve bitiş zamanını değiştirme imkânın olur.
 7. 7
  Başlangıç ve bitiş zamanını gir. "Başlangıç" metin kutusuna, zil sesinin başlamasını istediğin zamanı gir, ardından aynı şeyi zil sesinin bitmesini istediğin nokta için "bitiş" kutucuğunda yap.
 8. 8
  TAMAM’a tıkla. Pencerenin en altındadır. Şarkının değişiklikleri kaydedilir ve bilgi menüsünden çıkılır.
 9. 9
  Şarkının bir AAC sürümünü oluştur. Tıklayarak şarkının seçili olduğundan emin ol, ardından Dosya’ya tıkla, açılır menüde Dönüştür’ü seç ve menüde AAC Sürümünü Yarat’a tıkla. Şarkının, zil sesin uzunluğundaki yeni bir sürümü iTunes’da orijinal şarkının altında belirir.
  • Mesela seçtiğin zil sesi bölümü 36 saniyeyse yeni şarkının yanında, şarkının tam uzunluğu yerine "0:36" yazar.
  • AAC Sürümünü Yarat seçeneğini göremiyorsan Düzenle’ye (Windows) veya iTunes’a (Mac) tıkladıktan sonra Tercihler…’e, ardından Ayarları İçeri Aktar’a, sonra Şununla İçeri Aktar’a ve açılır menüde AAC Çözücü’ye tıklayarak seçeneği etkinleştirebilirsin.
 10. 10
  AAC dosyasının konumunu aç. Şarkının AAC sürümünü seç, Dosya’ya tıkla, ardından açılır menüde Windows Gezgini’nde Göster’e (Windows) veya Finder’da Göster’e tıkla. Dosyanın bilgisayarındaki konumu açılır.
 11. 11
  AAC dosyasını M4R dosyasına dönüştür. İşlem, kullandığın bilgisayarın Windows mu Mac mi olduğuna göre değişir:
  • WindowsGörüntüle sekmesine tıkla → "Dosya adı uzantıları" kutucuğunu işaretle, → seçmek için şarkının ".m4a" sürümüne tıkla, → Ana sayfa sekmesine tıkla, → Yeniden Adlandır’a tıkla, → şarkının adının sonunda m4a’yı m4r yap ve Enter’a bas, → istendiği zaman TAMAM’a tıkla.
  • Mac – Şarkının AAC sürümünü seç ("m4a" sürümü), → Dosya menü ögesine tıkla, → açılır menüde Bilgi Al’a tıkla, → "Ad ve Uzantı" bölümünde m4a’yı m4r yap ve Return’e bas, → istendiği zaman m4r’yi Kullan’a tıkla.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Zil Sesini iPhone’una Atmak

 1. 1
  iPhone’unu bilgisayarına bağla. iPhone’unun şarj kablosunun USB ucunu bilgisayarının bir USB girişine tak, kablonun diğer ucunu da iPhone’unun şarj girişine tak.
 2. 2
  iPhone simgesine tıkla. iPhone şekilli bu simge iTunes penceresinin sol üst tarafındadır. iTunes penceresinin sol tarafında iPhone’un sayfası ve iPhone’unun içeriğinin bir listesi açılır.
 3. 3
  Zil Sesleri’ne tıkla. iTunes penceresinin sol tarafında, "Cihazımda" başlığının altındaki bir sekmedir. Zil Sesleri sayfası açılır.
 4. 4
  Zil sesini Zil Sesleri sayfasına ekle. Şarkının .m4r sürümünü sürükleyip iTunes penceresine bırak. Zil sesinin sayfada belirdiğini görmen gerekir. [1]
 5. 5
  Eşitle’ye tıkla. iTunes penceresinin sağ alt tarafında bulunan beyaz bir butondur.
 6. 6
  Zil sesinin eşitlenmesini bekle. Bunun yalnızca birkaç saniye sürmesi gerekir. iTunes penceresinin en üstünde ilerleme çubuğunun kaybolduğunu gördükten sonra iPhone’unu bilgisayarından çıkarabilirsin (istersen) ve zil sesini ayarlama işlemine geçebilirsin.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Setting the Ringtone

 1. 1
  iPhone’unun Ayarlarını
  Image titled Iphonesettingsappicon.png
  aç.
  İçinde dişliler bulunan gri uygulamaya dokun.
 2. 2
 3. 3
  Zil Sesi’ne dokun. Bu seçenek, sayfanın ortasında "SESLER VE TİTREŞİM MODELLERİ" başlığının hemen altındadır.
 4. 4
  Zil sesinin adına dokun. "ZİL SESLERİ" bölümünde telefonunun varsayılan zil sesi olarak ayarlamak istediğin zil sesine dokun. Sağında mavi bir işaret iminin belirdiğini görmen gerekir; bu, telefonunun gelen tüm aramalar için özel zil sesini kullanacağını belirtir.
 5. 5
  Yeni zil sesini belli bir kişi için ayarla. Zil sesini belli bir kişi için ayarlamak istersen aşağıdakileri yap:
  • Kişiler uygulamasını aç.
  • Bir kişinin adına dokun.
  • Zil Sesi’ne dokun.
  • Zil sesini seç.
  • Bitti’ye dokun.
  Reklam

İpuçları

 • Yeni zil sesini duymak istiyorsan telefonunun sesinin açık olduğundan emin ol.

Reklam

Uyarılar

 • Telefonun bilgisayarına bağlı olmadığı sürece "Zil Sesleri" sayfası iTunes’da görünmez.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Windows Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?

wikiHow

Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Bu sayfaya 761 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam