Bu wikiHow makalesi, bağlı bilgisayarların ve cihazların birbirleriyle konuşmasını ve İnternet'e erişmesini sağlayan bir LAN’ın (Yerel Alan Ağı) nasıl oluşturulacağını öğretir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Ağının İhtiyaçlarını Belirlemek

 1. 1
  Bağlaman gereken bilgisayarları say. Bir LAN kurarken, Ethernet üzerinden kaç bilgisayarın ağa bağlanacağını bilmen gerekir. Bu, ihtiyacın olan port sayısını belirleyecektir.
  • Bağlaman gereken dört veya daha az bilgisayarın varsa sadece bir yönlendiriciye (router) ihtiyacın olacak. Bilgisayar sayısı dörtten fazla ise yönlendiricinde bulunan port sayısını artırmak için bir ağ anahtarı (switch) alman gerekir.
 2. 2
  Kablosuz bir ağ oluşturmak isteyip istemediğine karar ver. Aygıtların kablosuz olarak bağlanmasına izin vermek istiyorsan, kablosuz bir ağ yayınlayabilen bir yönlendiriciye ihtiyacın olacaktır. Bir mağazadan ya da İnternet'ten alacağın yönlendiricilerin çoğu kablosuz özelliğe sahiptir.
  • Ağ anahtarları kablosuz bağlantı sağlamaz ve sadece kablolu LAN'lar için veya yönlendiricideki port sayısını artırmak için kullanılabilir.
 3. 3
  Tüm ağ cihazlarının İnternet'e erişmesini isteyip istemediğini belirle. Bağlı tüm cihazların İnternet'e erişmesini istiyorsan bağlantıları yönetmek için bir yönlendiriciye ihtiyacın olacak. Eğer cihazların İnternet'e bağlanmasına ihtiyacın yoksa sadece bir ağ anahtarı kullanabilirsin.
 4. 4
  Ağa kablo ile bağlanacak tüm cihazların mesafelerini ölç. Bu, çoğu evde sorun değildir, ancak ağ kabloları 100 metreden daha uzun değildir. Eğer kabloyu bundan daha uzağa götürmek zorundaysan arada ağ anahtarlarına ihtiyacın olacak.
 5. 5
  Gelecek ihtiyaçlarını göz önünde bulundur. Eğer donanımındaki tüm portları dolduruyorsan gelecekteki cihaz sayısında meydana gelebilecek artışı da değerlendir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Temel Bir LAN Kurma

 1. 1
  Ağ donanımını bir araya getir. Bir LAN oluşturmak için, ağının dağıtıcısı olarak işlev görecek bir yönlendiriciye veya ağ anahtarına ihtiyacın olacak. Bu cihazlar bilgileri doğru bilgisayarlara yönlendirir.
  • Bir yönlendirici, ağdaki her cihaza IP adreslerini otomatik olarak atama işini halleder ve İnternet bağlantını tüm bağlı cihazlarla paylaşmayı düşünüyorsan gereklidir. İnternet bağlantısını paylaşmıyor olsan bile, ağını bir yönlendiriciyle kurman şiddetle tavsiye edilir.
  • Bir ağ anahtarı, yönlendiricinin daha basit bir çeşidi gibidir. Bağlı cihazların birbirleriyle konuşmasını sağlar, ancak IP adreslerini otomatik olarak atamaz ve İnternet bağlantısını paylaşmaz. Ağ anahtarları, ağda mevcut olan LAN portu sayısını yönlendiriciye bağlanabilecekleri şekilde artırmak için kullanılır.
 2. 2
  Yönlendiricini ayarla. Temel bir LAN için yönlendirici kurmak için fazla bir işlem yapman gerekmez. İnternet bağlantısını paylaşmayı planlıyorsan tercihen modemine yakın bir yerde güç kaynağına tak.
 3. 3
  Modemini yönlendiricine bağla (gerekirse). İnternet bağlantısını modeminden paylaşıyorsan modemi yönlendiricideki WAN/INTERNET portuna bağla. Bu, genellikle diğer portlardan farklı bir renktedir.
 4. 4
  Ağ anahtarını yönlendiricine bağla (gerekirse). Eğer yönlendirici üzerindeki port sayısını artırmak için bir ağ anahtarı kullanıyorsan yönlendirici ve ağ anahtarı üzerindeki herhangi bir LAN portuna bir Ethernet kablosunu bağla. Böylece ağ, ağ anahtarındaki diğer LAN portlarına dağıtılacaktır.
 5. 5
  Bilgisayarları açık LAN portlarına bağla. Her bilgisayarı yönlendirici veya ağ anahtarı üzerindeki açık bir LAN portuna bağlamak için Ethernet kabloları kullan. Portların hangi sırayla bağlandığı önemli değildir.
  • Ethernet kabloları 100 metreden daha fazla olan mesafelere verileri güvenilir bir şekilde aktaramaz.
 6. 6
  Sadece ağ anahtarı kullanıyorsan bir bilgisayarı DHCP sunucusu olarak ayarla. Ağ dağıtıcısı olarak bir ağ anahtarı kullanıyorsan bir bilgisayarı DHCP (Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü) sunucusu olarak ayarlamak, bağlı tüm bilgisayarların kolayca IP adresleri alabilmesini sağlar.
  • Üçüncü taraf bir yardımcı program yükleyerek bilgisayarlarından birinde hızlı bir şekilde DHCP sunucusu oluşturabilirsin.
  • Ağdaki bilgisayarların geri kalanı öyle ayarlandığı sürece, sunucu çalıştıktan sonra IP adreslerini otomatik olarak alır.
 7. 7
  Her bilgisayardaki ağ bağlantısını doğrula. Her bilgisayar bir IP adresi aldıktan sonra, ağ üzerinden birbirleriyle konuşabilecekler. İnternet bağlantını paylaşmak için bir yönlendirici kullanıyorsan her bilgisayar İnternet'e erişebilecektir.
 8. 8
  Dosya ve yazıcı paylaşımını ayarla. Ağ kurulduktan sonra, bir bilgisayarın paylaşılan dosyaları olmadığı sürece diğer bilgisayarlarda hiçbir şey görmezsin. Dosyaları, klasörleri, sürücüleri, yazıcıları ve diğer aygıtları paylaşarak ağdaki herkesin veya yalnızca belirli kullanıcıların bunlara erişebilmesini sağlayabilirsin.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Kablosuz Bir Ağ Oluşturmak

 1. 1
  Yönlendiricini ayarla. Kablosuz bir yönlendirici kurarken birkaç şeyi aklında tutman gerekir:
  • Sorunları kolayca giderebilmek için yönlendirici genellikle modemine yakın yerleştirilmelidir.
  • Azami kablosuz kapsama alanını sağlamak için merkeze yerleştirilmelidir.
  • Kurulum işlemi sırasında bir bilgisayarı Ethernet üzerinden yönlendiriciye bağlaman gerekir.
 2. 2
  Bir bilgisayarı yönlendiricinin LAN portlarından birine bağla. Yönlendiricinin kablosuz ağını yapılandırmak için bilgisayarının İnternet tarayıcısını kullanacaksın.
 3. 3
  Bilgisayarında bir İnternet tarayıcısı aç. Herhangi bir İnternet tarayıcısını kullanabilirsin.
 4. 4
  Yönlendiricinin IP adresini yaz. Bunu genellikle yönlendiricinin altında veya yönlendiricinin kullanım kılavuzunda yazılı olarak bulabilirsin. Bulamazsan deneyebileceğin birkaç şey var:
  • Windows - Sistem Tepsisindeki Ağ düğmesine sağ tıkla → Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç'a Tıkla → Ethernet bağlantısına tıkla → Ayrıntılar'a tıkla → yönlendiricinin IP adresi için Varsayılan Ağ Geçidi girişini bul.
  • Mac - Apple menüsüne tıkla ve Sistem Tercihleri'ni seç→ Ağ'a tıkla → Ethernet bağlantına tıkla → yönlendiricinin IP adresi için yönlendirici girişini bul.
 5. 5
  Yönetici hesabıyla giriş yap. Yönlendiricinin giriş bilgilerini girmen istenecek. Varsayılan giriş bilgileri yönlendirici modeline bağlı olarak değişir, ancak kullanıcı adı genellikle "admin" ve şifre genellikle "admin", "password" veya boştur.
 6. 6
  Yönlendirici ayarlarının Kablosuz bölümünü aç. Bu bölümün tam konumu ve adı yönlendiriciden yönlendiriciye değişir.
 7. 7
  Ağının adını SSID alanında değiştir. Bunun için "Ağ adı" da yazabilir. Bu, kullanılabilir kablosuz ağlar listesinde görünen addır.
 8. 8
  Kimlik Doğrulama veya Güvenlik seçeneği olarak WPA2-Personal seçeneğini seç. Bu, şu anda çoğu yönlendiricide bulunan en güvenli seçenektir. Eski, uyumsuz cihazlarda mecbur olunması durumu dışında, WPA ve WEP'ten kaçın.
 9. 9
  Güçlü bir şifre oluştur. Ağa bağlanmak için bu şifre gerekli olacak. Bu alan, "Önceden Paylaşılan Anahtar" olarak isimlendirilmiş olabilir.
 10. 10
  Kablosuz ağın etkin olduğundan emin ol. Yönlendiriciye bağlı olarak, kablosuz ağı etkinleştirmek için bir kutuyu işaretlemen veya Kablosuz menüsünün üstündeki bir düğmeyi tıklaman gerekebilir.
 11. 11
  Kaydet veya Uygula düğmesine tıkla. Bu, yönlendiricideki değişiklikleri kaydeder.
 12. 12
  Yönlendiricin yeniden başlatılırken bekle. Yönlendirici ve ağın tekrar çevrimiçi olması bir dakika sürebilir.
 13. 13
  Kablosuz cihazlarından kablosuz ağa bağlan. Ağ geri geldiğinde, menzil içindeki herhangi bir kablosuz cihazdaki kullanılabilir ağ listesinde görünecektir. Ağa bağlanırken, kullanıcılardan oluşturduğun şifreyi girmeleri istenir.
  • Yönlendiriciye Ethernet üzerinden bağlanan bilgisayarlarda şifre gerekmez.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Yaffet Meshesha
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Yaffet Meshesha. Bilgisayar uzmanı olan Yaffet Meshesha, tam donanımlı bir bilgisayar toplama, bilgisayar tamiri ve teslimat hizmeti olan Techy'nin kurucusudur. Sekiz yılı aşkın tecrübesiyle Yaaffet, bilgisayar tamiri ve teknik destek konusunda uzmanlaşmıştır. Techy, TechCrunch ve Time'da yer aldı. Bu makale 8.151 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 8.151 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam