HD kalitesindeki bir iMovie videosunu cihazında bir dosya olarak veya YouTube gibi bir hizmet için dışa aktarabilirsin. Yüksek kaliteli bir videoyla başladığın sürece, filminin tam istediğin gibi görünmesi için üç farklı HD çözünürlükten birini seçme imkânın olur.

Yöntem 1 / 2:
macOS

 1. 1
  iMovie’yi aç. Bu yöntemi HD bir videoyu Mac’inde bir klasöre çıkarmak istiyorsan kullan. Video dışa aktarıldıktan sonra videoyu izleyebilirsin ve istediğin gibi paylaşabilirsin.
 2. 2
  “Kitaplıklar“ panosunda, dışa aktarmak istediğin filme tıkla.
 3. 3
  Ekranın en üstündeki Dosya menüsüne tıkla.
 4. 4
  Paylaş’a tıkla. [1]
 5. 5
  Paylaş menüsünde Dosya…’ya tıkla.
  • Videonu doğrudan bir web sitesinde paylaşmak istiyorsan bunun yerine o web sitesinin adına tıkla (Facebook, YouTube ve Vimeo gibi).[2]
 6. 6
  Metin kutusuna filmin için bir isim gir.
  • Videoyu bir web sitesinde paylaşıyorsan bu metin filmin başlığı olur.
 7. 7
  “Etiketler“ kutucuğuna birkaç etiket yaz. YouTube veya Vimeo’da paylaşım yapıyorsan ve videonu başkalarının bulmasını kolay hâle getirmek istiyorsan bunun yardımı dokunur.
 8. 8
  Bir çözünürlük seçmek için “Çözünürlük“ menüsüne tıkla. HD için 720p, 1080p veya 4k’yı seç. Tüm bu seçenekler her filmde kullanılmaz çünkü düşük kaliteli bir videoyu HD’ye dönüştüremezsin.[3]
  • 720p, 1280 x 720 çözünürlüğünde HD’dir. İnternet’e hızlıca yüklenebilecek ve sabit diskte çok fazla yer kaplamayacak bir video istiyorsan bunu seç.
  • 1080p, 1920 x 1080 çözünürlüğünde HD’dir; 720p’den 5 kat daha kalitelidir. Bu seçenekte daha büyük bir dosya oluşur ve İnternet’e yüklemesi 720p’ye kıyasla daha uzun sürer.
  • 4k Ultra Yüksek Çözünürlük’tür (UHD) ve 4096 x 2160 çözünürlüğündedir. 1080p’den 4 kat daha kalitelidir; bu yüzden büyük bir dosya oluşacağını ve İnternet’e yüklemenin uzun süreceğini bil.
 9. 9
  Videoyu bir web sitesinde paylaşıyorsan diğer özellikleri belirle. Videoyu bir dosya olarak dışa aktarıyorsan bu adımı atlayabilirsin.
  • Bir YouTube kategorisi seçmek için “Kategoriler”e tıkla.
  • Gizliliği ayarlamak için “Şuna görünür” veya “Gizlilik” menüsüne tıkla.
 10. 10
  Videonun kalitesini ayarlamak için “Kalite” menüsüne tıkla. Bir web sitesine paylaşım yapıyorsan bunu görmezsin. Her bir seçeneğin dosya boyutunu nasıl etkilediğini görmek adına dosya boyutunu önizlemenin altında görmek için bir seçeneğe tıkla.[4]
  • ”Yüksek” i seçmek dosya çok büyütülmeden en iyi sonuçları verir.
  • ”En iyi”yi seçmek ProRes’i kullanır ki bu profesyonel bir kalitedir. Boyut çok büyük olur.
 11. 11
  Sıkıştırma oranını seçmek için “Sıkıştırma” menüsüne tıkla. Bu seçenek, yalnızca videoyu bir dosya olarak dışa aktarırken görünür.
  • Dosya boyutundan endişe ediyorsan “Hızlı”yı seç. Kalite çok iyi olmaz ama yine de SD’den (standart) daha iyi olması gerekir.
  • Ses ve videonun en temiz hâlinde olmasını istiyorsan “Daha İyi Kalite” seçeneği tam sana göredir.
 12. 12
  İleri’ye tıkla.
  • Bir web sitesine paylaşım yapıyorsan o sitenin hesap bilgilerini girmen istenir. Oturum açmak için yönergeleri takip et ve İnternet’e yüklemeyi tamamla. Yükleme tamamlandığında “Paylaşım Başarılı” yazdığını görürsün.
 13. 13
  ”Farklı Kaydet” alanına video için bir isim gir.
 14. 14
  Dosyayı kaydetmek istediğin klasöre git. Dosyayı Belgeler veya Masaüstü gibi, hatırlayacağın bir klasöre kaydet; böylece YouTube’a yüklemek veya DVD’ye yazdırmak gibi bir şey yapmak istediğin zaman dosyaya kolayca erişilebilir.
 15. 15
  Kaydet’e tıkla. Filminin HD sürümünü birkaç dakika içinde, seçtiğin klasörde bulursun.[5]
  • Video HD bir dosya olarak bilgisayarına kaydedildiğine göre videoyu Facebook, LinkedIn, Google Drive, Dropbox veya yüksek kaliteli videoları kabul eden herhangi bir siteye yükleyebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
iOS

 1. 1
  iPhone’unda veya iPad’inde iMovie uygulamasını aç.
  • Hâlihazırda bir projeyi düzenliyorsan sol üst köşedeki Bitti’ye dokun ve 4’üncü adıma geç.[6]
 2. 2
  Ekranın en üstündeki Videolar’a dokun.[7]
 3. 3
  Paylaşmak istediğin videoya dokun.
 4. 4
  Paylaş simgesine dokun. Ekranın en altında bulunur ve içinde yukarı bakan bir ok bulunan bir kareye benzer.
 5. 5
  Bir paylaşım yöntemine dokun. Videonu paylaşmak için kullanacağın bir uygulama seçebilir veya videoyu kaydetmek istediğin yeri seçebilirsin.
  • Mesela; videoyu Facebook’ta paylaşmak için Facebook simgesine dokun.
  • Videoyu iPhone’una veya iPad’ine bir dosya olarak kaydetmek istiyorsan (daha sonra her zaman paylaşabilirsin) “Videoyu Kaydet”i seç.
 6. 6
  Oturum açmak için yönergeleri izle. Facebook veya YouTube gibi bir uygulamada paylaşım yapıyorsan oturum açma bilgilerini ekrandaki yönergelere göre gir.
 7. 7
  Tercih ettiğin HD çözünürlüğü seç. 4k (Ultra HD), 1080p (HD) veya 720p (HD) arasında bir seçim yap. Her uygulamanın veya hizmetin büyük HD dosyaları desteklemediğini, bu yüzden de tüm bu seçenekleri göremeyebileceğini unutma.[8]
  • 720p, 1280 x 720 çözünürlüğündedir. Dosya boyutu, video HD kalitesinde olmasına rağmen küçük olur.
  • 1080p, 1920 x 1080 çözünürlüğünde HD’dir; 720p’den 5 kat daha kalitelidir. Kaydetme veya İnternet’e yükleme işlemi 720p’ye kıyasla daha uzun sürer.
  • 4k, 4096 x 2160 çözünürlüğündedir; 1080p’den 4 kat daha kalitelidir. Dosyanın büyük olacağını ve İnternet’e yüklemenin uzun süreceğini bil.
 8. 8
  Videoyu dışarı aktarmak için yönergeleri izle.
  • YouTube veya Facebook’u kullanıyorsan etiketleri ve açıklamaları belirlemek için uygulamayı veya web sitesini kullanman gerekebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Fazladan disk alanın varsa videolarını mümkün olan en iyi kalitede kaydet, ardından bu videoların daha kalitesiz sürümlerini gerektikçe dışa aktar.

Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?

wikiHow

Windows Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 6.028 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 6.028 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam