Büyük ihtimalle, YouTube'da para kazanan sıradan insanlar hakkında hikayeler duymuş ve “Hey, bunu ben de yapabilirim!” diye düşünmüşsündür. Binlerce lira kazanman gerçekçi olmasa da, hızlı bir şekilde para kazanmaya başlayabilirsin, özellikle de güçlü bir abone tabanın varsa. Videolarından para kazanmaya ve bu YouTube reklamlarından gelir elde etmeye başlamak için bu kılavuzu takip et.

Adımlar

 1. 1
  YouTube kanalını oluştur. Kanalın YouTube'daki kişisel varlığındır. Her YouTube hesabına bağlı bir kanal vardır. Bir YouTube hesabı bir Google hesabıyla aynıdır ve bir YouTube hesabı oluşturmak Gmail ve Drive gibi diğer Google ürünlerine erişmeni sağlayacktır.
  • Hesap oluştur veya mevcut hesabını kullan. İnsanların kanalını bulmasına yardımcı olması için anahtar kelimeler ekle. Anahtar kelimeleri Kanal Ayarlarının Gelişmiş bölümüne giderek ekleyebilirsin. Anahtar kelimelerin içeriğinle alakalı olduğundan emin ol.
  • Kullanıcı adın senin için ya da sana karşı çalışabilir. Eğer kısa, hatırlanması kolay ve orijinal ise, insanların seni hatırlaması daha mümkün olacaktır. Ancak mevcut bir hesabı kullanıyorsan kullanıcı adını her zaman Google+ hesabın üzerinde düzenleyerek değiştirebilirsin. Kullanıcı adını en fazla 3 defa değiştirebileceğini unutma. Daha sonra tekrar bir değişiklik için 90 gün beklemen gerekecek.
 2. 2
  İçerik ekle. Yüksek kaliteli ve çok uzun olmayan içerik yüklemeyi dene (bu seçenek, ne tür içerik yüklemeye karar verdiğine göre değişebilir). Ayrıca, düzenli olarak yüklemeye ve yüklemelerinde tutarlı olmaya çalış.
  • İçeriğin ilk başta harika olmasa da, devam et. Pratik mükemmelleştirir. Her videonun öncekinden daha iyi olmasına çalış. Çoğu kez bunu yaptıkça öğreneceksin.
  • Daha iyi bir kamera kullanarak ya da daha iyi kurgulama yazılımı veya teknikler kullanarak içeriğini geliştir. Ayrıca, çekim tarzını da geliştirmeye çalış. Bir tripod kullan, sana yardımcı olacak bir arkadaş bul veya sahnelerini daha iyi aydınlat. Her şey daha iyi bir ürün elde etmene ve bu da karşılığında daha iyi bir kitle kazanmana yardımcı olur. Eğer parlak beyaz ışıklar satın almak istemiyorsan güneşli bir pencere kenarında oturabilir ya da çekimini dışarıda yapabilirsin.
  • Düzenli olarak yükleme yapman kitleni elinde tutmana yardımcı olabilir. Düzenli bir program dahilinde içerik eklersen ve bu programa mümkün olduğunca sadık kalırsan kullanıcıların kanalına abone olma olasılığı daha yüksek olur.
  • Videolarını, içeriği tanımlayan anahtar sözcüklerle etiketlediğinden ve dikkat çekici bir açıklama eklediğinden emin ol. Bunlar, insanların YouTube aramalarından videona yönlendirilmesine yardımcı olur.
 3. 3
  Bir izleyici kitlesi kazan. Bir kitle oluşturmak, para kazanmanı artırmanın anahtarıdır. Reklamlardan para kazanmak için onları izleyecek kullanıcılara ihtiyacın var. Daha fazla abone kazanmanın bir sırrı yok, sadece yapabileceğin en iyi içeriği oluşturmalısın ve izleyiciler sana gelecektir.
  • Bazen nefret edenler olacaktır, onları sadece göz ardı etmen gerekecek. Başarılı olmak istiyorsan kendinden emin olmalısın.
  • İçerik yüklemeye devam et ve kişileri bağlamaya çalış. Videonu Twitter ve Facebook'ta paylaş. İnsanlarla paylaş. İnternet'teki başka mecralarda paylaş. Aboneler YouTube ortağı olmak için gereklidir.
  • Yorumlara yanıt vererek ve zaman zaman doğrudan izleyici yorumları ve soruları ile alakalı videolar çekerek izleyicilerinle etkileşim kur. Topluluğunla bağlantı kurmak, o topluluğa daha fazla üye getirecektir. Yayınlarında kişilere selam veya teşekkür göndermek bunu yapmanın oldukça iyi ve basit bir yoludur.
 4. 4
  Videolarından para kazan. Videolarından para kazanmaya başlamak için para kazanmayı etkinleştirmen gerekir. Bu, YouTube'un videona reklam yerleştirmesine izin verdiğin anlamına gelir. Bu aynı zamanda videonda telifli bir materyalin bulunmadığını da kabul ettiğin anlamına gelir.
  • www.youtube.com adresine git ve web sayfasındaki "Kanalım" bağlantısına tıkla.
  • Üst çubuktaki "Video Yöneticisi" bağlantısına tıkla.
  • Kanal'ı tıkla ve Para kazanmayı etkinleştir.
  Timothy Linetsky

  Timothy Linetsky

  Müzik Yapımcısı ve Eğitmen
  Timothy Linetsky 15 yılın üzerinde deneyime sahip bir DJ, yapımcı ve müzik eğitimenidir. YouYube’da elektronik müzik üretme konusuna odaklanan eğitim videoları yapmaktadır ve 90.000 üzerinde takipçiye sahiptir.
  Timothy Linetsky
  Timothy Linetsky
  Müzik Yapımcısı ve Eğitmen

  Uzmanımızın Hikâyesi: "YouTube kanalımı özel dersler sunarak bir işe dönüştürdüm. Bu da benim ana gelir kaynağım oldu. Kanalımı ayrıca şu an çalıştığım okulda iş bulmak için kullandım, çünkü kanalım YouTube'da bir varlığım olduğunun ve öğretebildiğimin görülmesini sağladı. Reklam gelirleri ve sponsorluk fırsatları gibi ikisi de faydalı olan diğer yollar da mevcut."

 5. 5
  Gereksinimleri karşıla. Para kazanmaya başlamak için son 12 ay içinde en az 4.000 saat izlenme süresine ve 1.000 aboneye ihtiyacın var.
  • Video yüklenirken Para Kazanma sekmesini tıklayarak ve "Reklamlarla Para Kazan" kutusunu işaretleyerek videodan para kazanabilirsin.
  • Yüklendikten sonra bir videodan para kazanmak için Video Yöneticisini aç ve para kazanmak istediğin videonun yanındaki "$" işaretine tıkla. “Reklamlarla Para Kazan” kutusunu işaretle.
 6. 6
  Google AdSense’i kur. Google AdSense’i ücretsiz olarak AdSense web sitesinden kurabilirsin. Hesabını oluşturmaya başlamak için “Şimdi Kaydolun” düğmesine tıkla. Kendi hesabını oluşturmak için 18 yaşında veya daha büyük olmalısın. Eğer bundan daha küçüksen sana yardımcı olacak bir yetişkine ihtiyacın olacak.
  • AdSense senin kim olduğunu ve parayı kime göndereceğini doğrulayabilmek için PayPal veya banka hesabı ve geçerli bir posta adresi beraberinde diğer bilgilere ihtiyaç duyacak. Sadece reklam tıklaması başına ve görüntüleme başına para kazanırsın ancak zamanla bu birikecektir. Bu yüzden bir izleyici kitlesi anahtardır.
 7. 7
  İstatistikleri kontrol et. Kanalına video yüklediysen, para kazanıyorsan ve izlenme alıyorsan performanslarını görmek için analizleri inceleyebilirsin. Kanal menüsündeki Analytics seçeneğine tıkla. Burada tahmini kazançları, reklam performansını, izlenme sayısını, demografikleri ve daha fazlasını görebilirsin.
  • İçeriğinin kitlende nasıl bir karşılık bulduğunu görmek için bu araçları kullan. İstediğin kullanıcıları çekemediğini tespit ediyorsan içeriğini veya pazarlamanı değiştirebilirsin.
 8. 8
  Videolarını başka bir yerde pazarla. Videolarını sadece YouTube’a koyma! Bir blog aç, bir İnternet sitesi oluştur veya videonu başka video veya sosyal medya sitelerinde yayımla. Videon ne kadar izlenme alırsa o kadar iyidir. Bağlantıyı paylaşarak veya videoyu İnternet'e yerleştirerek, videonun fark edilmesini sağlama şansını arttırırsın.
 9. 9
  YouTube iş ortağı ol. YouTube İş Ortakları, çok sayıda izleyicisi olan ve videolardan para kazanan YouTube üyeleridir. İş ortakları, daha fazla içerik oluşturma aracına erişim kazanırlar ve sahip oldukları görüntülenme sayısına göre ödül kazanabilirler. İş ortakları ayrıca daha fazla topluluk desteğine ve ipucuna erişebilir.
  • You Tube Ortaklık sayfasından istediğin zaman YouTube ortaklığı için başvuruda bulunabilirsin. En güçlü Ortaklık programlarına erişim edinmek için kanalında son 90 gün boyunca toplam 15.000 saat izlenmenin olmasıgerekir.
  Reklam

İpuçları

 • Kullanıcıların videonu görmesi için anahtar kelimeler kullan.
 • Tüm videolarının başında ayırt edici bir melodi çalsın.
 • Düzenli olarak içerik yükle.
 • Sosyal ağ sitesi hesapları (Facebook, Twitter, vb.) oluştur ve kendi reklamını yap!
 • Video yüklenirken etiketleri eklediğinden emin ol.
 • İnternet'te popüler olan şeylere göre videolar hazırla.
 • Videonu Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya araçlarında paylaş.
 • Oyun ve komedi en popüler türlerdir.
 • Videoyu yayımlamadan önce yüklediğin içeriğin bir telif hakkı olup olmadığını her zaman kontrol et.
 • Yüklediğin içeriği yayımlamadan önce telifli olup olmadığını daima kontrol et.
Reklam

Uyarılar

 • Çoğu insan için YouTube ile yapılan ortaklıklar çok fazla kazandırmıyor. Büyük bir başarın olmadığı sürece, işsiz bir yaşam planlama.
 • Telif hakkıyla korunan içerikler videolarının kaldırılmasına ve muhtemelen yasaklanmana neden olabilir. Buna resimler, videolar, film klipleri vb. dahildir. Telif hakkıyla korunan bir içeriğin, sahibinin izni olmadan yeniden kullanılmaya başlandığı tespit edilirse hesabın para cezasına çarptırılır. Neyin adil kullanım olup olmadığını değerlendirdiğinden emin ol.
 • Bin görüntüleme başına ortalama masraf genellikle yaklaşık 2 tl ila 30 tl arasında değişir.
 • Para kazanmak hedef kitle, kanal türü, hedef kitlenin ilgisi ve görüntülenmeler gibi birçok etmene bağlıdır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

100 Dolarlık Banknotun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir100 Dolarlık Banknotun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?
Sahte Nike Ayakkabı Nasıl AnlaşılırSahte Nike Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?
Elmasın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırElmasın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)?
eBay Üzerinde Nasıl Satış YapılıreBay Üzerinde Nasıl Satış Yapılır?
Değişken Maliyetler Nasıl HesaplanırDeğişken Maliyetler Nasıl Hesaplanır?
Nasıl Milyarder OlunurNasıl Milyarder Olunur?
Nasıl Zengin OlunurNasıl Zengin Olunur?
Nasıl Para KazanılırNasıl Para Kazanılır?
İş Başvuru Mektubu Nasıl Yazılırİş Başvuru Mektubu Nasıl Yazılır?
PayPal'a Para Nasıl EklenirPayPal'a Para Nasıl Eklenir?
Nasıl Norveç Vatandaşı OlunurNasıl Norveç Vatandaşı Olunur?
Nasıl Para BiriktirilirNasıl Para Biriktirilir?
Bir Şirkete Şikayet Mektubu Nasıl YazılırBir Şirkete Şikayet Mektubu Nasıl Yazılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Timothy Linetsky
Ortak yazarlar :
Müzik Yapımcısı ve Eğitmen
Bu makaledeki ortak yazarlar Timothy Linetsky. Timothy Linetsky 15 yılın üzerinde deneyime sahip bir DJ, yapımcı ve müzik eğitimenidir. YouYube’da elektronik müzik üretme konusuna odaklanan eğitim videoları yapmaktadır ve 90.000 üzerinde takipçiye sahiptir. Bu makale 4.793 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Finans ve Ticaret
Bu sayfaya 4.793 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam