iPad’ine jailbreak (kısıtlamaları kaldırma) uygulamak sana süper kullanıcı izinleri ve kök erişimi sağlar. Bu, Apple App Store'un dışından yüklenen temalar, uygulamalar ve ince ayarlar kullanarak cihazını özelleştirmene olanak tanır. Jailbreak, iPad'inin modeli ve iOS sürümüyle uyumlu bir jailbreak yazılımı yüklemeni ve çalıştırmanı gerektirir. Bu wikiHow makalesi sana, çoğu iPad modeline jailbreak uygulamak için 2 farklı yöntem öğretir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Jailbreak’e (Kısıtlamaları Kaldırma) Hazırlanmak

 1. 1
  Jailbreak (kısıtlamaları kaldırma) uygulamanın riskini bil. Jailbreak uygulamak, iPad'in için resmi olmayan uygulamalara ve ince ayarlara erişmeni sağlar. Bu aynı zamanda Apple tarafından uygulanan güvenlik özelliklerini de aşar ve iPad'ini virüslere ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı daha savunmasız hâle getirir. Nadir durumlarda, jailbreak işlemi iPad'ini çalışmaz hâle getirebilir. Son olarak, jailbreak işlemi Apple tarafından desteklenmez ve iPad’in için sahip olduğun tüm garantileri geçersiz kılar. Sorumluluğu kabul ederek devam et.
  • Yarı Bağsız Jailbreak (Kısıtlamaları kaldırma): Bazı jailbreak'ler yarı-bağsızdır. Bu, jailbreak'in sen iPad'ini yeniden başlatana kadar çalıştığı anlamına gelir. iPad'in yeniden başlatıldığında, jailbreak'i yeniden etkinleştirmek için bilgisayarındaki jailbreak uygulamasını tekrar kullanman gerekecektir.
 2. 2
  iPad'ini yedekle. iPad'ine jailbreak (kısıtlamaları kaldırma) uygulamadan önce, jailbreak işlemi sırasında bir şeyler ters giderse diye onu yedeklemek iyi bir fikirdir. Bu, iPad'ini fabrika ayarlarına döndürmene ve iPad verilerini yedeklemeden kurtarmana olanak tanır. iPad'ini iTunes'a veya Mac'teki Finder'a yedekleyebilir veya aşağıdaki adımları kullanarak iCloud'a yedekleyebilirsin:
  • Ayarlar uygulamasını aç.
  • En üstte Apple Kimliğine dokun.
  • iClod’a dokun.
  • iCloud Yedekleme’ye dokun.
  • Şimdi Yedekle’ye dokun.
 3. 3
  iPad modelini ve iOS sürümünü kontrol et. Kullanacağın jailbreak (kısıtlamaları kaldırma), iOS'un hangi sürümünü kullandığına bağlıdır. Ayrıca iOS 14 için çıkan en son jailbreak yalnızca belirli iPad modellerinde desteklenir. Hangi iOS ve iPad modeline sahip olduğunu kontrol etmek için aşağıdaki adımları kullan:
  • Ayarlar uygulamasını aç.
  • Genel’e dokun.
  • Hakkında’ya dokun.
  • ”Sürüm” girdisini not et.
  • ”Model” girdisini not et.
 4. 4
  ”iPad’imi Bul”u devre dışı bırak. Bazı jailbreak’ler (kısıtlamaları kaldırma) iPad'imi Bul'u devre dışı bırakmanı gerektirir. iPad'imi Bul'u devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları kullan:
  • Ayarlar uygulamasını aç.
  • Apple Kimliğine dokun.
  • Bul'a dokun.
  • iPad’imi Bul’a dokun.
  • ”iPad’imi Bul”u kapalı konuma getir.
 5. 5
  Siri'yi devre dışı bırak. Bazı jailbreak’ler (kısıtlamaları kaldırma) Siri'yi devre dışı bırakmanı gerektirir. Siri'yi devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları kullan:
  • Ayarlar uygulamasını aç.
  • Siri ve Arama’ya dokun.
  • ”Siri İçin Ana Ekran Düğmesine Bas”ı kapat.
  • ”’Hey Siri’yi Dinle”yi kapat.
 6. 6
  Kablosuz ağ bağlantını kes. Çoğu jailbreak (kısıtlamaları kaldırma) için kablosuz ağı devre dışı bırakman önemlidir. Bunu yapmanın en kolay yolu Uçak Modu'nu açmaktır. Sağ üst köşeden aşağı kaydırıp uçağa benzeyen simgeye dokunabilir veya Ayarlar uygulamasında Uçak modunu açmak için aşağıdaki adımları kullanabilirsin:
  • Ayarlar uygulamasını aç.
  • ”Uçak Modu”nun yanındaki anahtarı aç.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Checkra1n ile Jailbreak (Kısıtlamaları Kaldırma) Uygulamak

 1. 1
  iPad'inin uyumlu olduğundan emin olmak için kontrol et. Checkra1n, iOS 12-13 çalıştıran çoğu cihazda çalışır ve iPad 5. nesil, iPad Air 2, iPad mini 4 ve iPad Pro 1. nesil cihazlarında iOS 14 için ön destek sunar. Önümüzdeki haftalarda daha yeni modeller için destek eklenmesi gerekiyor. Checkra1n ayrıca yüklemek için bir Mac veya Linux bilgisayar gerektirir.
  • Checkra1n, yarı bağsız bir jailbreak’tir (kısıtlamaları kaldırma). iPad'ini yeniden başlatırsan Mac veya Linux bilgisayarındaki Checkra1n uygulamasını kullanarak jailbreak'i yeniden etkinleştirmen gerekir.
  • Checkra1n; iPhone 6s, 6s Plus, SE, Apple TV 4 ve 4K'nın yanı sıra iOS 14 çalıştıran iBridge T2'de de desteklenir.
  • Windows desteği için daha sonra tekrar kontrol et.
 2. 2
  Bir İnternet tarayıcısında https://checkra.in/releases/0.11.0-beta adresine git. Bu, Checkra1n'i indirmek için kullanılan resmi İnternet sitesidir.
 3. 3
  Aşağı kaydır ve Download for MacOS’e (MacOS için İndir) tıkla. Bu, MacOS için Checkra1n uygulamasını indirir.
  • Linux kullanıyorsan kullandığın Linux sürümünün indirme bağlantısını tıkla.
 4. 4
  Kurulum dosyasını aç. İndirilmesi bittiğinde dosyayı İnternet tarayıcından veya İndirilenler klasöründen aç. Ardından Checkra1n dosyasını Mac'teki İndirilenler klasörüne sürükle. Linux kullanıyorsan Checkra1n'i kurmak için sana verilen talimatları izle. 

 5. 5
  iPad'ini bilgisayarına bağla. iPad'inle birlikte gelen lightning kablosunu kullan ve onu bilgisayarındaki boş bir USB bağlantı noktasına bağla.
 6. 6
  Checkra1n'i aç. Bu, iki satranç taşına benzeyen siyah bir simgeye sahiptir. Checkra1n'i açmak için Uygulamalar klasöründeki simgeye tıkla. Uygulama, açıldığında iPad modelini algılamalıdır. Algılamazsa iPad'inin bağlantısını kes ve yeniden bağla.
 7. 7
  Start’a (Başlat) tıkla. Bu, sağ alt köşededir. Jailbreak (kısıtlamaları kaldırma) işlemi başlar.
  • Desteklenmeyen bir iPad modeli kullanıyorsan Checkra1n jailbreak’i (kısıtlamaları kaldırma) kullanmayı yine de deneyebilirsin ancak düzgün çalışmayabilir. Bunu sorumluluğu kabul ederek yap. Checkra1n'i desteklenmeyen bir iPad modeline kurmak için Options'a (Seçenekler) tıkla ve "Allow untested iOS/iPadOS/tvOS versions" (Test edilmemiş iOS/iPadOS/tvOS sürümlerine izin ver) seçeneğini işaretle.
 8. 8
  Next’e (İleri) tıkla. Bu, iPad'ini kurtarma moduna geçirecektir. iPad ekranında bir lightning kablosu resmi göreceksin. Bu otomatik olarak gerçekleşmelidir ancak iPad'ini manuel olarak kurtarma moduna geçirmek için herhangi bir talimat görürsen talimatları izle.
 9. 9
  Talimatları oku ve Start’a (Başlat) tıkla. Checkra1n'i kurmak için iPad'ini DFU (Kurtarma) moduna geçirmen gerekecektir. Cihazını DFU moduna geçirmek için talimatları oku ve Start'a (Başlat) tıkla. Desteklenen iPad modellerinin çoğunda Güç düğmesini (sağ üst taraf) ve Ana Ekran düğmesini (ekranın altında) basılı tutarsın. 

 10. 10
  İstendiğinde talimatları izle. İstendiğinde iPad'ini DFU (Kurtarma) moduna geçirmek için talimatlarda belirtilen doğru düğmelere bas.
 11. 11
  İstendiğinde güç düğmesini bırak. DFU (Kurtarma) modunu etkinleştirmek için son adım, istendiğinde Güç düğmesini bırakmaktır. Ana Ekran düğmesini basılı tutmaya devam et. iPad’in, DFU modunda yeniden başlatılacaktır. Apple logosunu ve Checkra1n logosunu göreceksin. Ekranda bazı yazılar da çıkacaktır. Checkra1n kurulumu tamamlandığında iPad'in yeniden başlatılacaktır. Jailbreak, yeniden başlatıldıktan sonra etkinleştirilecektir.
  • Checkra1n uygulamasını iPad'inde açarsan Checkra1n, jailbreak uygulamalarını ve ince ayarları indirebileceğin resmi olmayan uygulama mağazası olan Cydia'yı yükleme seçeneğine sahiptir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Cydia Impactor ile Jailbreak (Kısıtlamaları Kaldırma) Uygulamak

 1. 1
  Uygulamaya özel bir şifre al. Apple tarafından onaylanmayan, resmi olmayan bir uygulamayı yükleyeceğinden, Apple'ın iki faktörlü kimlik doğrulama sürecini aşmak için uygulamaya özel bir parola alman gerekir. Apple'ın İnternet sitesinden uygulamaya özel bir parola almak için aşağıdaki adımları kullan:
  • Bir İnternet tarayıcısında https://appleid.apple.com/ adresine git.
  • Apple Kimliğin ve parolan ile giriş yap.
  • İki Faktörlü Kimlik Doğrulama kodunu gir.
  • Güvenlik’in yanındaki Düzenle’ye tıkla.
  • ””Uygulamaya özgü parolalar”ın altında Parola Oluştur…'a tıkla.
  • Uygulama veya profil için bir isim yaz (“Cydia” gibi).
  • Oluştur’a tıkla.
  • Parolayı not et.
 2. 2
  Bilgisayarın için Cydia Impactor'ı indir. Cydia Impactor, Mac ve Windows’ta kullanılabilen ve uygulamaları iPad'ine yüklemeni sağlayan bir uygulamadır. Onu Jailbreak (kısıtlamaları kaldırma) yüklemek için de kullanabilirsin. Cydia Impactor'ı indirmek ve kurmak için aşağıdaki adımları kullan:
  • Bir İnternet tarayıcısında https://cydia-app.com/cydia-impactor/ adresine git.
  • Mac için Cydia Impactor MacOS’a, Windows sürümü için de Cydia Impactor Windows’a tıkla.
  • Windows için Impactor zip dosyasını, Mac için de Impactor ".dmg" dosyasını açın.
  • Windows'ta ZIP dosyasının içeriğini çıkar, Mac’te de Cydia Impactor uygulamasını Uygulamalar klasörüne sürükle.
 3. 3
  Çalıştırdığın iOS sürümü için jailbreak yardımcı programını indir. Çalıştırdığın iOS sürümüne uygun olan jailbreak yardımcı programı için ".ipa" dosyasını indirmen gerekir. Doğru jailbreak yardımcı programı için indirme sayfasına gitmek adına aşağıdaki bağlantıları kullan:
 4. 4
  iTunes'u aç. Windows'ta Cydia Impactor'ı kullanmak için Windows için iTunes'un en son sürümünü indirmen gerekir. iTunes sürümünün güncel olduğundan emin ol. 

 5. 5
  iPad'ini bilgisayarını bağla. iPad'ini bilgisayarındaki boş bir USB bağlantı noktasına bağlamak için iPad'inle verilen lightning kablosunu kullan.
 6. 6
  Cydia Impactor'ı aç. Bunun matkaba benzeyen bir simgesi vardır. Windows'ta bunu Windows Başlat menünde bulabilirsin. Mac'te bunu Uygulamalar klasöründe bulabilirsin. Cydia Impactor'ı açtığında, iPad modelini algılayıp pencerenin üst kısmında göstermesi gerekir.
 7. 7
  Jailbreak IPA dosyasını Cydia Impactor'a sürükleyip bırak. Bu, jailbreak'i iPad'ine yükleme işlemine başlatacaktır. Dosyayı yüklemek için Apple Kimliğinle oturum açman gerekir.
 8. 8
  Apple Kimliğinle giriş yap. Apple Kimliğinle ilişkili e-posta adresini ve parolayı girmen gerekir.
 9. 9
  Uygulamaya özel parolanı gir. İki faktörlü bir kimlik doğrulama kodu kullanmak yerine, başlamadan önce oluşturduğun, uygulamaya özel şifreyi kullan. 

 10. 10
  iPad'inde Ayarlar uygulamasını aç. Bu, iki dişliye benzeyen bir simgesi olan uygulamadır. iPad'inde Ayarlar uygulamasını açmak için ana ekranında buna dokun. 

 11. 11
  Genel’e dokun. Bu, Ayarlar menüsündeki ilk seçenektir ve tek bir dişliye benzeyen simgenin yanındadır.
 12. 12
  Cihaz Yönetimi’ne dokun. Bu, Genel menüsünün en altına yakındır.
 13. 13
  Apple Kimliğine veya girdiğin uygulamanın adına dokun. Bu, iPad'in için yeni bir profil açacaktır.
 14. 14
  Güven’e dokun. Bu bir açılır pencere uyarısındadır, profile güvendiğini ve yüklemek istediğini gösterir. Jailbreak (kısıtlamaları kaldırma) uygulaması iPad'ine eklenir.
 15. 15
  Jailbreak simgesine dokun. Bu, ana ekranındadır. Jailbreak (kısıtlamaları kaldırma) yardımcı programı başlatılır.
 16. 16
  Jailbreak’e (kısıtlamaları kaldırma) dokun. Bu, jailbreak işlemini başlatır. İşlemi tamamlamak için ek talimatları izlediğinden emin ol. Bitirdiğinde, iPad'in yeniden başlatılacak ve jailbreak etkin olacaktır. Ayrıca Cydia, iPad'ie yüklenecektir.
  Reklam

Uyarılar

 • iPad’ine jailbreak (kısıtlamaları kaldırma) uygularken olabilecek şeyler senin sorumluluğundadır. Ayrıca jailbreak işleminin Apple tarafından desteklenmediğini ve üreticinin cihazın için garanti kapsamını geçersiz kıldığını bil. Apple, jailbreak nedeniyle iPad'inde veya bilgisayarında meydana gelen hasarlardan sorumlu değildir.


Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Başkasının WhatsApp Hesabına Nasıl ErişilirBaşkasının WhatsApp Hesabına Nasıl Erişilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır.
Bu sayfaya 770 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam