Biliyoruz, çok korkunç bir his. Nihayet kayınvalidenin gözüne girmeni sağlayacak kusursuz patates püresini yapmaya hazırsın ama buzdolabını açtığında bu işin sırrı olan yoğun kremanın kalmadığını görüyorsun. Ama korkma zira şanslısın. Sadece süt, tereyağı ve çırpıcı kullanarak kendi yoğun krema alternatifini yapabilirsin. Bu alternatif, marketten aldığın yoğun krema gibi çırpılınca kremşantiye dönüşmez ama çoğu tarifte yoğun kremanın yerini mükemmel biçimde tutar.

Malzemeler

 • 3/4 su bardağı (180 mililitre) tam yağlı süt
 • 1/3 su bardağı (75 gram) tereyağı

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Yoğun Krema Yapmak

 1. 1
  Tereyağını erit. İşe, oda sıcaklığına getirilmiş tereyağıyla başla. Tereyağını eritmenin birkaç farklı yolu vardır. İşte uygulayabileceğin birkaç yöntem:
  • Ocakta erit. Tereyağını bir tavaya koy ve ateşi kısığa getir. Tereyağı 28–36ºC arasında erir ve bu, sıcak bir günde oda sıcaklığı olabilir. Gözün tereyağında olsun ve tereyağının yaklaşık 3/4'ü eriyince ateşten indir. Tereyağı erirken bir kaşık ya da spatulayla tavanın tabanına yay.
  • Mikrodalgada erit. Tereyağını (soğuksa) küçük parçalara kes ve mikrodalga fırına uygun bir kaba koyup fırını her seferinde 10’ar saniye çalıştırarak erit.
 2. 2
  Eriyen tereyağını süte dök. Orta bir kâsede, 1/3 su bardağı (75 gram) tereyağı (eritilmiş) ve 3/4 su bardağı (180 mililitre) tam yağlı sütü karıştır. Tereyağını süte dökmeden önce soğumasına izin vermeye dikkat et.[1]
  • Daha az yağlı süt kullanmayı tercih edersen kremanın koyulaşmasına yardım etmesi için 1 yemek kaşığı un koyman gerekecek.[2]
 3. 3
  Malzemeleri çırp. Malzemeleri elektrikli bir mikserle, bir çırpıcıyla, çatalla veya kaşıkla çırp. Krema yoğunlaşıp köpüklenene kadar birkaç dakika karıştır.
  • Unutma ki ev yapımı bu yoğun krema, dükkânlardan satın aldığın yoğun kremaların aksine çırpılarak kremşantiye dönüştürülemez.
 4. 4
  Yoğun kremayı sakla (isteğe bağlı). Yoğun kremanı ağzı kapalı bir kapta, buzdolabında 1 ila 2 gün sakla.
 5. 5
  Ev yapımı yoğun kremanı kullan. Bu 1 su bardağı (240 ml) ev yapımı yoğun kremayı fırında pişirdiğin yemeklerde, çorbalarda ve tuzlu soslarda anında kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Farklı Malzemeleri Denemek

 1. 1
  Yağsız süt ve mısır nişastası kullanmayı dene. Sadece yağsız süt içiyorsan bunu yoğun kreman için baz olarak kullanabilirsin. Bu durumda, 1 su bardağı süt kullan ve karışımın yoğunlaşmasını sağlamak için 2 yemek kaşığı mısır nişastası ya da aromasız jelatin kullan. Karışım yoğunlaşana kadar malzemeleri bir çırpıcıyla 3-4 dakika karıştır.[3]
 2. 2
  Tofu ve soya sütü dene. Az yağlı ya da vejetaryen bir yoğun krema alternatifi arıyorsan tofuyla sade soya sütünü, karışım pürüzsüz olana kadar karıştır.[4]
  • Bu, yoğun krema için sağlıklı bir alternatiftir.
 3. 3
  Lor peyniri ve sütü dene. Düşük kalorili bir yoğun krema alternatifi için eşit miktarlardaki lor peyniri ve yağsız süt tozu karıştırılabilir. Karışımda hiç topak kalmayana kadar malzemeleri karıştır.[5]
  • Bu tarif için süt tozun yoksa yerine yağsız süt kullanabilirsin.
 4. 4
  Buharlaştırılmış sütle vanilya özünü dene. Buharlaştırılmış sütü soğut ve azıcık vanilya özü ekle.[6]
  • Bu karışım, yoğun krema gerektiren çorba tarifleri için iyi bir alternatiftir.
 5. 5
  Süzme yoğurt ve sütü dene. Süzme yoğurt, standart yoğurda göre daha yoğundur ve yemek tariflerinde yoğun krema yerine kullanılıp yağ miktarını düşürebilir. Yoğun krema gerektiren kurabiyeler ya da ekmekler pişiriyorsan yağın lezzetinin birazını korumak için yarı yarıya yoğurt ve tam yağlı süt kullanmanın iyi olabileceğinin farkında ol.[7]
  • Peynirli kek gibi dokunun önemli olduğu tariflerde yağ miktarını azaltmak için yarım ölçü yoğun kremayla yarım ölçü süzme yoğurdu karıştırabilirsin.
  • Yoğurt çok hızlı ısıtılırsa kesilir. Süzme yoğurtla bir sos yapıyorsan kısık ateş kullan.
  • İki su bardağı normal yoğurdu bir tülbentten geçirerek kendi süzme yoğurdunu yapabilirsin. Sıvının birkaç saat süzülmesini beklersen 1 su bardağı yoğun kıvamlı yoğurt elde edersin.
 6. 6
  Yarı süt yarı krema karışımını ve tereyağını dene. Bir tarifteki her 1 su bardağı yoğun krema için alternatif olarak tereyağı ve yarı süt yarı krema karışımı kullanabilirsin. 1/6 su bardağı tereyağını erit ve soğumasına izin ver. Tereyağının soğuma işlemi sırasında katılaşmamasına dikkat et. 7/8 su bardağı yarı yarıya krema ve süt karışımını bir kâseye koy ve içine soğuyan eritilmiş tereyağını katıp ikisini iyice karıştır.[8]
 7. 7
  Az yağlı krem peyniri dene. Az yağlı krem peynir kullanmak, hem aynı kıvamı sağlayacak hem de tarifin kalorisini ve yağ miktarını azaltacaktır.[9]
  • Tarif, 1 bardak yoğun krema gerekiyorsa sadece 1/2 su bardağı krem peynir kullan.
  • Krem peynirin tadı biraz ekşidir. Yoğun kremanın tatlılığını gerektiren tariflerde krem peynir kullanma.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Mikser/Karıştırıcı
 • Tencere
 • Mikrodalga
 • Kaşık

İpuçları

 • En iyi sonuçlar için soğutulmuş bir metal kâse ve soğutulmuş bir metal çırpıcı kullan. Plastik kullanma.
 • Kimyasının tam olarak tutması gereken tarifler, örneğin hamur işleri ve diğer hassas, fırında pişmiş yiyecekler için dükkândan aldığın yoğun kremayı kullan.
 • Kendi yoğun kremanı yapmak bazen daha düşük yağ oranı sağlayabilir.
 • Yoğun krema yerine kullanılabilenler bazen yemeğin tadını değiştirebilir, o yüzden yerine kullandığın şeyleri seveceğinden emin ol.
 • Yoğun krema yerine ne kullanacağına karar vermenin en iyi yolu, farklı malzemeler denemektir.
Reklam

Uyarılar

 • Tereyağını sütle karıştırmadan önce hafifçe soğumasına izin ver. Tereyağının katılaşacak kadar soğumamasına dikkat et.
 • Tereyağını ocakta eritirken esmerleşmesine ya da yanmasına izin verme. Bu, yoğun kremanın tadını bozacaktır. Tereyağını kazara yaktıysan at ve yeniden başla.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Donmuş Somon Balığı Nasıl Pişirilir?
Ocakta Hamburger Nasıl Pişirilir?
Sosisli Sandviç İçin Sosis Nasıl Haşlanır?
Kemiksiz ve Derisiz Tavuk Fırında Nasıl Pişirilir?
Basit Bir Çilekli Smoothie Nasıl Yapılır?
Lazanya Nasıl Pişirilir?
Sütten Krema Nasıl Yapılır?
Çikolata Nasıl YapılırÇikolata Nasıl Yapılır?
Poşe Yumurta Nasıl Yapılır?
Kahvaltılık Gevrek Nasıl YenirKahvaltılık Gevrek Nasıl Yenir?
Tavuk Nasıl Haşlanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 1.418 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Tarifler
Bu sayfaya 1.418 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam