Yakın zamanda piercing yaptırdıysan ve piercing canını acıtıyorsa ağrıyı azaltmanın yolları vardır. Ağrı, şişme ve kanama birkaç gün ila bir hafta sonra sona erecektir. Bu zaman içerisinde, soğuk içecekler ve kompresler ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Piercing’in iyileşmesini teşvik etmeli ve enfeksiyonları önlemek için önlemler de almalısın. Enfeksiyon kapmamış, iyileşmiş bir piercing’in canını acıtması daha düşük bir ihtimaldir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Ağrıyı Doğrudan Tedavi Etmek

 1. 1
  Papatya çayı kompresini dene. Birçok kişi piercing ağrısını rahatlatmak ve olası yara izini önlemek için papatya çayı kompresini tavsiye ediyor. Bunun için bir papatya çayı poşetine ihtiyacın olacak.[1]
  • Biraz su kaynat ve çay poşetini suya batır. Birkaç dakika sonra çay poşetini çıkar.
  • Çay poşetinin birkaç dakika soğumasına izin ver. Sonra, çay poşetini piercing’inde ağrı hissettiğin yere koy.
 2. 2
  Dudak piercing’leri için soğuk yiyecek ve içecekleri dene. Dudağını deldirdiysen soğuk bir şeyler yiyip içmenin faydası olabilir. Ağrıyı azaltmak için dondurma, soğuk su, soğuk içecekler, buzlu dondurma, donmuş yoğurt ve diğer soğuk şeyleri dene. Dudak ya da dil piercing’lerindeki ağrıyı azaltmak için, küçük buz parçaları da yiyebilirsin.[2]
  • Tenini tahriş eden bazı yiyecekler vardır. Yediğin bir şey, piercing’ini kötüleştiriyorsa başka bir şeyi dene.
  Sasha Blue

  Sasha Blue

  Piercing Uzmanı
  Sasha Blue, Kaliforniya San Francisco’da lisanslı bir Piercing Uzmanı’dır. Çıraklığına 1997 yılında başladığı profesyonel vücut piercing’i konusunda 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Bu işe başladığından beri müşterilerini takılarla süslemektedir ve şu anda Mission Ink Tattoo & Piercing’de piercing uzmanı olarak çalışmaktadır.
  Sasha Blue
  Sasha Blue
  Piercing Uzmanı

  Uzmanımız Onaylıyor: Yakınlarda ağız bölgene piercing yaptırdıysan soğuk su içmek ya da küçük buz parçaları yemek, şişmeyi azaltabilir.

 3. 3
  Reçetesiz satılan ağrı kesicileri dene. Reçetesiz satılan basit bir ağrı kesici, yeni bir piercing’in ağrısından kurtulmaya yardım edebilir. Ağrı kötüleşiyorsa ibuprofen ya da parasetamol gibi bir şey dene. Bu hem ağrıyı azaltabilir hem de şişliği biraz indirebilir.[3]
  • Önce, seçtiğin ağrı kesicinin kullandığın ilaçlarla etkileşime girmediğinden emin ol.
  • Ağrı kesicileri doğru dozda kullanmak için ilaçların etiketini oku.
 4. 4
  Ağız içinde olmayan piercing’lerde buz kullanmaktan kaçın. Piercing’inin üstüne buz ya da buz torbası koymak iyi bir fikir gibi gelse de üzerine baskı uyguladığın için piercing’i kazara tahriş edebilirsin. Piercing bölgesini soğutmak istiyorsan papatya çayı kompresi gibi daha yumuşak bir şeyi tercih et.
  • Ağız bölgesindeki piercing’lerin haricinde, çoğu piercing doğru yapıldığında çok fazla şişmez. Ağız bölgesinde olmayan piercing’lerden kaynaklanan şişmeler için buz kullanmana gerek olmayacaktır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Piercing’inin İyileşmesini Teşvik Etmek

 1. 1
  Bakım talimatlarına uy. Yeni bir piercing yaptırdığında eve bakımı için bir dizi talimatla birlikte döneceksin. Bu talimatları dikkatli bir şekilde uygulamak önemlidir. Düzgün bir şekilde iyileşmesini teşvik etmezsen piercing, canını daha uzun süre acıtacaktır.[4]
  • Genellikle, piercing’ini günde en az bir kez temizlemen gerekecek. Bazı piercing’lerin daha sık temizlenmesi gerekebilir. Temizlemeden önce, ellerini ılık su ve antibakteriyel sabunla yıka.
  • Piercingcinin sana temizleme işlemi için belirli talimatlar vermiş olması gerekir. Genellikle, piercing’i ılık suda ve tuzlu su solüsyonunda durularsın. İşin bitince temiz bir kâğıt havlu ya da peçeteyle hafifçe dokunarak kurula.
  • Piercing’i temizlemek çok önemlidir. Enfeksiyona neden olabilen bakterilerin piercing bölgesinden uzak kalmasını sağlar.

  Uyarı: Piercing’i silmek için pamuklu çubuk kullanma çünkü bu, piercing bölgesini tahriş edebilir ve sonuç olarak iyileşmeyi yavaşlatabilir, hatta yara izi kalmasına bile yol açabilir.

 2. 2
  Yeni piercing’lerle oynama. Yeni piercing’ine dokunma ya da onu çevirme isteğine kapılabilirsin. Bu, piercing bölgesini tahriş ederek daha fazla ağrıya neden olacaktır. Ayrıca, piercing’ine kirli ellerle dokunmak enfeksiyon riskini büyük oranda arttıracaktır.[5]
  Sasha Blue

  Sasha Blue

  Piercing Uzmanı
  Sasha Blue, Kaliforniya San Francisco’da lisanslı bir Piercing Uzmanı’dır. Çıraklığına 1997 yılında başladığı profesyonel vücut piercing’i konusunda 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Bu işe başladığından beri müşterilerini takılarla süslemektedir ve şu anda Mission Ink Tattoo & Piercing’de piercing uzmanı olarak çalışmaktadır.
  Sasha Blue
  Sasha Blue
  Piercing Uzmanı

  Uzmanımız Onaylıyor: Şişme, piercing’e doğal bir tepkidir. Yeni piercing’inle ne kadar az oynarsan o kadar hızlı iyileşecektir.

 3. 3
  Piercing’i yerinde bırak. İyileşme süreci bitene kadar piercing’i çıkarma. Piercing yaptırdığında piercingcin sana piercing’inin kaç hafta yerinde kalması gerektiğini söyleyecektir. Bu zaman dolana kadar piercing’ini hiçbir nedenle çıkarma. Bu, iyileşme sürecini geciktirecektir ve piercing’i geri yerine takmak ağrıya neden olabilir.[6]
 4. 4
  Hidrojen peroksit kullanma. Piercing’inin enfekte olduğundan şüphelenirsen bir doktorla konuş, ya da piercingcine tekrar görün. Enfeksiyonu kendi başına hidrojen peroksitle iyileştirmeye kalkışma. Bu, iyileşmekte olan hücreleri öldürür ve piercing’inin etrafının kabuklanmasına neden olabilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Enfeksiyon Ağrısını Önlemek

 1. 1
  Piercing’i ellemeden önce ellerini yıka. Piercing’e bir nedenden dolayı dokunacaksan ellerini yıka. Temiz ve ılık suyla antibakteriyel sabun kullan. Piercing’e kirli ellerle dokunmak, çok önemli bir enfeksiyon nedenidir.
  • Ellerini yaklaşık 20 saniye yıkamaya çalış.
  • Ellerinin her yerini temizlediğinden emin ol. Ellerinin tersine, tırnaklarının altına ve parmak aralarına dikkat et.
 2. 2
  Tuzlu su banyosu kullan. Düzenli tuzlu su banyosu, iyileşmeyi teşvik edebilir ve enfeksiyonu önleyebilir. Piercingcinden tuzlu su solüsyonu alabilirsin ya da yaşadığın yerdeki eczaneden steril bir tuzlu su spreyi satın alabilirsin. 240 ml suya 1/8 tatlı kaşığı (1,35 g) tuz koyup iyice karıştırabilirsin de.
  • Piercing’i doğrudan karışıma batır ya da temiz bir bezi ya da kâğıt havluyu karışımda ıslatıp her seferinde birkaç dakikayı geçmeyecek biçimde piercing’inin üstüne koy.
  • Banyoyu 5 ila 6 dakika uygula.
  • Bunu, piercing’in tamamen iyileşene kadar yaklaşık bir ay, günde iki kez yap.

  Uyarı: Kendi tuzlu su banyonu yapmayı planlıyorsan tam olarak doğru ölçmen ve suya çok fazla tuz eklememen çok önemlidir. Solüsyon çok tuzlu olursa cildini tahriş eder ve yarardan çok zarara yol açar.

 3. 3
  Yüzmekten kaçın. Piercingden sonra yüzmek kötü bir fikirdir. Havuz suyundaki klor ve açık sudaki pislikler, piercing’i tahriş edebilir ve enfeksiyona yol açabilir. Piercing’in tamamen iyileşene kadar yüzmekten kaçın.[7]
  • Küvette ya da jakuzide banyo yapmaktan da kaçınmalısın.
 4. 4
  Delinen bölgeye hiçbir şeyin değmemesini sağla. İyileşmesini beklerken yabancı cisimleri delinen yerden uzak tut. Örneğin, kaş piercing’in varsa şapka takma. Saçların uzunsa sürekli dikkat etmelisin. Uzun saçlarının piercing’e dokunmasını engelle. Piercing iyileşirken saçını daha sık arkaya toplaman gerekebilir.
  • Piercing’in olduğu tarafa yatmaktan kaçın. Yastığındaki bakteriler enfeksiyona neden olabilir.
  • Bir göbek piercing’i gibi bir şeyin varsa en iyi nasıl koruyacağın konusunu piercingcinle konuş. Piercing’i gazlı bezle örtmen ya da bol giysiler giymen gerekebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Şişlik indikten sonra gerekirse piercingcine takını daha küçüğüyle değiştirtebilirsin.
 • Soruların olursa piercingcini arayıp sormaktan çekinme.
Reklam

Uyarılar

 • Çoğu enfeksiyon, kirli eller yüzünden olur, o yüzden piercing’ine dokunmadan önce ellerini daima yıka.
 • Eski piercing’ler bile tahriş olabilir ya da enfeksiyon kapabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Sasha Blue
Ortak yazarlar :
Piercing Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Sasha Blue. Sasha Blue, Kaliforniya San Francisco’da lisanslı bir Piercing Uzmanı’dır. Çıraklığına 1997 yılında başladığı profesyonel vücut piercing’i konusunda 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Bu işe başladığından beri müşterilerini takılarla süslemektedir ve şu anda Mission Ink Tattoo & Piercing’de piercing uzmanı olarak çalışmaktadır. Bu makale 4.383 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 4.383 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam