Yerleri sildikten sonra bile karolar arasındaki kirli derz, kötü bir görüntü yaratır. Neyse ki ev ürünleriyle derzleri kolayca temizleyip yer karolarının pırıl pırıl görünmesini sağlayabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Karbonat ve Sirke Kullanmak

 1. 1
  Karbonatla suyu karıştırıp macun yap. Üç ölçek karbonatla bir ölçek suyu karıştırıp yoğun bir macun yap. Bu çok amaçlı temizleyici her renk derz dolgusunda işe yarar ama sirke, mermer ya da kireçtaşı gibi doğal taşlara zarar verebilir.
  • Macunu parmağınla derz çizgilerine uygula.
  • Karbonat zararlı olmasa da, lastik eldiven giyersen teninin sıyrılmasını ya da aşındırıcı derz dolgusuyla karbonat karışımının cildini tahriş etmesini önlersin.
 2. 2
  Beyaz sirkeyle suyu sprey şişesinde eşit ölçekte karıştır. Sirkeli karışımı yere uyguladığın karbonat macununun üstüne sık. Anında köpürdüğünü göreceksin. Bu, doğal temizleme sürecinin başladığını gösterir.
  • Yer karoların doğal taştansa sirke kullanma.
 3. 3
  Karışımın köpüklenmesinin bitmesini bekle. Köpürme, karbonatla sirke arasında gerçekleşen kimyasal tepkimenin sonucudur. Bu tepkime genelde birkaç dakika sürer. Köpürme sona erdiğinde kimyasal temizlik de tamamlanmış demektir.
 4. 4
  Derz çizgilerini fırçayla ovala. Naylon uçlu bir tahta fırçasıyla ya da diş fırçasıyla derz çizgilerini ovala. Köşelere ve kenarlara dikkat edip buraları da temizle.[1]
 5. 5
  Yerleri suyla sil. Karbonat ve sirke kalıntılarını almak için yerleri suyla paspasla. Paspası sıkça yıkayıp suyu değiştirirsen aynı kalıntıları zemine yaymamış olursun.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Oksijenli Çamaşır Suyuyla Temizlemek

 1. 1
  İki yemek kaşığı oksijenli çamaşır suyu tozunu iki su bardağı ılık suda erit. En iyi sonuç için, karışımı yapar yapmaz kullan. Oksijenli çamaşır suyunun tümüyle aktifleşmesi için, karışımı iyice karıştır. Oksijenli çamaşır suyunun ağartma gücü, renkli derz dolgularına zarar verebilir ama yer karolarını etkilemez.
 2. 2
  Tüm zemini temizlemeden önce derzin görünmeyen bir köşesinde test et. Oksijenli çamaşır suyu bazı yer karolarının ya da derz dolgularının rengini bozabilir. Az miktarda oksijenli çamaşır suyu karışımını derzin göze çarpmayan bir yerinde test et ve renklere zarar verip vermediğine bak.
 3. 3
  Oksijenli çamaşır suyu karışımını derzin üstüne dök. Derz çizgilerini kaplamaya yetecek kadar döktüğünden emin ol. Tümüyle ıslanmaması için zemini kısım kısım temizle.
 4. 4
  Naylon uçlu bir fırçayla çamaşır suyu karışımını derz çizgilerine yedir. En iyi sonuçlar için, oksijenli çamaşır suyu karışımını derzlerin üstünde birkaç dakika beklet.[2]
  • Derzi fırçayla ileri geri ovarak temizle.
  • Karoların köşelerini ve kenarlarını da ovala çünkü kir ve pislik genelde buralarda birikir.
 5. 5
  Temizleme gücünü artırmak için fırçayı çamaşır suyu tozuna batır. Eğer daha koyu ya da belirgin bir lekeye rastlarsan, ıslak fırçayı doğrudan oksijenli çamaşır suyu tozuna batırarak daha kuvvetli bir karışım uygulayabilirsin.
  • DİKKAT! Bu oksijenli çamaşır suyu tozunu ayrı bir kaba az miktarda dök ki, asıl çözeltiyle karışmasın.
 6. 6
  Yerleri suyla durula ve kurula. Suyu doğrudan karoların üstüne dök, sonra bir havluyla ya da temiz bir paspasla kurula.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Derzleri Hidrojen Peroksit, Karbonat ve Mutfak Deterjanıyla Temizlemek

 1. 1
  Macun yap. ¾ su bardağı karbonat, ¼ su bardağı hidrojen peroksit ve 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanını karıştır. Bu çok etkili macun, derzleri üç koldan temizler:[3]
  • Karbonat, derzleri ovalarken doğal aşındırıcı olarak görev yapar.
  • Hidrojen peroksit, karbonatla kimyasal tepkimeye girerek ağartıcı oksijen iyonları salar.
  • Bulaşık deterjanıysa kiri ve yağı söker.
  • DİKKAT: Kimyasal tepkimenin ağartıcı etkisi renkli derz dolgularına zarar verebilir. Tüm zemine uygulamadan önce göze çarpmayan bir köşede test et.
 2. 2
  Macunu naylon fırçayla uygula. Diş fırçası ya da naylon bir tahta fırçası iş görür. Her yerin aynı derecede temiz olması için macunu tüm karoların kenarlarına ve aralarındaki derzlere yay.
 3. 3
  Karışımı derz üstünde 15 dakika bırak. Karbonatla hidrojen peroksidin etkileşimi sırasında köpürme tepkimesi görebilirsin. Macunun derzlere iyice işlemesi ve lekeleri sökmesi için zaman tanı.
 4. 4
  Derzi sıcak ılık ya da sıcak suyla durulayıp tüm çözeltiyi temizle. Az miktarda suyu doğrudan yer karosuna dökerek karışımı derzin üstünden al.
  • Dikkatli ol çünkü yer karoları ıslakken aşırı kaygan olabilir.
 5. 5
  Bir bezle derzleri silerek kalıntıları ve kirleri temizle. Yeri havlı bir bezle silerek macun kalıntılarını derzin üstünden al. Bunu bir bezin üstüne basıp iki ayağınla hareket ettirerek ya da dizlerinin üstüne çöküp bezle ovalayarak yapabilirsin.
 6. 6
  Yerleri temiz suyla sil. Yerleri pamuk ya da sünger paspasla etraflıca temizle ve geriye hiç sabun ya da macun kalıntısı kalmadığından emin ol. Paspası sıkça durulayıp suyunu değiştirerek tertemiz bir görünüm elde edebilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Derzleri Buharlı Temizleyiciyle Temizlemek

 1. 1
  Bir buharlı temizleyici al ya da kirala. Buharlı temizleyiciler her türden yer karosunu ve derzi etkili biçimde temizleyip sterilize edebilir ve kimyasal madde kullanmaz. Yakındaki bir yapı markete giderek bir makine satın alabilir ya da kiralayabilirsin. Bu makinenin derz temizliği için gereken aksesuarlara sahip olması çok önemli:[4]
  • Buhar hortumu
  • Küçük fırça başlığı
 2. 2
  Üreticinin talimatlarına uyarak buhar makinesini birleştir ve doldur. Aygıta zarar gelmemesi için talimatları dikkatle oku.
 3. 3
  Üreticinin talimatlarına uyarak depoyu çizgiye kadar temiz suyla doldur. Buharlı temizleyicinin su deposuna kimyasal madde ya da sabun koyma.
 4. 4
  Buharlı temizleyiciyi çalıştırıp ısınmasını sağla. Buharlı temizleyicinin kullanım kılavuzunda, makineyi çalıştırdıktan sonra ne kadar beklemen gerektiği yazılıdır.
 5. 5
  Temizlik fırçasını derz üstünde ileri geri hareket ettir. Odanın bir ucundan başla ve diğer ucuna doğru ilerle. Buhar, derzdeki kiri ve yağı kaldırırken aynı zamanda derzlerde birikmiş olabilecek küfü öldürecektir.
 6. 6
  Temizlikten sonra bir bezle ya da paspasla ıslaklığı sil. Dikkat et çünkü buhar yoğunlaşarak suya dönüşünce yer kayganlaşabilir.
 7. 7
  DİKKAT: Buharla temizlik yapmak, derz üstündeki sızdırmazlık maddesini tamamen sökecektir. O yüzden, sadece derzlere böyle bir uygulama yapılmadıysa ya da sızdırmazlık maddesi eskidiyse ve sökmeye hazırsan buharlı temizleyici kullan.
  Reklam

İpuçları

 • Yeni bir temizleyiciyi ya da temizlik solüsyonunu daima göze çarpmayan bir noktada deneyip yer karosuna ya da derze zarar vermediğinden emin olmalısın.
 • Karbonat ya da oksijenli çamaşır suyu çözeltisi kullanacaksan sadece gerektiği kadar yap çünkü bunlar etkisini hemen yitirir.
 • Temizlendikten sonra üstüne sızdırmazlık maddesi uygulanırsa derzler daha uzun süre temiz kalır[5]
Reklam

Uyarılar

 • Çelik ya da tel dişli sert fırçalar kullanma çünkü bunlar derz dolgusunu kırıp zarar verebilir.
 • Gerçek mermer, granit, traverten ya da diğer doğal taşlar üstünde asla sirke kullanma çünkü sirke yüzeyi oyup kalıcı zarar verebilir. Bu tür yüzeylerde kullanılan derzler sadece pH nötr çözeltilerle temizlenmelidir.[6]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kova
 • Oksijenli çamaşır suyu
 • Temiz su
 • Naylon fırça
 • Paspas
 • Karbonat
 • Diş fırçası
 • Buharlı temizleyici

Bununla İlgili wikiHow'lar

Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Tavandaki Küf Nasıl GiderilirTavandaki Küf Nasıl Giderilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Yapıştırma Kalıntısı Nasıl Çıkarılır?
Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırYılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Farelerden Doğal Yollarla Nasıl KurtulunurFarelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?
Kıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl ÇıkarılırKıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl Çıkarılır?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Camdaki Çizikler Nasıl GiderilirCamdaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Akrilik Boya Giysilerden Nasıl Çıkarılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Art Fricke
Ortak yazarlar :
Ev Tadilat ve Tamirat Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Art Fricke. Art Fricke, ev tadilat ve tamirat uzmanıdır. Aynı zamanda Austin, Teksas merkezli Art Tile & Renovation'ın sahibidir. 10 yılı aşkın tecrübesi ile banyo ve mutfak tadilatlarında uzmanlaşmıştır. Art, özelleştirilmiş tadilat çalışmalarında tek bir üstlenici yaklaşımına odaklanmakta ve özel karo duşların montajı, fayansla döşenmiş duş alanlarındaki sızıntıların giderilmesi, çatlak fayansların değiştirilmesi, zemin ve duvar karolarının montajı gibi projeler yapmaktadır. Bu makale 27.290 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 27.290 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam