Birine e-postayla birden fazla dosya mı göndereceksin? Eski resimlerini bir araya getirerek bilgisayarında yer mi açmak istiyorsun? Meraklı gözler önemli dosyalarından uzak dursun mu istiyorsun? ZIP dosyası oluşturarak, alandan tasarruf edebilir, fazla dosyalarını organize edebilir ve gizli dosyaları şifreleyebilirsin. Mac OS X ve Windows’ta nasıl zip dosyası oluşturacağını öğrenmek için bu makalemizi oku.

Yöntem 1 / 4:
Windows

 1. 1
  Bir klasör oluştur. Zip dosyası oluşturmanın en kolay yolu arşivlemek istediğin dosyaları bir klasörde toplamaktır. ZIP’e dönüştüreceğin klasörün içine birden fazla dosya ve klasör koyabilirsin.
  • ZIP dosyasının adının ne olmasını istiyorsan klasöre de o ismi ver.
 2. 2
  Klasörün üzerine sağ tıkla. İmlecini “Gönder” seçeneğinin üstüne getir. Getirdiğinde bir alt menü açılacak. “Sıkıştırılmış klasör” seçeneğine tıkla.
  • Dosya gezgininde birden fazla dosya da seçebilirsin; hepsini seçtikten sonra onlardan birinin üzerine sağ tıkla ve yukarıdaki adımları takip et. Oluşan ZIP dosyasının içinde seçtiğin bütün dosyalar olacak ve isim olarak sağ tıkladığın dosyanın ismi verilecek.
 3. 3
  Dosyanın oluşturulmasını bekle. Yeni ZIP dosyasına çok fazla dosya ekliyorsan oluşturulması biraz zaman alabilir. Dosyalar eklenirken ilerlemenin gösterildiği bir çubuk belirecek. Tamamlandığında ZIP dosyası, asıl dosyanın olduğu yere gelir.[1]
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Mac OS X

 1. 1
  Bir klasör oluştur. Zip dosyası oluşturmanın en kolay yolu arşivlemek istediğin dosyaları bir klasörde toplamaktır. ZIP’e dönüştüreceğin klasörün içine birden fazla dosya ve klasör koyabilirsin.
  • ZIP dosyasının adının ne olmasını istiyorsan klasöre de o ismi ver.
 2. 2
  Klasörün üzerine sağ tıkla. “Sıkıştır” seçeneğine tıkla. Klasör ZIP dosyası olarak sıkıştırılacak. Yeni ZIP dosyası, sıkıştırdığın klasörle aynı yerde olacak.
  • Dosya gezgininde birden fazla dosya da seçebilirsin; hepsini seçtikten sonra sağ tıkla ve yukarıdaki adımları takip et. Oluşan ZIP dosyasının içinde seçtiğin bütün dosyalar olacak ve “Arşiv.zip” olarak adlandırılacak.
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Linux

 1. 1
  Terminali aç. Simgesi, üzerinde bazı parlak karakterler bulunan siyah bir dikdörtgene benzer. Bazı platformlarda buna Konsol, xTerm ya da benzeri adlar verilir.
 2. 2
  Bir klasör oluştur. Bu, klasör adını argüman olarak alan mkdir komutuyla yapılır. Örneğin, eğer "zipArsiv" adında bir klasör oluşturmak istiyorsan mkdir zipArsiv yaz.
 3. 3
  ZIP dosyasında olması gereken tüm dosyaları klasörün içine taşı ya da kopyala.
  • Dosyalar mv komutuyla taşınır. Bir dosyayı taşımak onun artık ilk baştaki yerinde olmaması, bunun yerine senin belirlediğin yerde olması demektir.
  • Bir dosyayı taşıma işlemi cp komutuyla yapılır. Bu komutla belirlediğin yerde dosyanın bir kopyası oluşturulur ancak aynı dosya ilk baştaki yerinde de kalır. Bir klasörü kopyalamak için cp -r komutunu kullanman gerekir.
  • Her iki komut da ilk baştaki konumu ilk argüman, nereye kopyalanacağı ya da taşınacağını ikinci argüman olarak alır. Örneğin "metinArsiv.txt" adlı bir dosyayı "zipArsiv" adlı klasöre taşımak için mv metinArsiv.txt zipArsiv yazarsın.
 4. 4
  Klasörü sıkıştır. Bunu zip -r komutuyla yapabilirsin. Komut zip dosyasının adını ilk argüman, alşivlenecek klasörün adınıysa ikinci argüman olarak alır. Örneğin eğer "zipArsiv" klasörünü "zipArsiv.zip" olarak arşivlemek istiyorsan write: zip -r zipArsiv.zip zipArsiv yaz. Arşive eklenen tüm dosyaların adları listelenecektir, böylece arşive eklenmesini istediğin her şeyin orada olup olmadığını kontrol edebilirsin.
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Şifre Korumalı ZIP Dosyası

 1. 1
  Bir sıkıştırma programı indir. Windows’ın yeni sürümlerinde ekstra yazılım olmadan şifre korumalı ZIP dosyası oluşturulamamaktadır. Sıkıştırma yazılımlarını ücretsiz veya ücretli olarak bulabilirsin; korumalı bir ZIP dosyası oluşturmak için çok abartılı bir programa ihtiyacın yoktur. En yaygın programlar şunlardır:
  • 7-Zip
  • IZArc
  • PeaZip
 2. 2
  Yeni bir arşiv oluştur. Sıkıştırma yazılımını kullanarak yeni bir ZIP dosyası oluştur. Sıkıştırmak istediğin dosyaları ekle. ZIP dosyasını oluşturduğunda sana şifre oluşturma seçeneği sunulacak. Oluşturduğun ZIP dosyasını sonradan açmak için bu şifreyi kullanman gerekecek.
 3. 3
  OS X’te şifre korumalı ZIP dosyası oluştur. OS X’te şifre korumalı ZIP dosyası oluşturmak için bir program indirmene gerek yoktur, Terminal’i kullanabilirsin. İlk olarak sıkıştırmak istediğin tüm dosyaları bir klasöre koy, ZIP dosyasının adının ne olmasını istiyorsan klasöre o ismi ver.
  Reklam

İpuçları

 • Windows Gezigininde ve WinZip Dosya Navigasyonu kutusunda bir seferde birden fazla dosya seçmek için klavyende Ctrl (Kontrol) tuşuna bas.

Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?

wikiHow

Windows Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Bilgisayar Televizyona Nasıl Bağlanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 9 kişi çalıştı. Bu makale 43.345 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 43.345 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam