Pek çok insan YouTube videoları sayesinde tanındı, hatta meşhur oldu. YouTube videolarının daha fazla izlenmesini nasıl sağlayabileceğini öğrenmek için bu wikiHow makalesini oku.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Uygun Açıklamalar

 1. 1
  Videona isabetli bir isim ver. Burası insanların YouTube aramalarında kullanabileceği belirli anahtar kelimeleri veya terimleri kullanmak için iyi bir yerdir. Eğer insanların videonu “kertenkele ile yapılacak eğlenceli şeyler” arama terimi altında bulmalarını istiyorsan o zaman videonu bu şekilde isimlendir. Bu, videonun “kertenkele” kelimesi ve “kertenkele ile yapılacak şeyler” terimi altında bulunmasına da yardımcı olacak. Video dosyasına tüm anahtar kelimeleri eklediğinden emin ol.
 2. 2
  Videona albenili bir başlık ekle. Başlık kısa, çekici ve yerinde olmalı. Eğer videoda çocuğun makarna ve peynirleri sağa sola döküyorsa videoya "Makarna ve Peynir Felaketi” adını ver. Bu şekilde çok kayıp vermeden izleyicilerinin ilgisini uyandırabilirsin.
  • İzlenmeyi arttıracak çok etkili tekniklerden bir de insanların tıklamak isteyecekleri bir başlık yazmaktır, buna Tık Tuzağı (ClickBait) denir. Örneğin; “Kertenkelenin şimdi yapacağı şey seni şaşırtacak” veya “Bu kertenkelenin yaptığı garip şeye inanamayacaksın”.
  • Video başlıklarında anahtar kelimeleri kullanmayı da düşün. Bu, YouTube ve Google’nin videonun ne hakkında olduğuna karar vermek için kullandığı asıl bilgi kırıntılarından biridir.
  • Eğer videon başka bir YouTuber hakkındaysa ve başlıkta onun ismini kullanırsan onun videolarının ilgili videolar kısmında senin videonun görünmesine yardımcı olabilirsin.
 3. 3
  Videonu güzelce açıkla. Çoğu kişi bu adımı görmezden gelir, fakat izlenme sayısını artırmak için bunu ciddiye almalısın. Videonu sana verilen boşlukta olabildiğince isabetli bir şekilde açıklamalısın. 2-3 paragrafta insanların videonda ne göreceklerini ilginç ve doğru bir şekilde açıkla. Burası da videonun bulunma şansını yükseltmek için anahtar kelimeler ve arama terimleri kullanabileceğin iyi bir fırsat.
 4. 4
  En uygun etiketleri kullan. Konuyla ilgilenen daha fazla izleyici çekmek için başlık ve açıklamadaki tüm anahtar kelimeleri “ etiketler” bölümünde kullan. Etiketleri ne kadar iyi kullanırsan insanların arama yaptıklarında senin videonu bulma ihtimali de o kadar yüksek olur. Örneğin; eğer sevimli, uykucu köpeğinin bir videosunu gönderiyorsan “Uykucu,” “Köpek,” Gülünç,” ve “Çok şirin” gibi kelimeleri kullanabilirsin. Açıklama bölümüne aramalarda kullanılmayacak gereksiz etiket ekleme.
  • YouTube’de arama yaparken videonu mümkün olduğunca çok kişinin görmesini sağlamak için hem senin videonu, hem de diğer alakalı popüler videoları tanımlayan etiketler kullanabilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Akıllıca Paylaşmak

 1. 1
  Videonu gönderir göndermez paylaş. Videonu ne kadar erken paylaşırsan YouTube’de sansasyon olması o kadar mümkün olur. Eğer paylaşmak için bir hafta beklersen pek izlenme almayacağı gibi YouTube topluluğu tarafından da unutulup gidecektir. Unutma, zamanlama her şeydir. İzleyici kitlenin videonu ne zaman izleyeceğini tahmin et ve o zamandan hemen önce videonu yayınla (akşamları ve hafta sonları uygun zamanlardır).
 2. 2
  Videonu arkadaşlarına, ailene ve iş arkadaşlarına e-posta ile yolla. Yeni YouTube videonla ilgilenecek kadar seni iyi tanıyan insanların olduğu bir e-posta listesi oluştur ve video bağlantısını göndererek izlemeleri için onları teşvik et. Gerçekten videonu izlemesini beklediğini göstermek için “Ne düşündüğünü öğrenmek için sabırsızlanıyorum!” ibaresini de ekle. Eğer insanları rahatsız etmekten çekinmiyorsan mümkün olduğunca çok kişiye gönder.
  • Eğer ilgi çekici bir konun varsa ve ikna edici bir e-posta gönderirsen insanlar seni çok iyi tanımasalar da muhtemelen videonu izleyeceklerdir.
 3. 3
  Videonu sosyal medyada paylaş. Videonu Facebook, Twitter, Pinterest, Google+ ve katıldığın diğer tüm sosyal ağ sitelerinde paylaş. Arkadaşlarından gönderini beğenmelerini, yorum yapmalarını ve paylaşmalarını iste. Bu, video gönderinin ilgi çekmesine ve hatta internette yayılmasına yardımcı olabilir.
  • Google+ ve Twitter hesaplarını YouTube hesabına bağla. Böyece YouTube yüklediğin her yeni videoyu otomatik olarak paylaşacaktır. Ayrıca videonun tüm sosyal medya hesaplarından otomatik paylaşılması için ifttt.com gibi otomasyon sitelerini kullanabilirsin.
 4. 4
  Videolarının reklamını yapmak için bir blog veya bir internet sitesi kullan. Bir blog veya internet siten varsa bunu videolarını pazarlamak için kullanabilirsin. Kendine ait bir blog veya internet sayfan yoksa fakat popüler blog veya internet sitesi olan arkadaşların varsa onlardan videonu üyeleriyle paylaşarak sana yardım etmelerini isteyebilirsin. Videonu internet sitelerine gömmek, onun YouTube ve Google’de daha yüksek sıraya yerleşmesine yardımcı olabilir.
  • Eğer videonun haber değeri varsa o zaman videonu Mashable gibi haber sitelerine göndermeyi düşün. Eğer videon kabul edilir ve haber sitesinde yayınlanırsa çok daha fazla izlenme alacağın garanti olmuş olur.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Kurgu

 1. 1
  Boşlukları çıkar. Videonu kaydet, sonra bir kurgu programı ile uzun duraksamaları ve diğer dikkat dağıtıcı bölümleri çıkar. Eğer videonun temposu hızlı olursa insanlar izlemeye devam edecektir.
  • Kurgu sırasında video bütünlüğünü sağlamak açısından videonu kaydederken aynı ışığı ve kamera uzaklığını sağlamaya çalış.
 2. 2
  Videona müzik ekle. İyi bir müzik parçası hem videona çeki düzen verir, hem de eğer varsa yaşanan ses problemlerini örter. YouTube’un yeni piyasaya sürdüğü ses kütüphanesine şu adresten ulaşabilirsin[1] .
  • Eğer videondan para kazanmak istiyorsan telif hakkı bulunan müzikleri kullanmaktan sakın ve herkese açık müzikleri veya YouTube kütüphanesini kullan.
 3. 3
  Metin bilgisi ekle. Bunlar e-posta adresi, internet sitesi, twitter kullanıcı adı ve dahası olabilir. Bazı insanlar videonu YouTube üzerinden izlemiyor olabilir. Bu gibi durumlarda onların kim olduğunu bilmelerini isteyebilirsin. Metin ayrıca dikkati ekran üzerinde tutabilir. Bunu kendi lehine kullan.
  • Açıklamada kendi kanalına ve diğer videolarına bağlantı eklemen daha çok izlenme almana yardımcı olur.
  • Eklemek istediğin bağlantılar çok uzunsa goo.gl gibi adres okumayı kolaylaştıran bağlantı kısaltıcılar kullanabilirsin.
 4. 4
  Jenerik ve çekim hataları oluştur. Videonun sonuna seni nerede bulabileceklerine dair bir şeyler ekle. Çekim hataları veya fazladan görüntü ekle. İnsanlar video sonunda fazladan bir şeyler görmeye bayılır ve bu da izlenme süreni arttırabilir. Alternatif olarak, çekim hatalarının olduğu ayrı bir video koyabilirsin. Videonun sonunda bu videoya bir bağlantı verebilirsin, böylece eğer birisi bunu da izlerse aynı izleyiciden iki izlenme almış olursun. Senin daha çok videonu izleyen insanların kanalına abone olması daha muhtemeldir.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Esas İzlenmeleri Arttırmak

 1. 1
  Abone edin. Abone edinmek videolarının daha fazla izlenmesini garanti altına almanın harika bir yolu. Birisi kanalına abone olursa yeni yüklediğin videoları ana sayfasında görecektir ve hatta o kişi yeni bir video yüklediğinde e-posta ile bildirim almayı da seçebilir. Daha fazla abone kazanmak istiyorsan videonun sonunda insanlardan kanalına abone olmalarını isteyebilir, insanları teşvik etmesi için ek açıklamalar ekleyebilir veya insanlardan e-posta bildirimlerine abone olmalarını bile isteyebilirsin.
  • İnsanlardan kanalına abone olmalarını istediğinde elinle abone ol düğmesini işaret et. Böylece düğmeye doğru dikkati çekecek ve daha fazla abone kazanabileceksin.
 2. 2
  İzleyicilerden videonu 'Beğenmelerini' ve 'Paylaşmalarını' iste. Videonun sonunda veya herhangi bir yerinde ‘beğen düğmesine tıklamak 0,12 saniye sürer’ gibi şeylerden bahsederek izleyicilerden videonu beğenmelerini veya paylaşmalarını isteyebilirsin. Çünkü çoğu zaman, insanlar videonu beğenseler bile, bunun farkında olmuyorlar.
  • Videonda insanların fikir sahibi olduğu konulardan konuşabilir, sonrasında buna katılıyorlarsa videoyu beğenmelerini veya katılmıyorlarsa yorum bırakmalarını söyleyebilirsin. Örneğin; köpeğinle ilgili videonun sonunda: “Köpeklerin açık alanlarda tasma takmaları gerektiğini düşünmüyorum. Katılıyorsan beğen tuşuna bas veya ne düşündüğünü yorumlarda bizimle paylaş.” diyebilirsin.
  • Videonda bir soru sormak yorumlarda artışa sebep olabilir.
 3. 3
  Oynatma listeleri oluştur. Oynatma listeleri peşi sıra oynayan video listeleridir, tıpkı müzik oynatma listeleri gibi. Eğer videolarının tamamıyla bir oynatma listesi oluşturursan izleyicilerin videolarını görme ihtimalleri artar. Örneğin; eğer farklı jimnastik becerilerini gösteren videolarla bir oynatma listesi oluşturursan izleyicilerin yanlamasına takla videonu izleyebilir, oradan da amuda kalkma videona geçiş yapabilirler.
 4. 4
  Çok yorum yap. Nazik olmayı unutma. Bazı insanlar yorum yapanların kanalına tıklayıp videolarına bakabilirler.
  Reklam

İpuçları

 • Kısa ama video hakkında bir fikir veren ilginç bir başlık ekle. Başlığın dil bilgisi kurallarına uyduğundan emin ol.
 • Değişiklik iyidir. Tüm videolarının güncel ve heyecan verici olduğundan emin ol; hepsini aynı konuda yapma, zaman zaman konuları değiştir.
 • YouTube’de yeni olan birinin elinden tut; başlamasına yardım et, bu karşılığında sana izlenme olarak geri dönecektir. Kim bilir, eğer 'meşhur' olursa bir gün senden bahsedebilir!
 • İzlediğin tüm videolara yorum ekle. Özellikle de az bilinen videolara, çünkü videoyu yayınlayan kişi bunun için minnettar olacaktır. Eğer eleştirmek istiyorsan işin kuralı gereği, her yerdiğin bir konu için iki konuda övmen gerekir.
 • Küçük resim seçimine özen göster, örneğin; çok renkli bir şey seçerek videonun diğer video tavsiyelerinin yanında daha göze çarpmasını sağla. Küçük resimleri düzenlemek için Photoshop yaygın olarak kullanılır.
 • Popüler bir konu etrafına yoğunlaş. Böylece insanlar videona ilgi duyacak ve bu konuda ne söylediğini dinlemek için videonu izleyecektir.
 • Videolarını sen yapmak istediğin için yap. Kaliteli içerik üretmenin en iyi yolu budur.
 • Kanalının izlenme sayısını arttırmak için sosyal medyayı - Instagram gibi - kullanmaya çalış. YouTube videolarının reklamını yapmak için renkli resimler kullan ve bir bağlantı eklemeyi de unutma.
 • İzlenme satın alabileceğini iddia eden web siteleri vardır. Ancak bunlar YouTube'un yeni izlenme sayma sistemi nedeniyle çalışmaz. Sadece gerçek, videonu izlemek isteyen insanların izlemeleri sayılır.[2]
Reklam

Uyarılar

 • Binanın çatısının görüntüsünü çekmek veya videonla alakalı bir konuda adresinden bahsetmek gibi, ev veya iş adresini belli edecek şeyleri kaydetmekten kaçın.
 • Sadece izlenme almak için bu işi yapıyorsan bir yere varamayabileceğini unutmaman gerekir. Gerçekten bir kitle oluşturmaya, içerik oluşturmaya ve insanları eğlendirmeye çalışmalısınız.
 • İnsanların videolarına istenmeyen mesajlar atmaktan kaçın. Bazı insanlar çalışmalarına bakabilir, ama çoğu bundan rahatsız olacaktır.
 • YouTube Kanalın yaratıcı, renkli olmalı ve seni istediğin şekilde temsil etmeli. Bir arka plan fotoğrafı/kapak fotoğrafı ekleyerek veya YouTube'un sağladığı resimlerden seçerek YouTube kanalını yaratıcı kılabilir veya Pixlr gibi fotoğraf düzenleme sitelerinde kendi görselini oluşturarak daha da yaratıcı olabilirsin. Kanalını ilginç ve düzenli yapman sana daha fazla takipçi getirecektir.
 • Video gönderirken güvenli tarafta bulunmayı adet edin; eğer 18 yaşının altındaysan herhangi bir şey yayınlamak için ailenin iznini al, asla yabancılarla yalnız başına buluşma.
 • Video başlamadan önce insanlardan videonu beğenmelerini ve kanalına abone olmalarını isteme ve bir çekiliş düzenleyip buna katılmak için yorum yapma, beğenme ve abone olmayı şart koşma. Böyle yaparsan aktif olmayan izleyiciler edinirsin ve abonelikler de bot abonelik gibi gözükür.
 • Videolarında sana ait olmayan filigran bulunmadığından emin ol. Birisinin belirli bir video düzenleyici veya ekran kaydedici kullanması, videonun o editöre veya ekran kaydedici şirketine ait olduğu anlamına gelmez.
 • Videoa eklediğin etiketlerin videonla alakalı olduğundan emin ol. Etiketlerine popüler bir youtuber eklemek istiyorsan onun videolarından birkaç saniye yayınla veya ondan hoşlandığını söyleyerek onun yapacağı bir şey yap.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • İnternet Erişimi
 • Bir YouTube hesabı (ücretsiz)
 • Videolarını kaydetmek için kamera, web kamerası, akıllı telefon, vs.
 • Arkadaş ve/veya aile üyeleri
 • İyi bir Bilgisayar (Hızlı işlemci (CPU) ve 8 gigabyte veya üzeri ram)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 151 kişi çalıştı. Bu makale 21.184 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 21.184 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam