Rahatla. Hayatın inişleri ve çıkışları vardır. Bunlarla güçlü bir şekilde ve incelikle baş edebilmek ister misin? Zihinsel ve duygusal olarak güçlü olmak bir gecede olan bir şey değildir. Yaşamın seni ters köşeye yatırdığı durumları, daha güçlü olmak için atılan adımlar olarak görmeye başlayabilirsen, işler gerçekten zorlaştığında bunların üstesinden gelebilmek için gereken bilgeliğe ve netliğe sahip olacaksındır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Zorlukları Belirlemek ve Hedefler Koymak

 1. 1
  Duygusal olarak dayanıklı olmanın ne anlama geldiğini bil. Duygusal ve zihinsel olarak güçlü veya dayanıklı olmak stres, travma, sıkıntı veya dram gibi durumlara iyi bir şekilde uyum sağlamak demektir.[1] Dayanıklılık doğumla gelen bir şey değildir. Herhangi birinden öğrenebileceğin bir süreçtir ve sıradan insanlarda bulunur.[2]
  • Duygusal olarak güçlü olman acı ya da ıstırap çekmediğin anlamına gelmez. Dayanıklılık, genelde kişi çok acı veren bir durumla karşılaştığında öğrenilir. Bu, yaşadığın deneyimlerden sonra küllerinden doğmayı ve "kendini toparlamayı" öğrenmen anlamına gelir.[3]
  • Dayanıklı olmak için belli yeteneklere sahip olmaya odaklanmak isteyeceksindir. Bu yetenekler arasında plan yapıp bunları gerçekleştirmek, güven duymak, olumlu bir bakış açısı geliştirmek, güçlü duyguları, dürtüleri yönetmeyi öğrenmek, iletişim kurmayı ve etkili bir şekilde problem çözmeyi öğrenmek sayılabilir.[4]
 2. 2
  Duygusal düzen nedir, öğren. Duygularını yönetmeyi öğrenmek, duygusal ve zihinsel olarak güçlü olmanın diğer bir önemli yanıdır. Yaşamın sana getirdiklerini kontrol edemeyebilirsin ama nasıl tepki vereceğini her zaman seçme şansın vardır.[5] Bu doğuştan gelen bir şey değildir; herkes duygularını nasıl verimli bir şekilde yönetebileceğini öğrenebilir.[6]
 3. 3
  Kendinde değiştirmek istediğin yönleri belirle. Zihinsel ve duygusal olarak güçlü olmaya başlamadan önce sahip olduğun güçlü yönlerine ve zorluklara bakıp neyi değiştirmek istediğini belirlemen gerekecektir. Aklına gelen tüm güçlü yönlerini ve zorlukları listele. Listelemeyi bitirdiğinde her bir zorluğu ulaşmaya çalışabileceğin bir hedefe nasıl dönüştürebileceğini düşün ve bul.
  • Örneğin zorluklar listene, ihtiyaçlarını belirtmede zorluk yaşadığını eklemiş olabilirsin. Bunu çözmek istiyorsan hedefin kendini daha iyi ifade etmek olabilir.[7]
 4. 4
  Güçlü yönlerini kabul et. Değiştirmek istediğin yönlerini belirlemenin yanı sıra güçlü yönlerini kutlamak için zaman ayırmalısın. Güçlü yönlerin listesini oku ve bu olumlu özelliklere sahip olduğun için kendini kutla. Kendini takdir etmek, sahip olduğun olumlu özelliklere odaklanmanı sağlayıp zihinsel ve duygusal olarak güçlü olmana yardımcı olacaktır.[8]
 5. 5
  Geçmiş deneyimlerini düşün. Zihinsel veya duygusal olarak güçlü hissedememenin nedeni geçmişte yaşadığın bir şeyle ilgili olabilir. Bu şey birkaç ay önce ya da sen çok küçükken yaşanmış olsa da zihinsel ve duygusal olarak güçlü olmanı etkiliyor olabilir. Araştırmalar suistimal edilen, ihmal edilen veya tehlikeye atılan çocukların duygusal ve zihinsel sorunlar yaşama ihtimalinin yüksek olduğunu göstermiştir. Bu bireyler madde bağımlısı olabilir veya intihara teşebbüs edebilir.[9]
  • Çocukken yaşadığın olumsuz deneyimlerin, zihinsel ve duygusal durumunu etkileyip etkilemediğine karar vermeye çalış. Bu deneyimlerin seni nasıl, neden ve hangi yönde etkilediğini düşün.
  • Bunları tamamen anlayabilmek, bunlarla baş edebilmek ve hayatına devam edebilmek için çocukken yaşadığın bu deneyimler hakkında bir terapistle görüşmeye ihtiyacın olabilir.
 6. 6
  Tedavi gerektiren herhangi bir bağımlılığın olup olmadığına karar ver. Uyuşturucu, alkol, seks bağımlılığı veya başka bağımlılıklar zihinsel ve duygusal olarak güçlü olmanı engelliyor olabilir. Bir şeye bağımlı olduğunu düşünüyorsan kötü alışkanlıklarından kurtulmak için yardım al. Ciddi bir bağımlılığın varsa tedavi görmen gerekebilir. Bağımlılığının zihinsel ve duygusal dayanıklılığını olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorsan bir terapiste ya da doktora görün.
 7. 7
  Düşüncelerini ve duygularını bir günlüğe kaydet. Günlük tutmak, bu zorlukları yaşamana sebep olan şeyleri anlamana yardımcı olabilir. Ayrıca bu, stresi geçirmenin de güzel bir yoludur.[10] Günlük tutmaya başlamak için rahat bir yer seç ve günde 20 dakikayı yazmaya ayır. Nasıl hissettiğini ve ne düşündüğünü yazarak başlayabilirsin ya da bir ipucu kullanabilirsin. Aşağıda kullanabileceğin bazı ipuçları bulunmaktadır:
  • “…durumlarda güçsüz hissederim”
  • “Yaşadığım en büyük zorluk...”
  • “Çocukken kendimle konuşabilseydim kendime … söylerdim”
  • “Moralim bozuk olduğunda yapabileceğim veya kendime söyleyebileceğim en güzel şey…”
 8. 8
  Bir terapistle konuşmayı düşün. Yardım almadan, neden zorluk yaşadığını anlaman ve duygularınla başa çıkmak için en iyi yolu bulman zor olabilir. Lisanslı bir ruh sağlığı uzmanı, sana duygularını anlamanda ve bunların üzerine gitmende yardımcı olabilir.
  • Zihinsel ve duygusal olarak hassas hissetmenin tedavi gerektiren, altta yatan bir zihinsel sağlık sorunuyla ilgili olabileceğini unutma. Bir terapistle konuşmak, neler olduğunu bulmana ve en doğru yolda karar kılmana yardımcı olabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Dengeli Kalmak

 1. 1
  Zihinsel huzurunu bozabilecek kötülüklerden uzak dur. Alkol, uyuşturucu kullanarak, hırsızlık yaparak, yalan söyleyerek zihinsel sağlığınla oynuyorsan duygusal ve zihinsel olarak güçlü kalma kabiliyetinden uzaklaşıyorsundur. Bu kötülükleri hayatından çıkarmaya başla ya da en azından onları sınırlandır ki davranışlarını ve duygularını kontrol etmesinler. Bir bağımlılığın varsa yardım al.
 2. 2
  Kendine iyi bak. Egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, dinlenmek ve rahatlamak zihinsel ve duygusal olarak güçlü kalmana yardımcı olacaktır. Kendine iyi bakarak beynine, iyi bakılmayı hak ettiğine dair sinyaller gönderirsin. Egzersiz, yemek, uyku ve rahatlama için temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere yeterince zaman ayırdığından emin ol.[11]
  • Düzenli olarak egzersiz yap. Her gün 30 dakika boyunca egzersiz yapmaya çalış.
  • Meyve, sebze, tam tahıl ve yağsız proteinler gibi sağlıklı yiyecekler tüketerek dengeli beslen.
  • Her gece sekiz saat uyu.
  • Yoga, derin nefes egzersizleri veya meditasyon yapmak için her gün en az 15 dakikanı ayır.
  • Günde en az sekiz bardak olmak üzere çok su iç. Egzersiz yapıyorsan ve terliyorsan daha fazla su iç.
 3. 3
  Zihnini güçlendir. Sürekli öğrenmeyi sürdürmek için kendine meydan oku. Ne kadar çok bilgi edinirsen zihinsel olarak o kadar güçlü ve bilgili olursun. Zihinsel ya da fiziksel hiçbir rutine bağlı kalma. Dünyada neler olup bittiğiyle ilgili meraklı ol, farkında ol ve bilgili ol.
  • Kitap oku, iyi filmler seyret, konserlere git, tiyatroya git, bale izle ve sanatın herhangi bir biçiminin sergilendiği yerlere git.
  • Kendi sanatını yarat. Yaz, çiz, müzik yap, heykel yap, örgü yap, yani yaratıcı yönünü tetikleyen herhangi bir şey yap.
  • Yeni beceriler öğren. Kendini mutfakta geliştir, evin etrafında yapısal işler yap, dekorasyon yap, kendine bir bahçe oluştur, vitesli araba kullanmayı öğren, balık tutmayı öğren veya 5k koşusu yapmak için antrenman yap.
  • İnsanlarla konuş. Küçük konuşmaların dışına çıkıp derin muhabbetler yap. İnsanların geçmişini öğren ve kendininkini paylaş.
 4. 4
  Manevi tarafını geliştir. Birçok insan manevi tarafıyla ilgilenerek güç kazanır. Senden daha büyük ve muhteşem bir şeyle bağlantı kurmak, bu ne olursa olsun, ruha güç ve belirli bir amaç verir. Bir araştırmada maneviyatın ve dua etmenin stresi azalttığı ve bir hastalık döneminde iyileşmeyi hızlandırdığı gösterilmiştir.[12] Maneviyatın birçok farklı şekli olabilir. Bunlar arasından sana uygun olanı bulmak önemlidir. Bu maneviyata erişmenin birçok yolu vardır.
  • Dua etmek için başka insanlarla ibadethaneye gitmeyi düşün.
  • Meditasyon veya yoga yap.
  • Doğada zaman geçir ve doğanın güzelliklerinin farkına var.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Zihinsel ve Duygusal Açıdan Güçlü Olmak

 1. 1
  Mantıklı hedefler koy ve bunları gerçekleştir.[13] Anlamlı hedefler koyarak ve bunları tamamlamaya çalışarak yavaş yavaş zihinsel gücünü oluşturabilirsin. Bir adımdan diğerine ilerlemek için çaba sarf etmen, sıkıntının veya acının üstesinden gelmen ve başarana kadar uğraşman gerekir. Bu kolay bir beceri değildir ve ne kadar çok çabalarsan hedeflere ulaşman o kadar kolay olur.
  • Başarılamaz görünen büyük hedeflerin varsa bunları küçük, başarılabilir adımlara böl.[14] Örneğin kendine daha çok güvenen biri olmak istiyorsan haftada üç kere kendi kendine yüksek sesle konuşma hedefi koyabilirsin. Mesela restoran seçimini partnerine bırakmayıp ona, akşam yemeği için senin belirlediğin bir restorana gitmek istediğini söyleyebilirsin.
  • "Vazgeçmeme" tutumunu benimse. Söz konusu hedef ister bir iş ile ilgili, bir projeyi bitirmekle ilgili, ister maddi durumunu yönetmekle ilgili olsun, bir terslik olsa bile denemeye devam edeceğine dair karar ver.
  • Başarısızlıkları, öğrenmek için bir fırsat olarak gör. Başarısızlıklar geçici tersliklerdir ve onlardan ders çıkarabileceğin çok şey vardır.
 2. 2
  Kendini olumsuzluklara karşı güçlü yap. Olumsuzluklar farklı yollarla meydana gelebilir; belirli bir zaman içinde olabilir, olumsuz düşünceler şeklinde ve zararlı iç konuşmalar şeklinde iç faktörlerden meydana gelebilir veya olumsuz geri dönüt, diğer insanlar tarafından suistimal edilme gibi dış faktörlerden meydana gelebilir. Olumsuzluğu yaşamdan tamamen çıkarmak kişinin kontrolü dışında olsa da bununla başa çıkmanın yöntemleri vardır.
  • Olumsuz düşünceleri belirleyip bunlara meydan okumayı öğrenerek bunlarla baş et.
  • Olumsuz ve kötü düşüncelerle dolu olan insanlarla iletişimini en aza indirebilirsin, hatta bunları hayatından tamamen çıkarabilirsin. Bu insanlar bazen aile üyeleri, iş arkadaşları veya iletişim kurman gereken başla insanlar olabilir. Bunların olumsuz düşüncelerine kulak vermek yerine bu kişileri dikkate almaman gerektiğini ve bunlarla arana sınırlar koymayı öğrenebilirsin.
 3. 3
  Zihinsel ve duygusal gücünü oluşturmak için olumlu içsel konuşmalar yap.[15] Kendini her gün olumlu şekilde doğruladığında zihinsel ve duygusal gücün artabilir. Kendine aynada bakmak için birkaç dakika ayır ve kendine güç veren bir şeyler söyle. Kendin hakkında inandığın bir şeyi söyleyebileceğin gibi inanmak istediğin şeyi de söyleyebilirsin.[16] Kendini olumlu yönde onaylamaya verilebilecek bazı örnekler şunlardır:
  • "Her gün duygusal olarak güçlü olmaya çalışıyorum."
  • "Stresi yönetmenin ve kendime iyi davranmanın daha verimli yollarını öğreniyorum."
  • "Her gün bu hedef için küçük adımlar atarsam duygusal ve zihinsel olarak daha güçlü hissedeceğimin farkındayım."
 4. 4
  Baskı altında sakin kalmayı öğren. Bir durum kızışmaya başladığında duygularının kontrolden çıkmaya başladığını hissedebilirsin. Düşüncesizce davranmak ve tepki göstermek yerine kendini biraz zapt ettiğinde seçeneklerini tartmak ve en akıllı yolu bulmak için daha çok zamanın olabilir.
  • 10’a kadar saymak klişe gibi gelse de gerçekten işe yarıyor. Herhangi bir şeye duygusal bir tepki vermeden önce derin bir nefes al ve meseleyi boylu boyunca düşün.[17]
  • Meditasyon yapmak sakin kalmana yardım edebilir, duyguların ve düşüncelerin hakkında daha objektif olmanı öğrenmeni sağlayabilir. Tepki vermek yerine düşüncelerini ve duygularını gözden geçirip "Evet şu an gerçekten hayal kırıklığına uğramış hissediyorum" deyip bir sonraki adımda ne yapacağını düşün.[18]
 5. 5
  Küçük şeylere takılma. Her gün karşılaştığımız küçük sıkıntı veren şeylere ve iğneleyici sözlere karşı hassassan böyle önemsiz şeylere zamanını ve enerjini harcama. Bu küçük şeylere takılıp kalırsan ve bunları önemsersen ya da bunları büyük bir zorluk olarak görürsen yalnızca stresini artırmazsın, ölüm riskini de artırabilirsin.[19] Bu tür şeyleri önemsemek için tutumunu değiştirmeyi öğrenirsen ve gündelik stresi normal karşılarsan stres hormonunu (kortizol) kontrol altında tutabilirsin, kendini düşük bağışıklık fonksiyonundan, yüksek tansiyondan, kolesterolden ve kalp hastalığı riskinden korumaya yardımcı olursun.[20]
  • Stres yapmak yerine seni neyin rahatsız ettiğini düşünmek için sağlıklı bir tutum geliştir, sakinleş, bununla başa çıkmanın en iyi, en sağlıklı ve en etkili yolunu bul.
  • Örneğin eşin sürekli olarak diş macununun kapağını kapatmayı unutuyorsa bunun, onun için senin düşündüğün kadar önemli olmayabileceğinin farkına var. Bu durumla başa çıkmanın yollarını bulabilirsin. Kapağı sen takabilirsin ve eşinin hangi ev işlerinde sana yardımcı olduğunu düşünebilirsin ya da nazik bir hatırlatıcı olarak duvara hoş bir not yapıştırabilirsin.
  • Mükemmeliyetçiliğin farkında ol. Bu, kendinle ya da gününün nasıl geçtiğiyle ilgili olarak çok yüksek ve genelde gerçekçi olmayan beklentilere girmene sebep olabilir. Genelde gününü etkileyen birçok şeyin kontrolünün sende olmadığını unutursun.
  • Seni rahatsız eden küçük şeylere takılmamak için hayalinde canlandırma egzersizi yapmayı dene. Küçük bir taşı elinde tut ve bunun seni rahatsız eden bir şey olduğunu hayal et. Bu olumsuz şeye odaklan ve taşı sıkıca sık. Hazır olduğunda taşı uzağa fırlat. Onu bir gölete ya da tarlaya at. Bunu yaparken aslında seni rahatsız eden şeyi ve bununla birlikte sahip olduğun tüm olumsuz duyguları fırlattığını hayal et.[21]
 6. 6
  Bakış açını değiştir. Kendi sorunlarının içinde kaldıysan yaşama ve tüm olasılıklara karşı farklı bir bakış açısı edinmenin yollarını bul. Herkes bazen açmaza düşer ama duygusal ve zihinsel olarak güçlü olanlar gidecekleri yere ulaşmak için başka bir yol bulabilirler. Kendi bakış açını değiştirmekte zorluk yaşıyorsan bu teknikleri dene:
  • Daha çok oku. Gazete veya roman okuyarak başkalarının dünyasına girersin, dünyanın büyük bir yer olduğunu ve senin sorunlarının kovadaki bir damla olduğunu hatırlarsın.
  • Gönüllü işler yap. Yardımına ihtiyaç duyan insanlarla etkileşim içinde ol. Bazı çalışmalarda gönüllülüğün zihinsel ve fiziksel sağlık açısından birçok faydası olduğu gösterilmiştir.[22]
  • Bir arkadaşını dinle. Senin tavsiyelerine gerçekten ihtiyacı olan birini sonuna kadar dinle. Kendini bu kişinin yerine koy ve ona en iyi, en samimi tavsiyeyi ver.
  • Seyahat et. Konfor alanının dışına çıkmak, bulunduğun duruma farklı bir bakış açısıyla bakmanı sağlayabilir. Birkaç ilçe uzakta da olsa yeni bir yere git.
 7. 7
  Olumlu bir bakış açın olsun. Zihinsel ve duygusal olarak güçlü olan insanlar çok fazla şikâyet etmezler. Onların da herkes gibi sorunları vardır ama onlar, bu sorunları normal karşılayıp büyük resmi görürler. Hayatında iyiye giden şeyler ve gelecekte olabilecek şeyler konusunda olumlu olmak, zorlu durumların üstesinden gelmen için zihinsel ve duygusal olarak daha güçlü olmanı sağlayacaktır. Bazı çalışmalarda olumlu bir bakış açısına sahip olmanın bedensel sağlığına da katkıda bulunduğu gösterilmiştir.[23]
  • Mutlu olduğun zamanlarda anı yaşa. Ailenle, arkadaşlarınla ve evdeki hayvan dostlarınla olabildiğince güzel vakit geçirmeye çalış.
  • Zorlu durumların olumlu yanlarını bul. Her zaman öğrenilecek bir şey vardır.
 8. 8
  Kendine karşı dürüst ol. Gerçeklerle yüzleşebilmek, kişinin duygusal ve zihinsel gücünün en büyük belirtisi olabilir. Bir engelin üstesinden geleceksen bundan kaçmayıp, doğrudan üstüne gitmen gerekir. Kendine yalan söylersen sonunda kendini yaralarsın.[24]
  • Gerçeklerden kaçmaya eğilimliysen, örneğin sorunlarından kaçmak için çok fazla televizyon izliyorsan kötü alışkanlıklarının farkına var ve bunların üstesinden gelmeye çalış.
  • Karşılaştığın zorluklarla ilgili kendine karşı dürüst ol.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Yaşamın Getirdiği Durumlarla Başa Çıkmak

 1. 1
  Bir şey yapmadan önce düşün. Zor bir durumla karşılaştığında tepki veya karar vermeden önce o durumu boylu boyunca düşün. Bu süre içinde duygularını kontrol edebilirsin ve seçeneklerini değerlendirebilirsin. Başa çıkmaya çalıştığın durum ne olursa olsun bunu yapmalısın.[25]
  • Yapabiliyorsan, neler hissettiğini yazarak durumu değerlendir.[26] Karşılaştığın durumla ilgili en azından bir olumlu şey belirlemeye çalış, bunun ne kadar küçük olduğu önemli değildir.[27] Bu küçük yöntemi uygulayarak düşünme şeklini değiştirdiğinde büyük bir fark yaratabilirsin.
  • Konuşmadan önce bir şeylerin netleşmesi için en azından 10 saniye bekle. Sevgilin ayrılmak istediğini söylemiş olsa bile yanıt vermeden önce kendini toparlamak için 10 saniye ayırabilirsin. Sonunda bunu yapmış olmaktan memnun olacaksın.
 2. 2
  Bir olayın tüm açılarını incele. Sakin durumdayken ne yapacağına karar vermeden önce karşılaştığın durumla ilgili sağlıklı düşün. Tam olarak ne oldu? Bunu hangi yollarla çözebilirsin? Bir sorunu çözmenin her zaman birden fazla yolu vardır.[28]
  • Diyelim ki bir arkadaşın seni yasadışı bir faaliyete katılmaya davet etti ve sen de arkadaşına sadık kalmakla yasalara uymak arasında nasıl bir yol izleyeceğin konusunda kararsız kaldın. Seçebileceğin her iki durumun da artılarını ve eksilerini değerlendir. Yasayı çiğnemeni isteyen bir arkadaş gerçek bir arkadaş mıdır? Ya da söz konusu yasa gerçek adaletin önünü mü kesiyor?
 3. 3
  Doğru yolda karar kıl ve o yolda ilerle. Kılavuzun vicdanın olsun. Bir araştırmada içgüdülerini dinleyip ona göre karar alan insanların, aldıkları kararları dikkatle tartan insanlara kıyasla kararlarından daha fazla memnun olabildiği gösterilmiştir.[29] Bazen cevap net olacaktır bazen ise yapılacak doğru şeyi bulmak oldukça zor olacaktır. Sorunu bir kenara atıp çığırından çıkmasına izin verme. Bir karar ver ve bunun için çabala.
  • Güvendiğin kişilere danış. Ne yapacağını bilmediğin durumlarda başkalarının fikirlerini almak tamamen doğru bir şeydir. Yalnızca bu kişilerin seni yanlış şeyi yapmaya itmesine izin verme.
  • Takdir ettiğin bir insan senin durumunda olsaydı ne yapardı, düşün. Bu kişi aklı başında, dürüst ve iyi kalpli olmalıdır. Bu kişi ne yapardı?
  • Nihayetinde verdiğin kararların sonuçlarını üstlenmen gerekecektir. Pişmanlık duymadan yaşayabileceğin en iyi kararı ver.
 4. 4
  Deneyimlerini derinlemesine düşün. Zor bir durumla karşılaştıktan sonra ne olduğunu, bunu nasıl çözdüğünü ve bu durumun nasıl sonuçlandığını düşün. Nasıl davrandığınla ilgili kendinle gurur duyuyor musun? Yapabilseydin, şunu daha farklı yapardım dediğin bir şey var mı? Deneyimlerden olabildiğince çok şey öğrenmeye çalış. Bilgelik yalnızca bu şekilde kazanılır. Bunu aklından çıkarmaya çalışmak yerine ne olduğunu değerlendirmek, ileride başka bir zorlukla karşılaştığında ne yapacağını bilmende yardımcı olacaktır.[30]
  • Eğer istediğin gibi gitmediyse sorun etme. Her şey her zaman istediğin gibi gitmeyebilir ve her zaman istediğini tamamen alamayabilirsin, bunu unutma. İnsanların yaşamları ne kadar harika olursa olsun bu, herkes için geçerlidir.[31]
  Reklam

İpuçları

 • Sana saygı duymayan ve seni güçsüz hissettiren insanlardan uzak dur.
 • Odaklanmak ve sakin kalmak için meditasyon yapmayı dene.
 • Anı yaşamaya çalış. Geçmişte seni rahatsız etmiş olan şeyleri ve gelecekle ilgili endişe duyduğun şeyleri daha az düşün.
 • Hayat devam ediyor, küçük şeylerin seni mutsuz etmesine izin verme. Kendine çeki düzen verip güçlü olduğunu kendine hatırlatmalısın.
 • Sana sıkıntı verip yük olan şeylerden kurtul. Genellikle tükenen veya kolayca duygusallaşabilen insanların çok fazla zihinsel yükü vardır ve bu insanlar, o yüklerden bir türlü kurtulmazlar.
 • Biri seni yaralamak istiyorsa veya ağladığını görmek istiyorsa onlara bu fırsatı verme, her şey yolundaymış gibi davran. Yalnız kaldığında veya yanında seni seven biri olduğunda duygularını dışa vurabilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam
 1. http://psychcentral.com/lib/the-health-benefits-of-journaling/721/
 2. http://psychcentral.com/lib/how-to-raise-your-self-esteem/
 3. http://psychcentral.com/blog/archives/2010/03/21/spirituality-and-prayer-relieve-stress/
 4. http://www.apa.org/helpcenter/road-resilience.aspx
 5. https://www.psychologytoday.com/blog/coaching-and-parenting-young-athletes/201311/keys-effective-goal-setting
 6. http://www.apa.org/helpcenter/road-resilience.aspx
 7. http://www.webmd.com/mental-health/tc/building-self-esteem-topic-overview
 8. http://www.webmd.com/sex-relationships/features/anger-management-counting-to-ten
 9. http://www.health.harvard.edu/blog/mindfulness-meditation-may-ease-anxiety-mental-stress-201401086967
 10. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0531556514002058
 11. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0531556514002058
 12. https://www.psychologytoday.com/blog/your-wise-brain/201403/let-it-go
 13. https://www.psychologytoday.com/blog/the-empathy-gap/201308/the-caring-cure-can-helping-others-help-yourself
 14. http://psychcentral.com/blog/archives/2013/03/11/positive-psychology-the-benefits-of-living-positively/
 15. https://www.psychologytoday.com/blog/pathological-relationships/201211/telling-yourself-the-truth
 16. http://www.mindtools.com/pages/article/newCDV_59.htm
 17. https://www.mindtools.com/pages/article/newCDV_41.htm
 18. https://www.mindtools.com/pages/article/newCDV_41.htm
 19. http://advancedlifeskills.com/blog/emotionally-strong-during-adversity/
 20. http://www.lifehack.org/articles/featured/how-to-make-the-right-choice.html
 21. https://www.psychologytoday.com/blog/the-social-self/201009/reflection-critical-self-improvement
 22. https://www.mindtools.com/pages/article/newCDV_41.htm

Bu wikiHow makalesi hakkında

Trudi Griffin, LPC, MS
Ortak yazarlar :
Lisanslı Profesyonel Danışman
Bu makaledeki ortak yazarlar Trudi Griffin, LPC, MS. Trudi Griffin Wisconsin’de Lisanslı Profesyonel Danışman’dır. Yüksek Lisans derecesini 2011 yılında Marquette Üniversitesi’nden Klinik Zihinsel Sağlık Danışmanlığı alanında almıştır. Bu makale 37.858 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 37.858 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam