iMac’inin muhteşem ekranını MacBook veya Mac masaüstü bilgisayarın için monitör olarak kullanmak mı istiyorsun? Eğer macOS Monterey çalıştıran daha yeni bir iMac kullanıyorsan ekranını bir iMac’e yansıtmak veya genişletmek için AirPlay’i kullanmak kolaydır. High Sierra veya daha öncesi bulunan daha eski iMac’lerde iMac’inin ekranını Mac’inin birincil monitörü olarak ayarlamak için Hedef Ekran Modunu kullanabilirsin. Bu wikiHow makalesi, Mac’in için herhangi bir iMac’i birincil ya da ikincil ekran olarak kullanmanın en kolay yollarını gösterecek.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
AirPlay Kullanmak (macOS Monterey)

 1. 1
  iMac'ini AirPlay alıcısı olarak kullanabildiğinden emin ol. macOS Monterey'in piyasaya sürülmesiyle birlikte, neredeyse tüm Mac ekranlarını modern bir iMac'e yansıtabilir veya genişletebilirsin.
  • AirPlay alıcısı görevi gören iMac, herhangi bir iMac Pro modeli veya 2019 veya sonrasında çıkan herhangi bir iMac olabilir.[1] iMac macOS Monterey veya sonrasını çalıştırıyor olmalıdır.
  • AirPlay sinyalini gönderen Mac, 2011 veya sonrasında çıkan herhangi bir Mac veya MacBook olabilir. Ekranını birincil monitör olarak kullanmak için iMac'e yansıtmak istiyorsan Mountain Lion veya sonrası bir sürüme ihtiyacın olacak. iMac'i ikinci bir monitör yapmak için ekranı genişletmek istiyorsan Mavericks veya sonrası bir sürüme ihtiyacın olacak.
  • Daha eski bir iMac kullanıyorsan Hedef Ekran Moduna bağlanarak onu monitör olarak kullanmaya devam edebilirsin.
 2. 2
  AirPlay alıcısını iMac'te aç. AirPlay alıcısını etkinleştirdiğinde, iMac, Mac'inin masaüstünü yansıtmak veya genişletmek için bir seçenek olarak görünecektir. Bunu şöyle açacaksın:
  • Apple menüsüne tıkla ve Sistem Tercihleri’ni seç.
  • Paylaşma’ya tıkla.
  • Sol panelden “AirPlay Alıcı”nın yanındaki kutuyu işaretle.
  • AirPlay ile bu iMac'e kimlerin bağlanabileceğini seç. “Şu anki kullanıcı” en iyi seçenektir, çünkü diğer kişilere kendi ekranlarını iMac'e yansıtmaları bildiriminin gönderilmemesini sağlar.
 3. 3
  Ekran Yansıtma simgesini gönderen (ana) Mac'teki menü çubuğuna sabitle. Bunu iMac olmayan Mac'te yap. Bunu yansıtmak yerine ekranı uzatıyor olsan bile yapman gerekir. İşte şöyle yapacaksın:
  • Apple menüsüne tıkla ve Sistem Tercihleri’ni seç.
  • Dock ve Menü Çubuğu’na tıkla.
  • Seçili değilse “Menü Çubuğunda Göster”in yanındaki kutuyu işaretle.
  • Açılır menüden her zaman seçeneğini seç.
 4. 4
  İki Mac'i Wi-Fi'ye veya bir USB-C kablosuyla bağla. Her iki Mac de aynı Wi-Fi ağına bağlıysa AirPlay'i kablosuz olarak kullanabilir ve harika sonuçlar elde edebilirsin. Günlük kullanıcıların çoğu, AirPlay'i Wi-Fi üzerinden kullanırken gecikmeyi fark etmez.[2]
  • iMac'i birincil monitörün olarak kullanmayı planlıyorsan ve yoğun video gerektiren görevler yapman gerekiyorsa iki Mac'i AirPlay 2'yi destekleyen bir USB-C veya Thunderbolt 3 kablosuyla da bağlayabilirsin.[3]
 5. 5
  Gönderen (ana) Mac'te Ekran Yansıtma simgesine tıkla. Bu, menü çubuğundaki Bluetooth simgesinin solunda yer alan üst üste binmiş iki kare şeklindedir. AirPlay 2 uyumlu cihazların bir listesiyle birlikte ekranını yansıtmak veya genişletmek için bazı seçenekler görünecektir.
 6. 6
  Ekranı yansıtmak mı yoksa genişletmek mı istediğini seç. Ana Mac'inin ekranını iMac ekranına yansıtmak istiyorsan Ekran Aynası seçeneğini seç. iMac'i ikinci bir ekran olarak kullanmak için ekranı genişletmeyi tercih edersen Ayrı Ekran Olarak Kullan’ı seç.
 7. 7
  Monitör olarak kullanmaya başlamak için iMac'e tıkla. AirPlay cihazları listesinden iMac'i seçtikten sonra birincil Mac'inin ekranını (yansıtılmış veya genişletilmiş) ekranında göreceksin.
  • iMac'in bir AirPlay alıcısı görevi görürken, sadece birincil Mac'in ekranını görüntüler.
  • AirPlay oturumunu sonlandırmak için fareyi hareket ettirerek kontrolleri açabilir ve sol üstteki X simgesine tıklayabilirsin.
 8. 8
  Genişletilmiş ekran ayarlarını yapılandır. iMac'i ikinci bir monitör olarak kullanıyorsan kullandığın düzeni yansıtacak şekilde ekranlarını yeniden düzenlemen gerekebilir. Örneğin, iMac'in birincil Mac'inin solundaysa fareni sola hareket ettirdiğinde imlecin iMac'in ekranına geldiğinden emin olmak istersin. Bu ayarları yapmak için:
  • Menü çubuğundaki Ekran Yansıtma simgesini tıkla.
  • Ekran Tercihleri… seçeneğini tıkla.
  • Ekranların gerçek hayattaki konumunu yansıtmak için bir ekranı sola veya sağa sürükle.
  • Temsilî ekranların üstündeki beyaz menü çubuğu, birincil ekranı gösterir. Birincil ekran olarak farklı bir ekran ayarlamak istiyorsan beyaz menü çubuğunu o ekrana sürükle.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Daha Eski Bir iMac'te Hedef Ekran Modunu Kullanmak

 1. 1
  Hedef Ekran Modunu kullanıp kullanamayacağını öğren. Bir zamanlar bir iMac'i başka bir Mac için monitör olarak kullanmanın tek yolu olan Hedef Ekran Modu, macOS'un en son sürümlerinde mevcut değil. Hedef Ekran Modunu şu durumlarda kullanabilirsin:
  • Monitör görevi gören iMac, 2009 veya 2010 yılından 24 veya 27 inçlik bir model veya 2011 ila 2014 yılı ortalarında piyasaya sürülen herhangi bir iMac olabilir.[4] iMac macOS High Sierra veya daha öncesini çalıştırıyor olmalıdır.
  • iMac'e bağlanan Mac, 2019’da veya daha önce piyasaya sürülmüş ve macOS Catalina veya "öncesini" çalıştırıyor olmalıdır.
 2. 2
  İki Mac'i uyumlu bir kabloyla bağla. Eğer iMac 2011 veya sonraki bir modelse iki Mac'i bağlamak için bir Thunderbolt veya Thunderbolt 2 kablosuna ihtiyacın olacak. iMac'in 2009 veya 2010 modelse bir Mini DisplayPort kablosuna ihtiyacın olacak.
 3. 3
  Birincil Mac'inde bir kullanıcı oturumu aç. iMac'i ana Mac'in için bir ekran olarak kullanabilmen için Mac’te oturum açılmış olması gerekir. Şu anda bir oturum açma ekranındaysa iMac bunu algılamaz.
  • Monitör olarak birden fazla iMac kullanmak istiyorsan tüm iMac'leri uyumlu bir kabloyla doğrudan birincil Mac'e bağlayabilmen gerekir.
 4. 4
  iMac'te Command+F2 tuşuna bas. Birincil Mac'e değil, iMac'e bağlı bir klavye kullandığından emin ol. Bir kez basıldığında, bağlı Mac'in ekranı iMac'in ekranına yansır.
  • Bu klavye kombinasyonu diğer Mac'in ekranını açmazsa bunun yerine Fn + Command + F2 tuşlarına bas.
  • Eğer hâlâ çalışmıyorsa iMac'ten (birincil Mac değil) çıkış yapmayı ve giriş ekranında klavye kısayoluna basmayı dene.
 5. 5
  Hedef Ekran Modundayken birincil Mac'in klavyesini ve faresini kullan. iMac'ini monitör olarak kullanırken, normal Mac'inin klavyesi ve faresi ekranda gördüklerini kontrol etmeye devam eder.
 6. 6
  Hedef Ekran Modundan çıkmak için iMac'te Command+F2 tuşuna bas. Hedef Ekran Modundan çıktığında, iMac'inde daha önce açık olan her şey onun ekranında yeniden görünecektir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Diğer Seçenekler

 1. 1
  Duet Display, iMac'ini monitör olarak kullanmayı sağlayan üçüncü parti bir seçenektir. Duet Display, iMac'ini monitör olarak kullanmana olanak tanıyan, iMac'ine ve birincil Mac'ine yükleyebileceğin (ücretli) bir yazılımdır.[5] Bu özelliği kullanmak için Duet Air'e abone olman gerekir, ancak ücretsiz deneme sürümü bulunuyor da olabilir.
 2. 2
  Herhangi bir iMac'i birincil veya ikincil monitör olarak kullanmak için Luna Display'i dene. Luna Display, Hedef Ekran Modunu geliştirerek herhangi bir iMac'i (yenileri bile) ikinci bir monitör olarak kullanmanı sağlar. Luna Display'i kullanmak için birincil Mac'ine bağlayacağın özel bir USB-C veya Mini DisplayPort çoklayıcı satın alman ve Luna'nın yazılımını her iki sisteme de yüklemen gerekir.[6]
 3. 3
  Herhangi bir modern TV'yi monitör olarak kullan. Mesele sadece daha büyük bir ekrana ihtiyacın olmasıysa Mac'ini bir TV'ye bağlayabilir ve o TV'yi monitör olarak kullanabilirsin. HD televizyonunda Thunderbolt, Mini DisplayPort veya HDMI girişi varsa Mac'indeki sesi bile televizyona aktarabilirsin.[7]
 4. 4
  AirPlay ile ekranı TV'ye yansıt. AirPlay 2'yi destekleyen bir televizyonun veya -hatta Apple TV veya Roku gibi bir akış aygıtın- varsa TV'ni Mac'in için bir monitör olarak kullanabilirsin. Yapman gereken, AirPlay destekli TV'ni veya akış cihazını açmak, Mac'indeki Kontrol Merkezi'ni açmak ve ardından Ekran Yansıtma seçeneğine tıklamaktır.[8]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir.
Bu sayfaya 193 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam