Pek çok insan YouTube videoları sayesinde bilinir, hatta meşhur oldular. YouTube videolarının daha fazla izlenmesini nasıl sağlayabileceğini öğrenmek için bu wikiHow makalesini oku.

10 Saniyelik özet

1. Açıklama, başlık ve etiketleri iyi kullan.
2. Sosyal medyada, internet sitelerinde ve bloglarda videonun reklamını yap.
3. Kuruguyu iyi yap. Müzik ve bilgi metni ekle.
4. Abone kazan. Beğenme ve paylaşım iste ve oynatma listeleri oluştur.
5. İzlenme satın al, fakat bunun Kullanım Koşullarını ihlal etmediğinden emin ol.
6. Üçüncü taraf sitelerini dikkatle kullan.

Kısım 1 / 5:
Uygun Açıklamalar

 1. 1
  Videona isabetli bir isim ver. Burası insanların YouTube aramalarında kullanabileceği anahtar kelimeleri veya terimleri kullanmak için bir yer. Eğer insanların videonu “kertenkele ile yapılacak eğlenceli şeyler” arama terimi altında bulmalarını istiyorsan, o zaman videonu bu şekilde isimlendir. Bu, videonun “kertenkele” kelimesi ve “kertenkele ile yapılacak şeyler” terimi altında bulunmasına yardımcı olacak. Video dosyasına tüm anahtar kelimeleri eklediğinden emin ol.
 2. 2
  Videona albenili bir başlık ekle. Başlık kısa, çekici ve yerinde olmalı. Eğer videoda çocuğun makarna ve peynirleri sağa sola döküyorsa, videoya "Makarna ve Peynir Felaketi” adını ver. Bu şekilde çok kayıp vermeden izleyicilerinin ilgisini uyandırabilirsin.
  • İzlenmeyi arttıracak çok etkili tekniklerden bir de insanların tıklamak isteyecekleri bir başlık yazmaktır, buna Tık Tuzağı (ClickBait) denir. Örneğin; “Kertenkelenin şimdi yapacağı şey seni şaşırtacak” veya “Bu kertenkelenin yaptığı garip şeye inanamayacaksın”.
  • Video başlıklarında anahtar kelimeleri kullanmayı da düşün. Bu, YouTube ve Google’nin videonun ne hakkında olduğuna karar vermek için kullandığı asıl bilgi kırıntılarından biridir.
  • Eğer videon başka bir YouTuber hakkındaysa ve başlıkta onların ismini kullanırsan, onların videolarının ilgili videolar kısmında senin videonun görünmesine yardımcı olabilirsin.
 3. 3
  Videonu güzelce açıkla. Çoğu kişi bu adamı görmezden gelir, fakat izlenme sayısını artırmak için bunu ciddiye almalısın. Videonu sana verilen boşlukta olabildiğince isabetli bir şekilde açıklamalısın. 2-3 paragrafta insanların videonda ne göreceklerini ilginç ve doğru bir şekilde açıkla. Burası videonun bulunma şansını yükseltmek için anahtar kelimeler ve arama terimleri kullanabileceğin iyi bir fırsat.
 4. 4
  En uygun etiketleri kullan. Konuyla ilgilenen daha fazla izleyici çekmek için başlık ve açıklamadaki tüm anahtar kelimeleri “ etiketler” bölümünde kullan. Etiketleri ne kadar iyi kullanırsan, insanların arama yaptıklarında senin videonu bulma ihtimalleri de o kadar yüksek olur. Örneğin; eğer sevimli, uykucu köpeğinin bir videosunu gönderiyorsan, “Uykucu,” “Köpek,” Gülünç,” ve “Çok şirin” gibi kelimeleri kullanabilirsin. Açıklama bölümünde aramalarda kullanılmayacak gereksiz etiket ekleme.
  • YouTube’de arama yaparken videonu mümkün olduğunca çok kişinin görmesini sağlamak için hem senin videonu, hem de diğer alakalı popüler videoları belirten etiketler kullanabilirsin.
  Reklam

Kısım 2 / 5:
Akıllıca Paylaşmak

 1. 1
  Videonu gönderir göndermez paylaş. Videonu ne kadar erken paylaşırsan, YouTube’de sansasyon olması o kadar mümkün olur. Eğer paylaşmak için bir hafta beklersen, pek izlenme almayacağı gibi YouTube topluluğu tarafından da unutulup gidecektir. Unutma, zamanlama her şeydir. İzleyici kitlenin videonu ne zaman izleyeceğini tahmin et ve o zamandan hemen sonra videonu yayınla (akşamları ve hafta sonları uygun zamanlardır).
 2. 2
  Videonu arkadaşlarına, ailene ve iş arkadaşlarına e-posta ile yolla. Yeni YouTube videonla ilgilenecek kadar seni iyi tanıyan insanların olduğu bir e-posta listesi oluştur ve video bağlantısını göndererek izlemeleri için onları teşvik et. Gerçekten videonu izlemesini beklediğini göstermek için “Ne düşündüğünü öğrenmek için sabırsızlanıyorum!” ibaresini de ekle. Eğer insanları rahatsız etmekten çekinmiyorsan, mümkün olduğunca çok kişiye gönder.
  • Eğer ilgi çekici bir konun varsa ve ikna edici bir e-posta gönderirsen, insanlar seni çok iyi tanımasalar da muhtemelen videonu izleyeceklerdir.
 3. 3
  Videonun sosyal medyada paylaş. Videonu Facebook, Twitter, Pinterest, Google+ ve katıldığın diğer tüm sosyal ağ sitelerinde paylaş. Arkadaşlarından gönderini beğenmelerini, yorum yapmalarını ve paylaşmalarını iste. Bu, video gönderinin ilgi çekmesine ve hatta internette yayılmasına yardımcı olabilir.
  • Google+ ve Twitter hesaplarını YouTube hesabına bağla. Böyece YouTube yüklediğin her yeni videoyu otomatik olarak paylaşacaktır. Ayrıca videonun tüm sosyal medya hesaplarından otomatik paylaşılması için ifttt.com gibi otomasyon sitelerini kullanabilirsin.
 4. 4
  Videolarının reklamını yapmak için bir blog veya bir internet sitesi kullan. Bir blog veya internet siten varsa, bunu videolarını piyasaya sürmek için kullanabilirsin. Kendine ait bir blog veya internet sayfan yoksa fakat popüler blog veya internet sitesi olan arkadaşların varsa, onlardan videonu üyeleriyle paylaşarak sana yardım etmelerini isteyebilirsin. Videonu internet sitelerine gömmek, YouTube ve Google’de daha yükseklere yerleşmesine yardımcı olabilir.
  • Eğer videonun haber değeri varsa, o zaman videonu Mashable gibi haber sitelerine göndermeyi düşün. Eğer kabul edilir ve haber sitesinde yayınlanırsa, çok daha fazla izlenme alacağın garanti olmuş olur.
  Reklam

Kısım 3 / 5:
Kurgu

 1. 1
  Boşlukları çıkar. Videonu kaydet, sonra bir kurgu programı ile uzun duraksamaları ve diğer dikkat dağıtıcı bölümleri çıkar. Eğer videonun temposu hızlı olursa, insanlar izlemeye devam edecektir.
  • Kurgu sırasında video bütünlüğünü sağlamak açısından videonu kaydederken aynı ışığı ve kamera uzaklığını sağlamaya çalış.
 2. 2
  Videona müzik ekle. İyi bir müzik parçası hem videona çeki düzen verir, hem de eğer varsa yaşanan ses problemlerini örter. YouTube’nin yeni piyasaya sürdüğü ses kütüphanesine şu adresten ulaşabilirsin[1]
  • Eğer videona montaj yapmak istiyorsan telif hakkı bulunan müzikleri kullanmaktan sakın ve herkese açık müzikleri veya YouTube kütüphanesini kullan.
 3. 3
  Metin bilgisi ekle. Bunlar, e-posta adresi, internet sitesi, twitter kullanıcı adı ve dahası olabilir. Bazı insanlar videonu YouTube üzerinden izlemiyor olabilir. Bu gibi durumlarda onların kim olduğunu bilmelerini isteyebilirsin. Metin ayrıca dikkati ekran üzerinde tutabilir. Bunu kendi lehine kullan.
  • Açıklamada kendi kanalına ve diğer videolarına bağlantı eklemen daha çok izlenme almana yardımcı olur.
  • Eklemek istediğin bağlantılar çok uzunsa, goo.gl gibi adres okumayı kolaylaştıran bağlantı kısaltıcılar kullanabilirsin.
 4. 4
  Jenerik ve çekim hataları oluştur. Videonun sonuna seni nerede bulabileceklerine dair bir şeyler ekle. Çekim hataları veya fazladan görüntü ekle. İnsanlar video sonunda fazladan bir şeyler görmeye bayılır ve bu da izlenme süreni arttırabilir. Alternatif olarak, çekim hatalarının olduğu ayrı bir video koyabilirsin. Videonun sonunda bu videoya bir bağlantı verebilirsin, böylece eğer birisi bunu da izlerse, aynı izleyiciden iki izlenme almış olursun. Senin videolarını daha çok izleyen insanların kanalına abone olması daha muhtemeldir.
  Reklam

Kısım 4 / 5:
Esas İzlenmeleri Arttırmak

 1. 1
  Abone edin. Abone edinmek videolarının daha fazla izlenmesini garanti altına almanın harika bir yolu. Birisi sana abone olursa, yeni yüklediğin videolar ana sayfalarında görecektir ve hatta yeni bir video yüklediğinde e-posta ile bildirim almayı da seçebilirler. Daha fazla abone kazanmak istiyorsan, videonun sonunda insanlardan kanalına abone olmalarını isteyebilir, insanları teşvik etmesi için ek açıklamalar ekleyebilir veya hatta insanlardan e-posta bildirimlerine abone olmalarını isteyebilirsin.
  • İnsanlardan kanalına abone olmalarını istediğinde elinle abone ol düğmesini işaret et. Böylece düğmeye doğru dikkati çekecek ve daha fazla abone kazanabileceksin.
 2. 2
  İzleyicilerden videonu beğenmelerini ve paylaşmalarını iste. Videonun sonunda veya herhangi bir yerinde ‘beğen düğmesine tıklamak 0,12 saniye sürer’ gibi şeylerden bahsederek izleyicilerden videonu beğenmelerini veya paylaşmalarını isteyebilirsin. Çünkü çoğu zaman, insanlar videonu beğenseler bile, bunun farkında olmuyorlar.
  • Videonda insanların fikir sahibi olduğu konulardan konuşabilir, sonrasında buna katılıyorlarsa videoyu beğenmelerini veya katılmıyorlarsa yorum bırakmalarını söyleyebilirsin. Örneğin; köpeğinle ilgili videonun sonunda: “Köpeklerin açık alanlarda tasma takmaları gerektiğini düşünmüyorum. Katılıyorsan beğen tuşuna bas veya ne düşündüğünü yorumlarda bizimle paylaş.” diyebilirsin.
  • Videonda bir soru sormak yorumlarda artışa sebep olabilir.
 3. 3
  Oynatma listeleri oluştur. Oynatma listeleri peşi sıra oynayan video listeleridir, tıpkı müzik oynatma listeleri gibi. Eğer videolarının tamamıyla bir oynatma listesi oluşturursan, izleyicilerin videolarını görme ihtimalleri artar. Örneğin; eğer farklı jimnastik becerilerini gösteren videolarla bir oynatma listesi oluşturursan, izleyicilerin yanlamasına takla videonu izleyebilir, oradan da amuda kalkma videona geçiş yapabilirler.
 4. 4
  Çok yorum yap. Nazik olmayı unutma. Bazı insanlar yorum yapanların kanalına tıklayıp videolarına bakabilirler.
  Reklam

Kısım 5 / 5:
İzlenme Satın Almak

 1. 1
  İzlenme "satın almayı" düşün. Hesabına ve yapılış şekline bağlı olarak, izleyici satın almak YouTube’nin Kullanım Şartlarını ihlal edebilir ve bu da hesabının sonlandırılmasına neden olabilir.[2] Herhangi baştan savma bir internet hizmetinde olduğu gibi, bunda da dolandırılma riski vardır.
 2. 2
  Hesabının korunacağını teminat altına al. Videolarının kaldırılmayacağını veya hesabının yasaklanmayacağını garanti eden sağlayıcıları seç. En iyi servisler aşağıdaki özellikleri sağlayacaktır, hatta bazısı para iade garantisi bile verecektir:
  • Sürekli yüksek izlenme: bunun anlamı kullanıcının videonun tamamını izlemesi veya en azından büyük bir kısmını izlemesidir. Eğer videonun ilk 5 saniyesini izleyen çok sayıda izlenme satın alırsan, YouTube videonun sıkıcı veya ilginç olmadığını düşünür ve videonu aramalarda ve tavsiye edilen videolarda daha az gösterir.
  • Sadece mobil olmayan izlenme: geçmişte bazı kullanıcılar ve servisler bu tür izlenmeleri suistimal ettiler ve bu da hesapların yasaklanmasına ve videoların kaldırılmasına neden oldu.
  • İzlenme sayısını beslemek: yani video izlenme sayısı yavaşça fakat istikrarlı artacak, böylece bu YouTube’ye doğal görünecek.
  • İzlenmelerini ekstra beğenme, yorum ve abonelikle harmanlamak: bu, izleyici sayısındaki artışı daha doğal gösterecektir.
 3. 3
  Bütçene göre bir servis seç. Piyasada bu hizmeti farklı ücretlere sunan çeşitli şirketler bulunuyor. Güvenilir bir şirket seç ve hangisinin bütçene uyduğunu belirle ve dolandırılmamak için incelemeleri ve müşteri yorumlarını oku. Sadece üçüncü dünya ülkelerinden değil, dünya çapında izlenme sağlayan servislere bak, aksi taktirde bu şüphe uyandırır.
  • Bir şirket seçerken PayPal veya Bitcoin gibi güvenli bir ödeme sistemi üzerinden ödeme kabul ettiklerinden emin ol. İnternet sitesine kredi kartı numaranı girmekten sakın.
  • Şirkete veya internet sitesine asla YouTube şifreni verme. Hiçbir şirket izlenmelerini arttırmak için buna ihtiyaç duymaz.
  Reklam

İpuçları

 • Kısa ama video hakkında bir fikir veren ilginç bir başlık ekle. Başlığın dil bilgisi kurallarına uyduğundan emin ol.
 • Değişiklik iyidir. Tüm videolarının güncel ve heyecan verici olduğundan emin ol; hepsini aynı konuda yapma, zaman zaman konuları değiştir.
 • YouTube’de yeni olan birinin elinden tut; başlamalarına yarım et, bu karşılığında sana izlenme olarak geri dönecektir. Kim bilir, eğer 'meşhur' olurlarsa bir gün senden bahsedebilirler!
 • İzlediğin tüm videolara yorum ekle. Özellikle de az bilinen videolara, çünkü videoyu yayınlayan kişi bunun için minnettar olacaktır. Eğer eleştirmek istiyorsan işin kuralı gereği, her yerdiğin bir konu için iki konuda övmen gerekir.
 • Küçük resim seçimine özen göster, örneğin; çok renkli bir şey seçerek videonun diğer video tavsiyelerinin yanında daha göze çarpmasını sağla. Küçük resimleri düzenlemek için Photoshop yaygın olarak kullanılır.
 • Popüler bir konu etrafına yoğunlaş. Böylece insanlar videona ilgi duyacak ve bu konuda ne söylediğini dinlemek için videonu izleyecektir.
 • Videolarını sen yapmak istediğin için yap. Kaliteli içerik üretmenin en iyi yolu budur.
 • Kanalının izlenme sayısını arttırmak için sosyal medyayı - Instagram gibi - kullanmaya çalış. YouTube videolarının reklamını yapmak için renkli resimler kullan ve bir bağlantı eklemeyi de unutma.

Reklam

Uyarılar

 • Binanın çatısının görüntüsünü çekmek veya videonla alakalı bir konuda adresinden bahsetmek gibi, ev veya iş adresini belli edecek şeyleri kaydetmekten kaçın.
 • Sadece izlenme almak için bu işi yapıyorsan bir yere varamayabileceğini unutmaman gerekir. Gerçekten bir kitle oluşturmaya, içerik oluşturmaya ve insanları eğlendirmeye çalışmalısınız.
 • İnsanların videolarına istenmeyen mesajlar atmaktan kaçın. Bazı insanlar işlerine bakabilir, ama çoğu bundan rahatsız olacaktır.
 • YouTube Kanalın yaratıcı, renkli ve seni istediğin şekliyle temsil etmeli. Bir arka plan fotoğrafı/kapak fotoğrafı ekleyerek veya YouTube'nin sağladığı resimlerden seçerek YouTube kanalını yaratıcı kılabilir veya Pixlr gibi fotoğraf düzenleme sitelerinde kendi görselini oluşturarak daha da yaratıcı olabilirsin. Kanalını ilginç ve düzenli yapman sana daha fazla takipçi getirecektir.
 • Video gönderirken güvenli tarafta bulunmayı adet edin; eğer 18 yaşının altındaysan ailenin iznini al, asla yabancılarla yalnız başına buluşma.
 • Video başlamadan önce insanlardan videonu beğenmelerini ve kanalına abone olmalarını isteme ve bir çekiliş düzenleyip buna katılmak için yorum yapma, beğenme ve abone olmayı şart koşma. Böyle yaparsan aktif olmayan izleyiciler edinirsin ve abonelikler de bot abonelik gibi gözükür.
 • Videolarında sana ait olmayan filigran bulunmadığından emin ol. Birisinin belirli bir video düzenleyici veya ekran kaydedici kullanması, videonun o editöre veya ekran kaydedici şirketine ait olduğu anlamına gelmez.
 • Videoa eklediğin etiketlerin videonla alakalı olduğundan emin ol. Etiketlerine popüler bir youtuber eklemek istiyorsan, onun videolarından birkaç saniye yayınla veya ondan hoşlandığını söyleyerek onun yapacağı bir şey yap.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • İnternet Erişimi
 • Bir YouTube hesabı (ücretsiz)
 • Videolarını kaydetmek için kamera, web kamerası, akıllı telefon, vs.
 • Arkadaş ve/veya aile üyeleri
 • İyi bir Bilgisayar (Hızlı işlemci (CPU) ve 8 gigabyte veya üzeri ram)

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Google'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır?

wikiHow

Nasıl Hacker Olunur?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Windows Bilgisayarda Ses Çıkmaması Sorunu Nasıl Çözülür?

wikiHow

Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Televizyonun Ölçüsü Nasıl Alınır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 151 kişi çalıştı. Bu makale 4.586 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 4.586 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam