İki taraf da onayladığı sürece, satıcılar da alıcılar da eBay'de siparişleri iptal edebilirler. Satıcı, satın alınan şeyi kargoya vermemişse alıcı, işlemden sonraki bir saat içinde iptal talebinde bulunabilir. Satıcıysa bir işlemi satıştan sonraki 30 gün içinde iptal edebilir ama sonraki iptaller için olumsuz geribildirimler alabilir. Açık arttırmada teklif sunanlar da belirli durumlarda teklifleri geri çekebilirler.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Alıcı Olarak Siparişi İptal Etmek

 1. 1
  Satın alma işleminden sonraki bir saat içinde eBay internet sitesine gir. Satın alma işleminin üzerinden henüz bir saat geçmemişse ve satıcı, satın alınan ürünü "Gönderildi" olarak işaretlememişse iptal talebinde bulunabilirsin. İptali onaylayıp onaylamamak satıcıya kalmış. Satıcının iptali gerçekleştirmek için hiçbir zorunluluğu yok çünkü açık artırmada fiyat teklifinde bulunmak ya da satın almak, satın alma niyeti kabul edilir.[1]
  • İlk bir saatten sonra da iptal talebinde bulunabilirsin. Yalnızca, eBay ilk bir saat içindeki iptal işlemlerini kolaylaştırıyor.
 2. 2
  "My eBay" (Hesabım) kısmından "Purchase History" (satınalma geçmişi) bağlantısına tıkla. Burada, yakın zamanda yaptığın eBay alışverişlerinin tümünü göreceksin.
 3. 3
  İptal etmek istediğin siparişi bul. Siparişin üstünden bir saat geçmediyse ve satıcı siparişi henüz göndermediyse iptal talebinde bulunabilirsin.
 4. 4
  "More actions" (diğer işlemler) bağlantısına tıkla. Bunu "Leave feedback" (geribildirim bırak) düğmesinin altında bulabilirsin.
 5. 5
  "Ask to cancel order" (sipariş iptal talebinde bulun) ya da "Cancel item" (iptal) seçeneğine bas. İptal politikası gösterilecektir.
  • Bu seçeneği görmezsen ya siparişin üzerinden bir saatten fazla zaman geçmiştir ya da sipariş gönderilmiştir. Siparişi vereli bir saatten fazla olduysa ama henüz gönderilmemişse "Contact seller" (satıcıyla bağlantıya geç) bağlantısına tıklayarak iptal talebinde bulunabilirsin.
 6. 6
  "Contact seller" (satıcıyla bağlantıya geç) bağlantısına tıkla. Karşına satıcıya mesaj göndermen için bir form çıkacak.
 7. 7
  Satıcıya siparişi neden iptal etmek istediğini anlat. Satıcının, siparişini iptal etme zorunluluğu yok. İptalin için iyi bir neden göstermen, satıcının talebini onaylama ihtimali artırır.
 8. 8
  Satıcının talebini onaylamasını bekle. Satıcı iptali onaylarsa siparişin iptal olur ve hesabına olumsuz puan işlenmez.
  • Satıcı, iptali onaylamazsa yapabileceklerin şunlar: Ya satın aldığın şeyi kabul edip parasını ödersin ya da ödememeye karar verirsin. Siparişinin ücretini ödememeye karar verirsen hesabında “unpaid item" (ücreti ödenmemiş sipariş) işareti olacaktır. Bunlardan çok fazla olursa hesabın askıya alınabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Satıcı Olarak Sipariş İptal Etmek

 1. 1
  "My eBay" (eBay hesabım) menüsünden "Sold" (satılanlar) sayfasını aç. Alıcıdan iptal talebi aldıysan hesabında hiç olumsuz puan olmaması için işlemleri "My eBay" menüsünden yürütebilirsin. Ayrıca, bir işlemi 30 gün içinde iptal edebilirsin ama bunun sonucunda olumsuz geribildirim alma olasılığın var.
  • İptal talebini onaylamak ya da reddetmek için üç günün var. Onlara tanınan sürede iptal talebinde bulunan alıcılar sana olumsuz geribildirimde bulunamaz ya da satıcı puanını düşük veremez.
  • Siparişi göndermediysen alıcı sana ödemeyi yaptıktan sonraki 30 gün içinde işlemi iptal edebilirsin ama bu bir kusur olarak görülebilir ve olumsuz satıcı performansı olarak değerlendirilebilir.
 2. 2
  Alıcının iptal etmek istediği siparişi bul. Yakın zamandaki işlemlerinden alıcının iptal talebinde bulunduğu siparişi bul. Gerekirse sipariş numarasını ver.
  • Sipariş birden çok parçadan oluşuyorsa hepsini birden iptal etmek zorundasın. Teker teker seçemezsin.
 3. 3
  "More actions" (diğer işlemler) bağlantısına tıkla. Bunu "Leave feedback" (geribildirim bırak) düğmesinin altında bulabilirsin.
 4. 4
  "Cancel this order" (siparişi iptal et) seçeneğini seç. Bu, iptal sürecini başlatacaktır.
  • Eğer alıcı "Item not received" (ürün elime geçmedi) şikâyetinde bulunduysa ya da sen "Unpaid item" (ücreti ödenmemiş sipariş) şikâyetinde bulunduysan siparişi iptal edemezsin.
 5. 5
  "Select a reason" (bir neden seç) menüsünden "The buyer asked to cancel the order" (alıcı siparişi iptal etmek istedi) seçeneğine tıkla. Bu, hesabının olumsuz puan almasını engeller.[2]
 6. 6
  Gerekirse para iadesi yap. Alıcı ödemeyi yapmışsa ödenen parayı iade etmeni sağlayacak bir PayPal penceresi açılacak. Tek yapman gereken "Send Refund" (iade gönder) butonuna basmak. Gerisini PayPal halledecektir.
  • Alıcı, ödemeyi PayPal’dan başka bir yolla yaptıysa orijinal ödeme metodunu kullanarak para iadesi yapmak için 10 günün var.
 7. 7
  Ürün ücretinin kredi olarak hesabına yüklendiğinden emin ol. İptal edilen bir sipariş için para iadesi yaptıysan eBay sana ürün ücretini kredi olarak hesabına yükleyecek. Alıcı, parasını geri aldığını doğruladığında bunun otomatik olarak gerçekleşmesi gerekir. Bu krediyi, eBay’den alışveriş etmek için değil de gelecekte ürünlerin için ilan verirken kullanabilirsin.[3]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Bir Teklifi Geri Çekmek

 1. 1
  Teklifini geri çekip çekemeyeceğini öğren. Normal koşullarda eBay bir açık arttırma için verdiğin teklifi geri çekmene izin vermez. Teklif verdiğinde, açık arttırmayı kazandığında satın alma taahhüdünde bulunmuş kabul edilirsin. Teklifini geri çekebileceğin birkaç durum vardır:
  • Yanlış tuşa bastığın için yanlış miktar yazdıysan (örneğin, 10 TL yerine 100 Tl). Fikrini değiştirmek buna girmez.
  • Sen teklif verdikten sonra ürünün tanımında hatırı sayılır değişiklik olduysa.
  • Satıcıyla bağlantıya geçemiyorsan.
 2. 2
  Açık arttırmanın bitmesine ne kadar kaldığını kontrol et. Yukarıdaki şartlardan birini karşılıyorsan açık arttırmanın bitmesine ne kadar kaldığı, teklifini geri çekmeye uygun olup olmadığını belirler:
  • 12 saatten fazla – Teklifini geri çekebilirsin. Yaptığın bütün teklifler silinecektir.
  • 12 saatten az – Sadece bir saat içinde yaptığın teklifleri geri çekebilirsin. Yalnızca en son yaptığın teklif silinecektir.
 3. 3
  Teklif Geri Çekme formunu aç. Formu şu adreste bulabilirsin: offer.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?RetractBidShow.
 4. 4
  Ürünün açık arttırmadaki numarasını fir. Bunu açık arttırma sayfasında bulabilirsin.
 5. 5
  Açıklamanı seç. Bu bölümün ilk adımında bulunan üç seçenekten birini seçmelisin.
 6. 6
  “Retract the Bid” (teklifi geri çek) kısmına tıkla ve kararı bekle. Geri çekme talebin eBay tarafından incelenecek ve sana onaylanıp onaylanmadığı konusunda bilgi verilecek.
 7. 7
  eBay, geri çekme teklifini reddederse satıcıyla bağlantıya geç. Satıcıyla bağlantı kurarsan teklifini hâlâ geri çekebilirsin. Bu, satıcının takdirindedir ve garantisi yoktur.[4]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 5.070 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 5.070 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam