YouTube'daki birçok video, para kazanma amacıyla videoların öncesinde ve oynatma sırasında ücretli reklamlar yayınlayarak ek gelir elde ediyor. Bu reklamları izleyerek sevdiğin içerik oluşturuculara yardımcı olabilirsin ama bazen de 15 saniyelik bir video için 30 saniyelik bir reklam izlemek istemezsin. Neyse ki, çoğu tarayıcı için bu reklamlardan tamamen kurtulmanı sağlayan reklam engelleyici uzantılar var. Bir mobil cihazdaysan, reklamlardan kurtulmak için reklam engelleyici bir tarayıcı kullanabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Chrome

 1. 1
  Menü düğmesine (☰) ve ardından "Diğer araçlar" → "Uzantılar" seçeneklerine tıkla. Tüm yüklü uzantıların bulunduğu yeni bir sekme açılacak.
  • Eğer mobil cihazda YouTube reklamlarını engellemek istiyorsan, buraya tıkla.
 2. 2
  Listenin en altındaki "Daha fazla uzantı edinin" bağlantısına tıkla. Bu, Chrome Web Mağazası’nı açacaktır.
 3. 3
  “Ad block” araması yap ve “Uzantılar” filtresini seç. Böylece YouTube reklamları da dahil, reklamları engelleyen uzantılar listelenecek.
 4. 4
  İyi bir reklam engelleyici bulmak için sonuçlara gözat. Aramanla ilgili bir çok sonuç göreceksin. Olumlu yorumları fazla olan uzantıları bul. Bazı uzantılar benzer isme sahip olsa da, hepsinin farklı şirketlere ait olduğunu unutma. Bazı popüler uzantılar şunlardır:
  • AdBlock
  • Adblock Plus
  • Adblock for YouTube
  • uBlock Origin
 5. 5
  Uzantıyı yüklemek için ”Chrome’a Ekle” düğmesine tıkla. Uzantı kurulumunu onaylaman gerekecek.
 6. 6
  Bir YouTube videosunda deneme yap. Yeni uzantıyı yükledikten sonra, hemen çalışmaya başlaması gerekir. Adres çubuğunun sağında uzantı logosunu göreceksin. YouTube sitesini ziyaret et ve reklam çıkıp çıkmadığını görmek için bir video izle.
  • Bazı uzantıların çalışmaya başlaması için Chrome’u tekrar başlatmak gerekebilir. Bu gerekli ise uyarı çıkacaktır.[1]
 7. 7
  YouTube videolarında hâlâ reklam gösteriliyorsa uzantı ayarlarını kontrol et. Genellikle reklam engelleyici uzantılar YouTube reklamlarını otomatik olarak engeller. Bazı eklentiler önce bu özelliğin aktifleştirilmesini gerektirebilir.
  • Adres çubuğunun yanındaki uzantı logosuna tıkla ve “Seçenekler” veya dişli düğmesini seç.
  • YouTube ile ilişkili ayarı bul ve aktifleştir. Ayarlar menüsünün “Filtreler” bölümünde bölgesel listeleri kontrol et.
 8. 8
  Eğer biri çalışmazsa başka bir uzantı dene. Chrome uzantılarını yüklemek ve kaldırmak kolaydır, bu yüzden biri çalışmazsa hızlıca başka birini deneyebilirsin.
  • Uzantılar menüsünden (chrome://extensions/) kullanmadığın eklentileri kaldırabilirsin. Uzantıyı silmek için yanındaki çöp kutusuna tıkla.
  • Çakışma olacağından aynı anda birden fazla reklam engelleyici çalıştırmak tavsiye edilmez.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Internet Explorer ve Microsoft Edge

 1. 1
  Araçlar menüsüne veya dişli düğmesine tıkla ve “Eklentileri yönet” bölümünü seç. Eğer menü çubuğunu göremezsen Alt düğmesine bas.
  • Microsoft Edge için uzantı ekleyemezsin, bu yüzden birincil tarayıcı olarak Edge’i kullanıyorsan YouTube reklamlarını engelleyemeyeceksin. YouTube izlemek için Internet Explorer’ı kulanabilir, YouTube videosu izlemek istediğinde ona geçiş yapabilirsin.
 2. 2
  ”Daha fazla araç çubuğu ve uzantı bul…” bağlantısına tıkla. Bunu Eklentileri Yönet penceresinde bulabilirsin. Bu, Internet Explorer Galerisi için yeni bir sekme açacaktır.
 3. 3
  Adblock Plus’ın yanındaki “Ekle” düğmesine tıkla. Bu, listenin en üstünde olmalı. Bir yükleyici inmeye başlayacaktır.
 4. 4
  Adblock Plus yükleyicisini çalıştır. Internet Explorer için Adblock’u yüklemek için komutları takip et. Kurulum sırasında Internet Explorer kapatılacak.
  • Eğer yükleyici düzgün çalışmıyorsa, adblockplus.org adresinden son sürümünü yükle ve tekrar dene.
 5. 5
  Internet Explorer’ı çalıştır ve "Etkinleştir" düğmesine tıkla. Internet Explorer başlattığında Adblock Plus’ı çalıştırmak istediğini onaylaman istenecek.
 6. 6
  Bir YouTube videosu dene. Adblock Plus'ın varsayılan ayarları otomatik olarak YouTube reklamlarını engellemeli. Uzantının çalışıp çalışmadığını görmek için bir YouTube videosu yüklemeyi dene.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Firefox

 1. 1
  Menü düğmesine (☰) tıklayıp "Eklentiler"’i seç. Eklenti Yöneticisi yeni bir sekmede açılacak.
 2. 2
  Soldaki menüden "Get Add-ons" sekmesine tıkla. Firefox add-on marketi açılacak.
 3. 3
  "Adblock" araması yap. Sonuç listesinde birçok reklam engelleyici gözükecek.
 4. 4
  Denemek için bir reklam engelleyici eklentiyi seç. Seçebileceğin çok fazla eklenti olacak. Açıklamaları oku ve yorumları kontrol et ve ihtiyaçlarını karşılayacak bir reklam engelleyici bul. Çoğu popüler reklam engelleyici ek ayar gerektirmeden YouTube reklamlarını engelleyecektir. Popüler eklentiler şunlar:
  • Adblock Plus
  • AdBlock Ultimate
  • Adguard AdBlocker
 5. 5
  İstediğin eklentinin yanındaki "Yükle" düğmesine tıkla. Eklenti hemen yüklenecek ve işlem birkaç saniye sürecek. Eklentinin düzgün bir şekilde yüklendiğini belirten yeni bir sekme açılacak.
 6. 6
  Bir YouTube videosu dene. Eklenti yüklendiğinde, anında aktif olmalı. Düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için bir YouTube videosunda deneme yap.
  • AdBlock Plus gibi bazı eklentiler yine de YouTube banner reklamları gibi bazı reklamlara izin verecektir. Bunu kapatmak için eklentinin araç çubuğundaki logosuna tıkayıp “Filtre seçenekleri”ni seç ve "Rahatsız edici olmayan reklamlara izin ver." kutusundaki onayı kaldır.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Android ve iOS

 1. 1
  YouTube Uygulama verilerini temizle (Android). Reklam engelleyici tarayıcıyı yüklemeden önce, YouTube bağlantılarının uygulamada açılmaması için uygulama ayarlarını temizlemen gerekecek. Bunu yaparak YouTube videolarını yeni reklam engelleyici tarayıcında izleyebileceksin.
  • Ayarlar uygulamasını aç.
  • Uygulamalar'a dokun.
  • Listelenen uygulamalardan YouTube’u seç.
  • "Verileri temizle" düğmesine dokun.
 2. 2
  AdBlock Browser’ı indir. Bu ücretsiz mobil tarayıcı AdBlock tarayıcı eklentisini yapan firma tarafından geliştirilmiştir. Bu uygulamayı Google Play veya iOS App Store’dan indirebilirsin.
 3. 3
  AdBlock Browser’ı kullanarak YouTube sitesini ziyaret et ve izlemek istediğin videoyu bul. Videoyu uygulamadan değil mobil siteden izliyor olacaksın.
 4. 4
  Videonu izlemeye başla. Videoyu tarayıcıdan izlerken hiçbir reklam görmemelisin.
 5. 5
  Tüm cihaza AdBlock yükle (Android). YouTube uygulaması da dahil her yerden reklamları engellemeyi tercih ediyorsan, Android’ine AdBlock yükleyebilirsin. Bu biraz daha fazla yapılandırma ve gözetim gerektirir ve sadece kablosuz ağlarda çalışır.
  • AdBlock APK’sını adblockplus.org/en/android-install adresinden indirebilirsin. Ayarlarındaki Güvenlik bölümünden "Bilinmeyen kaynaklar"dan yükleme yapılmasını aktifleştirmen gerekir.[2]
  • Kablosuz bağlantını proxyden bağlanacak şekilde yapılandır. Tüm internetin tarayıcına veya diğer uygulamalarına AdBlock uygulamasından geçerek gönderilecek. Detaylı yapılandırma açıklamaları için “Android Tarayıcısında Popup'lar nasıl engellenir” makalesine bak.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 37.915 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 37.915 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam