Kabızlık yeni doğan bebeklerde ciddi bir sorun olabilir. Tedavi edilmediğinde ameliyat gerektirebilecek bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Yeni doğan bir bebekte kabızlık aynı zamanda daha ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir. Bu nedenle yeni doğan bebeğinde kabızlığı tespit ve tedavi etmeyi bilmek çok önemlidir. Neyse ki bebeğinde kabızlığı gidermek için alabileceğin birçok önlem vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Belirtileri Tespit Etmek

 1. 1
  Bebeğinin bağırsak hareketleri sırasında acı çektiğine dair işaretleri gözlemle. Bebeğinin, tuvaletini yapmaya çalışırken acı çektiğini gözlemlersen bu kabızlık belirtisi olabilir. Bebeğin tuvaletini yaparken yüzünde acılı bir ifade olup olmadığına, sırtını eğip bükmediğine veya ağlayıp ağlamadığına bak. [1]
  • Ancak unutma ki bebekler karın kasları gelişmediği için bağırsak hareketleri sırasında genellikle zorlanırlar. Bebeğin birkaç dakika zorlanıp sonrasında normal bir şekilde dışkılıyorsa o zaman her şey yolunda demektir.
 2. 2
  Bebeğinin bağırsak hareketlerini takip et. Yeni doğan kabızlığının bir belirtisi de bağırsak hareketleri sırasında uzun bir zaman olmasıdır. Endişe ediyorsan bebeğinin tuvaletini en son ne zaman yaptığını hatırlamaya çalış.[2]
  • Bebeğinin kabız olmasından endişe ediyorsan tuvaletini yaptığı zamanı bir kenara not et.
  • Bebeklerin bağırsak hareketleri sırasında birkaç gün geçmesi nadir görülen bir durum değildir. Bebeğin beş günden sonra hâlâ tuvaletini yapmadıysa bu endişelenmen için yeterli bir neden olabilir ve doktorunla irtibata geçmen gerekir.[3]
  • Bebeğin iki haftalıktan küçükse ve tuvaletini yapmayalı iki üç günden fazla olduysa doktorunla irtibata geç.
 3. 3
  Yeni doğan bebeğinin dışkısını incele. Bebeğin dışkılamasına rağmen kabızlıktan muzdarip olabilir. Bebeğinin kabız olup olmadığını anlamak için dışkısında şu özellikleri ara:[4]
  • Ufak, taşlaşmış dışkı.
  • Koyu renkli, siyah ya da gri dışkı.
  • Neredeyse hiç nem içermeyen kuru dışkı parçaları.
 4. 4
  Dışkıda veya bebek bezinde kan var mı diye bak. Bebeğin sertleşen dışkıyı çıkarmaya çalışırken hassas rektal duvarda ufak bir yırtık oluşmuş olabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlığı Tedavi Etmek

 1. 1
  Bebeğinin sıvı alımını artır. Kabızlık genellikle sindirim kanalında sıvı eksikliğinden kaynaklanır. Her iki saatte bir olacak şekilde normalde verdiğinden daha sık anne sütü veya mama ver.
 2. 2
  Gliserin fitili kullan. Beslenme değişikliği etkili olmazsa gliserin fitili kullanabilirsin. Bu, bebeğin anüsüne nazikçe yerleştirilir ve dışkının kayganlaşmasına yardımcı olur. Ancak bunlar nadiren kullanılmalıdır ve öncelikle bebeğinin doktoruna danışmadan fitili kullanmaman gerekir.[5]
 3. 3
  Bebeğine masaj yapmayı dene. Bebeğinin karın bölgesine, göbek deliği çevresine dairesel hareketlerle masaj yapmayı dene. Bu, bebeğinin biraz rahatlamasına ve bağırsak hareketinin başlamasına yardımcı olabilir.
  • Bebeğinin bacaklarını bisiklete biner gibi çevirip işe yarayıp yaramadığına bak.
 4. 4
  Bebeğine ılık bir banyo yaptır. Bu, bebeğinin dışkının dışarı çıkmasını sağlayacak kadar gevşemesine yardımcı olabilir. Ayrıca bebeğinin karnına ılık bir el bezi de koyabilirsin.[6]
 5. 5
  Doktorunla görüş. Bu tedavilerin hiçbiri bebeğinin kabızlığını gidermezse onu hemen doktora götürmelisin. Kabızlık bağırsak tıkanıklığına neden olabilir ve bu ciddi bir sağlık sorunudur. Yeni doğan bir bebekte kabızlık başka ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Doktor bebeğini muayene ettikten sonra kabızlığı giderecek bir ilaç yazabilir.
 6. 6
  Ciddi bir durumda acile git. Kabızlık başka belirtilerle bir araya geldiğinde ciddi bir sorun olabilir. Rektal kanama ve/veya kusma bağırsak tıkanıklığının işareti olabilir ve bu hayati tehlikesi olan bir durumdur. Bebeğinde kabızlıkla birlikte bu belirtilerden biri varsa hemen acile git.[7] Diğer endişe verici belirtiler arasında şunlar bulunur:
  • Aşırı uyku hâli veya huzursuzluk
  • Karında şişlik veya sertlik
  • İştah azalması
  • İdrarda azalma
  Reklam

Uyarılar

 • Bebeğinde kabızlığı tedavi etmek için bir sağlık profesyonelinin onayı olmadan kabızlık giderici ilaç veya lavman kullanma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Laura Marusinec, MD
Ortak yazarlar :
Tıp Doktoru
Bu makaledeki ortak yazarlar Laura Marusinec, MD. Dr. Laura Marusinec Wisconsin’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Çocuk Doktoru’dur. Doktorluk derecesini 1995 yılında Medical College of Wisconsin Tıp Fakültesi’nden almıştır. Bu makale 68.767 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 68.767 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam