El yapımı zarflar herhangi bir karta ya da mektuba kişisel bir dokunuş katar. Birkaç basit malzemeyle evde kolayca zarf yapabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kese Zarfı Yapmak

 1. 1
  İstediğin zarf büyüklüğünün yaklaşık iki katı genişlikte bir kâğıt al. Eğer emin olamıyorsan A4 kâğıt iş görür. Eğer daha küçük bir zarf istersen başlamadan kâğıdı katlayıp ikiye bölebilirsin.
 2. 2
  Kâğıdı düzgünce katla. İlk baştaki kâğıdın yarısı büyüklüğünde bir dörtgen elde etmiş olmalısın.
 3. 3
  Kâğıdın sol ve sağ yanını bantla birleştir. Bant kullanarak dörtgenin iki açık kenarını güzelce kapat, üstü açık kalsın. Mektubu zarfa üstten koyacaksın.
 4. 4
  Üst kısmı aşağı katlayarak kapak yap. Dörtgenin açıkta kalan kenarını aşağı kıvırarak küçük bir kapak yap. Bu, mektubun zarftan düşmesini engelleyecek. 1,3 cm’lik bir kapak yeterlidir.
 5. 5
  Kartı ya da mektubu koy. Kapağı geriye katlayarak aç, sonra zarfın içine mektubu, kartı ya da koymak istediğin diğer şeyleri koy. Sonra kapağı tekrar aşağı katla.
 6. 6
  Kapağı yapıştırarak zarfı kapat. Kapağın iç kenarı boyunca yapıştırıcı sür, sonra kapağı aşağı doğru bastır. Bu, alıcı açana kadar zarfın kapalı kalmasını sağlayacaktır. Kapağı da bir çıkartmayla ya da süslü bantla sağlamlaştırabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Bantla Zarf Yapmak

 1. 1
  Dikdörtgen biçimli bir kâğıdı enlemesine (yatay şekilde) koy. [1] Farklı boyutta kâğıtları deneyebilirsin ama emin olamazsan standart A4 büyüklüğünde bir kâğıt iş görür.
 2. 2
  Kâğıdı uzunlamasına ortadan ikiye katla. Düzgün katladığından emin olmak için kenarları denkleştir, sonra katlanan kenarın üstünden parmaklarınla geçerek kat yeri yap. Kâğıdı şimdi açtığında ortasında kat yeri olacak.
 3. 3
  Kâğıdın sağ üst köşesini ortadaki kat yerine doğru kıvır. Sağ üst köşeyi orta kat yeri boyunca katla. Sağ üst köşenin ucu orta kat yerine düz bir şekilde değince köşeyi katla. Bu, sağ üst köşeyi üçgen hâline getirecek.
 4. 4
  Sol üst köşeyi orta kat yeri boyunca katla. Sağ köşeye yaptığın gibi sol üst köşeyi de aşağı doğru katla. Kat yerinin düzgün olması için kâğıdı parmaklarınla düzleştirmeyi unutma. Şimdi bir dörtgenin üstünde iki küçük üçgen elde etmiş olmalısın.
 5. 5
  Kâğıdın üst ve alt kenarlarını orta kat yerine doğru 2,5 cm katla.[2] Bu ölçünün çok hassas olması gerekmiyor, o yüzden göz kararı da yapabilirsin. Kâğıdın hem üst hem alt kenarı ortaya doğru katlanmalı ve ortada bir mektubun ya da kartın sığacağı kadar, yaklaşık 2,5 cm’lik bir boşluk kalmalı.
  • Bu noktada kâğıt hâlâ enlemesine duruyor olmalı.
  • Kâğıdın üçgen biçimli ucu hâlâ sola bakıyor olmalı.
 6. 6
  Kâğıdın sağ kenarını üçgenin alt kenarı boyunca katla. Soldaki katlı üçgenin kenarı sağ tarafın kenarıyla paralel olmalı. Üçgen hâlâ görünür olmalı. Kat yerini parmaklarınla düzleştir, sonra aç.
 7. 7
  Mesajını zarfa sığacak biçimde katla. Büyük kartlar bu yönteme uygun olmayabilir ama normal A4 boyutlu kâğıt ikiye ya da üçe katlanırsa bu zarfa sığar.
 8. 8
  Mesajını yerleştir. Yazdığın not zarfın yatay kat yerlerinin arasından geçebilir. Üçgenin alt kapaklarını ve yanlardaki iki uzunlamasına kapağı kullanarak mesajı zarfın içine koy.
 9. 9
  Zarfı kapat. Zarfın sağ kenarını demin yaptığın gibi üçgenin kenarına doğru katla. Üçgenin ucunu da dörtgenin ortasına doğru katla. Şimdi, zarfın arkasının dükkânlarda satılan zarflara benzediğini fark edeceksin.
 10. 10
  Kenarları bantla kapat. Banttan küçük parçalar keserek zarfın iki yanını sağlamlaştır. Zarfın kapağını da bantla.
 11. 11
  Zarfı elden ver. Ne yazık ki postaneler tam dörtgen olmayan ya da kenarları kesin olmayan zarflardan daha fazla para alabilir. Eğer fazladan para ödemek istemiyorsan el yapımı zarfları elden dağıt.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Kare Biçimli Origami Zarfı Yapmak

 1. 1
  Mektubundan ya da kartından daha büyük, kare biçimli bir kâğıt al. [3] Mektubun ya da kartın çok büyükse kırtasiyeye gidip doğru büyüklükte bir kâğıt alman gerekebilir. Örneğin, kartın A4 (210 x 297 mm) boyuttaysa en azından 33 x 33 cm’lik bir kâğıt kullanmalısın. Daha küçük, örneğin A6 (105 x 148 mm) boyutlu bir kart için 18 x 18 cm’lik bir kâğıt yeterli olacaktır.
 2. 2
  Kâğıdı, köşeleri baklava biçiminde olacak biçimde koy. Kâğıdın iki köşesi yukarı ve aşağı, diğeri iki köşesi sağa ve sola bakmalı; tıpkı bir baklava dilimi gibi.[4]
 3. 3
  Kareyi bir köşeden diğerine katla. Bu, kâğıdın sol üst köşesinden sağ aşağıya ve sağ üstten sol aşağıya giden iki kat yeri oluşturacaktır. Öncelikle karşılıklı kenarları birbirine doğru katla, sonra kat yerini aç. Bunu diğer köşeler için de yap, sonra kat yerini yine aç ki kâğıt tekrar baklava biçiminde ve düz dursun.
 4. 4
  Karenin alt köşesini ortadaki kat yerine doğru katla. Köşenin ucu, iki kat yerinin kâğıdın ortasında kesiştiği noktaya değmeli. Şimdi de katladığın yerin kenarını, kâğıdın düz duracağı biçimde katla.
 5. 5
  Köşenin düz altını orta kat yerine doğru kıvır. Şimdi kâğıt üçgen hâlini alacak. Kâğıdın dış kenarları neredeyse kusursuz biçimde hizalanmalı. Kat yerini yine düzleştir ki kâğıt düz dursun.
 6. 6
  Sol köşeyi ortaya doğru kıvır. Üçgenin sol kenarını, ucu orta kat yerini hafifçe geçecek biçimde katla.
 7. 7
  Sağ köşeyi ortaya doğru kıvır. Üçgenin köşesinin sağ ucu da kat yerini biraz geçmeli.
 8. 8
  Sağ köşenin kenarını geriye kıvır. Sağ köşe orta kat yeriyle kusursuz biçimde hizalanmayacaktır, o yüzden fazlalık yapan kısmı hafifçe geri kıvır. Sağ köşenin kenarı şimdi dikey kat yeriyle hizalanmalı. Bu da küçük bir üçgen oluşturacak.
 9. 9
  Küçük üçgeni aç. Parmağını küçük üçgenin kat yerine soktuğunda, küçük üçgenin kendiliğinden baklava dilimi biçiminde açıldığını göreceksin. Küçük üçgeni aç ve düzleştir. Küçük baklavanın ortasında bir kat yeri oluşacak.
 10. 10
  Zarfın üst ucunu küçük açıklığa yerleştir. Zarfın artık hazır! Zarfı yeniden açarak içine kartı ya da mektubu yerleştirebilir, sonra üst kapağı tekrar kapatabilirsin. Eğer kapalı tutmakta zorlanıyorsan gevşek olan kenarları bantla sağlamlaştırabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Renkli karton kullanarak el yapımı zarfını eğlenceli hâle getirebilirsin. Karton zarfın içinin görünmesini de engelleyecektir.
 • Birçok dükkânda üstü desenli bantlar satılır, bunlarla herhangi bir zarfı eğlenceli hâle getirebilirsin.
 • Zarfı çıkartmalarla süsleyebilirsin.
 • Katlamadan önce kâğıdı desenlerle süsleyebilirsin. Bittiğinde desenler zarfın her yerine yayılacaktır.
 • Zarf yaparken makas kullanmak şart değildir.
 • Zarfı elden vereceksen daha güzel görünmesi için çift taraflı bant kullanabilirsin.
 • Önce önemsiz bir kâğıt parçası üzerinde alıştırma yap.
Reklam

Uyarılar

 • Kat yerinin nerede olacağından emin olmadan kâğıdı katlama.
 • Kâğıtla uğraşırken dikkatli ol çünkü kâğıt kesikleri çok can yakar.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • A4 boyutlu kâğıt
 • Bant
 • Yapıştırıcı

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 117 kişi çalıştı. Bu makale 71.534 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 71.534 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam