Yeni Bir Kumanda Firestick'e Nasıl Bağlanır?

Ortak yazar: Travis Boylls

Bu wikiHow makalesi sana, yeni bir kumandayı bir Amazon Firestick’e nasıl bağlayacağını öğretir. Yeni bir Amazon kumandasını kumandadaki Home (Ev) düğmesini basılı tutarak Amazon Firestick’le kolayca eşleştirebilirsin. Veya televizyonun HDMI Consumer Electronics Control’u (HDMI-CEC) (HDMI Tüketici Elektroniği Kontrolü) destekliyorsa televizyonunun ayarlarında HDMI-CEC’i etkinleştirerek HDMI-CEC uyumlu bir kumandayı da bağlayabilirsin.

Yöntem 1 / 2:
Yeni Bir Firestick Kumandasını Bağlamak

 1. 1
  Firestick’i bir televizyona bağla. Firestick’i, televizyonunun arkasındaki boş bir HDMI girişini kullanarak televizyonuna bağlayabilirsin.
 2. 2
  Televizyonunu aç. Televizyonu açmak için televizyonunun önündeki güç düğmesine bas veya televizyonunun kumandasını kullan.
 3. 3
  Amazon Firestick HDMI kaynağını seç. Firestick’inin bağlı olduğu HDMI girişini seçene kadar televizyonunun kumandasındaki kaynak düğmesine bas. Amazon Fire ana ekranını görmen gerekir.
 4. 4
  Kumandadaki Home (Ev) düğmesini basılı tut. Ev düğmesi, eve benzeyen bir simgesi olan düğmedir. Bu, kumandanın en üstündeki yuvarlak dolgunun altındadır. Home düğmesini 10 saniye kadar basılı tut. Kumanda Firestick’e bağlanınca ekranda "New Remote Connected" (Yeni Kumanda Bağlandı) yazan bir mesaj görürsün. [1]
  • Bu ilk seferde işe yaramazsa ev düğmesini bırakıp tekrar dene. Firestick'ten uzaklaşmaya veya uzaklaşmayı dene.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
HDMI-CEC Destekleyen Televizyon Kumandanı Kullanmak

 1. 1
  Firestick’i bir televizyona bağla. Firestick’i televizyonunun arkasındaki boş bir HDMI girişini kullanarak televizyonuna bağlayabilirsin.
 2. 2
  Televizyonunu aç. Televizyonu açmak için televizyonunun önündeki güç düğmesine bas veya televizyonunun kumandasını kullan.
 3. 3
  Amazon Firestick HDMI kaynağını seç. Firestick’in bağlı olduğu HDMI girişini seçene kadar televizyon kumandandaki kaynak düğmesine bas. Amazon Fire ev ekranını görmen gerekir.
 4. 4
  Televizyonunda System Settings’e (Sistem Ayarları) git. Sistem ayarlarını açma şeklin televizyona göre değişir. Bazı televizyonlarda kumandanda "Menu" (Menü) düğmesine basarsın. Bazı televizyonlarda Home (Ev) düğmesine bastıktan sonra Settings’i (Ayarlar) veya Options’ı (Seçenekler) seçersin. [2]
 5. 5
  HDMI-CEC ayarlarını bul. Bu seçenek televizyona göre değişir. Bazı durularda Input Settings’in (Giriş Ayarları), System Settings’in (Sistem Ayarları) veya benzer bir şeyin altında olabilir. Ayrıca her televizyon markasının HDMI-CEC için farklı bir markası vardır. İşte televizyon markaları ve ilgili HDMI-CEC markalarının bir listesi. [3]
  • AOC: E-link
  • Hitachi: HDMI-CEC
  • LG: SimpLink
  • Mitsubishi: Net Command for HDMI
  • Onkyo:Remote Interactive over HDMI (RIHD)
  • Panasonic: HDAVI Control, EZ-Sync, or VIERA Link
  • Philips: Easy Link
  • Pioneer: Kuro Link
  • Runco International: RuncoLink
  • Samsung: Anynet+
  • Sharp: Aquos Link
  • Sony: BRAVIA Sync, Control for HDMI
  • Toshiba: CE-Link or Regza Link
  • Vizio: CEC
 6. 6
  HDMI-CEC’i etkinleştir. Televizyonunun ayarlar menüsünde uygun ayarı bulduktan sonra HDMI-CEC’i etkinleştir. Çoğu televizyonda bu varsayılan olarak kapalıdır. Bu etkinleştirildiğinde Amazon Firestick’in, hatta PlayStation 4 dâhil birçok cihazı kontrol etmek için televizyon kumandanı kullanabilirsin.
  Reklam

İpuçları


Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Teknoloji Yazarı ve Editör
Travis Boylls bu makalenin ortak yazarıdır. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır.
Bu sayfaya 15 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam