Zip Dosyası Nasıl Yapılır?

Birine e-postayla birden fazla dosya mı göndereceksin? Eski resimlerini bir araya getirerek bilgisayarında yer mi açmak istiyorsun? Meraklı gözler önemli dosyalarından uzak dursun mu istiyorsun? ZIP dosyası oluşturarak, alandan tasarruf edebilir, fazla dosyalarını organize edebilir ve gizli dosyaları şifreleyebilirsin. Mac OS X ve Windows’ta nasıl zip dosyası oluşturacağını öğrenmek için bu makalemizi oku.

Yöntem 1 / 3:
Windows

 1. 1
  Bir klasör oluştur. Zip dosyası oluşturmanın en kolay yolu arşivlemek istediğin dosyaları bir klasörde toplamaktır. ZIP’e dönüştüreceğin klasörün içine birden fazla dosya koyabilir ve klasörler oluşturabilirsin.
  • ZIP dosyasının adının ne olmasını istiyorsan klasöre de o ismi ver.
 2. 2
  Klasörün üzerine sağ tıkla. İmlecini “Gönder” seçeneğinin üstüne getir. Getirdiğinde bir alt menü açılacak. “Sıkıştırılmış klasör” seçeneğine tıkla.
  • Dosya gezgininde birden fazla dosya da seçebilirsin; hepsini seçtikten sonra sağ tıkla ve yukarıdaki adımları takip et. Oluşan ZIP dosyasının içinde seçtiğin bütün dosyalar olacak ve isim olarak sağ tıkladığın dosyanın ismi verilecek.
 3. 3
  Dosyanın oluşturulmasını bekle. Yeni ZIP dosyasına çok fazla dosya ekliyorsan oluşturulması biraz zaman alabilir. Dosyalar eklenirken ilerlemenin gösterildiği bir çubuk belirecek. Tamamlandığında ZIP dosyası, orijinal dosyanın olduğu yere gelir.[1]
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Mac OS X

 1. 1
  Bir klasör oluştur. Zip dosyası oluşturmanın en kolay yolu arşivlemek istediğin dosyaları bir klasörde toplamaktır. ZIP’e dönüştüreceğin klasörün içine birden fazla dosya koyabilir ve klasörler oluşturabilirsin.
  • ZIP dosyasının adının ne olmasını istiyorsan klasöre de o ismi ver.
 2. 2
  Klasörün üzerine sağ tıkla. “Sıkıştır” seçeneğine tıkla. Klasör ZIP dosyası olarak sıkıştırılacak. Yeni ZIP dosyası, sıkıştırdığın klasörle aynı yerde olacak.
  • Dosya gezgininde birden fazla dosya da seçebilirsin; hepsini seçtikten sonra sağ tıkla ve yukarıdaki adımları takip et. Oluşan ZIP dosyasının içinde seçtiğin bütün dosyalar olacak ve “Arşiv.zip” olarak adlandırılacak.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Şifre Korumalı ZIP Dosyası

 1. 1
  Bir sıkıştırma programı indir. Windows’ın yeni sürümlerinde ekstra yazılım olmadan şifre korumalı ZIP dosyası oluşturulamamaktadır. Sıkıştırma yazılımlarını ücretsiz veya ücretli olarak bulabilirsin; korumalı bir ZIP dosyası oluşturmak için çok abartılı bir programa ihtiyacın yoktur. En yaygın programlar şunlardır:
  • 7-Zip
  • IZArc
  • PeaZip
 2. 2
  Yeni bir arşiv oluştur. Sıkıştırma yazılımını kullanarak yeni bir ZIP dosyası oluştur. Sıkıştırmak istediğin dosyaları ekle. ZIP dosyasını oluşturduğunda sana şifre oluşturma seçeneği sunulacak. Oluşturduğun ZIP dosyasını sonradan açmak için bu şifreyi kullanman gerekecek.
 3. 3
  OS X’te şifre korumalı ZIP dosyası oluştur. OS X’te şifre korumalı ZIP dosyası oluşturmak için bir program indirmene gerek yoktur, Terminal’i kullanabilirsin. İlk olarak sıkıştırmak istediğin tüm dosyaları bir klasöre koy, ZIP dosyasının adının ne olmasını istiyorsan klasöre o ismi ver.
  Reklam

İpuçları

 • Windows Gezigininde ve WinZip Dosya Navigasyonu kutusunda bir seferde birden fazla dosya seçmek için Ctrl (Kontrol) tuşuna bas.

Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 9 kişi çalıştı.
Bu sayfaya 10.724 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam