YouTube Televizyonda Nasıl İzlenir?

Ortak yazar: Nicole Levine, MFA

Bu wikiHow makalesi sana, YouTube videolarını daha sürükleyici bir deneyim için televizyonunun ekranında nasıl izleyeceğini öğretir. Bunu yapmanın en kolay yolu Smart TV’nde, akış cihazında veya oyun konsolunda YouTube uygulamasını kullanmak ve normal kumandanı kullanarak videolar arasında gezinmektir. Televizyonun veya akış cihazın YouTube uygulamasına sahip değilse ama yayın yapmayı veya AirPlay’i destekliyorsa YouTube’u doğrudan bilgisayarından, telefonundan veya tabletinden yayınlayabilirsin.

Yöntem 1 / 3:
Smart TV veya Akış Cihazı Uygulaması Kullanmak

 1. 1
  Televizyonunda YouTube uygulamasını seç. Bu yöntem, Apple TV’n veya YouTube uygulamasına sahip başka herhangi bir Smart TV’n varsa çalışır. Amazon Fire Stick ve Roku gibi televizyon akış cihazlarında ve bazı oyun konsollarında da bu yöntem kullanılabilir. Televizyonunun uygulama ekranında, üstünde beyaz bir üçgen bulunan kırmızı-beyaz YouTube simgesini ara. Uygulamayı açınca Oturum Açma ekranına gidersin.
  • Uygulama sende yoksa onu televizyonunun uygulama mağazasından indirmen gerekir. Mesela Apple TV’n varsa YouTube’u televizyonunun App Store’undan (ana ekrandaki mavi "A" simgesi) indir.
  • Gizli alt yazıları açman gerekirse onu televizyonunun veya akış cihazının ayarlarından etkinleştirmen gerekir. Mesela Apple TV’de Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Alt Yazılar ve Gizli Alt Yazılar’a gidip bir seçeneği seçersin. [1]
 2. 2
  Bir bilgisayarda, telefonda veya tablette https://www.youtube.com/activate adresine git. Televizyonunda göreceğin bir kodu gireceğin "Bir cihaza bağlan" sayfasına gidersin.
 3. 3
  Televizyonda Google hesabında oturum aç. Oturum açtıktan sonra YouTube profillerinin bir listesi çıkar.
 4. 4
  Bir YouTube profili seç. Seçtikten sonra televizyon ekranında bir doğrulama kodu çıkar.
 5. 5
  Televizyondaki kodu "Bir cihaza bağlan" sayfasına yaz ve İleri’ye tıkla. YouTube şimdi TV'nin hesabına erişmesine izin vermek isteyip istemediğini sorar.
 6. 6
  Doğrulama sayfasında İzin ver’e tıkla. Birkaç dakika içinde televizyonunda YouTube hesabında oturum açmış olursun. Videolar arasında gezinmek, videoları izlemek ve yönetmek için normal kumandanı kullan. [2]
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Telefon veya Tabletten Yayın Yapmak

 1. 1
  Televizyonla aynı Wi-Fi ağına bağlan. YouTube’u yalnızca televizyonla aynı kablosuz ağdaysan televizyonda yayınlayabilirsin.
  • Yayın yapmayı veya AirPlay’i destekleyen bir Smart TV’n varsa bu yöntemi kullan. Modern televizyonların çoğu ikisini de destekler ve tüm Apple TV’ler AirPlay’i destekler.
  • Televizyonunda yayın yapma veya AirPlay seçeneği yoksa ama bu seçeneğin bulunduğu Chromecast veya Roku gibi bir akış cihazın varsa cihazın açık ve bağlı olduğundan emin ol.
 2. 2
  YouTube uygulamasını telefonunda veya tabletinde aç. Bu, ortasında beyaz bir üçgen bulunan kırmızı-beyaz bir simgedir ve onu genelde ana ekranda veya uygulama çekmecesinde bulursun. YouTube uygulaması iPhone’larda ve iPad’lerde ve çoğu Android’de ön yüklü olarak gelir. Uygulamayı sildiysen App Store’dan veya Play Store’dan tekrar indirebilirsin. [3]
  • Bu yöntem mobil İnternet tarayıcında çalışmaz. YouTube uygulamasına sahip olman gerekir.
 3. 3
 4. 4
  Televizyona veya akış cihazına dokun. Şimdi YouTube’u televizyonunun ekranında görürsün. Videoları normal bir şekilde seçip oynatmak için telefonunda veya tabletinde YouTube’u kullan.
  • iPhone veya iPad kullanıyorsan ve AirPlay yerine yayın yapıyorsan kullanılabilir cihazları görmek için AirPlay ve Bluetooth cihazlar’a dokun.
  • Gizli alt yazıları etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bir video oynarken telefonunun veya tabletinin ekranına dokun, sağ üst köşedeki menüye dokun, ardından Alt Yazılar’ı açık veya kapalı konuma getir.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Google Chrome’u Kullanarak Bilgisayardan Yayın Yapmak

 1. 1
  Bilgisayarını televizyonunla aynı ağa bağla. YouTube’u yalnızca televizyonunla aynı ağdaysan televizyonda yayınlayabilirsin. [4]
  • Yayın yapmayı destekleyen bir Smart TV’n veya akış cihazın (Chromecast gibi) varsa ve YouTube’u bilgisayarından bu cihaza yayınlamak istersen bu yöntemi kullan. Modern televizyonların çoğu ikisini de destekler. Apple TV’ler de AirPlay’i destekler.
  • Yayın yapmayı destekleyen bir televizyonun yoksa ama Chromecast’in (veya Roku gibi yayın yapmayı destekleyen başka bir akış cihazın) varsa ayarlı ve hazır olduğundan emin ol.
  • Mac’in ve AirPlay uyumlu bir Smart TV’n varsa (Apple TV ve diğer modern Smart TV modellerinin çoğu gibi) bunun yerine Safari’yi AirPlay’le kullanabilirsin. [5] Safari’de YouTube’u aç, bir video başlat, video kontrollerindeki AirPlay simgesine (monitöre benzer) tıkla, ardından televizyonunu seç.
 2. 2
  Google Chrome’u aç. Bu, genelde Başlat menüsünde veya Uygulamalar klasöründe bulunan kırmızı, yeşil, sarı ve mavi renkli yuvarlak simgedir.
 3. 3
  Chrome’da https://www.youtube.com adresine git.
 4. 4
  Chrome menüsüne tıkla. Bu, Chrome’un sağ üst köşesindeki üç noktadır.
 5. 5
  Menüde Yayın’a tıkla. Chrome şimdi yayın yapılabilecek uyumlu cihazları arar.
 6. 6
  Bir cihaz seç ve Oynat’a tıkla. Şimdi Chrome pencereni televizyonunun ekranında görürsün.
 7. 7
  Bir video izle. Bilgisayarında YouTube’u kullanarak videoları başlatabilir, duraklatabilir ve durdurabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • YouTube uygulamasının kendisini etkinleştirmek istemiyorsan Smart TV’ndeki İnternet tarayıcısını aç ve YouTube’un resmî İnternet sitesine git. Bu, Smart TV’lerinin Google Hesapları’na bağlı olmasını istemeyen kişiler için ideal geçici çözümdür.
 • Oyun konsolun veya Smart TV’n yoksa ve televizyonunda YouTube videolarını izlemek istiyorsan bilgisayarını yüksek çözünürlüklü televizyonuna bir HDMI kablosuyla bağla. Bu, bilgisayarının İnternet tarayıcısını kullanarak televizyonunda YouTube videoları izlemeni sağlar.

Reklam

Uyarılar

 • Uygulamayı bazı oyun konsollarında kullanıyorsan YouTube izlemenin ücretsiz olmayabileceğini unutma. Mesela Nintendo Wii ve Wii U konsolları YouTube’u ücretsiz olarak sunarken Xbox 360 ve Xbox One, Microsoft’tan Xbox Live Gold aboneliğini satın almanı gerektirir. Oyun konsolunda YouTube videoları izlemek adına YouTube’a erişim sağlayan bir abonelik satın almak için ekrandaki yönergeleri izle.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Bu makale ortak yazarlarımızdan biri olan Nicole Levine, MFA ile ortaklaşa yazılmıştır. wikiHow makalelerinin ortak yazarları içeriğimizin mümkün olduğunca tam ve kapsamlı olmasını sağlamak için editörlerimizle yakın bir şekilde çalışırlar.
Bu sayfaya 236 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam