Yepyeni bir bilgisayar siparişi mi verdin? İster Windows masaüstü, Mac, MacBook ya da Windows dizüstü bilgisayar kuruyor ol, İnternet'te gezinmeye veya yeni oyunlar oynamaya başlamadan önce dikkat etmen gereken birkaç şey var. Donanımın doğru bir şekilde bağlandığından ve en son güncellemelerin tümünün yüklü olduğundan emin olursan yeni bilgisayar deneyimini olabilecek en iyi şekilde yaşayabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Windows Masaüstü Bilgisayar Kurmak

 1. 1
  Bileşenleri paketinden çıkar. Bilgisayarını nereden satın aldığına ve hangi seçenekleri seçtiğine bağlı olarak aşağıdaki bileşenlere sahip olabilirsin de olmayabilirsin de:
  • CPU Kasa - Bir kasa satın aldıysan elindeki tek şey bu olabilir. Bu durumda, bilgisayarı kullanmadan önce bir monitör, fare ve klavye edinmen gerekecek.
  • Monitör - Tüm bilgisayarlarda monitör pakete dâhil olmayabilir. Bilgisayarını yükseltiyorsan genelde eski monitörünü kullanabilirsin.
  • Fare ve klavye - Tam donanımlı sistemlerin çoğunda bu bileşenler bulunur ama bunları, daha ergonomik ve daha yüksek kaliteli donanımlarla yükseltmeyi düşünebilirsin.
  • Hoparlörler - Bunlar bazen dâhilî olarak monitörde bulunur. Ayrıca her zaman pakete dâhil değildir.
  • Yazıcı - Bazı sistemlerde yazıcı pakete dâhildir ama genellikle ayrı olarak satın alınır.
 2. 2
  Kasayı yerleştir. CPU kasayı, tüm fanların havayı rahatça hareket ettirmesi için yeterli alana sahip olacak şekilde koymayı planladığın yerin yakınına yerleştir. Normalde kasaların arkasında fanlar bulunur. Bu fanlar bazen yanlarda, önde ve üstte bulunabilir. Kasayı çekmece setleri arasına veya bir dolabın içine koymaktan kaçın. Bilgisayarını ev sinema bilgisayarı olarak kullanıyorsan ev sinema sistemi dolabının içinde kasanın her taraftan bol miktarda hava aldığından ve dolabın kapalı olmadığından emin ol.
 3. 3
  Monitörü kasaya bağla. Monitörü veya TV'yi kasanın arkasındaki monitör bağlantı noktalarından birine tak. Yeni bilgisayarların çoğunda HDMI bağlantı noktası vardır. Monitörü veya TV'yi bu bağlantı noktası ile bağlamak en kolayıdır. Monitörlerde genelde DVI veya HDMI bağlantıları kullanılır ama bazı eski monitörlerde VGA kullanılır.
  • Monitörün ayrıca bir prize takılması gerekir.
  • Özel bir grafik kartın varsa monitörün ana karta değil de grafik kartına bağlı olduğundan emin ol. Monitör takılı olmadığı sürece grafik kartından yararlanamayacaksın. Özel kartın için monitör bağlantı noktalarını kasanın arkasında, aşağı tarafta bulabilirsin.
 4. 4
  Fareyi ve klavyeyi tak. Hemen hemen tüm fareleri ve klavyeleri USB aracılığıyla bağlayabilirsin. Çok eski bir bilgisayarı kuruyorsan fareyi ve klavyeyi PS/2 konnektörleri aracılığıyla bağlaman gerekebilir. Bunlar genelde kasanın arka tarafında üst kısımda bulunur ve klavye ile fare fişlerine uyacak şekilde renklerle kodlanmıştır.
 5. 5
  Herhangi bir hoparlör bağla. Renk kodlarını kılavuz olarak kullanarak hoparlörleri bilgisayarın arkasına tak. Tüm kanalların doğru tarafa takıldığından ve gerekiyorsa hoparlörlerin fişe takıldığından emin ol.
 6. 6
  Kasayı fişe tak. Mümkünse kasayı bir aşırı gerilim koruyucuya veya kesintisiz güç kaynağına (UPS) tak. Böylece güç dalgalanması veya güç kaybı durumunda bilgisayarın korunabilecek.
  • Güç kaynağındaki anahtarı AÇIK konuma getirmen gerekebilir. Anahtar genellikle güç kablosunun yanında bulunur.
 7. 7
  Bilgisayarı aç. Açmak için bilgisayarın ön tarafındaki Güç düğmesine bas. Bilgisayarı Windows veya Linux gibi bir işletim sistemi önceden yüklenmiş olarak satın aldıysan işletim sisteminin kurulumu için ilk kurulum işlemine yönlendirileceksin. Konumu girmek ve kullanıcı hesabını oluşturmak için ekrandaki talimatları izle. Bilgisayarında önceden yüklenmiş bir işletim sistemi yoksa (bu durum nadir olur) işletim sistemini senin yüklemen gerekecek.
  • Windows'u yüklemeyle ilgili ayrıntılar için bu makaleye bak.
 8. 8
  Bir ağa bağlan. Herhangi bir programı indirmeden veya İnternet'i kullanmaya başlamadan önce bilgisayarını bir ağa bağlaman gerekir. Bilgisayarında kablosuz ağ kartı varsa ağa kablosuz olarak bağlanabilir veya Ethernet kablosu ile yönlendiriciye veya modeme bağlanabilirsin.
  • Ethernet ile bağlanmak istiyorsan Ethernet kablosunu bilgisayarına ve yönlendiriciye veya modeme tak. Herhangi bir ek kurulum yapmana gerek yok.
 9. 9
  Güncellemeleri indir. Muhtemelen bilgisayarı kurduğundan beri bilgisayara kurulmuş olan işletim sistemi ve programlar güncellenmektedir. Bilgisayarını güvenli ve sağlam tutmak için gerekli olan güncellemeleri indirmen ve yüklemen istenebilir.
  • Güncelleme işlemini tamamlamak için bilgisayarını yeniden başlatman istenebilir.
 10. 10
  Temel programları kur. Artık İnternet'e bağlandığına ve Windows güncellendiğine göre temel programları yüklemeye başlayabilirsin. Bilgisayarı yükseltiyorsan önceden yüklediğin tüm eski programları yükleme. Bunun yerine, hangilerine gerçekten ihtiyacın olduğunu değerlendirmek için biraz düşün. Yalnızca temel programları yüklemek bilgisayarının daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.
  • Antivirüs - Bu, ne olursa olsun yükleyeceğin ilk program olmalıdır. Antivirüs programı, bilgisayarını kötü amaçlı ve diğer kötücül yazılımlara karşı korumaya yardımcı olur. Zaten bilgisayarın İnternet'e bağlıysa antivirüs programı edinmek çok önemlidir.
  • Varsayılan tarayıcı - Windows'ta, Internet Explorer önceden yüklenmiştir. Fakat birçok kişi diğer tarayıcıları tercih eder. Chrome, Firefox ve Opera dâhil olmak üzere çeşitli seçenekler vardır.
  • Kelime işlemci/üretkenlik - Çoğu kişi bilgisayarını ev-ofis bilgisayarı olarak kullanır ama bunun için bir kelime işlemci ve bir elektronik tablo programı yüklemen gerekir. Microsoft Office, Windows ile entegre olacak şekilde tasarlanmıştır ve bilgisayarında önceden yüklü bir deneme sürümü olabilir.
  • Oyunlar - Herkes arada bir rahatlamayı sever. Dolayısıyla bunun için bir iki oyun yükleyebilirsin! Windows, herhangi bir işletim sistemindeki çoğu oyunu destekler ve bu oyunları bulup satın almanın sayısız yolu vardır. Oyun konusunda en çok kullanılan sanal mağazalardan bazıları arasında Steam, GOG, Origin ve Desura sayılabilir.
 11. 11
  Bilgisayarını kişiselleştir. Tüm sıkıcı işleri hallettikten sonra yeni bilgisayarını sana ait bir bilgisayara dönüştürmeye başlayabilirsin. Masaüstü arka planını değiştirebilir, yeni imleçler yükleyebilir, yazı tiplerini değiştirebilir ve hatta özel bir yazılım kullanarak Windows'un önceden düzenlenmiş şeklini tamamen değiştirebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Mac Masaüstü Bilgisayar veya MacBook Kurmak

 1. 1
  Bileşenleri paketinden çıkarıp bağlantılarını yap. Mac masaüstü bilgisayarların çoğu, monitördeki her şeyi içeren bağımsız birimlerdir. Monitör ünitesini prize takman ve fare ile klavyeyi USB aracılığıyla monitöre bağlaman yeterlidir.
 2. 2
  MacBook'ların bataryasının şarj olması için fişe takılması yeterlidir. Fişe takılırsa herhangi bir zamanda açılabilir.
 3. 3
  Mac'i aç. Mac'in ilk kullanım için yapılandırılacağı Kurulum Yardımcısı (Setup Assistant) süreciyle yönlendirileceksin. Konum ve dil ayarlarını yapmak ve yeni bir hesap oluşturmak için ekrandaki talimatları izle.
 4. 4
  Eski dosyalarını taşı. Daha önce Mac kullandıysan dosyalarını ve ayarlarını taşımak için Kurulum Yardımcısı'nı kullanabilirsin. Kablosuz bağlantı, USB, Ethernet veya FireWire kullanarak neredeyse her şeyi taşıyabilirsin.
  • Genel olarak yalnızca temel dosyaları aktarman önerilir. Kullandığın tüm uygulamaları yeniden yükleyebilirsin. Bu sayede, önceki sistemi yavaşlatan hiçbir şeyi taşımayacağın için daha iyi bir performans elde edeceksin.
 5. 5
  Bir ağa bağlan. Herhangi bir güncellemeyi veya uygulamayı indirebilmen için önce bir ağa bağlanman gerekir. Mac bilgisayarların çoğunda evdeki, okuldaki veya ofisteki kablosuz ağa bağlanmana olanak tanıyan dâhilî Wi-Fi bulunur. Bazı Mac'lerde, Ethernet kablosu kullanarak doğrudan bir modeme veya yönlendiriciye bağlanmana olanak tanıyan Ethernet bağlantı noktaları vardır.
  • Ethernet ile bağlanıyorsan Ethernet kablosunu Mac'in arkasındaki Ethernet bağlantı noktasına bağla, ardından diğer ucunu yönlendiricideki uygun bir bağlantı noktasına bağla. Geri kalan her şeyi Mac halledecek.
 6. 6
  OS X'i güncelleştir. Bir ağa bağlandıktan sonra yapman gereken ilk şey, en son güncellemelerin tümünün yüklendiğinden emin olmaktır. Muhtemelen Mac OS X ve önceden yüklenmiş programlar için yapılan güncellemeler, Mac'in paketlendiği andan bu yana yayınlanmıştır. Bu yüzden devam etmeden önce mevcut tüm güncellemeleri yüklediğinden emin ol.
  • Güncellemeleri kontrol etmek ve yüklemek için Apple menüsünü tıkla, ardından "Yazılım Güncelleme" (Software Update) seçeneğini seç. Programın mevcut güncellemeleri kontrol etmesi biraz zaman alabilir. Sonra ekranda bir liste çıkacak. Güncellemeleri yüklemek istediğini onayla.
  • Güncelleme işlemi sırasında Mac'i yeniden başlatman gerekebilir.
 7. 7
  Temel uygulamaları kur. Artık Mac bağlandığına ve güncellendiğine göre ihtiyacın olan uygulamaları günlük olarak yüklemeye başlayabilirsin. Mac'te uygulama yüklemek basittir. İndirdiğin DMG dosyasını aç, ardından uygulama dosyasını Uygulamalar (Applications) klasörüne sürükle.
  • Üretkenlik/Organizasyon - Mac'te üretkenlik ve organizasyon ile ilgili bir sürü yazılım vardır. Ajandadan tam ofis programlarına kadar her şeyi Mac Store'da bulabilirsin. Microsoft'un, Mac'te kullanılabilen bir Office sürümü vardır. Ayrıca Pages (Sayfalar) ve Numbers (Sayılar) yazılımlarında Apple'ın kendi ofis paketi vardır.
  • Tarayıcı - Mac'te Safari yüklü olarak gelir ama istersen diğer tarayıcıları da yükleyebilirsin. Chrome, tarayıcı ayarlarını kullandığın herhangi bir cihazla senkronize etmene olanak tanır ve farklı işletim sistemlerine sahip birden çok bilgisayarın varsa işini kolaylaştırmış olur. Firefox ise diğer bir popüler seçenektir ve bu tarayıcıların her ikisi de ücretsizdir.
  • Multimedya - Mac bilgisayarlar multimedya özellikleriyle bilinir. Bu nedenle bazı iyi multimedya uygulamalarını yüklemeyi düşünebilirsin. VLC Player temel bir video oynatıcıdır. Mac'te çok fazla müzik, video ve görüntü düzenleme programı mevcuttur.
  • Oyunlar - Zaman geçtikçe OS X'te oynanabilecek oyunların sayısı daha fazla artıyor. Steam artık çeşitli Mac oyunlarına erişmenin en bilinen ve kolay yoludur. Mac Store'da da seçebileceğin çok oyun var.
  • Yardımcı Programlar - Mac bilgisayarlar, sistem üzerinde çok fazla kontrolünün olmasına olanak tanır. Mac'te hayatını biraz daha kolaylaştıracak birçok yardımcı program vardır. Depolama yönetiminden sistem otomasyonuna kadar seçim yapabileceğin çok program var.
 8. 8
  Masaüstünü özelleştir. Bilgisayarını daha kişisel hâle getirmek için masaüstü duvar kâğıdını değiştirebilirsin. DockMod gibi Dock'u özelleştirmene olanak tanıyan bir yazılım da var. Desktop Groups (Masaüstü Grupları) gibi programlar ise masaüstünde dağınık bulunan simgeleri düzenlemene olanak tanır.
  • OS X'te widget eklemek için Dashboard'u kullanabilirsin. Widget, bir programı başlatmak zorunda kalmadan hızlı bir şekilde o programa erişebileceğin araçlardır. Dashboard'a erişmek için Dock'taki Dashboard simgesine tıkla. Önce Dashboard'un sol alt köşesindeki "+" butonunu, ardından "Daha Fazla Widget..." (More Widgets) ögesini tıklayarak widget ekleyebilirsin. Tıkladığında, mevcut tüm widget'lara göz atabileceğin Widget indirme sayfası açılacak.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Windows Dizüstü Bilgisayar Kurmak

 1. 1
  Bileşenleri paketinden çıkar. Dizüstü bilgisayar ile birlikte bir güç kablosu ve batarya gelmelidir. Bazı dizüstü bilgisayarlarda batarya dâhilî olarak takılıyken bazılarında bataryayı paketten çıkarıp takman gerekir.
 2. 2
  Dizüstü bilgisayarı fişe tak ve aç. Dizüstü bilgisayarların çoğu, aldığında tam şarjlı durumda değildir. Bilgisayarı ilk defa açmadan önce bataryayı tamamen şarj etmek isteyebilirsin ama bilgisayarı istediğin zaman fişe takıp açabilirsin.
 3. 3
  Bir ağa bağlan. Herhangi bir programı indirmeden veya İnternet'i kullanmaya başlamadan önce bilgisayarını bir ağa bağlaman gerekir. Dizüstü bilgisayarların çoğu ağa kablosuz olarak bağlanır. Fakat bazı dizüstü bilgisayarlarda Ethernet kablosuyla bağlanmana olanak tanıyan bir Ethernet bağlantı noktası bulunabilir.
  • Dizüstü bilgisayarında Ethernet bağlantı noktası yoksa ancak Ethernet kablosuyla bağlanmak istiyorsan bir USB Ethernet adaptörü kullanabilirsin. USB adaptörünü dizüstü bilgisayarındaki bir USB bağlantı noktasına tak. Taktığında bu, otomatik olarak bilgisayara kurulacaktır.
 4. 4
  Güncellemeleri indir. Muhtemelen bilgisayarı kurduğundan beri bilgisayara kurulmuş olan işletim sistemi ve programlar güncellenmektedir. Bilgisayarını güvenli ve sağlam tutmak için gerekli olan güncellemeleri indirmen ve yüklemen istenebilir.
  • Güncelleme işlemini tamamlamak için bilgisayarını yeniden başlatman istenebilir.
 5. 5
  Temel programları kur. Artık İnternet'e bağlandığına ve Windows güncellendiğine göre temel programları yüklemeye başlayabilirsin. Bilgisayarı yükseltiyorsan önceden yüklediğin tüm eski programları yükleme. Bunun yerine, hangilerine gerçekten ihtiyacın olduğunu değerlendirmek için biraz düşün. Yalnızca temel programları yüklemek bilgisayarının daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.
  • Antivirüs - Bu, ne olursa olsun yükleyeceğin ilk program olmalıdır. Antivirüs programı, bilgisayarını kötü amaçlı ve diğer kötücül yazılımlara karşı korumaya yardımcı olur. Zaten bilgisayarın İnternet'e bağlıysa antivirüs programı edinmek çok önemlidir.
  • Varsayılan tarayıcı - Windows'ta, Internet Explorer önceden yüklenmiştir. Fakat birçok kişi diğer tarayıcıları tercih eder. Chrome, Firefox ve Opera dâhil olmak üzere çeşitli seçenekler vardır.
  • Kelime işlemci/üretkenlik - Dizüstü bilgisayarlar hareket hâlindeyken çalışmak için harikadır. Bu nedenle bir kelime işlemci ve bir elektronik tablo programı kurmak isteyebilirsin. Microsoft Office, Windows ile entegre olacak şekilde tasarlanmıştır ve bilgisayarında önceden yüklü bir deneme sürümü olabilir.
  • Oyunlar - Herkes arada bir rahatlamayı sever. Dolayısıyla bunun için bir iki oyun yükleyebilirsin! Dizüstü bilgisayarlar normalde masaüstü bilgisayarlar kadar güçlü değildir. Dolayısıyla grafik açıdan daha yoğun oyunlardan bazılarını en yüksek ayarda çalıştırmakta zorluk yaşayabilirsin. Oyun oynamaya özel tasarlanmış bazı dizüstü oyun bilgisayarları yüksek kaliteli masaüstü bilgisayarlardan geri kalmadığından bu durum kesinlikle her dizüstü bilgisayar için doğru değildir. Oyun konusunda en çok kullanılan sanal mağazalardan bazıları arasında Steam, GOG, Origin ve Desura sayılabilir.
 6. 6
  Bilgisayarını kişiselleştir. Tüm sıkıcı işleri hallettikten sonra yeni bilgisayarını sana ait bir bilgisayara dönüştürmeye başlayabilirsin. Masaüstü arka planını değiştirebilir, yeni imleçler yükleyebilir, yazı tiplerini değiştirebilir ve hatta özel bir yazılım kullanarak Windows'un önceden düzenlenmiş şeklini tamamen değiştirebilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 23 kişi çalıştı. Bu makale 5.573 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 5.573 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam