Bu wikiHow makalesi ile Apple'ın bulut tabanlı uygulaması ve depolama çözümü olan iCloud'da dosyalarını ve verilerini nasıl görüntüleyeceğini, depolayacağını ve bunlara nasıl erişeceğini öğreneceksin. Apple Kimliği olan herkes, iCloud'da otomatik olarak 5 GB ücretsiz depolama alanına sahip olur. Ayrıca Aile Paylaşımı ile iCloud'daki depolama alanını paylaşabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
İnternet'te iCloud'a Erişmek

 1. 1
  iCloud İnternet sitesine git. Bunu, Windows veya Chromebook işletim sistemli bilgisayarlar dâhil olmak üzere herhangi bir tarayıcıdan yapabilirsin.
 2. 2
  Apple Kimliği'ni ve şifreni gir.
 3. 3
  ➲ simgesine tıkla. Bu, şifre alanının sağ tarafındadır.
  • İki Faktörlü Kimlik Doğrulama etkinse diğer cihazda İzin Ver butonuna tıkla veya dokun ve tarayıcı penceresindeki boşluklara telefonuna gelen 6 basamaklı doğrulama kodunu gir.
 4. 4
  Verilerine eriş. iCloud İnternet uygulamaları, sakladığın veya iCloud'a senkronize ettiğin verilere erişmene veya bunları yönetmene izin verir.
  • iCloud'da, yalnızca iCloud'a senkronize ettiğin veya depoladığın veriler ve dosyalar vardır.
  • iPhone'unun, iPad'inin veya masaüstü bilgisayarının iCloud yedeklemelerine iCloud'dan erişilemez. Bunun yerine, yalnızca ayarlarını ve verilerini cihazına geri yüklemek için kullanılır.
 5. 5
  Fotoğraflar uygulamasına tıkla. Tıkladığında iCloud cihazlarında paylaşılan fotoğrafları görüntüleyebilir, indirebilir veya silebilirsin.
  • Fotoğraflarını görüntülemek için Albümler'e tıkla. Bu, pencerenin sol üst köşesinin yakınındadır.
  • Tüm Fotoğraflar seçeneğine tıkla. Bu, muhtemelen sol üst köşede, ekrandaki albümlerden biridir. Cihazların iCloud ile senkronize edildikten sonra cihazlarındaki fotoğraflar bu klasörde görünecek.
  • Bir fotoğrafı indirmek için indirmek istediğin fotoğrafa tıkla, ardından indir butonuna tıkla. Bu, pencerenin üst tarafında, üzerinde aşağı yönde bir ok bulunan bir bulut simgesidir.
  • Fotoğraflarını kaydetmek için, görüntülenen iletişim kutusunda bir konum seç.
 6. 6
  iCloud Drive seçeneğine tıkla. Tıkladığında, belgeleri ve dosyaları yüklemek ve indirmek için kullanılan iCloud Drive ara yüzü açılır.
  • Kaydetmek istediğin herhangi bir belgeye tıkla ve Drive ekranına sürükle. Artık belgelerine, iPhone veya iPad de dâhil olmak üzere herhangi bir senkronize edilmiş cihazdan ulaşılabilecek.
 7. 7
  Kişiler uygulamasına tıkla. Bunlar, cihazından senkronize ettiğin kişilerdir. iCloud uygulamasında yaptığın tüm eklemeler veya değişiklikler senkronize edilmiş cihazlarda da yapılacaktır.
 8. 8
  Takvim uygulamasına tıkla. Senkronize bir cihazda Takvim uygulamasına eklediğin etkinlikler ve randevular burada görünecek. iCloud uygulamasına bir etkinlik eklersen veya mevcut bir etkinliği düzenlersen değişiklikler senkronize edilmiş olan tüm cihazlarda da yapılır.
 9. 9
  iPhone'umu Bul uygulamasına tıkla. Bir Apple cihazında "iPhone'umu Bul..." özelliğini açtığında verilen yerin konumu iCloud üzerinden izlenir. Bu hizmet ve uygulama iPhone'unu, iPad'ini, Mac'ini ve hatta AirPod'unu bulmak için kullanılabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
iPhone'u veya iPad'i iCloud ile Senkronize Etmek

 1. 1
  "Ayarlar'ı" aç. Bu dişli şeklindeki uygulama (⚙️) genellikle ana ekranında bulunur.
 2. 2
  Apple Kimliği'ne dokun. Bu, eğer eklediysen adının ve resminin olduğu, menünün üst tarafındaki bölümdür.
  • Oturum açmadıysan iPhone'da oturum aç seçeneğine dokun, Apple Kimliği'ni ve şifreni girip Giriş Yap butonuna dokun.
  • Eski bir iOS sürümü kullanıyorsan bu adımı yapman gerekmeyebilir.
 3. 3
  iCloud seçeneğine dokun. Bu, menünün ikinci bölümündedir.
 4. 4
  iCloud'da depolamak istediğin veri türünü seç. Bunu, "iCloud'u Kullanan Uygulamalar" altında listelenen uygulamaların yanındaki düğmeleri "Açık" (yeşil) veya "Kapalı" (beyaz) konuma getirerek yapabilirsin.
  • iCloud'a erişebilecek uygulamaların tam listesini görmek için aşağı kaydır.
 5. 5
  Fotoğraflar seçeneğine dokun. Bu, "iCloud'u Kullanan Uygulamalar" bölümünün üst kısmının yakınındadır.[1]
  • Kamera Rulosu'nu otomatik olarak iCloud'a yüklemek ve depolamak için iCloud Fotoğraf Kütüphanesi özelliğini aç. Etkinleştirildiğinde, tüm fotoğraf ve video kütüphanene herhangi bir mobil veya masaüstü platformdan erişilebilir.
  • Wi-Fi bağlantısına her bağlandığında yeni fotoğrafları otomatik olarak iCloud'a yüklemek için Fotoğraf Akışı özelliğini aç.
  • Arkadaşlarının İnternet üzerinden veya Apple cihazlarından erişebilecekleri fotoğraf albümleri oluşturmak istiyorsan iCloud Fotoğraf Paylaşımı özelliğini aç.
 6. 6
  iCloud seçeneğine dokun. Bu, ekranın sol üst köşesindedir.
 7. 7
  Aşağı kaydır ve Anahtar Zinciri'ne dokun. Bu, "iCloud'u Kullanan Uygulamalar" bölümünün alt kısmının yakınındadır.
 8. 8
  "iCloud Anahtar Zinciri" butonunu "Açık" (sağ) konumuna kaydır. Buton, yeşil renge dönecek. Bunu yaptığında depolanmış şifrelerini ve ödeme bilgilerini, Apple Kimliği'nle giriş yaptığın herhangi bir cihazda kullanabilirsin.
  • Apple'ın bu şifreli bilgilere erişme yetkisi yoktur.
 9. 9
  iCloud seçeneğine dokun. Bu, ekranın sol üst köşesindedir.
 10. 10
  Aşağı kaydır ve iPhone'umu Bul seçeneğine dokun. Bu, "iCloud'u Kullanan Uygulamalar" bölümünün alt kısmının yakınındadır.
 11. 11
  "iPhone'umu Bul" butonunu "Açık" (sağ) konumuna getir. Bunu yaptığında bir bilgisayarda veya mobil platformda iCloud'da oturum açarak ve iPhone'umu Bul seçeneğine tıklayarak cihazını bulabilirsin.
  • Cihazının, konum bilgisini pil kritik derecede düşükken Apple'a göndermesini sağlamak için Son Konumu Gönder özelliğini aç.
 12. 12
  iCloud seçeneğine dokun. Bu, ekranın sol üst köşesindedir.
 13. 13
  Aşağı kaydır ve iCloud Yedekleme seçeneğine dokun. Bu, "iCloud'u Kullanan Uygulamalar" bölümünün alt kısmının yakınındadır.
 14. 14
  "iCloud Yedekleme" seçeneğinin yanındaki butonu "Açık" (sağ) konumuna kaydır. Bunu cihazın fişe her takıldığında, kilitlendiğinde ve Wi-Fi'ye bağlandığında tüm dosyalarını, ayarlarını, uygulama verilerini, resimlerini ve müziklerini iCloud'a otomatik olarak kaydetmek için yap. iCloud Yedekleme, cihazını değiştirir veya silersen verilerini iCloud'dan geri yüklemeni sağlar.
 15. 15
  "iCloud Drive" butonunu "Açık" (sağ) konumuna kaydır. Bunu yaptığında uygulamaların, iCloud Drive'ındaki verilere erişmesine ve orada veri depolamasına izin verilir.
  • iCloud Drive altında listelenen tüm uygulamalar, yanındaki buton "Açık" (yeşil) konumdaysa depolama alanına erişebilir.
  • Artık iCloud'a iCloud Drive, Fotoğraflar, Takvimler veya Pages gibi "Açık" konuma getirdiğin uygulamaların herhangi birinden erişebilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Mac’te iCloud ile Senkronize Etmek

 1. 1
  Apple menüsüne tıkla. Bu, ekranının sol üst köşesindeki  simgesidir.
 2. 2
  Sistem Tercihleri seçeneğine tıkla. Bu, açılır menünün ikinci bölümündedir.
 3. 3
  iCloud seçeneğine tıkla. Bu, pencerenin sol tarafındadır.
  • Otomatik olarak giriş yapılmadıysa Apple Kimliği'ni ve şifreni gir.[2]
 4. 4
  "iCloud Drive" seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretle. Bu, sağ bölmenin üst tarafındadır. Artık iCloud'da dosyalara ve belgelere erişebilir ve bunları düzenleyebilirsin.
  • Bunu, herhangi bir "Kaydet" iletişim kutusunda "iCloud Drive" seçeneğini seçerek veya dosyaları Finder penceresinin sol bölmesindeki iCloud Drive seçeneğine sürükleyerek yap.
  • İletişim kutusunda "iCloud Drive" seçeneğinin yanındaki Seçenekler butonuna tıklayarak hangi uygulamaların iCloud Drive'a erişim iznine sahip olacağını seç.
 5. 5
  iCloud ile senkronize edilecek veri türlerini seç. Bunu "iCloud Drive" altındaki kutuları işaretleyerek yap. Örneğin iCloud'da Fotoğraflar uygulamasının yedeklenmesini ve bu uygulamaya erişmek istiyorsan "Fotoğraflar" seçeneğini işaretle. Artık seçtiğin veriler iCloud'da depolanacak ve iCloud'dan erişilebilir olacak.
  • Tüm seçimleri görmek için aşağı kaydırman gerekebilir.
  • Artık Mac'inde Fotoğraflar, Takvimler veya Pages gibi senkronize edilmiş bir uygulama kullandığında iCloud'a erişiyor ve verileri senkronize ediyor olacaksın.
  Reklam

İpuçları

 • iCloud hesabına giriş yaptığında 5 gigabayt depolama alanıyla başlarsın. Daha fazla depolama alanı satın almak istiyorsan bunu Ayarlar uygulamasının "Depolama" bölümünden yapabilirsin.
 • Daha fazla depolamaya ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan herhangi bir ödeme yapmadan önce iCloud'da boş alan yaratmanın yollarını bul.
 • "Live" özelliği etkin şekilde fotoğraf çektiysen fotoğrafları açtıktan sonra sağ üst köşedeki "Oynat" üçgenine tıklayarak ilgili fotoğrafların Live sürümünü oynatabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • iPhone'unda, iPad'inde veya Mac'inde işletim sisteminin son sürümü yoksa iCloud'un işlevselliği ile ilgili sorunlar yaşayabilirsin.
 • iCloud Drive'da saklayabileceğin bazı dosya türleri, iOS bağlamında uyumlu olmaz veya görüntülenemez.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 12.589 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 12.589 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam