iPhone'a Virüs Bulaşıp Bulaşmadığı Nasıl Anlaşılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi sana; iPhone’una virüs, casus yazılım veya zararlı başka uygulamalar bulaşıp bulaşmadığı nasıl öğreneğini öğretir.

Adımlar

 1. 1
  iPhone’una jailbreak (sistem yazılımını kırma) uygulanıp uygulanmadığına bak. Jailbreak işlemi, iPhone’un dâhilî birçok kısıtlamasını kaldırır ve telefonu onaylanmamış uygulama yüklemelerine karşı savunmasız hâle getirir. iPhone’u ikinci el olarak aldıysan telefonun ilk sahibi zararlı yazılım yüklemek için jailbreak uygulamış olabilir. Jailbreak olup olmadığını şöyle kontrol edersin:
  • Arama çubuğunu açmak için ana ekranın ortasından aşağı doğru kaydır. [1]
  • Arama çubuğuna cydia yaz.
  • Klavyedeki Ara tuşuna bas.
  • Arama sonuçlarında “Cydia” diye bir uygulama çıkarsa iPhone’una jailbreak uygulanmıştır. [2]
 2. 2
  Safari’de açılır pencereli reklam var mı bak. Sürekli olarak açılır pencereli reklamlara boğuluyorsan telefonuna virüs bulaşmış olabilir. [3]
  • Açılır pencereli reklamlardaki bağlantılara tıklama. Bu, telefonuna daha fazla virüs bulaşmasına neden olabilir. [4]
 3. 3
  Çalışmayı durduran uygulama var mı bak. Düzenli olarak kullandığın uygulamalar bir anda kapanıyorsa birisi bu uygulamada faydalanabileceği bir açık bulmuş olabilir.
  • Her zaman en güvenli sürümleri kullanıyor olmak için iPhone’undaki uygulamaları düzenli olarak güncelle. [5]
 4. 4
  Bilinmeyen uygulamalar var mı bak. Trojan uygulamaları makul görünecek şekilde yapılmıştır; yani bu işi biraz kovalaman gerekebilir.
  • Tanımadığın veya yüklediğini hatırlamadığın uygulama var mı bakmak için ana ekranların ve klasörler arasında gezin.
  • Tanıdık gelen ama yüklediğini hatırlamadığın bir uygulama görürsen bu uygulama zararlı olabilir. Ne olduğunu bilmiyorsan en iyisi silmektir.
  • App Store’dan yüklediğin tüm uygulamaların bir listesini görmek için mağazanın en altındaki Uygulamalar’a tıkla, profil fotoğrafına dokun, ardından Satın Alınanlar’a dokun. [6] Telefonunda, bu listede bulunmayan bir uygulama varsa (ve Apple kaynaklı değilse) bu uygulama muhtemelen zararlıdır.
 5. 5
  Açıklanamayan fazladan ücret alımı var mı bak. Virüsler arka planda çalışır ve İnternet üzerinden iletişim kurmak için senin veri planını kullanır. Veri kullanımında ani bir artış olmadığından veya seçkin numaralara SMS mesajları gönderdiğin için ücret kesintisi yaşamadığından emin olmak için telefon faturanı kontrol et.
 6. 6
  Batarya performansını takip et. Virüsler arka planda çalıştığı için bataryanı beklediğinden daha hızlı bitirebilir.
  • Batarya kullanımını kontrol ederek hangi uygulamanın bataryayı en çok kullandığını görebilirsin.
  • Tanımadığın bir uygulama görürsen onu hemen sil.

İpuçları

 • Virüslere karşı en güncel korumaya sahip olduğundan emin olmak için iPhone’unun, iOS’in en güncel sürümünü kullandığından emin ol.
 • iPhone’unda virüs olduğunu fark edersen en iyisi telefonu orijinal fabrika ayarlarına döndürmektir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Check if an iPhone Has a Virus, Français: savoir si un iPhone est infecté par un virus, Español: verificar si un iPhone tiene un virus, Deutsch: Prüfen ob ein iPhone einen Virus hat, Русский: проверить iPhone на наличие вирусов, Bahasa Indonesia: Memeriksa Apakah iPhone Terserang Virus, Português: Verificar se um iPhone Está Infectado por Vírus, Italiano: Controllare se un iPhone Ha un Virus, Nederlands: Controleren of een iPhone een virus heeft, العربية: التعرف على وجود فيروسات في هواتف آيفون, 中文: 确认iPhone是否中毒, ไทย: เช็คว่า iPhone มีไวรัสไหม, Tiếng Việt: Kiểm tra xem iPhone có virus không, हिन्दी: चेक करें कि एक आईफोन (iPhone) में वायरस है

Bu sayfaya 199 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?