Haşlanmış katı yumurtaları buzdolabındaki çiğ yumurtalarla hiç karıştırdın mı? Endişelenmene hiç gerek yok. Yumurtalar aynı gibi görünebilir ama hızlı bir şekilde yumurtaları döndürdüğünde yumurtaların çiğ veya haşlanmış olup olmadığını anlayabilirsin. Haşlanmış yumurtalar daha sabit dururken çiğ, pişmemiş yumurtalar ise yalpalar. Bu işe yaramazsa sağlam bir yumurtanın pişip pişmediğini anlamak için kullanabileceğin başka testler de vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Yumurtayı Döndürmek

 1. 1
  Yumurtayı pürüzsüz, düz bir zemin üzerine koy. Böyle bir yer elbette mutfağında vardır. Kesme tahtasını, mutfak tezgâhının üstünü veya mutfak evyesinin iç kısmını bunun için kullanabilirsin.
 2. 2
  Yumurtayı döndür. Yumurtayı baş parmağınla birlikte parmaklarının arasında tut. Hızlı bir döndürme hareketi ile yumurtayı top gibi kendi etrafında çevir. Yaptığın bu hareket, birazcık parmaklarını şıklatmaya benziyor. Şu anda yumurta sabit, normal bir hızda dönüyor olmalı.[1]
 3. 3
  Dönmesini hızlı bir şekilde durdur. İşaret parmağını bir yeri gösteriyormuş gibi uzat. Parmağını hızla dönen yumurtanın ortasına yerleştir. Artık yumurta dönmemeli. Yumurta durur durmaz parmağını hemen yumurtadan çek .[2]
  • Yumurtanın dönmesini çabucak durdurabilecek kadar yumurtaya sıkıca bastır. Bir saniye gibi kısa bir süre zarfında yumurtanın dönmesi durmalıdır.
 4. 4
  Yumurtaya ne olduğuna dikkat et. Haşlanmış veya çiğ olmasına bağlı olarak bu andan itibaren yumurta farklı hareket edecektir. Aşağıdakilerin olup olmadığına bak:[3]
  • Yumurta hareketsiz kalırsa haşlanmış bir yumurtadır.
  • Yumurta yavaşça dönmeye veya yalpalamaya devam ederse pişmemiş yumurtadır. Bunun nedeni sıvı olan yumurta beyazının ve sarısının kabuğun içinde hâlâ dönüyor olmasıdır. Sıvı olan içerik hareket ettikçe yumurtanın ağırlık merkezini değiştirir bu da yumurtanın hareket etmesine neden olur.
 5. 5
  Daha hızlı bir test için yumurtanın dönerken hareketlerini izle. Yukarıdaki testten, yumurtanın haşlanmış olup olmadığını tam olarak anlayabilirsin. Bununla birlikte yumurtanın dönüş şeklini dikkatlice izlediğinde de bu bilgiyi edinebilirsin. Parmağınla yumurtayı durdurmana gerek yok. Bu yöntem aynı anda birden fazla yumurtayı kontrol etmen gerektiğinde daha uygundur.
  • Yumurta, bir top gibi hızlı ve sabit bir şekilde dönüyorsa haşlanmıştır. Ağırlık merkezi sabittir.
  • Yavaşça dönüyor, büyük yalpalama yapıyor veya çok zor dönüyor ise yumurta çiğdir. Yumurta dönerken içindeki sıvı yer değiştirir ve dengeyi bozar.[4]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Diğer Testler

 1. 1
  Yumurtayı salla. Parmaklarının ucuyla yumurtayı al ve marakas sallar gibi hafifçe salla. Yumurtanın sende uyandırdığı hisse yoğunlaş.
  • Yumurta haşlanmış ise kaya gibi sert bir his uyandırır.
  • Yumurta sıvıysa içindeki sıvının sallandıkça hareket ettiğini ve yer değiştirdiğini hissedebilirsin.
 2. 2
  Küçük hava kabarcıkları var mı bak. Yumurtayı sıcak (neredeyse kaynamak üzere olan) su dolu bir kâseye veya tencereye koy. Yumurtanın kabuğundan çıkan küçük kabarcıklara dikkat et. Test bittiğinde yumurtaları kaynatmak istemiyorsan hemen sudan çıkar.[5]
  • Yumurta çiğ ise bu kabarcıkları göreceksin. Yumurta kabukları tamamen katı değildir. Aslında ara sıra gazların geçişine izin veren binlerce küçük delikle kaplıdır. Yumurtayı ısıtmak, kabuğun içindeki gazın genişlemesine ve bu deliklerden geçerek kabarcıklar oluşturmasına neden olur.
  • Yumurta haşlanmış ise büyük olasılıkla bu kabarcıkları göremezsin çünkü kaynatma işlemi sırasında gaz zaten dışarı atılmıştır.
 3. 3
  Yumurtanın içine doğru bir el feneri yak. Geceye kadar bekle veya yumurta ve ışığı güçlü el feneriyle birlikte karanlık bir odaya gir. El fenerinin ışığını aç ve yumurtanın yan tarafına tut. Bu test, daha küçük bir el feneri ile en iyi şekilde yapılabilir. Çünkü böyle bir el fenerinin ışıklı kafası, ışığın dağılmadan yumurta kabuğundan geçebilmesi için iyi bir "yalıtım" oluşturur. [6]
  • Yumurta bir fener gibi aydınlanırsa çiğdir. Yumurtanın içindeki sıvı, ışığın geçmesine imkân tanır.
  • Yumurta karanlık ve mat ise haşlanmıştır. Katı hâldeki yumurta beyazı ve sarısı ışığın geçmesine izin vermez.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Haşlanmış Yumurtaları İşaretlemek

 1. 1
  Soğan kabukları ile yumurtaları kaynat. Yumurtalarını kaynatırken işaretlersen çiğ yumurtaları anlamak için yukarıdaki testleri yapmana gerek kalmaz. Bunu yapmanın basit bir yolu ise birkaç soğan kabuğunu yumurtaların kaynadığı suya koymaktır. Haşlanmış yumurtalar güzel bej bir renk alacaktır. Bu işlem, haşlanmış yumurtaları çiğ yumurtalardan kolayca ayırmanı sağlar. [7]
  • Ne kadar çok soğan kabuğu kullanırsan yumurtaların dış yüzeyi de o kadar çok renk alacaktır. İstersen yumurtalarının iyice boyanmasını sağlamak için yaklaşık 12 tane soğanın kabuğunu kullan.
  • Kırmızı soğan kabukları, yumurtaları beyaz veya sarı soğan kabuklarına göre daha koyu renkte boyayacaktır.
 2. 2
  Yumurtaları gıda boyası ile boya. Gıda boyası veya Paskalya yumurta boyası malzemelerini kullanmak, hangi yumurtaların haşlanmış olduğunu takip etmeni kolaylaştırır. Hatta yumurtalarını renklerle kodlayabilirsin: katı haşlanmış yumurta için kırmızı, rafadan haşlanmış yumurta için mavi gibi.
  • Yumurtaları küçük bir tencerede kaynatıyorsan kaynatırken birkaç damla gıda boyası ve birkaç tatlı kaşığı sirke ekleyebilirsin. Bunun dışında ilk önce yumurtaları haşla ve daha sonrasında yarım bardak kaynar su, 1 tatlı kaşığı sirke ve birkaç damla gıda boyasından hazırladığın karışımın içine batır.
 3. 3
  Yumurtanın kabuğuna yaz. Bu yöntem süslü püslü değildir ama hızlı ve kolaydır. Yumurtaları normal şekilde haşla sonra sudan çıkarıp kuruması için bekle. Tamamen kuruduğunda kurşun kalem veya keçeli kalem ile kabuklarının üzerini işaretle. Örneğin "haşlanmış" için "H" yazmayı deneyebilirsin.
  • İçin rahat olsun! Haşlanmış yumurtaları yemek için kabuklarını soyman gerektiğinden işaretlerken mürekkep kullansan bile bu durum yeme konusunda hiçbir sakınca doğurmayacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • Çiğ yumurta ile katı haşlanmış yumurtayı ayırt etmeye çalışırken bu testlerin sonuçları gözlemlemesi en kolay olanlar arasında sayılabilir. Çiğ veya katı haşlanmış olduğunu bildiğin bir yumurtan varsa sonuçları ikinci bir kez kontrol etmek için bu yumurtayı referans olarak kullanabilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Votka Nasıl İçilir?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Etin Bozulduğu Nasıl AnlaşılırEtin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Kuru Makarna Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 9.134 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 9.134 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam