Bu wikiHow makalesi ile bir SIM kartı iPhone'una nasıl takacağını öğreneceksin. Yeni bir SIM kartın telefonunda çalışması için geçerli operatörüne uyan bir SIM kartı veya SIM kilidi olmayan bir iPhone'a ihtiyacın olacak.

Kısım 1 / 2:
iPhone'a SIM Kartı Takma

 1. 1
  iPhone'unu kapat. Bunu yapmak için ekranın üst kısmında :kapatmak için kaydır" seçeneği çıkana kadar Güç düğmesini basılı tut ve ardından ekranın üst kısmındaki anahtarı sağa kaydır.
  • Güç düğmesi çoğu iPhone'da sağ tarafın üstündedir ancak iPhone 5 veya daha yeni bir sürüm kullanıyorsan bu, en üsttedir.
 2. 2
  SIM kartın telefonun için doğru boyutta olduğundan emin ol. SIM kartlar yıllar içinde daha da küçüldü ve eski iPhone'lar daha yeni SIM kartlarını desteklemeyebilir (veya tersi). SIM kartının kullandığın iPhone modeline uygun olduğundan emin ol.
  • iPhone 5 ve üstünde Nano SIM (12,3mm x 8,8mm) kullanılır.
  • iPhone 4 ve 4S'te Mikro SIM (15mm x 12mm) kullanılır.
  • iPhone 3G, 3GS ve orijinalde Standart SIM (25mm x 15mm) kullanılır.
 3. 3
  iPhone'un yan tarafındaki SIM kart yuvasını bul. Çoğu iPhone'da SIM kart tepsisi iPhone'un sağ tarafında, neredeyse ortadadır.[1]
  • iPhone 3G, 3GS ve orijinalde SIM kart yuvası iPhone'un üst kısmındadır.
  • iPhone 4 CDMA (A1349 Verizon/Sprint) dışında her iPhone modelinde SIM kart yuvası vardır.
 4. 4
  SIM çıkarma aletini bul veya küçük bir atacı düzleştir. Çoğu telefonda, telefonu alırken SIM tepsisini çıkarmayı sağlayan küçük, sivri uçlu bir alet olan SIM çıkarma aleti telefonun yanında verilir. Sende bu alet yoksa bunun yerine bir atacı düzleştirip onu kullanabilirsin.
 5. 5
  Aleti veya atacı, SIM yuvasının yanındaki küçük deliğe sok. Hafif bir kuvvet uyguladıktan sonra SIM tepsisi biraz dışarı çıkmalıdır.
 6. 6
  SIM tepsisini iPhone'dan çıkar. Hem SIM kartı hem de tepsisi kırılgan yapıda olduğundan çıkarma işlemini yumuşak bir şekilde yap.
 7. 7
  Eski SIM kartını çıkar ve yeni SIM kartını tepsiye yerleştir. Karttaki girintiden dolayı, yeni kartı tepsiye yalnızca tek yönde yerleştirebilirsin. Emin değilsen altın temas noktaları aşağı bakacak şekilde orijinal kartla aynı şekilde yerleştir.
 8. 8
  Tepsiyi iPhone'a geri sok. Tepsi sadece tek yönde sokulabilir.
  • Devam etmeden önce tepsinin iPhone'un içine tamamen girdiğinden emin ol.
 9. 9
  Güç düğmesine basılı tut. Bunu yaptığında iPhone'un yeniden açılacak. iPhone yeni ağa otomatik olarak bağlanmalıdır ancak ilk önce onu etkinleştirmen istenebilir.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
SIM Etkinleştirme Sorunlarını Giderme

 1. 1
  Kablosuz bir ağa bağlan. Operatörünün veri planına bağlı olarak Wi-Fi’ye bağlanana kadar etkinleştirme istemini göremeyebilirsin.[2]
 2. 2
  iPhone'unu bir bilgisayarda iTunes'a bağla. iPhone'un Wi-Fi üzerinden etkinleştirilmiyorsa İnternet erişimi olan bir bilgisayar kullanarak etkinleştirme işlemini başlatabilirsin. Bunu yapmak için:
  • USB şarj kablosunu kullanarak iPhone'unu bilgisayarına bağla. Otomatik olarak başlatılmazsa iTunes'u aç.
  • iTunes'un SIM'i etkinleştirmesini bekle.
 3. 3
  iPhone'unu geri yükle. iPhone'un SIM kartını tanımadığı durumda, iPhone'unu geri yüklemen, telefonun yeniden başlatıldığında SIM'in etkinleştirilmesini sağlayabilir.
 4. 4
  Başka bir telefondan operatörünü ara. Telefonunun yeni SIM kartı etkinleştirmediği durumda operatörünü (örneğin Vodafone, Türk Telekom vb.) aramak tek seçeneğin olabilir. Hesap sahibinin sen olduğu doğrulandıktan sonra operatörüne yeni SIM hakkında soru sorabilirsin. Sorun telefon üzerinden tanımlanamayacak kadar karmaşıksa muhtemelen telefonunun incelenmesi veya ayarlanması için onu operatörünün mağazasına götürmen gerekecek.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Google'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Windows Bilgisayarda Ses Çıkmaması Sorunu Nasıl Çözülür?

wikiHow

WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Nasıl Hacker Olunur?

wikiHow

Televizyonun Ölçüsü Nasıl Alınır?

wikiHow

Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?

wikiHow

AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 11.352 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 11.352 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam