YouTube'un Bölgesel Filtresi Nasıl Atlatılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:ProxFree KullanmakBir VPN KullanmakReferans

Bu wikiHow makalesi ile "Bu video ülkenizde kullanılamıyor." hatasını gösteren bölge kilitli YouTube videolarını nasıl görüntüleyeceğini öğreneceksin. Bunu yaparken bilgisayarının veya akıllı telefonunun IP adresini gizlemek için çevrim içi bir proxy hizmeti veya Sanal Özel Ağ (VPN) hizmeti kullanman gerekir. YouTube içeriğini, yaşadığın ülke sansürlediği için görüntüleyemiyorsan VPN kullanman muhtemelen yasaktır ve bu nedenle kullanman önerilmez.

1
ProxFree Kullanmak

 1. 1
  ProxFree YouTube proxy sitesini aç. Bilgisayarının İnternet tarayıcısında https://www.proxfree.com/youtube-proxy.php adresine git. Bu site özellikle bölge kilitli videolar dâhil olmak üzere engellenen YouTube içeriğinin engelini kaldırmak içindir.
 2. 2
  "Sunucu Konumu" bölümüne kaydır. Bu, sayfanın alt tarafındadır.
 3. 3
  "Sunucu Konumu" açılır kutusuna tıkla. Tıkladığında bir açılır menü belirir.
 4. 4
  Bir ülke seç. Kendi ülken dışında farklı bir ülke seçtiğinden emin olarak açılır kutuda listelenen ülkelerden birine tıkla.
  • Örneğin, video ABD’de engellenmişse bir Avrupa ülkesi seçmeyi dene.
 5. 5
  ProxFree'de YouTube'a git. "Sunucu Konumu" bölümünün hemen üstündeki adres çubuğuna youtube.com yazıp PROXFREE seçeneğine tıkla.
 6. 6
  Engellenen videoyu ara. Sayfanın üst tarafındaki YouTube arama çubuğuna görüntülemek istediğin video veya kanalın adını yazıp arama çubuğunun sağındaki "Ara" simgesine tıkla.
  • youtube.com yazdığın adres çubuğunu değil, "YouTube" logosunun sağındaki arama çubuğunu kullandığından emin ol.
 7. 7
  Engellenen videoyu seç. İzlemek istediğin videonun başlığına tıkla. Video, ProxFree penceresinde açılmalı ve oynamaya başlamalı.
  • Video hâlâ engelliyse "IP Adresi Konumu" açılır kutusundan farklı bir ülke seçmeyi dene.
  • Video mevcut tüm ülkelerde engelliyse bir VPN kullanmayı denemen gerekecek.

2
Bir VPN Kullanmak

 1. 1
  VPN'in sınırlamalarını bil. Sanal Özel Ağ, bilgisayarının IP adresini farklı bir IP adresinin arkasına gizlemene imkân verir. Bu da engellenen ya da kısıtlanan bir bilgisayarda veya sistemde videoları görmeni sağlar. Ancak VPN adresin YouTube videosu için engellenenler listesindeyse yine bölge kilitli içeriği göremeyeceksin.[1]
  • Bölgeyi ayarlamana izin veren mevcut bir VPN'in varsa bölgeyi YouTube videosunu görüntüleyebileceğin bir bölge ile değiştirebilirsin.
  • Henüz bir VPN aboneliğin yoksa bölgeni değiştirmene izin veren bir VPN bul.
 2. 2
  Gerekirse bilgisayarına bir VPN kur. Bilgisayarında veya cep telefonunda yüklü bir Sanal Özel Ağ yoksa bir tane satın alıp yükle.
  • Bilinen VPN seçenekleri arasında NordVPN ve ExpressVPN sayılabilir.
 3. 3
  VPN'i aç. VPN'in masaüstü programı (veya mobil uygulaması) varsa programı veya uygulamayı açıp VPN'i aktifleştir. Bu, VPN'i mevcut İnternet bağlantın için etkinleştirecek.
  • Her VPN'in farklı aktivasyon adımları olacaktır. Bu nedenle onu nasıl etkinleştireceğini bilmiyorsan VPN'in çevrim içi destek sayfasına bak.
  • Seçtiğin VPN'e bağlı olarak, bunun yerine bilgisayarında veya cep telefonunda VPN'i kurman gerekebilir.
 4. 4
  Mümkünse bir ülke veya bölge seç. Bağlandığın bölgeyi ayarlamana izin veren bir VPN'in varsa şu an bulunduğun ülkeden başka bir ülke seç. Bu, engellenen ülke dışındaki başka bir ülkeden IP adresi almanı sağlayacak.
  • İçeriğin engellenmediği bir ülke bulmak için birkaç farklı ülkeyi denemen gerekebilir.
 5. 5
  YouTube'u aç. İnternet tarayıcında (masaüstünde) https://www.youtube.com/ adresine git veya YouTube uygulaması simgesine (cep telefonu) dokun.
 6. 6
  Videonu ara. Videoya senin VPN'inin bölgesel konumunda izin verildiği sürece videoyu (veya kanalı) hiçbir problem olmadan bulabiliyor olmalısın.
  • Masaüstünde videoyu veya kanalı bulamazsan ülke bilgilerini değiştirmeyi ve sayfayı yenilemeyi dene.
 7. 7
  Videoyu aç. İzlemek istediğin videoyu açmak için ona tıkla veya dokun. Videoya VPN bölgende izin veriliyorsa videoyu her zamanki gibi izleyebileceksin.
  • Videoyu hâlâ izleyemiyorsan VPN’in bölgesel ayarlarını değiştirmeyi dene.

İpuçları

 • ABD’de "bölge kilitli" birçok video, gerçekten sadece ABD IP adresleri için engellenmiştir. Yani bu, ABD dışındaki IP adreslerinin çoğunun videoları izleyebileceği anlamına gelir.

Uyarılar

 • Ücretsiz VPN veya proxy kullanırken YouTube hesap bilgilerini girmekten kaçın.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Bypass YouTube's Regional Filter, Português: Driblar o Filtro Regional do YouTube, Русский: обойти региональную блокировку YouTube, Italiano: Aggirare le Restrizioni Geografiche per l'Accesso ai Contenuti di YouTube, Español: evitar el filtro regional de YouTube, Deutsch: Den regionalen Filter von YouTube umgehen, Français: contourner le filtre régional de YouTube, Bahasa Indonesia: Melewati Filter Regional YouTube, العربية: تخطي مرشح المنطقة الجغرافية في يوتيوب, ไทย: ปิด Regional Filter (ฟิลเตอร์จำกัดประเทศเข้าชม) ของ YouTube, Tiếng Việt: Vượt qua bộ lọc vùng của YouTube, 中文: 绕过YouTube的视频区域限制, 日本語: YouTubeで地域制限を回避する, Nederlands: YouTube's regionale filter omzeilen, 한국어: 유튜브 국가 제한 우회하는 방법, हिन्दी: यूट्यूब के रीजनल फ़िल्टर बाईपास करें (Bypass YouTube's Regional Filter)

Bu sayfaya 619 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?