Videolarını arkadaşlarınla, ailenle ve hiç tanımadığın kişilerle paylaşabilmeyi ister misin? Hem cep telefonundan, hem de bilgisayarından YouTube’a video yüklemek hızlı bir işlemdir. Bu rehberi takip ederek videonu internete yükle ve birkaç dakika içinde yabancıların dikkatini çek.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Bilgisayarından

 1. 1
  Videoyu kamerandan bilgisayarına kopyala. Videonu YouTube’a yüklemeden önce istediğin düzenlemeleri yap ve videonun düzgün bir formata dönüştürüldüğünden emin ol. Videoyu ücretsiz olarak dönüştürmek için geniş çapta program ve İnternet sitesi mevcut. YouTube aşağıdaki formatları kabul ediyor:
  • .AVI (Audio Video Interleaved)
  • .3GPP (3rd Generation Partnership Project)
  • .MOV (QuickTime Movie)
  • .MP4 (Motion Picture Experts Group Part 14)
  • .MPEG or .MPG (Motion Picture Experts Group)
  • .FLV (Adobe Flash)
  • .M4V (h.264)
  • .WMV (Windows Media Video)
  • .WEBM (HTML5)
 2. 2
  Hesabına giriş yap. Her hesaba bağlı bir kanal bulunur. Videoyu yüklemek istediğin kanala bağlı olan hesaba giriş yap.
 3. 3
  Ana sayfanın en üstündeki Yükle düğmesine tıkla. Yükle düğmesi arama çubuğunun sağında yer alır.
 4. 4
  Bir video dosyası seç. Dosya gezginini açmak için “Yüklenecek dosyaları seçin” düğmesine tıkla. Eklemek istediğin dosyayı veya dosyaları bul. Ayrıca İnternet tarayıcısı içindeki kareye videoları sürükleyip bırakabilirsin.
 5. 5
  Aç düğmesine tıkla. Eğer hesabın onaylı değilse, hesabın 15 dakikalık video yüklemeyle sınırlıdır. SMS mesajı ile hesabını onaylayarak daha uzun videolar yükleyebilirsin. Yükleme sayfasında onaylama bağlantısını bulabilirsin.
  • Önceden hazır olan bir videoyu yüklemek yerine, direkt olarak web kamerandan video yükleyebilirsin. Yükleme yapmadan öne kaydın ön izlemesini yapabilirsin.
  • Dosyayı açtıktan sonra, dosya otomatik olarak yüklenmeye başlayacak. Sonrasında video ile ilgili bilgileri girebileceğin bir sayfaya yönlendirileceksin.
 6. 6
  Detayları gir. Gerekli bilgiler; video başlığı, videonun açıklaması ve eklemek istediğin etiketlerdir.
  • Video açıklaması videonun altında görüntülenir ve videona bir açıklama eklemek diğerlerinin video hakkında bilgi edinmesini sağlar. Videonun kendini göstermesine yardımcı olmak için özgün bir açıklama ekle, video başlığını açıklama kutusuna kopyalamakla yetinme.
  • Etiketler videonla ilgili yaygın kelimeleri bir araya getirerek diğer YouTube kullanıcılarının videonu görmesini sağlar (örneğin; Dans Eden Filller videosunda “filler,” “dans eden,” ve “komik” etiketleri vardır). Benzer etiketlere sahip diğer videolar genelde “Önerilen videolar” kenar çubuğunda birlikte görünür.
  • Ek açıklamalar videoya koymayı unutmuş olabileceğin notlar veya duraklar koymanı sağlar. Bunlar, örneğin açıklamayı okumaya mecbur kalmadan izleyicinin kanalın hakkında ek bilgiler görmesini sağlar.
 7. 7
  Gizlilik ayarlarını seç. Herkese açık videolar herkes tarafından aranabilir ve izlenebilir. Liste dışı videolar sadece video bağlantısı olanlar tarafından ulaşılabilir. Özel videolar listelenmez ve sadece senin belirlediğin kişiler tarafından izlenebilir. Bu kullanıcıların videoya erişebilmesi için Google hesabına sahip olması gerekir.
 8. 8
  Eğer istiyorsan videonu paylaş. Videonu Google+, Facebook ve Twitter’da paylaşabilir veya arkadaşlarına video bağlantısını gönderebilirsin. Paylaşım yapmak istediğin servislerin yanındaki kutuyu işaretle.
 9. 9
  Videondan para kazanmayı seç. Para kazanma sekmesine tıkla ve videona reklam yerleştirmek için Para Kazanma kutusunu işaretle.
 10. 10
  Gelişmiş ayarları düzenle. Gelişmiş ayarlar sekmesine tıkla ve seçenekleri gözden geçir. Yorumları, video yanıtlarını devre dışı bırakabilir, hak sahipliğini değiştirebilir, abonelere bildirmeyi ve daha birçok şeyi seçebilirsin.
 11. 11
  Diğer YouTube kullanıcılarının videonda ne göreceklerine dair hızlı bir bakış olması açısından videon için küçük resim seç. YouTube filmin birkaç saniyeliğine durduğu noktaları bulur ve bu anlardan görüntü alarak bu görüntüleri kullanmanı sağlar. Bunu yapmak zorunlu fakat YouTube videonun başlangıcına yakın ilkini seçerek sana yardımcı olur. Küçük resmi değiştirmek için yeni klip görseline tıkla.
 12. 12
  Değişiklikleri Kaydet düğmesine tıkla. Başlığın, açıklaman, vs. video yüklemesi tamamlandığında kaydedilecektir. Çubuk dolduğunda, YouTube’a video göndermiş olacaksın.
  • Video yüklendikten sonra, videoyu web sayfana gömebilir veya İnternet'te paylaşabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Cep Telefonundan

 1. 1
  Videonu aç. Yüklemek istediğin videoyu cihazın video oynatıcısında aç. İster telefonunda olan bir videoyu, ister kaydettikten hemen sonra bir video yükleyebilirsin.
 2. 2
  Paylaş düğmesine dokun. Paylaş özelliği kullandığın telefona bağlı olarak farklı yerlerde bulunur:
  • iOS 7’de, Paylaş düğmesi video oynatıcının sol alt köşesinde bulunur. Kutunun içinden çıkan bir ok şeklinde görünür.
  • Android cihazlarda, Paylaş düğmesi video oynatıcı içinde görünür olabilir veya gözükmesi için menü düğmesine dokunman da gerekebilir.
 3. 3
  Paylaş menüsünden YouTube’u seç. Paylaş düğmesine dokunduğunda çeşitli paylaşma seçenekleri çıkacaktır. Dosyayı YouTube’a yüklemek için YouTube’a dokun. YouTube’u bulmak için listeyi aşağı doğru kaydırman gerekebilir.
  • Gerekirse giriş yap. Giriş ayarlarına bağlı olarak, YouTube hesap adı ve şifren istenebilir.
 4. 4
  Bir başlık yaz. Eğer videoyu telefonunun kamerasıyla çektiysen, videonun başlığı büyük ihtimalle tarih ve bazı numaralardan oluşacaktır. Açıklayıcı ve dikkat çekici bir başlık gir.
 5. 5
  Videoyu açıkla. Videoyu izlerken izleyicilerin okuyabileceği bir açıklama ekle. Videoda gerçekleşen her şeyi açıkla. YouTube’un videoyu ilgili aramalarla ilişkili tutması için kesin bir açıklama sağla.
 6. 6
  Videoyu etiketle. Diğer izleyicilerin aramalarında gözükmesi için videona etiketler ekle. Etiketler videoyu tanıtan ve diğerlerinin videoyu YouTube’da bulmasına yardımcı olan kelime veya kısa ifadelerdir. Yanıltıcı etiketler video gösterimleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir, bu yüzden videonun aramalarda gözükmesi için dürüst ve yaratıcı ol.
 7. 7
  Gizlilik ayarlarını seç. Videonun herkese açık, özel veya liste dışı olmasını seçebilirsin. Herkese açık yüklemeler herkes tarafından aranıp izlenebilir. Özel videolar sadece sen veya videoyu görüntülemesine izin verdiğin bir kanal tarafından görüntülenebilir. Liste dışı videolar sadece direkt linke sahip olan kişiler tarafından görüntülenebilir.
 8. 8
  Yükle veya Yayınla düğmesine tıkla. Gizlilik ayarlarını ve açıklamanı ayarladıktan sonra, videoyu kanalına yüklemek için Yükle veya Yayınla düğmesine tıkla. Yükleme süresi videonun boyutuna bağlı olarak değişebilir.
  • Videoyu kotalı tarifede yüklemek kotanı oldukça doldurabilir. Veri masraflarını azaltmak için WiFi üzerinden yüklemeyi dene.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
DVD’leri Yüklemek

 1. 1
  Bilgisayarına DVD Ripper yazılımı indir ve yükle. Önce YouTube’a uygun hale getirmek için DVD videonu dönüştürmelisin ve bunu iyi bir DVD Ripper yazılımı kullanarak yapmalısın. Bunun için HandBrake veya VidCoder yazılımlarını kullanabilirsin.
 2. 2
  DVD’yi bilgisayara tak ve kopyala. Dosyalarını bilgisayara kopyalamak için yüklemek istediğin DVD’yi bilgisayarının DVD sürücüsüne yerleştir.
  • DVD içindeki dosyaları açmak için DVD sürücüne sağ tıkla ve “Aç” seçeneğini seç.
  • “VIDEO_TS” dosyasını bul ve seç. Ctrl düğmesine basarak tek seferde birden fazla dosya seçebilirsin.
  • DVD’deki tüm dosyaları kopyala ve bilgisayarına yapıştır. Ayrıca, kopyalamak zorunda kalmadan direkt olarak DVD sürücüsünden dosyaları seçebilirsin.
 3. 3
  DVD Ripper yazılımını çalıştır ve dosyaları kopyala. Şimdi, Program menüsünden DVD ripper yazılımını çalıştır.
  • DVD’yi açmak ve gözatmak için “Kaynak” düğmesine tıkla.
  • DVD’den VIDEO_TS klasörünü seç. Eğer birden çok dosya eklemek istiyorsan veya sabit diskinden dosya seçmek istiyorsan, HandBrake yazılımından File (Dosya) sekmesine tıkla ve “Enqueue Multiple Titles” (Birden Fazla Başlığı Sıraya Al) seçeneğini seç.
  • Tüm video dosyalarını dönüşüm için sıraya ekle.
 4. 4
  Dönüşüm seçeneklerini ayarla. Dönüştürülen DVD dosyaların için bir çıktı formatı seçmen gerek. Bu durumda, YouTube tarafından desteklenen video formatlarını hatırlamalısın. AVI, FLV, MPEG4, MPEGPS, 3GPP, WMV, WebM ve MOV dosyalarını yükleyebilirsin.
  • HandBrake kodlama kısmını düzenlemek gerekmediği için işleri kolaylaştırır. Kodlama için varsayılan ayarlar YouTube standartlarına uyar.
 5. 5
  DVD dosyalarını dönüştürmeye başla. Dönüştürme işlemini başlatmak için ortadaki Encode düğmesine tıkla. Dönüştürme süresi bilgisayarının özelliklerine ve dosyaların boyutuna bağlıdır.
 6. 6
  YouTube’a giriş yap. www.youtube.com adresine git ve Gmail adres ve şifreni kullanarak hesabına giriş yap. Giriş seçeneği YouTube ana sayfasının sağ üst köşesindedir.
 7. 7
  Video süresi limitini artır. YouTube üzerinde varsayılan azami video uzunluğu sadece 15 dakika. Lakin, hesabını onaylatarak DVD dosyalarını yüklemek için gerekli süreye sahip olabilirsin.
  • Video limitini artırmak için şu sayfaya git: https://www.youtube.com/verify. “Ülkenizi seçin” başlığı altındaki açılır menüden ülkeni seç. Sonrasında “Doğrulama kodunu bana kısa mesaj olarak gönderin” seçenek düğmesini seç. İstenen alana cep telefonu numaranı gir ve “Gönder” düğmesine tıkla.
 8. 8
  Google’dan gelecek onaylama kodu için telefon mesajlarını kontrol et. İstenen alana kodu dikkatlice gir ve “Doğrula” düğmesine tıkla. Sonrasında başarılı doğrulama mesajı görmelisin.
 9. 9
  YouTube ana sayfasına geri dön. Eğer çıkış yaptıysan DVD videonu yüklemeye başlamak için tekrar giriş yap.
 10. 10
  Sağ üst köşedeki “Yükle” düğmesine tıkla. Veya https://www.youtube.com/upload adresinden direkt yükleme sayfasına gidebilirsin.
 11. 11
  “Yüklenecek dosyaları seçin” düğmesine tıkla. Bu düğme sayfanın ortasındaki yukarı yönlü okun hemen aşağısındadır. Bilgisayarındaki dosyaları incele ve istenen dosyaya tıkla. Aç düğmesine tıkla.
  • Dosyaya çift tıklayarak seçebilirsin. Dahası, “Yüklenecek dosyaları seçin” düğmesinin altında görünen açılır menüden videonun gizlilik ayarlarını seçebilirsin.
 12. 12
  Video seçeneklerini düzenle. Yükleme sayfasında, DVD video dosyasının ilerlemesini göreceksin. Bu sayfadan “Temel bilgiler” ve “Gelişmiş ayarlar” sekmelerine tıklayarak ikisini de ayarlayabilirsin.
  • Temel bilgiler sekmesine tıkla ve ilgili kutuya başlık yaz. İlgili kutulara videon için açıklama ve etiket ekle.
  • Gelişmiş ayarlar sekmesine tıkla ve açılır menülerden Yorumlar, Lisans ve hak sahipliği, Altyazı sertifikası, Dağıtım seçenekleri, Yaş kısıtlamaları, Kategori, Video konumu, Video dili, Kayıt tarihi ve 3D video ayarlarını yap.
 13. 13
  ”Yayınla” düğmesine tıkla. Yükleme işlemi bittikten sonra videon yayımlanacaktır. Eğer videon gizliyse “Tamam” düğmesine tıklamalısın.
  • Eğer istersen, videonu seçtiğin insanlarla paylaşmak için “Paylaş” düğmesine tıklayabilirsin. Bu ayarı daha sonra Video Yöneticisi ayarlarından değiştirebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Video açıklamasında sadece başlığı tekrar etmekle kalma.
 • Daha fazla izleme almak için popüler olduğunu bildiğin eğlenceli ve zorlu şeyler yap. Hızlı çizimler oldukça izlenim alıyor.
 • İnsanların abone olması için alt yazı eklediğinden emin ol!
 • Eğer çok fazla izlenme istiyorsan, başlığı basit tut ve etiketlerin çok ve yerinde olmasını sağla. Kullanıcı adını etiketlere dahil edebilirsin.
 • Eğer içeriğinin kabul edilebilir veya edilemez olduğundan emin değilsen YouTube'un Şartlar ve Koşulları'nı okuyarak ne yayımlanabileceğini öğren.
 • Çok izlenen videolara bakarak başlık etiket ve diğer konular hakkında ipuçları edin.
 • Spam yapma! Spam, kısa süre içerisinde çok fazla video yüklediğinde veya çok fazla sayıda anlamsız yorum gönderdiğinde olur. Bunu yapman hem diğer üyeleri rahatsız eder, hem de hesabına erişimin engellenebilir.
 • DVD dosyalarını yüklemek için YouTube’a yükleme yaparken devam etmeyi destekleyen Java-tabanlı araçlar kullanabilirsin. Eğer bu özelliği kullanmak istiyorsan, bu sayfaya git ve içeriği takip et.
 • YouTube tarafından gönderilen ”Yükleme Bildirimi” e-postasını arkadaşlarına ve ailene yönlendirerek yüklenen DVD video bağlantısı gizli bir şekilde paylaşabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Saldırgan mesajlar göndermediğinden emin ol, yoksa antipati kazanırsın ve şikayet edilirsin.
 • Telif hakkı sahibinin izni olmadan ticari veya telif hakkıyla korunan DVD videolarını YouTube’a yükleme. Bu başına bela olabilir, hatta hakkında dava ile açılabilir.
 • Mahremiyetini korumak ve internet güvenliğini sağlamak için asla aile DVD videolarını herkese açık olarak yayımlama.
 • Video 301 görünüme ulaştığında, video sayacı bot kontrolü için geçici olarak durdurulur.
 • Çıplaklık bulunan videolar yayımlama - hesabın silinir.
 • DVD videolarını YouTube destekli formatlarına dönüştür.
 • Hesabının silinmesinden kaçınmak için daima YouTube'un Topluluk Kurallarına ve Kullanım Şartları'na uy.
 • Mantıklı olduğunu düşündüğün şeyleri yükle; istemediğin bir şeyi yayımlarsan, insanlar yine bunu izleyeceklerdir (bunu hâlâ silebilirsin, en iyisi güvenli tarafta durmaktır.)
 • Telif hakkı sahibinin izni olmaksızın YouTube üzerine telif hakkıyla korunan içeriklerin bulunduğu videolar yükleme. Bu, YouTube'un kullanıcı anlaşmasına aykırıdır ve telif hakkı ihlali bulunan video uyarı olarak silinecektir. Eğer sahibinin izni olmadan YouTube’a telif hakkıyla korunan içerikleri yüklemeye devam edersen, hesabın silinecektir. Hatta cezaya çarptırılabilir veya hapsedilebilirsin. Özellikle film stüdyolarına, bağımsız film yapımcılarına (hatta en bilinmeyenleri telif hakları konusunda daha merhametsizlerdir), şarkıcı ve aktörlere ait telif haklarını ihlal etmekten kaçın. Adil kullanım yasasına dahil olan telif haklı materyalleri yükleyebilirsin.
 • Bir günde çok fazla video yükleme. Aksi halde, görüntüleme sayaçları durdurulur veya sadece birkaç izlenme alır. İstediğin zaman video yükleyebilirsin, ama günlük olarak yapma.


Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 18.460 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 18.460 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam