Çoğu zaman insanlar karamel pişirmek için normal şekeri ya da esmer şekeri, yumuşak ve kremsi bir hâl alana kadar ısıtır. Bununla beraber karameli yoğunlaştırılmış şekerli süt kullanarak da yapabilir, böylece aynı harika sosa benzersiz ve ekstra şekerli bir lezzet katabilirsin.

Malzemeler

 • 400 gram yoğunlaştırılmış şekerli süt

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Konserve Kutusunda Süt Karameli Yapmak

 1. 1
  Konserve kutusunun etiketini sök. Bu yöntem için yalnızca ağzı mühürlü bir yoğunlaştırılmış süt konservesi kullan. Çekme halkasıyla açılan konserve kutularını kullanma.[1] Konserve kutusunu kaynattıkça basınç bir hayli yükseleceği için kapağın kendiliğinden açılması iyi olmaz.
 2. 2
  Bir tencereyi oda sıcaklığında suyla doldur. Konserve kutusunun tümüyle suyla kaplı olması ve tenekenin üstünün en az beş santim suyla örtülü olması gerekiyor. Bu, konserve kutusunun aşırı ısınmasını ve patlama ihtimalini engellemenin yanı sıra sütün yanmasına da engel olacaktır.[2]
 3. 3
  Açılmamış konserve kutusunu orta boy ya da büyük bir tencereye koy. Kutuyu yan olarak koyarsan su kaynadıkça hareket edip durmasını önlemiş olursun.
 4. 4
  Yüksek ateşte suyu kaynat. Kaynamaya başlayınca orta ateşe al ve iki ila üç saat (süt karamelinin hafif olmasını istiyorsan iki, daha yoğun ve esmer olmasını istiyorsan üç) kaynamaya bırak.[3]
  • Her 30 dakikada bir konserve kutusunu kontrol et. Dibinin tutmasını önlemek için kutuyu her yarım saatte bir çevir.[4] Tenceredeki su eksildikçe ekle ki kutunun üstü daima iki buçuk ila beş santim yüksekliğinde suyla örtülü kalsın.
 5. 5
  Tencereyi ateşten al. İki ya da üç saat geçtikten sonra konserve kutusunu bir kevgir kaşıkla ya da maşayla çıkarıp tel bir ızgaranın üstüne koy. Oda sıcaklığına gelmesine izin ver.
  • Tamamen soğumadan konserve kutusunu açma.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Benmari Yöntemi Kullanmak

 1. 1
  Benmarini hazırla. Benmariyi beş santimetre yüksekliğinde suyla doldurup suyu kaynat. Yoğunlaştırılmış şekerli süt konservesini açıp içindekileri benmarinin üst haznesine ekle.
  • Eğer benmarin yoksa bir tencere ve cam bir kap kullanabilirsin. Küçük ya da orta boy bir tencereyi yarısına kadar suyla doldur, sonra büyükçe bir cam kabı, suya değmeyecek biçimde tencerenin üstüne yerleştir (eğer cam kap suya değiyorsa tenceredeki suyun bir kısmını dök). Cam kabın tencerenin üstüne sıkıca oturacak kadar büyük olması gerekiyor.
 2. 2
  Sütü ısıt. Sütü kaynar suyun üstündeki kaba koy ve ağzını bir kapakla kapat. Orta ateşte kaynat. Sütü, koyulaşıp istediğin karamel rengini alana kadar ara sıra karıştırarak bir buçuk ila iki saat kaynat.
  • Tencere ve cam kap kullanıyorsan kapak yerine alüminyum folyo da kullanabilirsin.
 3. 3
  Benmariyi ateşten al. Süt karamelini soğurken çırp ki pürüzsüz hâle gelsin ve içinde topak kalmasın. 20 dakika kadar soğuduktan sonra karameli servis edebilir ya da başka bir tarifte kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Süt Karamelini Fırında Yapmak

 1. 1
  Fırını önceden 220 dereceye ısıt. Bir kutu yoğunlaştırılmış şekerli sütü aç ve 23 cm çaplı bir tart kalıbına dök. Üzerini alüminyum folyoyla kapla.
 2. 2
  Tart kalıbını büyük bir fırın kabının içine koy. Daha büyük bir tart kalıbı ya da güveç kabı da olur.[5] Tart kalıbının yarısına gelene kadar fırın kabını sıcak suyla doldur.
 3. 3
  Bir saat pişir. Bir saatten sonra fırın kabını (içindeki tart kalıbıyla) fırından çıkar. Folyoyu al ve sütü çırp.
  • Rengini ve kıvamını kontrol et. Eğer süt istenilen koyuluğa ya da karamel rengine ulaşmadıysa tart kalıbının üstünü tekrar alüminyum folyoyla kaplayıp içi su dolu cam fırın kabının içinde fırına yerleştir. Gerekirse eksilen suyu tamamla.
 4. 4
  Her 15 dakikada bir kontrol et. İlk saatten sonra tatlıyı, istenen koyuluğa ve karamel rengine ulaşana kadar sık sık kontrol et. Süt karamelinin olduğunu düşünüyorsan ya da rengi fıstık ezmesi rengine döndüyse fırından al.[6]
 5. 5
  Bir karıştırma kabına aktar. Süt karamelini soğuduğu sırada üç dakika kadar çırparak kremsi ve pürüzsüz hâle getir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Düdüklü Tencerede Pişirmek

 1. 1
  Kutuyu hazırla. Yoğunlaştırılmış şekerli süt konservesinin etiketini çıkar. Açılmamış konserve kutusunu doğrudan düdüklü tencerenin dibine, yan olacak biçimde koy. Düdüklü tencereyi, kutuyu tamamen örtecek ve üstünü iki buçuk santimetre kaplayacak kadar suyla doldur.
  • Düdüklü tencerenin maksimum su doldurma çizgisini aşma.
 2. 2
  Kapağını kapat (kilitle) ve altını aç. Düdüklü tencere gerekli basınca erişene dek yüksek ateşte ısıt. Sonra altını biraz kapat ama ısının düdüklü tencerenin basıncını kaybetmeyeceği kadar olmasını sağla.
  • Suyun kaynaması ama bunun düdüklü tencerenin ıslık çalacağı kadar yüksek olmaması gerekiyor.
 3. 3
  40 dakika boyunca pişir. 40 dakika dolunca düdüklü tencereyi ateşten al.[7]
 4. 4
  Basıncı salıver. Düdüklü tencerenin buharını kendiliğinden bırakmasına ve basıncın azalmasına izin ver ya da basınç valfini kullan. Tüm buharı çıkmadan, basınç azalmadan düdüklü tencereyi açma.
 5. 5
  Düdüklü tencereyi aç ve konserve kutusunu çıkar. Kevgir kaşık ya da maşa kullanarak kutuyu sudan alıp tel bir ızgaraya koy. Soğuyup oda sıcaklığına gelmesine izin ver ve soğumadan kutuyu açma.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Yavaş Pişiricide Pişirmek

 1. 1
  Kutuyu hazırla. Etiketi çıkar. Açılmamış konserve kutusunu yavaş pişiricinin en altına yan biçimde koy. Yavaş pişiriciyi, kutunun üstünü tamamen örtecek kadar suyla doldur ve kutunun üstü beş santimetre yüksekliğinde suyla kaplanana kadar su ekle.
 2. 2
  Sekiz ila on saat boyunca düşük ısıda çalıştır. Açık renk olması için süt karamelini sekiz saat pişir. Daha koyu ve esmer bir sos için on saat boyunca ısıt.
 3. 3
  Yavaş pişiriciyi kapat ve konserve kutusunu çıkar. Kevgir kaşık ya da maşa kullan. Kutuyu, açmadan önce tel bir ızgaranın üstüne koyarak oda sıcaklığına gelmesini sağla.[8]
  Reklam

İpuçları

 • Süt karamelinin arta kalanını hava geçirmez bir kaba koyup buzdolabında saklaman gerekir.
 • Süt karameli soğudukça yoğunlaşacaktır. Tekrar dökülebilir sos kıvamına getirmek için bir benmaride yavaşça ısıt.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Donmuş Somon Balığı Nasıl Pişirilir?
Sosisli Sandviç İçin Sosis Nasıl Haşlanır?
Ocakta Hamburger Nasıl Pişirilir?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Kahvaltılık Gevrek Nasıl YenirKahvaltılık Gevrek Nasıl Yenir?
Sütten Krema Nasıl Yapılır?
Çikolata Nasıl YapılırÇikolata Nasıl Yapılır?
Basit Bir Çilekli Smoothie Nasıl Yapılır?
Kemiksiz ve Derisiz Tavuk Fırında Nasıl Pişirilir?
Lazanya Nasıl Pişirilir?
Poşe Yumurta Nasıl Yapılır?
Tavuk Nasıl Haşlanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 1.656 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler | Tarifler
Bu sayfaya 1.656 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam