Birine e-postayla birden fazla dosya mı göndereceksin? Eski resimlerini bir araya getirerek bilgisayarında yer mi açmak istiyorsun? Meraklı gözler önemli dosyalarından uzak dursun mu istiyorsun? ZIP dosyası oluşturarak, alandan tasarruf edebilir, fazla dosyalarını organize edebilir ve gizli dosyaları şifreleyebilirsin. Mac OS X ve Windows’ta nasıl zip dosyası oluşturacağını öğrenmek için bu makalemizi oku.

Yöntem 1 / 4:
Windows

 1. 1
  Bir klasör oluştur. Zip dosyası oluşturmanın en kolay yolu arşivlemek istediğin dosyaları bir klasörde toplamaktır. ZIP’e dönüştüreceğin klasörün içine birden fazla dosya ve klasör koyabilirsin.
  • ZIP dosyasının adının ne olmasını istiyorsan klasöre de o ismi ver.
 2. 2
  Klasörün üzerine sağ tıkla. İmlecini “Gönder” seçeneğinin üstüne getir. Getirdiğinde bir alt menü açılacak. “Sıkıştırılmış klasör” seçeneğine tıkla.
  • Dosya gezgininde birden fazla dosya da seçebilirsin; hepsini seçtikten sonra onlardan birinin üzerine sağ tıkla ve yukarıdaki adımları takip et. Oluşan ZIP dosyasının içinde seçtiğin bütün dosyalar olacak ve isim olarak sağ tıkladığın dosyanın ismi verilecek.
 3. 3
  Dosyanın oluşturulmasını bekle. Yeni ZIP dosyasına çok fazla dosya ekliyorsan oluşturulması biraz zaman alabilir. Dosyalar eklenirken ilerlemenin gösterildiği bir çubuk belirecek. Tamamlandığında ZIP dosyası, asıl dosyanın olduğu yere gelir.[1]
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Mac OS X

 1. 1
  Bir klasör oluştur. Zip dosyası oluşturmanın en kolay yolu arşivlemek istediğin dosyaları bir klasörde toplamaktır. ZIP’e dönüştüreceğin klasörün içine birden fazla dosya ve klasör koyabilirsin.
  • ZIP dosyasının adının ne olmasını istiyorsan klasöre de o ismi ver.
 2. 2
  Klasörün üzerine sağ tıkla. “Sıkıştır” seçeneğine tıkla. Klasör ZIP dosyası olarak sıkıştırılacak. Yeni ZIP dosyası, sıkıştırdığın klasörle aynı yerde olacak.
  • Dosya gezgininde birden fazla dosya da seçebilirsin; hepsini seçtikten sonra sağ tıkla ve yukarıdaki adımları takip et. Oluşan ZIP dosyasının içinde seçtiğin bütün dosyalar olacak ve “Arşiv.zip” olarak adlandırılacak.
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Linux

 1. 1
  Terminali aç. Simgesi, üzerinde bazı parlak karakterler bulunan siyah bir dikdörtgene benzer. Bazı platformlarda buna Konsol, xTerm ya da benzeri adlar verilir.
 2. 2
  Bir klasör oluştur. Bu, klasör adını argüman olarak alan mkdir komutuyla yapılır. Örneğin, eğer "zipArsiv" adında bir klasör oluşturmak istiyorsan mkdir zipArsiv yaz.
 3. 3
  ZIP dosyasında olması gereken tüm dosyaları klasörün içine taşı ya da kopyala.
  • Dosyalar mv komutuyla taşınır. Bir dosyayı taşımak onun artık ilk baştaki yerinde olmaması, bunun yerine senin belirlediğin yerde olması demektir.
  • Bir dosyayı taşıma işlemi cp komutuyla yapılır. Bu komutla belirlediğin yerde dosyanın bir kopyası oluşturulur ancak aynı dosya ilk baştaki yerinde de kalır. Bir klasörü kopyalamak için cp -r komutunu kullanman gerekir.
  • Her iki komut da ilk baştaki konumu ilk argüman, nereye kopyalanacağı ya da taşınacağını ikinci argüman olarak alır. Örneğin "metinArsiv.txt" adlı bir dosyayı "zipArsiv" adlı klasöre taşımak için mv metinArsiv.txt zipArsiv yazarsın.
 4. 4
  Klasörü sıkıştır. Bunu zip -r komutuyla yapabilirsin. Komut zip dosyasının adını ilk argüman, alşivlenecek klasörün adınıysa ikinci argüman olarak alır. Örneğin eğer "zipArsiv" klasörünü "zipArsiv.zip" olarak arşivlemek istiyorsan write: zip -r zipArsiv.zip zipArsiv yaz. Arşive eklenen tüm dosyaların adları listelenecektir, böylece arşive eklenmesini istediğin her şeyin orada olup olmadığını kontrol edebilirsin.
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Şifre Korumalı ZIP Dosyası

 1. 1
  Bir sıkıştırma programı indir. Windows’ın yeni sürümlerinde ekstra yazılım olmadan şifre korumalı ZIP dosyası oluşturulamamaktadır. Sıkıştırma yazılımlarını ücretsiz veya ücretli olarak bulabilirsin; korumalı bir ZIP dosyası oluşturmak için çok abartılı bir programa ihtiyacın yoktur. En yaygın programlar şunlardır:
  • 7-Zip
  • IZArc
  • PeaZip
 2. 2
  Yeni bir arşiv oluştur. Sıkıştırma yazılımını kullanarak yeni bir ZIP dosyası oluştur. Sıkıştırmak istediğin dosyaları ekle. ZIP dosyasını oluşturduğunda sana şifre oluşturma seçeneği sunulacak. Oluşturduğun ZIP dosyasını sonradan açmak için bu şifreyi kullanman gerekecek.
 3. 3
  OS X’te şifre korumalı ZIP dosyası oluştur. OS X’te şifre korumalı ZIP dosyası oluşturmak için bir program indirmene gerek yoktur, Terminal’i kullanabilirsin. İlk olarak sıkıştırmak istediğin tüm dosyaları bir klasöre koy, ZIP dosyasının adının ne olmasını istiyorsan klasöre o ismi ver.
  Reklam

İpuçları

 • Windows Gezigininde ve WinZip Dosya Navigasyonu kutusunda bir seferde birden fazla dosya seçmek için klavyende Ctrl (Kontrol) tuşuna bas.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl GörülürAndroid'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hacker OlunurNasıl Hacker Olunur?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Android Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl ArtırılırAndroid Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl Artırılır?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Gizli Arama Nasıl YapılırGizli Arama Nasıl Yapılır?
Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl EklenirInstagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Excel'de Küçük Harfler Büyük Harflere Nasıl Dönüştürülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 9 kişi çalıştı. Bu makale 58.817 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 58.817 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam