eBay üzerinde satış yapmak, artık ihtiyaç duymadığın şeylerden para kazanmanın harika bir yolu. eBay profilini tamamlar tamamlamaz vakit kaybetmeden satış yapmaya başlayabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 6:
eBay'i Keşfet

 1. 1
  Sitede biraz gezin. eBay'i bulmak için sevdiğin arama motorunu kullanman ve eBay yazman yeterli. eBay web sitesini dünyanın birçok ülkesine göre tasarlıyor, bu nedenle kendi ülkenin eBay sitesine baktığından emin ol. Türkiye'de yaşayanlar için bu site www.gittigidiyor.com.
  • eBay'in satıcı bilgisi sayfalarına göz at. Bu sayfalar eBay'in satış politikalarını kapsamlı olarak aktarmaktadır.
  • eBay'in arama özelliklerini dene ve birkaç ürün sayfasını gez. eBay'in arama fonksiyonunun nasıl işlediğini bilmek sana daha iyi ürün sayfaları hazırlamanda yardımcı olacaktır.
   • "Akıllı sıralama" menüsündeki seçenekleri değiştirerek arama sonuçlarını değiştirmeyi dene.
   • Arama sonuçlarında en yüksek sıralarda görünen ürünleri ve çok sayıda teklif alan ürünleri iyice incele.
 2. 2
  İyi bir hesap adı düşün. eBay sana bir kullanıcı adı sağlayabilir ama aklına cazip bir kullanıcı adı gelirse bu kullanıcı adı satışlarını artırabilir. İtici ya da sattığın ürünlerin değerini düşüren bir kullanıcı adından kaçın. eBay'in kullanıcı adı politikalarına göre:[1]
  • eBay kullanıcı adları en az iki karakter içermelidir ve @ işareti, ampersan (&), kesme işareti, parantezler ya da büyüktür/küçüktür işaretleri içeremez ve boşluk ya da art arda alt tire içeremez. eBay kullanıcı adı aynı zamanda kısa çizgi, nokta veya alt tire ile başlayamaz.
  • eBay kullanıcı adı olarak web sitesi ya da e-posta adresi kullanımına izin vermemektedir ve "eBay" sözcüğünün ya da "e" harfi ve bunu takiben rakamların kullanılmasına izin verilmez. Böylelikle eBay çalışanı gibi görünmeye çalışan kötü niyetli kullanıcılardan ya da diğer, itibarsız sitelere eBay üzerinden müşteri çekmeye çalışan kişilerden kaçınılır.
  • Eğer sahibi değilsen tescilli bir marka (firma adı gibi) kullanma.
  • "çerçöpsatılır" veya "chickmagnet69" gibi kullanıcı adları potansiyel alıcılara profesyonellik dışı ve itici gelebilir. Irkçılık ya da müstehcenlik içeren kullanıcı adları eBay tarafından bloke edilebilir.
  • Çok sayıda kişinin zaten eBay hesabına sahip olması nedeniyle istediğin kullanıcı adının gerçekten kullanılmadığını kontrol et ve tercih ettiğin kullanıcı adı başkası tarafından alınmışsa alternatifler düşün.
  • Kullanıcı adını daha sonra değiştirebilirsin; ancak bunu 30 gün içerisinde sadece bir defa yapabilirsin ve sık sık kullanıcı adı değiştirmen hâlinde düzenli müşterilerini kaybedebilirsin.[2]
 3. 3
  Bir eBay hesabı aç. eBay'in ana sayfasına git ve sayfanın üst kısmındaki "giriş" bağlantısını bul. Adını ve geçerli bir e-posta adresini gir ve şifreni belirle (6-64 karakter arasında olmalı ve en az bir harf ve bir sembol içermelidir). Bunu yaptıktan sonra senden kullanıcı adını seçmen istenir.
  • eBay vermiş olduğun adrese bir e-posta gönderecektir. Hesabını doğrulamak için bu e-postadaki talimatları takip et.
  • Eğer hâlihazırda bir şirket sahibiysen bir mağaza hesabı da açabilirsin. Kayıt sayfasının üst kısmında "Hemen Mağaza Aç" yazan bağlantıya tıkla. Şirket adı ve bazı ek iletişim bilgilerini girmen istenecek.
 4. 4
  Ödeme yöntemini belirle. Kabul edilen ödeme yöntemleri ülkeye göre farklılık göstermektedir. Türkiye'de satıcıların banka hesabına ödeme kabul etmeleri veya bir ticari kredi kartı hesabına sahip olmaları gerekiyor. Banka hesabını eBay web sitesindeki bağlantıları ya da bankanın sağladığı bağlantıyı kullanarak oluşturabilirsin.
  • Hangi yöntemlerin mevcut olduğunu görmek için eBay'in kabul ettiği ödeme politikalarını kontrol et[3] .
 5. 5
  Birkaç küçük ürün satın alarak puanını arttır. eBay'in güvenli bir pazar yeri olmaya devam etmesine imkan sağlayan önemli yöntemlerden biri de alıcılar ve satıcıları birbirleri hakkında geri bildirimde bulunmaya teşvik etmesidir. Alıcılar satıcıların geri bildirim puanlarına bakar. Ayrıca birkaç ürün satın almak profiline olumlu değerlendirmeler eklemenin hızlı bir yoludur.
  • İstediğin veya ihtiyacın olabilen küçük ürünler satın almaya çalış ve bir alıcı olarak iyi geri bildirim almak için ödemeni hemen yap. Yeniden satabileceğin şeyler satın almak konusunda endişelenme. Burada önemli olan kendini eBay topluluğunun güvenilir bir üyesi olarak tanıtmaktır.
  • Puanı olmayan yeni bir satıcı gören potansiyel alıcılar senin bir "vurguncu" olmandan ve senden ürün satın almaktan çekinebilirler.
 6. 6
  Profil sayfanı oluştur. Sadece küçük ürünler satıyorsan çok detaylı bir profile sahip olman gerekmiyor, ama bir fotoğraf ve bazı bilgiler eklemek alıcıların senin resmi bir satıcı olduğuna ikna olmalarına yardımcı olabilir.
  • Daha pahalı ürünler satmak için kendin hakkında daha fazla bilgi eklemek özellikle yeni bir satıcı için önemlidir.
  • İnsanlar senin hakkında daha fazla bilgi edinmek için bunları kesin okur, bu nedenle burası kimliğini açıklamak için iyi bir yerdir; koleksiyoncu, perakendeci, belirli ürünler hakkında uzmanlığa sahip bir kişi gibi…
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 6:
Ne Satacağına Karar Vermek

 1. 1
  Bildiğin şeyi sat. eBay ilk başlarda hobi sahipleri ve koleksiyonculara hizmet ederek faaliyetlerine başladı ve hâlâ işinin ehli insanların hünerlerini gösterebilmesi için harika bir yer olmaya devam ediyor. Eğer belirli bir kategorideki iyi kelepir veya nadir bulunan ürünleri bulmakta iyiysen hakkında çok şey bildiğin ürünlerde uzmanlaşmayı düşün.
 2. 2
  Neleri satamayacağını bil. Tahmin edeceğin üzere, insan organları, uyuşturucu, canlı hayvan gibi yasa dışı maddeler ve yasaklı hizmetlere izin verilmemektedir. Diğer ürünler satılabilir ancak bunlar sınırlandırılmıştır; "yetişkinlere özel" kategorisinde satılan ürünler gibi. Hesabının askıya alınması ve hatta kalıcı olarak kapatılmasından kaçınmak için eBay'in yasaklı ve sınırlandırılmış ürünler hakkındaki politikalarına[4] göz at.
 3. 3
  Zaten sahip olduğun şeyi satarak ya da küçük başlayarak riski en düşük düzeye indir. eBay yeni satıcılara satış sınırları belirlemektedir ve genellikle ayda beş ürünle sınırlıdır. Eğer ne satacağından emin değilsen öncelikle birkaç satış yapmadan envanter oluşturmak risklidir. Neyin sattığını ve ilgili lojistik süreçleri anlamak için birkaç küçük ürün listelemeyi dene.
  • Evinde olan ve artık kullanmadığın şeyleri satarak başlayabilir ya da iade edebileceğin veya kendin kullanabileceğin birkaç ürün seçerek tecrübe kazanabilirsin.
  • Envanteri büyütmeden önce deney yapmak tecrübe kazanmak önemlidir. Ürünlerini kâr etmek için yeterince yüksek bir fiyattan satamayabilir veya eritmesi zor bir envanter ile ortada kalabilirsin.
  • Eğer mevcut koleksiyonların ya da şirketinde zaten bir envanterin varsa başlamaya hazırsın! Birkaç satış yapmak, ürünlerini eBay üzerinden satmak için en iyi yöntemi bulmana yardımcı olabilir.
 4. 4
  Ürünlerini nasıl temin edeceğini düşün. Satabileceğin şeyler sıklıkla bulabildiklerinle sınırlıdır. eBay için ürün temin etmek zaman ve çaba gerektirir, bu nedenle sevdiğin ve sana rahat hissettiren bir kaynak temini yöntemi bulmak önemlidir.
  • eBay'in kendisi kelepir bulmak için iyi bir yer olabilir. Bazı insanlar fiyatı düşük, sunumu kötü veya başlıklarında yazım hataları olan ürünler arar.
  • Eğer ikinci el mağazalar veya bitpazarlarını seviyorsan bunlar başlamak için harika yerlerdir. Buralardan alışveriş yaparken unutmamalısın ki satın aldığın şeyi iade edemezsin, bu nedenle de ürünler elinde kalabilir.
  • İndirim, depo ve fabrika satış mağazaları ucuz fiyatlar bulmak için iyi yerlerdir ve ürünlerinin satmaması hâlinde kullanabileceğin iade politikalarına sahiptir.
 5. 5
  Her bir ürünü listelemek için ne kadar süre harcayacağını düşün. Her bir ürün için fotoğraflar çekmen, ürün açıklamaları yazman ve nasıl kargolayacağına karar vermen gerektiğini unutma. Bunu yapmak zaman alır, bu nedenle benzer ürünler satmak ve fotoğraflaması ve tanımlaması daha kolay ürünler satmak daha verimlidir.
  • Toptan satılan ya da benzer özelliklere sahip ürünler bulmaya çalış. Böylelikle kendine listeleme şablonları oluşturabilir veya birden fazla ürünü tek bir listelemede yayınlayabilirsin.
  • Tanımlaması, fotoğraflaması ve kargolaması kolay ürünler ara.
  • Aynı yöntemle kargolayabileceğin ürünler ara, böylece ürünleri kolaylıkla paketleyebilir ve kargo hizmetleri için toptan indirimlerden faydalanabilirsin.
 6. 6
  Kargo ve depolama lojistiğini göz önünde bulundur. Kargo maliyetleri yüksek olduğu ve büyük yer kapladığı için büyük ve ağır ürünlerden kâr etmek zor olabilir.
  • Alıcılar ürünün kargo dâhil fiyatına bakar, bu nedenle bir ürünün makul bir fiyata satışı düşünüldüğünde kargo ücreti her zaman fiyata dâhil olmalıdır.
  • Alanı önemli bir sorun olarak gör. Evden çalışarak bir şeyler satmak faaliyet giderlerini azaltabilir ama stokların yer kaplamaya başlarsa hayatın eskisi gibi olmayacaktır. Ürünler ve ürünleri sarmak, paketlemek ve depolamak için yerin var mı?
 7. 7
  Envanterini ne kadar hızlı eritebileceğine ve ne kadar beklemeyi göze aldığına dikkat et. Trendlerin hızla değiştiğinin ve seni modası geçmiş bir envanter ile ortada bırakabileceklerinin farkında ol. Diğer ürünlerde ise bir koleksiyoncunun ya da ilgilenen bir alıcının çıkması için daha fazla beklemen gerekebilir.
 8. 8
  Neyin moda olduğunu bil. Açıkça görülüyor ki, bir ürün ne kadar popülerse o ürünü aratacak ve teklif verecek kişi sayısı da o kadar fazladır. Bunu bilmek özel bir beceri gerektirir ve başarılı satıcılar sıklıkla neyin satacağını sezgisel olarak bilen kişilerdir. Bununla birlikte, eBay neyin popüler olduğunu tespit etmek için bazı araçlara sahiptir.
  • eBay'in popüler sayfalarına göz at[5] . Burada yer alan ürünler arasında sıklıkla markalı tekstil ürünleri, elektronik ürünler, altın mücevherat, moda aksesuarları ve futbol tişörtleri yer alır.
  • Tamamlanmış satışlara bak. Bunu yapmak belirli bir ürünün ne kadara sattığı, ne zaman satıldığı ve kaç adet sattığını görmene izin verir. Bir mağaza ya da bitpazarındaysan ve bir şeyi satın alıp almamak arasında karar veremiyorsan mobil cihazında eBay uygulamasının yüklü olması son derece kullanışlı olabilir.
   • eBay'in arama kutusuna sorgunu yaz ve sayfanın solundaki "Sadece şunları göster" (Show only) bölümünde "Satılmış ürünler" (Sold listings) ya da "Tamamlanmış satışlar" (Completed listings) kutusunu seç.
   • Mobil uygulama için arama sözcüklerini gir ve daha sonra "Filtrele" (Refine) butonuna bas. "Arama filtreleme seçenekleri" (Search refinement options) altında "Tamamlanmış satışlar" (Completed listings) ya da "Sadece satılmış ürünler" (Sold items only) kutularını işaretle.
  • Özellikle satıcı araştırmaları için geliştirilmiş ürünler kullanabilirsin, ancak bunlar ücretlidir. Popsike.com ise müzik satıcıları için tasarlanmış ücretsiz bir sürümdür.
  • Bir şey popüler ise aynı ürünü senin gibi satan birçok satıcı olacağını unutma. Çok sayıdaki arama sonucu arasında kaybolmak çok kolay olduğu ve küçük bir satıcı olarak kâr etmeni imkansız hâle getirecek fiyatlar bulunabileceği için zaten doygunluğa ulaşmış bir kategoride satış yapmak zordur. Ayrıca, düşük geri bildirim puanın da bir dezavantajdır. Popüler ürünler, kendilerini nasıl koruyacaklarını bilmeyen deneyimsiz satıcıları hedef alan dolandırıcıları kendine çekmektedir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 6:
Satan Listelemeler Oluşturmak

 1. 1
  İçinde olduğun pazarı araştır. Satmak istediğin ürünlere benzer ürünleri eBay'de arat ve başta iyi bir fiyattan satmış olanlar veya mevcut listelemesi birçok teklif alanlar olmak üzere listelemeleri oku .
  • Potansiyel bir alıcı olarak ne tür bir bilginin veya fotoğrafların sana daha yardımcı olduğunu dikkate al; aynı tipten bilgiler senin potansiyel alıcıların için de faydalı olacaktır.
  • Bir satıcıyı hangi özelliklerinden dolayı güvenilir bulduğunu ve aynı türden bir güvenilirliği satışların ve profilin aracılığıyla nasıl aktaracağını düşün.
 2. 2
  Oturum aç ve ya "Hesaplarım" sekmesindeki ya da Ana Sayfanın üst kısmındaki "Satış yap" butonuna sıkla.
 3. 3
  Listelemen için bir başlık gir. Bu başlık, açık artırmanın fark edilmesini sağlayan ilk etkendir. İyi bir başlık sadece potansiyel alıcılara bu listelemeye bakmak için harcadıkları zamana değeceğini düşünmeleri için yeterli bilgiyi vermekle kalmaz, aynı zamanda ürünlerin içinde arama yapanları da çeker.
  • Tüm ilgili sözcükleri kullan ve bunları doğru yazdığından emin ol. Bir başlıkta yeterli veri olmaması çok daha az sayıda potansiyel alıcı ve/veya teklif çekecektir; sonuç olarak da bu ürün ya satmayacak ya da olması gerekenden çok daha ucuza satılacaktır.
  • Sözcüklerin alakalı olmasını sağla. "Süper" ya da "mükemmel" gibi bir sözcüklerden kaçın. Kısıtlı bir alana sahipsin, bu nedenle bu alanı insanların aradıkları şey için kullan (kimse eBay'e girip "Bur@d@" ya da "HARİKA!!!!" başlıklı ürünleri aratmaz).
  • Yerin varsa alternatif yazım ve ifadeleri ekle. Örneğin eğer bir iPod satıyorsan başlığına "MP3 çalar" yaz. Bununla birlikte, eBay arama özelliği farklı ifadeleri otomatik olarak hesaba katacaktır; bazen de açık artırma başlığının yanı sıra kategori adlarına da bakacaktır. Belirli kelimeleri arat ve sonuç olarak çıkan açık artırmaların başlıklarına bak.
 4. 4
  Ürününün fotoğraflarını iyi çek. Satılan ürünü net bir şekilde gösteren fotoğraflar listede yer alabilir; kötü fotoğraflar ise bunun aksine müşterilere itici gelebilir. Eğer sahip değilsen ucuz bir dijital kamera ya da kameralı bir cep telefonu edin. Listelemen ile birlikte en az bir fotoğraf eklemen zorunludur ve birden fazla fotoğrafa sahip olmak kesinlikle alıcının güvenini artırır. Bir listelemede en fazla 12 fotoğraf kullanabilirsin.
  • İyi ışığı bul. Mümkünse flaşı kapat ve doğal ışık kullan. Dışarı çık veya fotoğrafı pencerenin yanında çek.
  • Daha iyi görünmesi için gereken fotoğrafları döndür veya kes ve fotoğrafı geliştirmek için bir fotoğraf düzenleme yazılımı ya da eBay'in fotoğraf düzenleyicisini kullan.
  • Alıcıların ihtiyaç duyacağı sayıda fotoğraf çek. İnsanların faydalı bulabileceği her açıdan ürününün fotoğraflarını çek. eBay her bir listeleme için 12 ücretsiz fotoğraf hakkı tanımaktadır.
  • Alışılmamış her özelliğin, var olan kusurların, vb. fotoğrafını çek. Bunu yapmanın alıcılara vereceği ekstra güven (en düşük değerli ürünler dışında) harcadığın zamana değecektir. Elbette, bazı ürünler için sadece bir fotoğraf yeterlidir; burada muhakemeni kullan.
  • Dikkat dağıtıcı ya da kirli bir arka plan kullanma ve yakınlardaki dağınıklıktan kurtul. Küçük ürünlerde temiz, nötr bir arka plan için beyaz bir kağıt yaprağı kullanılabilir.
  • Hiçbir zaman diğer listelemelerde ya da internette bulunan fotoğrafları kopyalama. Bunu yapmak, hile ve dolandırıcılık olmanın yanı sıra telif haklarını da neredeyse her zaman ihlal eder; internet üzerindeki neredeyse her şey, telif hakları bildirimine sahip olsun ya da olmasın telif haklarına tabidir.
  • eBay satışları için iyi fotoğraflar çekmek hakkında daha fazla fikir için ücretsiz olarak nasıl daha iyi fotoğraflar çekilir makalesine bak.
 5. 5
  Ürünün için bir açıklama gir. Alakalı bilgilerin tümünü ekle. Bu bilgiler arasında üretici, uyumluluk (başka bir ürünle kullanılması düşünülen ürünler için), boyut, ağırlık, renk, durum, ölçüler, vb. yer alır.
  • Çok fazla bilgi eklerken dikkatli ol. Bir alıcı bilmek istemediği bilgileri atlayabilir ama bilmek istediği bilgiyi göremediği zaman büyük ihtimalle "geri" butonuna basacaktır. Bu ek bilgiler ayrıca arama motorlarının bu listelemeni bulmasına da yardımcı olabilir.
  • En önemli bilgileri listelemenin başına ya da başlarına ekle.
  • Bir listeleme tasarımı yapman gerektiğini hissedersen tasarımın sade olmasını sağla. Bazı satıcılar listelemelerini okumayı zorlaştıran ve mobil cihazlarda görüntülemeyi olumsuz etkileyen alakasız unsurlarla doldurur. Fotoğrafların ve metninin her şeyi ortaya koymasına izin ver.
  • Listelemelerin için ortalama büyüklükte, okuması kolay yazı tipleri kullan ve animasyon, uyumsuz renkler ve diğer dikkat dağıtıcı unsurlarda aşırıya kaçma. Bazı alıcıların gözlerinin bozuk olduğunu ve daha büyük yazıları tercih ettiğini unutma. Yazı tipine örnek olarak "büyük puntolu kitapları" düşünebilirsin.
  • Üründe herhangi bir kusur bulunuyorsa bu konuda dürüst ol. Alıcılar bunu eninde sonunda görecek, bu nedenle ciddi bir sorunun ne olup ne olmadığına kendilerinin karar vermesine izin ver. Bir ürünün kusurlarının net bir şekilde tanımlanması seni Tanımlandığı Gibi Olmayan ürün iadelerinden korumaya yardımcı olur. Bununla birlikte, sattığın üründe kusur bulunuyorsa bu ürünü eBay üzerinden satmazsan daha iyi olabilir. Kırık dökük eşyalar satmakla bilinmek istemezsin. Bir tek olumsuz geri bildirim dahi küçük bir satıcıya zarar verebilir ve hatta onu mahvedebilir.
 6. 6
  Bir satış şekli seç. Senin için en kolay ve ürünün için en uygun olanı seçebilirsin
  • İnternet'ten açık artırma. Açık artırmalar 1-10 gün arasında sürer. Alıcıları aralarında rekabet etmeye teşvik etmesi ve ürünün kendisinin yanı sıra kazanmanın verdiği heyecandan hoşlanmaları nedeniyle bazen sattığın ürün için daha iyi bir fiyat almanı sağlayabilir.
   • Bu yöntem, insanların sıklıkla aradıkları ve spor ile ilgili koleksiyon parçaları gibi sahip olmak için birbirleriyle kavga ettikleri şeyleri sattığın zaman işine yarayabilir.
   • Açık artırma yöntemi aynı zamanda satış fiyatını belirlemekte zorlandığın zaman kullanışlı olabilir ve gelecekte benzer ürünler için fiyat belirlemende yardımcı olabilir.
  • Şimdi Al ürünler sabit fiyatlıdır. Alıcı bir şeyi satın aldığında, açık artırma tamamlanana kadar beklemek yerine bu ürünün derhal kendilerine kargolanmasına imkan tanır.
   • Bu yöntem, insanların sık sık satın aldığı ya da düşünmeden satın aldığı ürünler ya da arzın talepten yüksek olduğu ve dolayısıyla da rekabetçi bir fiyat vermek istediğin ürünler için harikadır.
   • İnsanların acil olarak ihtiyaç duydukları ürünler açık artırmada çok sayıda teklif getirmeyebilir.
 7. 7
  Ürün fiyatını ürünü satın almak için verdiğin ücret, harcadığın zaman, eBay komisyonları ve kargo ücretine göre belirle. Bir kişinin senden bir ürün satın almasının ya da açık artırmanın sonlanmasının bağlayıcı bir satış sözleşmesi teşkil ettiğini ve her iki tarafın da satışı iptal etmeyi kabul etmemesi hâlinde bu durumun üstesinden gelmenin zor olduğunu unutma.
  • Sabit fiyatlı ürünlerde her an, açık artırma ürünlerinde ise ilk teklif öncesinde fiyatı değiştirebilirsin.
  • Düşük başlangıç teklifleri daha fazla kişiyi teklif vermeye ve ürününe çeker ve ürününün daha fazla kâr getirmesi ile sonuçlanabilir, ancak bir ürün yeterli ilgiyi çekmez ya da yeterince görünür olmazsa son satış fiyatın son derece düşük olabilir.
  • Düşük bir başlangıç fiyatı belirlediğin zaman bir "rezerv" fiyatı belirleme seçeneği mevcut ama eBay bunun için ekstra bir ücret kesiyor ve alıcılar da bunu rahatsız edici buluyor.
  • Kargo ve ambalaj için aşırı ücret talep etme. Bazen daha ucuz bir fiyat sunabilmek için kargo ücretinde küçük oynamalar yapmak ve ambalaj ve malzemeleri hesaba dâhil etmek yardımcı olsa da çoğu alıcı bariz bir şekilde şişirilmiş kargo ücretlerinden memnun kalmayacaktır. Günümüzde alıcılar ücretsiz kargo hizmeti bekliyor ve eBay ücretsiz kargo sunan ürünlerin görünürlüğünü artırıyor. Satmakta olduğun ürünün ağırlığı özellikle fazla olmadığı sürece, açılış teklifini ya da Hemen AL fiyatını artır ve ücretsiz kargo hizmeti sun.
  • eBay'in sana gönderdiği faturaları takip et ve zamanında ödeme yap. Zaman içerisinde listelemeden kaynaklanan komisyon ve diğer ödemeleri sisteme borçlanacaksın ve ürünlerini satışa çıkarabilmeye devam etmek için düzenli ve tam ödemeler yapman gerekecek. Bu ücretler ilk başta seni şaşırtabilecek olsa da bunlara işletme masraflarının bir parçası gözüyle bak ve çok geçmeden bunların ürünlerin ve çabalarının maliyetinden çıkarılması gerektiğini hatırlayacaksın.
 8. 8
  Açık artırmanın ne zaman başlayacağını ve ne zaman biteceğini seç. Açık artırmalar başlangıç tarihinden 1, 3, 5, 7 ya da 10 gün sonra sona erer. Açık artırmanın ne zaman bittiği ve ne kadar zaman aldığı, ürünlerinin satış fiyatında fark yaratabilir. Açık artırmalarını yüksek satın alım saatlerinde sona erecek şekilde ayarlamak daha yüksek bir satış fiyatı ile sonuçlanabilir.
  • Hafta sonu biten açık artırmalarının yüksek trafik yakalaması muhtemeldir, dolayısıyla bu, ürünlerin için daha iyi son fiyat şansını da artırır.[6]
  • Birçok ürün mevsimliktir ve bu nedenle de bunları yılın belirli zamanlarında satmak diğer zamanlara göre daha iyidir. Örneğin, plaj malzemeleri yaz aylarında daha iyi giderken kayak malzemeleri kış aylarında daha iyi gider.
  • eBay'in belirli kategoriler için planladığı promosyonları takip edebilirsin [pages.ebay.com/sell/resources.html here]. Buna bir göz at ve bu kategoriler vurgulandığı zamana göre satışlarını planla.
 9. 9
  Samimi bir üslup yakala. Birçok satıcı potansiyel müşterilerin gözünü korkutmak için ekstra çaba sarf ediyormuş gibi görünüyor; görünen o ki bazı satıcılar ödeme yapmayan teklifçileri şikayet etmek için büyük harflerle not düşmenin (tümü büyük ve renkli yazı tipleri ile yazılmış) bir gereklilik olduğunu düşünüyorlar. Bunu yapma! Mağaza sahibinin her adımını dikkatle izlediği bir yerden ya da satış temsilcisinin diğer müşterilerden şikayet ettiği bir dükkandan alışveriş yapmak istemezsin. İnternet de bundan farklı değil; potansiyel alıcılara potansiyel hırsız ya da yolsuzlar gibi davranmak hakaret niteliğindedir; insanlıktan umudunu kaybetmiş bu yaklaşımdan vazgeç.
  • Politikalarına ek bilgiler eklemek istiyorsan bunların ürün tanımından kısa olduğundan emin ol.
  • Bir iade politikası sunmayı göz önünde bulundur. Bunu yapmak sadece eBay üzerinde indirimler kazanmanı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bazı satıcılar bunun satın alımları daha olası hâle getirdiğini düşünmektedir. Çok az sayıda alıcı satın aldıkları ürünü iade eder, bu nedenle alıcıların kendilerini güvende hissetmeleri, iadelerden kaybedeceğin paradan daha fazla kâr getirecektir. Diğer yandan eBay'in indirimler sunan Çok Başarılı Satıcılara verdiği indirimler, bir iadenin küçük satıcının aylık indiriminin toplamından daha maliyetli olacağı kadar küçüktür. Eğer bir iade politikası sunarsan tüm alıcıların senden satın aldıkları ürünleri herhangi nedenle iade etmelerine izin verilir; alıcı ürünü satın aldığına pişman olduğu için iade etse dahi bir iadeyi reddetme imkanın olmaz. Eğer resmi olarak iade imkanı sunmuyorsan yine de vakaya göre iade yapabilirsin.
  • Açık artırma devam ederken alıcıların sorularını yanıtla. Yanıtlamakta gecikme ve her zaman sabırlı, açık, profesyonel ve samimi davran. Alıcılar yanıtlanmamış soru görmek istemezler ve bu profesyonelliğine etki eder, bu nedenle yanıt vermekte tereddüt etme.
 10. 10
  Kaydetmeden önce her şeyi iki kere kontrol et. Sonunda her şeyi iki defa kontrol ederek her şeyin tam olduğundan emin ol ("genel bakış" sayfasında) ve "Gönder" butonuna bas. Gönder butonuna basmazsan sisteme girilmez. Ürününün eBay'e girildiğine dair bir onay e-postası alacaksın.
  • Yazım hatalarını kontrol et. Bu, diğer açılardan kötü bir listeleme sayılmaz ama yine de önemlidir. Doğru büyük harf ve noktalama işaretleri kullanımı listelemelerin okunmasını çok daha kolay hâle getirir.
  • Hata varsa düzelt. İlk teklif verilene kadar açık artırmadaki hataları düzeltebilirsin, ilk tekliften sonra olduğu gibi kalır!
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 6:
İşlemi Tamamlamak

 1. 1
  Açık artırmayı izle. Karşılıklı mücadeleyi izleyerek ürüne olan ilgi hakkında bir fikir edinebilirsin ve eğer görüntüleyen kişi sayısı azsa açık artırmayı siteyi gezen kişiler için daha çekici hâle getirmek için bazı değişiklikler yapman gerekebilir. Neyin işe yaradığını ve neyin yaramadığını gözlemleyerek öğren ve gerektiği yerde taktik değiştir.
  • Gerekiyorsa açık artırmayı erken sonlandır. Açık artırmayı sisteme girilmiş bitiş saatinden 12 saat öncesine kadar sonlandırabilirsin. İzlemeye alanların teklif vermek için heyecanlanıyor olması ve bu uygulamayı sürekli olarak görmekten mutsuz olmaları mümkün olduğu için bu işlev son derece az kullanılmalıdır. Bu işlevi kırılan, kaybolan veya çalınan ürünler gibi istisnai durumlara sakla. Ürünleri satışa çıkardıktan sonra onları güvenli bir yerde sakla.
  • Rezerv fiyatını düşür. Eğer teklif almadığını görürsen bir açık artırmanın bitişine 12 saat kalmasından önce rezerv fiyatını düşürmek mümkündür.
  • Alıcıları takip et. Alıcıların gönderim yapmadığın ülkelerden olması ve iki ya da daha fazla ödenmemiş ürün bilgisi bulunması gibi belirli nedenlerle bazı alıcıları bloke etmek mümkündür. Ayrıca, bazı alıcıların otomatik olarak teklif verebilmesi için bir Onaylanmış Alıcılar listesi oluşturabilirsin.
 2. 2
  Ürün satıldığı ve ödemesi yapıldığı zaman derhal gönderim yapmaya hazır ol.
 3. 3
  Ürünlerini düzgün ve güvenli şekilde paketle. Eğer satılan ürünler kırılabilir nitelikteyse uygunsuz paketleme sonucunda ürünler kırılabilir ve müşteriler mutsuz olur! Bunun aksine mükemmel bir paket, alıcının satış hakkındaki izlenimini büyük ölçüde artırabilir.
 4. 4
  Hızlı ödeme yapan müşteriler için olumlu yorum bırakmak iyi işletme uygulamasıdır. "eBay Mağazamdan alışveriş yaptığınız için teşekkür ederim! Yine bekleriz!" gibi bir şey diyerek bunu bir promosyon fırsatına da çevirebilirsin.
  Reklam

Kısım 5
Kısım 5 / 6:
Listelemelerini Tanıt

 1. 1
  Orijinal sanat eseri ya da herhangi çeşit el yapımı ürünler satıyorsan ürünlerin için eBay gruplarına katıl. Bu gruplar sanatçılar/zanaatkarları çektiği kadar koleksiyoncuları da çekmektedir ve birçok sanatçı/zanaatkar aynı zamanda alıcıdır. Bazı hobi sahipleri, satın alımlarını desteklemek için satış yapar. Mesajları oku, kibar ve nazik ol, tartışmaya girme ve beğendiğin şeyleri öv. Bu, büyüyen bir niş topluluğa dâhil olmak ve arkadaşlar edinmenin iyi bir yoludur.
 2. 2
  Listelemelerini tanıtmak için sosyal ağın gücünden faydalan. Özellikle bir sanatçı ya da zanaatkar isen listelemelerin hakkında blog yazıları yaz. Bunları Facebook ve Twitter'da paylaş.
 3. 3
  Toplam fiyat ya da açılış fiyatına kargo ücretini dâhil et. İnsanlar ucuz ya da ücretsiz kargo hizmeti sunan ürünler arayacaktır ve bunlar onları satın almaya daha meyilli hâle getirebilir.
 4. 4
  Puanını artırmak için pahalı olmayan ürünler sat. Geri bildirim puanı, eBay üzerinde satın alım ve satış yaparken sıklıkla göz ardı edilen bir bileşendir. Aynı ya da neredeyse aynı listelemeler arasında karar vermeye çalışan alıcılar sıklıkla daha fazla puana sahip satıcıyı tercih eder. Dolayısıyla da geri bildirim puanını artırmak oldukça önemlidir.
 5. 5
  Köklü bir satıcı hâline geldikten sonra eBay'de bir mağaza açmayı göz önünde bulundur. Eğer insanların arama motorları üzerinde sana özel URL ile seni aratabilmelerini istiyorsan, kendi oluşturduğun kategoriler altında ürünlerini grup hâlinde satışa çıkarmak istiyorsan ve düzenli müşterilerin ya da diğer alıcılar için gerçekten ilgi çekici bir profil oluşturmak istiyorsan bu cazip bir seçenek olabilir.
 6. 6
  Hepsi bu.
  Reklam

Kısım 6
Kısım 6 / 6:
Deneyimli Satıcılardan İpuçları

 1. 1
  eBay üzerinde kaybetmeyi göze alamayacağın hiçbir şeyi satma.
  • Ürününü sanki fotoğraf koymamışçasına açıkla ve ürününü sanki açıklama yapmamışçasına fotoğrafla.
  • Başlamadan önce satış yapmak üzerine bir kitap oku.
  • eBay kolay para kazanmanın yolu değildir. En iyi ihtimalle, eBay zor yoldan zengin olmanın bir yoludur. Ne yazık ki bir çok satıcı dolandırılmaktadır ve bunun fakir olmanın hızlı yolu olduğunu düşünür.
  • iPhone'un ya da markalı çantanı satmak için bir eBay hesabı açma. Profesyonel dolandırıcılar popüler ürünler satan yeni satıcılar arıyor ve onlar hem bu ürünü hem de paranı alabilir. Bu gibi ürünleri sahibinden, letgo ya da yüz yüze nakit alışverişi teşvik eden başka bir uygulama üzerinden satmak en iyisidir.

İpuçları

 • Çaylak bir satıcı ya da bir süredir bunu yapan bir kişi olman fark etmek, satış başarısının hiçbir sırrı olmadığını anlamaktır. Gerçek şu ki, senin, ürünlerin ve yaklaşımın için en büyük başarıyı sağlayan yolu bulana kadar kendi yoluna göre satmayı denemen gerekir. Sağduyuna, gözlemleme yeteneğine ve araştırma becerilerine güven ve buna mükemmel iletişim de eklendiğinde eBay üzerinde satış başarısını yakalayacaksın.
 • Ücretsiz satış eğitiminden faydalan. eBay üzerinde nasıl satış yapılacağına dair düzinelerce kitap mevcut. Bunlardan en az birini kütüphanede bulabilirsin ve bu sana yetecektir (bu kitapların tümü bir noktadan sonra aynı şeyden bahseder ve satın almanın bir anlamı yoktur).
Reklam

Uyarılar

 • Denizaşırı satış yaparken dikkatli ol. Çoğu üründe bir sorun çıkmaz ve teklif havuzunu genişletebilir. Ama Türkiye'de son derece yasal olabilecek bir şey diğer ülkelerde yasa dışı olabilir (ya da tam tersi).
 • eBay üzerindeki bir satış, herhangi bir sözleşme kadar bağlayıcıdır. Eğer eBay üzerinde bir açık artırma ile bir satış yapmayı kafana koyduysan istediğin yüksek fiyata ulaşmadığı için fikrini değiştiremezsin. En azından yatırdığın parayı çıkartmaya yetmeyecek bir açılış fiyatı belirlemen hâlinde bir üründen zarar etmen" son derece muhtemeldir.
 • Yasa dışı ürünler satma. Bunu yapmak sana pahalıya mal olabilir.
 • eBay dışında bir ürünü satma ya da eBay dışında ödeme tekliflerini kabul etme. Bunu yapmak eBay politikalarına karşıdır ve satışta sorun çıkması hâlinde sana herhangi bir telafi yolu sunmaz.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

100 Dolarlık Banknotun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir100 Dolarlık Banknotun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?
Sahte Nike Ayakkabı Nasıl AnlaşılırSahte Nike Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?
Elmasın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırElmasın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)?
Değişken Maliyetler Nasıl HesaplanırDeğişken Maliyetler Nasıl Hesaplanır?
Nasıl Milyarder OlunurNasıl Milyarder Olunur?
Nasıl Zengin OlunurNasıl Zengin Olunur?
Nasıl Para KazanılırNasıl Para Kazanılır?
İş Başvuru Mektubu Nasıl Yazılırİş Başvuru Mektubu Nasıl Yazılır?
PayPal'a Para Nasıl EklenirPayPal'a Para Nasıl Eklenir?
Nasıl Norveç Vatandaşı OlunurNasıl Norveç Vatandaşı Olunur?
Nasıl Para BiriktirilirNasıl Para Biriktirilir?
Bir Şirkete Şikayet Mektubu Nasıl YazılırBir Şirkete Şikayet Mektubu Nasıl Yazılır?
Amazon ile Nasıl İletişime GeçilirAmazon ile Nasıl İletişime Geçilir?
Reklam

Referanslar

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 104 kişi çalıştı. Bu makale 35.059 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Finans ve Ticaret
Bu sayfaya 35.059 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam