Bu wikiHow makalesi ile cep telefonu numaranı yeni bir iPhone telefona nasıl taşıyacağını öğreneceksin. Aynı operatörü kullanmaya devam edeceksen telefon numaranı SIM kart aracılığıyla yeni bir telefona taşıyabilirsin. SIM kart yeni telefonla uyumlu değilse hizmet sağlayıcın yeni bir SIM kart verebilir. Yeni bir mobil hizmet sağlayıcıya geçiyorsan numaranı yeni sağlayıcıya taşıman gerekecek.

Yöntem 1 / 2:
Aynı Hizmet Sağlayıcıda Kalmak

 1. 1
  Eski telefonunu kapat. SIM kartı telefonundan çıkarmadan önce telefonunun kapalı olduğundan emin ol.
 2. 2
  Eski telefonundaki SIM tepsisini bul. SIM tepsisi, telefonunun yan tarafında bulunan ve yanında pim deliği olan oval şekilli bir bölmedir. Samsung telefonlarda SIM tepsisi genellikle telefonun üst kısmında bulunur. iPhone'larda SIM tepsisi genelde telefonun sağ tarafında bulunur.[1]
  • Telefonun daha eski model telefonlardansa SIM kartın daha yeni model telefonlarla uyumlu olmayabilir. Bu durumda yeni bir SIM kart almak için mobil hizmet sağlayıcına başvurman gerekecek.
 3. 3
  SIM kart çıkarma aracını pim deliğine sok. SIM kart çıkarma aracı genelde cep telefonuyla birlikte gelir. SIM tepsisinin pim deliğine giren keskin bir ucu vardır. Elinde SIM kart çıkarma aracı yoksa bir ataş veya iğne kullanabilirsin.
 4. 4
  SIM kart çıkarma aracına bastır. Böylece SIM tepsisi çıkacak ve tepsiyi SIM kartla birlikte çıkarabileceksin.
 5. 5
  Yeni iPhone'da SIM tepsisini çıkar. Yeni iPhone'daki SIM tepsisini çıkarmak için aynı SIM kart çıkarma aracını veya ataşı kullanabilirsin. SIM tepsisi genelde iPhone telefonların sağ tarafında bulunur.
 6. 6
  SIM kartı eski SIM tepsisinden çıkar. Tepsinin ucunu çıkardıktan sonra parmaklarını kullanarak SIM tepsisini telefondan çıkar. SIM kartı tepsiden çıkarmak için tepsiyi çevir.
 7. 7
  SIM kartı yeni iPhone telefonun SIM tepsisine yerleştir. SIM tepsisinde SIM kart şeklinde bir yuva bulunur. SIM kartın çentikli köşesini SIM tepsisindeki yuvanın çentikli köşesine hizala ve altın çipin aşağı yönde olduğundan emin ol.
 8. 8
  Yeni iPhone'unun SIM tepsisini telefona geri yerleştir. Yeni SIM tepsisine SIM kartı yerleştirdikten sonra tepsiyi yeni iPhone telefonuna geri sokabilirsin. Tepsiyi yerine kilitlemek için tepsiye bastır. Yeni iPhone'unu açtığında, iPhone cep telefonu numaranı ve SIM karta kaydettiğin diğer tüm bilgileri kullanıyor olacak.
  • İkinci el iPhone satın aldıysan telefonun önceki sahibinin mobil hizmet sağlayıcısı tarafından konulmuş bir SIM kısıtlaması olabilir.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Farklı Bir Hizmet Sağlayıcıya Geçmek

 1. 1
  Mevcut hizmet sözleşmeni kontrol et. Yeni bir mobil hizmet sağlayıcısına geçmeden önce mevcut hizmet sağlayıcının müşteri hizmetlerine başvurmak için müşteri hizmetlerini ara. Bu hizmet sağlayıcı ile herhangi bir sözleşmeye dayalı anlaşma kapsamında olup olmadığını sor. Hizmeti, sözleşme devam ederken iptal edersen fesih ücreti ödemen gerekebilir. Sözleşmen hâlâ devam ediyorsa sözleşmenin ne zaman biteceğini veya fesih ücretinin ne kadar olduğunu sor.
  • Mevcut hizmetini iptal etme. Mevcut hizmetini iptal edersen numaranı yeni bir hizmet sağlayıcıya taşıyamazsın.
 2. 2
  Numaranın taşınmaya uygun olup olmadığını kontrol et. Başka bir mobil operatöre geçmeyi düşünüyorsan ve numaranı taşımak istiyorsan numaranın yeni bir hizmet sağlayıcıya taşınmaya uygun olup olmadığını kontrol et. Mobil hizmet sağlayıcıların çoğu, aynı coğrafi bölgede hizmet sundukları sürece numaranı taşımana izin verecektir. Aşağıdaki bağlantılar aracılığıyla numaranın belirli bir mobil operatöre taşınmaya uygun olup olmadığını kontrol edebilirsin.
  • Numaranın taşınmaya uygun olup olmadığını Vodafone'dan kontrol edebilirsin.
  • Numaranın taşınmaya uygun olup olmadığını Turkcell'den kontrol edebilirsin.
  • Numaranın taşınmaya uygun olup olmadığını Türk Telekom'dan kontrol edebilirsin.
 3. 3
  Yeni mobil hizmet sağlayıcısıyla iletişime geç. Yeni bir mobil hizmet sağlayıcı seçtikten sonra o mobil hizmet sağlayıcısıyla iletişime geçip mevcut numaranı taşımak istediğini söyle. Mevcut hizmet sağlayıcının hesap bilgilerini vermen gerekebilir. Elinde yeni bir iPhone varsa telefonun ESN/IMEI numarasını vermen gerekebilir. Yeni mobil hizmet sağlayıcı, mevcut hizmet sağlayıcınla iletişime geçip numara taşıma işlemine başlayacak.[2] Numaranı yeni bir hizmet sağlayıcıya taşırken senden ücret talep edilebilir. Müşteri hizmetlerine aşağıdaki numaralardan ulaşabilirsin.
  • Vodafone: 0 (542) 542 00 00
  • Turkcell: 0 (532) 532 00 00
  • Türk Telekom: 444 1 444
 4. 4
  Yeni SIM kartı yeni iPhone telefonuna yerleştir. Numaranı yeni bir mobil hizmet sağlayıcıya taşıdığında, sana kargoyla yeni bir telefon veya SIM kart göndermeleri gerekir. Yeni SIM kartı aldığında SIM kartı telefonuna tak. Hizmet sağlayıcıdan yeni bir iPhone telefon alıyorsan içinde zaten yeni bir SIM kart olacaktır.
 5. 5
  Eski hizmet sağlayıcınla iletişime geç. Numara taşıma işlemi otomatik olarak gerçekleşecektir. Fakat eski kablosuz hizmet sağlayıcınla iletişime geçip ödemen gereken bir ücret veya ödenmemiş ücret olmadığından emin olman iyi olacaktır.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl GörülürAndroid'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hacker OlunurNasıl Hacker Olunur?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Android Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl ArtırılırAndroid Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl Artırılır?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Gizli Arama Nasıl YapılırGizli Arama Nasıl Yapılır?
Zip Dosyası Nasıl YapılırZip Dosyası Nasıl Yapılır?
Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl EklenirInstagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır.
Bu sayfaya 330 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam