Zekât, İslamın şartlarından biridir. Bu, sahip olduğun malların bir kısmını ihtiyaç sahiplerine bağışlamak demektir. Zekât ruhu arındırır ve seni Allah’a yaklaştırır. Dini vecibelerini yerine getirebilmen için vermen gereken zekât miktarını hesaplamayı öğren.[1]

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Eşik Miktarını Belirlemek

 1. 1
  Nisap miktarını hesapla. Nisap, eşik miktarıdır. Kişisel servetin veya sahip olduğun şeyler nisaptan daha fazlaysa zekât vermen gerekir. Kişisel servetin nisabın altındaysa zekât vermekle yükümlü olmazsın. Nisabı hesaplamak için altın veya gümüşün güncel piyasa fiyatını kullanırsın. Altın ve gümüş fiyatları dalgalandığı için her zaman güncel piyasa fiyatlarını kontrol et.[2]
  • Altının ya da gümüşün fiyatını seç, her ikisini birden kullanma. Nisap, 3 ons/87.48 gram altın veya 21 ons/612.36 gram gümüşün nakit karşılığıdır.[3] .
  • Örneğin; gümüşün onsu şu anda 100 ₺ değerinde ise, gümüş fiyatıyla nisap 2100 ₺'dir (100₺ X 21 ons = 2100 ₺). Kişisel servetin 2100 ₺’nin üzerindeyse zekât vermekle yükümlü olursun.[4]
 2. 2
  Döngü tarihlerini belirle. Zekât yıllık bir görevdir. Bu süre, nisap eşiğini aştığın ilk günden veya en son zekât ödediğin günden itibaren geçen bir hicri yıldır. Miladi ve Hicri Tarih dönüşümleri için şuraya göz at: Hicri Miladi Takvim Dönüşümü
  • Kişisel servetinin her zaman nisap miktarının üzerinde olduğunu biliyorsan zekâtını ödemek için yıl içinde herhangi bir tarih seç. Bir yılın ne zaman dolacağını hatırlamak için tarihi takip et.
  • Pek çok kişi zekât ödemek için Ramazan ayını seçer. Ramazan, İslam’ın beş şartından bir olan orucun tutulduğu aydır. Bu kutsal ayda Müslümanlar Kur’an okur ve şafaktan güneşin batmasına kadar oruç tutarlar. Bu kutsal zamanda ruhu arındırmanın bir başka yolu da zekât vermektir.[5]
 3. 3
  Hesaplamalarını gümüşe dayalı yap. Gümüşün fiyatı altından daha düşüktür. Nisap miktarı için gümüşü kullanmak eşiği aşma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Böylece nasibi daha az olanlara karşı manevi ve ahlâki görevini yerine getirebilirsin.
  • Örneğin, eğer gümüşün gramı 0,66 ₺ ise gümüşe göre nisap miktarı 404,15 ₺ (612,35 gram X 0,66 ₺ = 404,15 ₺) olur.
 4. 4
  Zekât ve vergi arasındaki farkı öğren. Zekât bir vergi değildir. İnsanların sıkıntılarını gidermek dini bir ameldir. Bazı insanlar pek çok ülkede zekât ödemenin gönüllü, vergi ödemenin zorunlu olduğuna inanır. Ancak, bu doğru değildir. Zekât, İslam'ın 5 temel şartından biridir ve bu nedenle, gücü yeten her Müslüman için mutlak bir yükümlülüktür. Evrensel İslam dinine has bir kavramdır ve bu nedenle ülke kanunlarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Zekât yoksullara ve ihtiyaç sahiplerine doğrudan yardım eder.[6]
  • Zekât insana öz disiplini öğretir. Kendi eşyaların ve ihtiyaçların yerine başkalarına yardım etmeye odaklanmana yardımcı olur. Daha iyi bir Müslüman olmana yardımcı olur ve seni Allah'a yaklaştırır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Servetini Belirlemek

 1. 1
  Mal varlığını belirle. Mal varlıklarını veya sahip olduğun şeyleri hesaplamaya başla. İlk adım, ne kadar zekât ödeyeceğini bulmaktır. Günlük yaşamında kullandığın mal varlıklarını hariç tut. Örneğin; oturduğun ev, araban, kıyafet ve iş ekipmanların zekât hesaplamalarında kullanılmaz. Zekât, senin ve ailenin temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra geriye kalanlara dayanır.[7]
  • Zekât için uygun mal varlıklarına örnek olarak hisse senetleri, birikimler, yatırım amaçlı gayrimenkuller, nakit, ticari gelir veya altın gibi kıymetli madenler sayılabilir.
  • Zekât için uygun varlıklarının değerlerini belirle.
 2. 2
  Borçlarını belirle. Kredi kartı borçları, okul ödemeleri veya diğer krediler kişisel net varlığından düşülür. Bu ödenmemiş borçlar toplam zekât için uygun varlıklarından düşülür.
  • Herhangi bir türde (araba, ev, nakit) kişisel bir kredi aldıysan, toplam ödenmemiş borca değil, alacaklılarına ayda ne kadar ödediğine bak.
  • Her ay alacaklılarına ödediğin borçları topla. Yıllık borç tutarını hesaplamak için bu tutarı 12 ile çarp.
 3. 3
  Zekât net değerini belirle. Zekâta uygun varlıklarından borçlarını çıkar. Örneğin; yıllık varlıklarının toplamı 6.000 ₺ ve borçlarının toplamı 2.000 ₺ olsun. Zekât net değerin 4.000 ₺ olur. (6.000 ₺ - 2.000 ₺ = 4.000 ₺).
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Zekâtı Hesaplamak

 1. 1
  Nisap ile zekât net değerini karşılaştır. Eğer zekât net değerin nisaptan daha fazlaysa zekât ödemen gerekir. Daha az ise bu yıl zekât vermen gerekmez.
  • Örneğin; zekât net değerin 4.000 ₺. Gümüşün onsu şu anda 108 ₺ değerinde, bu nedenle gümüş fiyatlarıyla nisap 2.268 ₺ (108 ₺ X 21 ons = 2.268 ₺) olur. Nisaptan daha fazlasına sahipsin, bu nedenle zekât ödemen gerekir.
 2. 2
  Zekât net değerinin bir yüzdesini ver. Eğer nisap eşiğinin üzerindeysen, zekât net değerinin en az %2,5'ini ver. Ekonomik olarak gücün yetiyorsa %2,5'ten fazla ver.[8]
  • Örneğin; net değerin 4.000 ₺ ise, zekât için 100 ₺ vereceksin (4.000 ₺ X 0,025 = 100 ₺). Ancak, ekonomik olarak gücün yetiyorsa fazlasını ver.
  • Hicri değil de Miladi takvim kullanıyorsan hesaplama biraz daha yüksektir. Miladi takvimi kullanıyorsan net değerinin % 2,557'sini kullan. Hicri takvimi kullanıyorsan net değerinin %2,5'ini kullan.
 3. 3
  Saygın İslami hayır kurumlarına bağış yap. Zekâtının ihtiyaç sahibi Müslümanlara gideceğinden emin olmak için bilinen ve kayıtlı, kâr amacı gütmeyen bir yardım kuruluşuna bağışta bulun. Öneriler için İlçe Müftülüklerine danış. Hayır kurumuna, zekât bağışlarının ne kadarının ihtiyaç sahibi insanlara ulaştığını ve para dağıtım sürecinin nasıl işlediğini sor.[9]
  Reklam

İpuçları

 • Başkalarına kiraladığın bir arabanın veya evin değeri de dikkate alınmaz. Ancak, herhangi bir yatırımdan elde edilen gelir dikkate alınır.
 • Kullandığın evin ve araban hesaba katılmaz.
 • Tahvillerin faizi gibi İslam hukukuna uymayan bir kaynaktan elde edilen gelirler dikkate alınmaz. Ancak, herhangi bir geleneksel mali yükümlülüğün değeri dikkate alınır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Sahte Nike Ayakkabı Nasıl AnlaşılırSahte Nike Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?
100 Dolarlık Banknotun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir100 Dolarlık Banknotun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)?
Elmasın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırElmasın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
eBay Üzerinde Nasıl Satış YapılıreBay Üzerinde Nasıl Satış Yapılır?
Nasıl Zengin OlunurNasıl Zengin Olunur?
Nasıl Milyarder OlunurNasıl Milyarder Olunur?
Nasıl Para BiriktirilirNasıl Para Biriktirilir?
Değişken Maliyetler Nasıl HesaplanırDeğişken Maliyetler Nasıl Hesaplanır?
Nasıl Para KazanılırNasıl Para Kazanılır?
Amazon ile Nasıl İletişime GeçilirAmazon ile Nasıl İletişime Geçilir?
İş Başvuru Mektubu Nasıl Yazılırİş Başvuru Mektubu Nasıl Yazılır?
Nasıl Norveç Vatandaşı OlunurNasıl Norveç Vatandaşı Olunur?
Amazon Hesabı Nasıl SilinirAmazon Hesabı Nasıl Silinir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 2.118 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Finans ve Ticaret
Bu sayfaya 2.118 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam