Haşlanmış yumurtalar, yumurta dolması, yumurta salatası veya tek başına protein açısından zengin ve doyurucu bir atıştırmalık olarak harikadır. Ancak, eğer haşlanmış yumurta yapmaya çalıştığında her zaman kırık yumurta ve yeşil yumurta sarısı ile karşılaşırsan yumurtalarından en iyi şekilde yararlanamazsın. Neyse ki, her seferinde lezzetli yumurtaları garanti etmenin yolları var. Hepsinden iyisi, bu kolay işlemleri sadece birkaç dakika içinde öğrenebilirsin!

 • Hazırlık Süresi: 5 dakika
 • Pişirme süresi: 3-20 dakika
 • Toplam süre: 8-25 dakika

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Ocakta Yumurta Haşlamak

 1. 1
  Yumurtaları ayır ve onları saplı veya kulplu tencereye koy. Yumurtalarını kalın tabanlı bir tencerenin dibine nazikçe yerleştir. Kırılmalarını önlemek için onları çok nazikçe istifle. Onları dört sıradan fazla istifleme.[1]
  • Yumurtaların taze olup olmadığından emin değilsen onları bir kâse tuzlu suya koyarak test et. Yumurta dibe batıyorsa tazedir. Yukarıya doğru yüzüyorsa ondan kurtul.
  • Kaynarken yumurtaların çatlamasını önlemek için tencerenin dibinde katlanmış bir tülbenti tampon olarak kullanmayı deneyebilirsin. Ancak bu şart değildir.
 2. 2
  Tencereyi soğuk musluk suyuyla doldur. Yumurtaları en az 3 cm suya göm. Bir tutam tuz ekle. Yumurtaların kırılmaması için suyu eklerken elinle yumurtaları sabitleyebilirsin. Alternatif olarak, suyu tencerenin kenarından akıt.
  • Soğuk su, yumurtaların aşırı pişmesini önlemeye yardımcı olur. Yumurtaları asla doğrudan sıcak suyla dolu bir tencereye bırakma, aksi takdirde kabuklar çatlar ve yumurta akar (poşe yumurta elde edersin).[2]
  • Tuzlu su, yumurta beyazının daha çabuk sertleşmesine yardımcı olur. Ayrıca, pişirme işlemi sırasında kabuk çatlarsa küçük sızıntıların tıkanmasına da yardımcı olur.[3]
 3. 3
  Tencereyi orta ateşte ocağa yerleştir. Tencerenin kapağını kapat. Suyu hafif bir kaynamaya bırak. Kapak kapalıyken su biraz daha hızlı kaynar, ancak yumurtalardan gözünü ayırmamayı tercih edersen kapağı açık bırakabilirsin.
  • Yumurtaları arada sırada çok nazikçe karıştırarak, daha az eşit pişecekleri ve daha kolay kırılacakları tabana yerleşmediklerinden emin olabilirsin. Karıştırmak için tahta bir kaşık kullan ve çok nazik ol.
 4. 4
  Su kaynadığında ateşi kapat. Su tamamen kaynadığında ocağı kapat. Kapağı tencerede bırak. Suyun ısısı ve ocağın sıcaklığı yumurtalarını pişirmeye yetecektir. Ne kadar sert veya yumuşak sevdiğine bağlı olarak yumurtalarını 3 ila 20 dakika kadar bu şekilde bırakabilirsin:
  • Rafadan yumurta seviyorsan onları 3 dakikada veya daha kısa sürede sudan çıkar. Beyazlar pişmiş olsa da, sarılar akıcı ve sıcak olmalıdır.[4]
  • Kayısı yumurta seviyorsan onları 5-7 dakika içinde sudan çıkar. Sarılar tam ortada yarı yumuşak, beyazlar çok sert olmalıdır.
  • Haşlanmış yumurta seviyorsan yumurtaları 10-15 dakika kadar sıcak suda beklet. Sarısı tamamen katı olmalıdır. Yumurtaları bu şekilde çok pişirmek zordur.
 5. 5
  Pişirmeyi durdurmak için yumurtaları soğut. Yumurtalarının pişmesini bekledikten sonra tavadaki sıcak suyu yavaşça boşalt. Ayrıca yumurtaları oluklu bir kaşıkla tek tek de çıkarabilirsin. Yumurtaları soğuk akan suyun altına koy veya sıcaklıklarını hızla düşürmek için bir kâse buzlu suya bırak. Onları yaklaşık beş dakika soğuk suda beklet.
  • Yumurtalar elinde rahatça tutabileceğin kadar soğuduktan sonra kabukları gevşetmek için onları buzdolabında 20-30 dakika beklet.
  • Soyulmuş yumurtalarının ne kadar güzel olduğundan emin değilsen buzdolabı kısmını es geçip soğuttuktan hemen sonra onları soymaya başlayabilirsin.
  • Bir yumurtayı kırmadan katı olup olmadığını test etmek için onu bir masanın üzerinde döndür. Hızlı ve kolay dönüyorsa iyice pişmiş demektir. Yalpalarsa daha fazla zamana ihtiyacı vardır.
 6. 6
  Yemeye hazır olduğunda yumurtaları soy. Her yumurtayı temiz, düz bir yüzeye bastır ve yumurtanın kabuğunu kırmak için elinde yuvarla. Soymaya yumurtanın şişman ucundan başla; bu uçtaki kabuğun altında küçük bir boşluk olması gerekir. Bu, soyulmasını biraz daha kolaylaştırır. Kabuk ve zarın yumurtaya yapışmasını önlemek için yumurtaları soyarken soğuk su altında durula.
  • Hızlı soyma ipucu: Yumurtaları pişirdiğin tavaya geri koy ve kapağını kapat. Tüm kabukları bir kerede kırmak için tavayı ileri geri salla.
 7. 7
  Yumurtaları buzdolabında 5 gün sakla. Yumurtalar soyulduktan sonra yenmeye hazırdır. Artanları üzerinde tabak bulunan bir kâsede veya kapalı bir kapta saklayabilirsin. Her iki durumda da yumurtaları ıslak bir kâğıt havluyla ört. Yumurtaların kurumasını önlemek için kâğıt havluyu her gün değiştir.[5] Yumurtaları dört ila beş gün içinde ye.
  • Yumurtaları soğuk suda da saklayabilirsin. Yumurtaların parçalanmasını önlemek için suyu her gün değiştir.
  • Haşlanmış yumurtalar, kırılıp soyulmadan önce birkaç gün saklanabilir, ancak biraz lastikleşmeye ve kurumaya başlayabilir. Soyulmuş yumurtaları buzdolabında su veya kâğıt havlu ile nemli tutmak genellikle daha iyidir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Alternatif Mikrodalga Yöntemi

 1. 1
  Mikrodalga fırın kabında suyu kaynayana kadar ısıt. Mikrodalga fırın genellikle haşlanmış yumurta konusunda bir ocak kadar "pek" iyi sonuç vermez, ancak biraz sabırla çok kısa sürede sonuç alınabilir. Burada önce mikrodalgada fırında suyu yumurtasız kaynatman gerekir. Önemli bilgiler için mikrodalgada güvenli su kaynatma rehberimize bak.
  • Tekrar söylemekte fayda var: çırpılmamış yumurtaları mikrodalgada ısıtma. Kabuğun dışında bile, yumurta sarısında oluşan bir basınç, yumurtanın patlayarak mikrodalga fırınına zarar vermesine neden olabilir.[6]
 2. 2
  Kâseyi çıkar ve yumurtaları dikkatlice koy. Bir havlu veya fırın eldiveni kullanarak kâseyi mikrodalga fırından çıkar. Yumurtaları tek tek eklemek için oluklu bir kaşık kullan. Her birinin tamamen suya gömüldüğünden emin ol.
  • Yumurtaları doğrudan suya atma. Dibe vurduklarında kırılmanın yanında kaynar sıcak suyu yukarı doğru sıçratabilirler.
 3. 3
  Kâseyi ört ve dinlenmeye bırak. Tüm yumurtalar eklendikten sonra kâseyi bir kapak veya tabakla kapat. Bırak dinlensin; yumurtalar neredeyse kaynayan suyun sıcaklığında pişecektir. Pişirme süresi yumurtalarını ne kadar sert istediğine bağlı olarak değişecektir. Genel olarak, yumurtalarını ocakta pişirmeye kıyasla biraz daha uzun sürme beklemelisin. Bunun nedeni, su ısınırken pişme şanslarının olmamasıdır.
  • Rafadan yumurta seviyorsan onları 10 dakika civarında suda tut.[7] Yumurta sarısı biraz sulu kalacaktır. The yolk should still be somewhat runny.
  • Kayısı yumurta seviyorsan onları 15 dakika kadar suda beklet.[8] Yumurta sarısı yarı yumuşak ve beyazı oldukça katı olmalıdır.
  • Haşlanmış yumurta seviyorsan onları 20 dakika veya daha fazla suda beklet.[9] Yumurtanın beyazı ve sarısı, nahoş bir gri-yeşil renk olmadan tamamen katı olmalıdır.
 4. 4
  Yumurtaları çıkar ve normal şekilde soğut. Yumurtalarını dinlendirdikten sonra süzgeç veya oluklu kaşıkla sudan çıkar. Bu noktada, işlemin geri kalanı ocakta pişirdiğin yumurtalarla aynıdır. Aşağıya bak:
  • Soğumaları için yumurtaları soğuk suya veya yaklaşık beş dakika buz banyosuna koy.
  • Yumurtalar rahatça tutulabildiğinde, onları hemen kırıp soyabilir veya bunu kolaylaştırmak için buzdolabında 20-30 dakika bekletebilirsin.
  • Yumurtaları nemli bir kâğıt havlu altında veya su içinde buzdolabında sakla. Havluyu veya suyu her gün değiştirerek yumurtaları dört veya beş gün içinde ye.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Sorunları gidermek

 1. 1
  Yumurta sarıları grimsi yeşilse daha az pişir. Haşlanmış yumurtaları çok uzun süre pişirmek yumurta sarısında gri-yeşil bir halka oluşturacak ve kükürt benzeri bir kokuya neden olacaktır. Bu yumurtalarda sorun yoktur ve güvenle yenilebilir. Ancak, bunu iştah açıcı bulmuyorsan bir dahaki sefere yumurtaların pişme süresini azalt.
  • Gri-yeşil renk, yumurta sarısındaki demirin yumurta beyazındaki hidrojen sülfür ile reaksiyona girmesiyle oluşur.[10] Bu reaksiyon, yumurtanın geri kalanı piştikten sonra meydana gelir.
  • Fazla ısı ayrıca yumurtadaki proteinlerin aşırı pıhtılaşmasına neden olur. Bu, beyazın lastikleşmesine ve sarıların kurumasına sebep olabilir.
 2. 2
  Yumurta çok cıvıksa biraz daha pişir. Yumurtalarını pişirirken yeterince ısı kullanmazsan kendini yukarıdaki gri-yeşil yumurta sarısının tam tersi bir problemle karşı karşıya bulabilirsin. Yeterince uzun süre pişmeyen yumurtaların sarısı istediğin kadar sert olmayabilir. Aşırı derecede az pişmiş yumurtaların beyazları bile tam sertleşmemiş olabilir. Eğer ilk soyduğun ve kırdığın yumurtanın az pişmiş olduğunu fark edersen kalanını sıcak suya koy ve beklet.
  • Az pişmiş yumurtalar salmonella enfeksiyonu riski oluşturabilir. FDA, tüm yumurtaların sarısı sertleşene kadar pişirilmesini veya pastörize yumurtaların kullanılmasını önerir.[11]
  • Yukarıda belirtildiği gibi, haşlanmış olup olmadığını test etmek için bir yumurtayı sert bir yüzeyde döndürebilirsin. Eğer eşit bir şekilde dönüyorsa (topaç gibi), yumurta olmuş demektir. Az pişmiş veya pişmemiş yumurtalar sallanır veya dönerken bir tarafa gider.
 3. 3
  Soyulmalarını kolaylaştırmak için taze yumurtaları buharla. Yumurtalar sadece bir veya iki günlükken, zar kabuğa yapışır ve yumurtanın soyulmasını zorlaştırır.[12] Haşlama için en iyi yumurta 7-10 günlüktür. Çok taze yumurtaları kaynatman gerekiyorsa zarı kabuktan ayırmaya yardımcı olmak için onları önce buharlamayı dene:
  • Yumurtaları metal bir süzgecin içine koy ve süzgeçi bir tavanın üzerine koy. Yumurtaları 2,5 cm derinliğindeki suda sık sık çevirerek yaklaşık 10 dakika kaynat. Daha sonra yumurtaları normal şekilde kaynat.[13]
  • Bazı insanlar çok taze yumurtaları kaynatırken suya ayrıca bir çay kaşığı karbonat eklemeyi severler. Ancak bu, yumurtalara sülfürik bir tat katabilir.
 4. 4
  Soyulması zor olan yumurtaları kır ve suya koy. Yumurtayı soyarken beyazın kabuğa yapıştığını fark edersen kabuğun yüzeyinde çok sayıda küçük çatlaklar oluşturmak için yumurtayı yuvarla. Ardından yumurtayı soğuk su dolu bir kaba koy ve 5-10 dakika beklet. Bu genellikle kabuğu gevşetmeye ve zarı ayırmaya yardımcı olarak soyulmayı çok daha kolay hâle getirir.
 5. 5
  Eğer yumurta suda çatlarsa sirke ekle. Bu, özellikle çok soğuk olan yumurtalarda yaygın bir sorundur. Bir yumurtanın çatladığını fark edersen suya eklenen bir çay kaşığı sirke, yumurta beyazındaki proteinlerin daha hızlı pıhtılaşmasına yardımcı olur ve kabuktaki çatlakları tıkar.[14] Burada hızlı olmayı dene; eğer çatlağı fark eder etmez suya sirke eklersen yumurta eşit şekilde haşlanabilir.
  • Çatlamış bir yumurtadan biraz beyazlığın çıktığını fark edebilirsin. Eğer sirke ile zamanında müdahale edemezsen endişelenme. Yumurta hâlâ iyi şekilde haşlanacaktır fakat biraz tuhaf görünebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer beyaz yumurta kullanıyorsan onları pişirirken suya biraz soğan kabuğu (kuru kahverengi kısım) at. Bunlar yumurtaları güzel bir kahverengi tonuna boyayacaktır ve bir bakışta pişmiş ile pişmemiş arasındaki farkı anlayabileceksin.
 • Yumurtayı soyarken bir çay kaşığı kullanmak yumurtanın beyazının bozulmamasına yardımcı olabilir. Geniş ucundan küçük bir kabuk ve zar parçasını kopar. Kaşığı yumurta kabuğunun ve zarının altına yerleştir. Sonra kaşığı kaydır ve kabuğu soy.
 • Kaynayan suya bir tutam karbonat ekleyerek yumurtanın iki ucunu kırabilir (kaynattıktan sonra), ağzını küçük uca dayayıp üfleyebilirsin. Bunu birkaç kez denemek gerekebilir, fakat yumurta diğer taraftan çıkacaktır!
 • Haşlanmış yumurtaları ikiye böleceksen bulabildiğin en taze yumurtaları kullanmak isteyebilirsin, çünkü yumurtaların sarısı daha dengelidir ve daha az yeşillenme olasılığı vardır.[15] Taze yumurtaları soymaya yardımcı olması için yukarıdaki ipuçlarını dene.
 • Su kaynamak üzereyken yumurtaları birkaç kez karıştırmak yumurta sarısının daha dengeli olmasını ve eşit pişmesini sağlar.
 • Haşlanmış yumurta için tarif fikri olarak yumurta dolması, yumurta salatası, yumurta dürüm, nis salatası ve çok daha fazlası verilebilir!
 • Yumurtaları kaynatırken suyun kaynama noktasında olduğundan emin ol. Yumurtayı L boy için 12 dakika, XL boy için 15 dakika pişir.
 • Yumurtaları kaynatmadan önce oda sıcaklığında tutmak, sarıların yeşile dönmesini ve çatlamaları önlenmeye yardımcı olacaktır.[16]
 • Bazı kaynaklar, kaynatmadan önce yumurtanın düz ucunda bir iğne ile yüzeysel bir delik açılmasını önerir, böylece genişleyen hava kaçabilir ve çatlama olasılığı azaltılır.[17] Ancak, çalışmalar bunun her zaman güvenilir bir teknik olmadığını göstermiştir.[18]
 • Tencere kullanımı yaygındır fakat ocak veya mikrodalgaya erişimin yoksa yumurtayı elektrikli su ısıtıcısında da kaynatabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Yumurtayı kabuklu hâlde doğrudan mikrodalgada pişirme; bu patlamasına neden olabilir. Bunun yerine suyu mikrodalgada kaynat, sonra yumurtayı suyun içine koy ve mikrodalganın dışında pişmeye bırak. Yumurtayı bu şekilde mikrodalgada da haşlayabilirsin.
 • Çok fazla sirke kullanmak yumurtaların kötü kokmasına ve tadının sirke gibi olmasına neden olur.
 • Bakteri içerebileceğinden çatlamış yumurtaları kullanma.
 • Buna ve kaynar su ile yapılan diğer pişirme yöntemlerinde çok dikkatli ol. Ağrılı yanıkları önlemek için ellerini ve yüzünü koru.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Bu sayfaya 643 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam