Bu wikiHow makalesi sana, parolası bilinmeyen bir ZIP klasörüne nasıl erişeceğini öğretir. Bunu yapmanın tek yolu senin için parolayı kırabilecek bir program indirmektir ancak parolayı kırma işleminin tamamlanması günler sürebilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Parolayı Kaldırmaya Hazırlanmak

 1. 1
  Riski anla. ZIP klasöründeki parolayı tahmin edebilecek bir program indirmen gerekecek. Bunu yapmadan önce, bunun bilgisayarına bir virüs bulaştırabileceğini unutma. Devam etmeden önce güvenli tarama uygulamalarını incele ve virüsten koruma yazılımı yükle.
  • Ücretsiz deneme sürümlerinin çoğu yalnızca kısa parolaları kırar. Burada listelenmeyen bir program ücretsiz olarak sınırsız kırma sağlıyorsa kötü amaçlı yazılım olabileceğinden onu indirmekten kaçın.
 2. 2
  Bu işlemin çok zaman alabileceğini bil. Çoğu parola kırma programının en basit parolaları tahmin etmesi birkaç saat sürer; gerçekçi olursak sürecin tamamlanması birkaç gün sürebilir.
  • Parolayı birkaç dakika içinde rutin olarak tahmin etmenin bir yolu yoktur. Bunu yaptığını iddia eden herhangi bir hizmet büyük olasılıkla kötü amaçlı yazılımdır.[1]
 3. 3
  Arka planda çalışan programları kapat. Bilgisayarının işlemci hızına olabildiğince fazla ihtiyacın olur; bu nedenle Photoshop, video oyunları, ses ve video oynatıcılar gibi çok işlem yapan programları kapat.
  • Bilgisayarının maksimum işlem hızı ZIP klasörünün parolasını kırmak için ayrılmış olsa bile işlem günler sürebilir.
 4. 4
  ZIP klasörünü masaüstüne at. Masaüstü, bilgisayarında en kolay erişilen konumdur; bu nedenle parolasını kırmaya çalışmadan önce ZIP klasörünü masaüstüne sürükle.
  • Klasörü seçip Ctrl+C (Windows) veya Command+C (Mac) tuşlarına bastıktan sonra masaüstüne gidip Ctrl+V veya Command+V tuşlarına da basarak kopyala-yapıştır yapabilirsin.
  • ZIP klasörü, akıllı telefon veya tablet gibi bir mobil cihazda ise devam etmeden önce klasörü bir bilgisayara aktar.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
John the Ripper'ı Kullanmak

 1. 1
  Bu yöntemin nasıl çalıştığını anla. John the Ripper, parolaları kırmak için kullanılabilen ücretsiz, komut satırı tabanlı bir programdır. Maalesef, ücretsiz olsa da kurulumu ve kullanımı zor olabilir.
 2. 2
  John the Ripper'ı indir. Bilgisayarının İnternet tarayıcısında http://www.openwall.com/john/ adresine git, ardından sayfanın altına yakın bir yerde bulunan "community enhanced version"ın (topluluk tarafından geliştirilmiş sürüm) yanındaki John the Ripper 1.8.0-jumbo-1 (Windows binaries, ZIP, 34 MB) bağlantısına tıkla.
 3. 3
  John the Ripper'ı ayıkla. İndirilen ZIP klasörüne çift tıkla, Ayıkla sekmesine tıkla, Tümünü ayıkla’ya tıkla, Ayıkla’ya tıla ve pencerenin açılmasını bekle.
 4. 4
  John the Ripper'ı yükle. John the Ripper normal programlar gibi yüklenemez ancak klasörünü masaüstüne taşıyıp ardından "john" olarak yeniden adlandırarak masaüstüne yükleyebilirsin:
  • Açılan ayıklanmış pencerede, "john180j1w" klasörüne tıkla.
  • Ctrl+C tuşlarına bas.
  • Masaüstünü aç, ardından Ctrl+V tuşlarına bas.
  • Klasöre sağ tıkla, ardından Yeniden Adlandır’a tıkla.
  • john yaz ve Enter'a bas.
 5. 5
  ZIP klasörünü John the Ripper "run" klasörüne yerleştir. Klasörü, ona tıklayıp Ctrl+C tuşlarına basarak kopyala, ardından "john" klasörünü aç, "run" (çalıştır) klasörünü aç, boş bir alana tıkla ve Ctrl+V tuşlarına bas.
 6. 6
 7. 7
  Dizini John the Ripper'ın "run" klasörü ile değiştir. cd desktop/john/run yaz ve Enter'a bas.
 8. 8
  "Çalıştır" komutunu gir. zip2john.exe ad.zip > ad.hash yaz ("ad"ı ZIP klasörünüzün adıyla değiştirdiğinden emin ol) ve Enter'a bas.
  • Örneğin "merhaba" adlı bir ZIP klasörü için burada zip2john.exe merhaba.zip > merhaba.hash yazarsın.
 9. 9
  ZIP klasörünün hash'ini (karma) tanımla. ad.hash yaz (burada "ad", hash dosyanın adıdır) ve Enter'a bas. Bu noktada parolayı kırmaya hazırsındır.
 10. 10
  Parolayı kırmaya başla. john.exe --pot=ad.pot --wordlist=john/run/password.lst ad.hash yaz ve Enter'a bas. John the Ripper, ZIP klasörünün parolasını parolalardan oluşan veritabanıyla karşılaştırmaya başlar.[2]
  • Hem "ad.pot" hem de "ad.hash" içindeki "ad" kısmını ZIP klasörünün adıyla değiştirmen gerekir.
  • "Password.lst" dosyası, parolaların ve permütasyonlarının bir listesini içerir.
 11. 11
  Kırılan parolayı görüntüle. Parola belirlendikten sonra, Komut İstemi'nin altında "Session complete" (Oturum tamamlandı) ifadesini görürsün. Bu noktada, ZIP klasörünün parolasını görüntülemek için type ad.pot yazıp ("ad"ın yerine klasörünün adını yaz) Enter'a basabilirsin.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Ücretli Yazılım Kullanmak

 1. 1
  Bunun nasıl çalıştığını anla. Çoğu profesyonel parola kırma yazılımı, bir dosyanın parolasını kırmana parola belirli sayıda karakterin altındaysa izin verir. Çoğu dosyayı kırmak için programı satın alman gerekir.
  • Bu programları kullanmanın olumlu yanı, genellikle kullanıcı dostu olmalarıdır.
 2. 2
  Ne arayacağını bil. Seçtiğin parola kırıcı ücretsiz bir deneme ile birlikte gelmeli ve brute-force (kaba kuvvet) parola tekniklerini kullanabilmelidir.
 3. 3
  Profesyonel bir parola kırıcı indir ve kur. Sonunda yazılımı satın alman gerekecek olsa da aşağıdaki seçenekler önerilir:[3]
 4. 4
  Parola kırıcını aç. Parola kırıcını kurduktan sonra, simgesine bir kez veya çift tıklayarak programı aç.
 5. 5
  Parola korumalı ZIP klasörünü seç. Bunu genellikle programda Browse (Gözat), Open (Aç), veya Add’e (Ekle) tıklayarak, kırmak istediğin ZIP klasörünü seçerek ve Open’a veya Choose’a (Seç) tıklayarak yaparsın.
  • Bazı parola kırıcılar, ZIP klasörüne tıklayıp klasörü programın penceresine sürüklemene izin verebilir.
 6. 6
  Bir parola tahmin seçeneği seç. Çoğu durumda, Brute force (kaba kuvvet) seçeneğini seçmen iyi olur ancak girdiğine benzer kelimelerin bir listesini kontrol etmek için Dictionary (Sözlük) (veya benzerini) seçebilirsin.
  • Dictionary yöntemi parolanın bir kısmını biliyorsan veya kullandığın ifadeyi (ancak büyük harf veya karakter değil) biliyorsan en iyi seçenektir.
 7. 7
  ZIP parolasını kırmaya başla. Uygulamanda Start' (Başlat) veya Run (Çalıştır) butonuna tıkla, ardından parolayı kırmayı bitirmesini bekle. Daha önce belirtildiği gibi, bu işlemin tamamlanması günler sürebilir.
 8. 8
  Kırılan ZIP parolasını incele. Parola kırıldığında, programda bir bildirim görmen gerekir. Ardından, ZIP klasörünü açmak için kırılmış parolayı kullanabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Bir programın kullanabileceği birkaç farklı yaklaşım vardır. En iyi sonuçlar için her birini dene. Bunlar şunları içerir:
  • Sözlük saldırısı: Bir kelime listesini test eder. Çalışırsa diğer seçeneklerden çok daha hızlıdır ancak tüm parolalar bu kategoriye girmediğinden başarısız olma olasılığı yüksektir.
  • saldırısı: Olası her kombinasyonu tahmin eder. Yalnızca kısa parolalarda ve/veya hızlı işlemcilerde işe yarar.
  • Maskeli brute force (kaba kuvvet): Parola hakkında herhangi bir şey hatırlarsan bu, bunu programa kaba kuvvet saldırısı yapmadan önce söylemeni sağlar. Örneğin program sayıları değil, yalnızca harfleri kullanan kombinasyonları deneyebilir.
 • Parolanın kırılması için bilgisayarını birkaç gün yalnız bırakman gerekebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Brute force (kaba kuvvet) saldırıları, işlemci hızına bağlı olarak çok zaman alabilir ve kırma işlemi çok uzun sürerse işlemcinin fazla çalışması nedeniyle bilgisayarın çökebilir.
 • Parola kırıcılar yalnızca erişim hakkın olan dosyalara erişmek için yasal olarak kullanılabilir.
 • Lisanslı yazılımların ücretini ödemeden veya sahibinden izin alınmadan kopyalanması veya indirilmesi yasa dışıdır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir.
Bu sayfaya 472 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam