Kaplumbağanın yemek yemeyi reddettiğini görürsen endişelenebilirsin. Bu, sadece açlıktan ölme olasılığını artırmakla kalmaz aynı zamanda hastalanmasına da neden olabilir. Bu makale sana kaplumbağanın yemesini nasıl sağlayacağını ve hâlâ çiğnemeyi reddediyorsa ne yapacağını gösterecek. Birçok kaplumbağa sahibi, evcil hayvanlarına yemek yedirmekte sorun yaşar. Kaplumbağan büyük olasılıkla çevre sorunları nedeniyle yemek yemiyordur. Bununla birlikte, kaplumbağan bir tür hastalıktan da mustarip olabilir. Kaplumbağanın ortamını ayarlayarak, hastalık belirtilerini fark ederek ve beslerken yaratıcı olarak kaplumbağanın yemesini sağlayabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kaplumbağanın Neden Yemek Yemediğini Anlamak

 1. 1
  Sıcaklığı kontrol et. Kaplumbağalar soğukkanlı sürüngenlerdir ve ortam çok soğuksa yemek yemeyeceklerdir.[1] Kapalı kutu kaplumbağan varsa bir tane sıcak alan bir tane de serin alan sağla. Gün boyunca serin alan 20 ila 22 °C arasında ve sıcak alan 29 °C civarında olmalıdır. Geceleri sıcaklık 15 ila 23 °C arasında bir değere düşebilir.[2]
  • Su kaplumbağaları için su sıcaklığı yaklaşık 25 °C olmalıdır. Güneşlenme alanı 26 ila 29 °C arasında olmalıdır.
  • Kutu kaplumbağan dışarıda yaşıyorsa dış sıcaklık 15 °C altına düşerse kaplumbağa çok üşüyecektir. Yeterli sıcaklığa ulaşması için kaplumbağanın bulunduğu ortama seramik bir ısıtıcı eklemen gerekebilir.
  • Kaplumbağanın ortamının sıcaklığını bir termometre kullanarak kontrol et ve gerekirse ayarlamalar yap.
 2. 2
  Daha fazla ışık sağla. Kaplumbağanın sağlıklı bir iştah için yeterli ışığa da ihtiyacı vardır. Su kaplumbağalarının tanklarında hem UVA hem de UVB ışığına ihtiyaçları vardır. Kaplumbağana 12 ila 14 saat ışık ve ardından 10 ila 12 saat karanlık sağla.[3] Kutu kaplumbağalarının her gün en az 12 saat ışığa ihtiyacı vardır. Bu, doğrudan güneş ışığı veya UVB ampul ile akkor ampulün bir kombinasyonu olabilir.[4]
  • Kaplumbağan günde 12 saatten daha az ışık alıyorsa muhtemelen yemeyi bırakacaktır.
  • Dışarıda bir kutu kaplumbağan varsa ışık kaynağını mevsimlere göre ayarlaman gerekecektir. Örneğin sonbahar ve kış aylarında günler kısaldığı ve yazın herhangi bir yapay aydınlatmaya ihtiyaç duyulmadığı için daha fazla yapay aydınlatma kullanabilirsin.
  • Kaplumbağanın UV ampullerini her 6 ayda bir değiştir. UV ışıkları zamanla daha az etkili hâle gelir.[5]
 3. 3
  Hastalık belirtilerini kontrol et. Kaplumbağan yemek yemiyorsa ve çevreyi kontrol ettiysen kaplumbağanda bir hastalık olabilir. A vitamini eksikliği, kabızlık, solunum yolu enfeksiyonu, göz problemleri veya hamilelik gibi hastalıklar ve stres bunun nedeni olabilir.[6] Kaplumbağan yemek yemiyorsa kaplumbağanın hasta olup olmadığına ve bir veterinere görünmesi gerekip gerekmediğine karar vermek için başka belirtiler ara.
  • Kaplumbağanın kabuğunda beyaz, düzensiz bir renklenme varsa ve yemeyi reddediyorsa kaplumbağanda A vitamini eksikliği olabilir. A vitamini eksikliği, kaplumbağalarda solunum yolu enfeksiyonlarıyla da bağlantılıdır.
  • Solunum yolu enfeksiyonunun diğer belirtileri arasında hırıltılı solunum, nefes darlığı, hapşırma, burun akıntısı, şişmiş gözler ve enerji eksikliği bulunur.
  • Kaplumbağan yemek yemeyi ve tuvalete gitmeyi bıraktıysa kaplumbağan kabız olabilir.
  • Kaplumbağanın göz sorunları varsa ve göremiyorsa kaplumbağan yemek yemeyecektir. Kaplumbağanın gözlerini kontrol ederek temiz olduğundan, kalıntı içermediğinden ve parlak olduğundan emin ol.
 4. 4
  Kaplumbağanın kış uykusunda olup olmadığını belirle. Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika kaplumbağaları kış sezonu için kış uykusuna yatabilirler. Kaplumbağan uygun ortama ve bol miktarda yiyeceğe sahip olsa bile kış uykusuna yatmayı seçebilir. Kaplumbağanın yaşam alanını ve fiziksel sağlığını kontrol ettiysen ve hâlâ yemek yemiyorsa kış uykusuna yatmaya çalışıp çalışmadığını anlamak için kaplumbağanı veterinere götür.[7]
  • Kış uykusu vücut üzerinde stres yaratır. Yalnızca sağlıklı kaplumbağaların kış uykusuna yatmasına izin verilmelidir.
  • Veteriner hekimin kaplumbağanın kış uykusuna yatmasının uygun olduğunu söylüyorsa yaşam ortamındaki sıcaklığı her gün 2 veya 3 derece düşürmeye başla. Bu, kaplumbağanın metabolizmasının yavaşlamasına yardımcı olacaktır.
  • Sıcaklığın 10 °C derecenin altına düşmesine izin verme. 10 hafta sonra sıcaklığı her gün birkaç derece artırmaya başla.
  • Tamamen yemeyi bırakana kadar kaplumbağanı beslemeye devam et.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kaplumbağanı Yemeye Başlatmak

 1. 1
  Kaplumbağana canlı yiyecek ver. Hareket kaplumbağanı çeker ve cırcır böcekleri, yemek kurtları, balmumu kurtları, solucanlar, salyangozlar, sümüklü böcekler veya küçük pembe fareler gibi canlı yiyecekleri yemeyi tercih edebilir.[8] Canlı yemlerin ayrıca kaplumbağan için çekici olan güçlü bir kokusu vardır.[9]
  • Solucanları kazıp kaplumbağana verirken dikkatli ol. Çimlere kimyasal maddeler uygulanmışsa solucanları kaplumbağana verme. Bir yem dükkanından solucan satın almak en iyisidir.
  • Kaplumbağan ayrıca kurtçukları, böcekleri, hap böceklerini, kerevitleri, sinekleri, çekirgeleri, kan kurtlarını ve örümcekleri yemekten de keyif alabilir.
 2. 2
  Peletleri diğer yiyeceklerle birleştir. Peletler veya kuru kaplumbağa yemi, birçok kaplumbağanın beslenmesinin temelini oluşturur. Peletleri ez ve kaplumbağanın yemesini sağlamak için canlı yiyeceklerle karıştır. Peletlere daha güçlü, daha çekici bir koku vermek için peletleri konserve ton balığı suyuna da batırabilirsin.[10]
  • Kaplumbağanı yemeye teşvik etmek için peletleri meyve suyuna veya kafeinsiz bir spor içeceğine de batırabilirsin.
  • Kutu kaplumbağan varsa kaplumbağan karada yemek yerine su altında yemeyi tercih edebileceğinden bu yiyeceği suya koymayı dene.[11]
 3. 3
  Parlak renkli yiyecekler ver. Kaplumbağan parlak renkli yiyeceklerden etkilenir. Kaplumbağa çilek, domates, papaya, mango, karpuz, gül yaprakları veya diğer parlak renkli sebze ve meyveleri sun. Meyve, kaplumbağanın beslenmesinde temel bir unsur olmamalıdır ancak kaplumbağanın yemeye başlaması için kullanılabilir.
  • Daha da iyi sonuçlar elde etmek için parlak renkli yiyecekleri canlı yemle birleştirebilirsin. Parlak renk ve güçlü koku iki kat çekici olabilir.
  • Sebzeler, kaplumbağan için meyveden daha önemlidir. Kaplumbağanın yemesini sağlamak için sebzeleri ton balığı suyuna batırmayı dene.
 4. 4
  Beslenmeyi değiştir. Kaplumbağan, sunduğun yiyeceği sevmediği için yemiyor olabilir. Örneğin, bir gün sebzeleri ve peletleri ince ince doğrayıp kan kurdu suyuna batırabilir ve ardından ertesi gün ton balığı suyunda mango ve pellet verebilirsin. Kaplumbağanın öğrenmen gereken tercihleri vardır.
  • Beslemelerin ve kaplumbağanın nasıl tepki verdiğinin bir günlüğünü tutmak faydalı olabilir. Bu, kaplumbağanın neyi sevdiğini öğrenmene yardımcı olacaktır.
  • Kaplumbağanın nasıl yediğini etkileyip etkilemediğini görmek için kaplumbağana karada ve suda yiyecek vermeyi de deneyebilirsin.
 5. 5
  Kaplumbağanı sabah erkenden besle. Kaplumbağalar sabah erken saatlerde aktif olma eğilimindedir ve o zaman yemeyi tercih ederler. Günün diğer saatlerinde yemek verilirse birçok kaplumbağa yemek yemeyi reddedecektir.[12] Kaplumbağana yemeğini 04:30 veya 05:30’da [13] veya mümkün olduğunca sabaha yakın vermeye çalış.
  • Günün saatine ek olarak, beslenme zamanını mevsime göre ayarlaman gerekebilir. Örneğin, bir açık hava kaplumbağan varsa kış aylarında şafak vakti yemek için fazla soğuk olabilir. O mevsimde kaplumbağana günün biraz ilerleyen saatlerinde yemek vermek isteyebilirsin.
  • Kutu kaplumbağaları da yağmurlu sabahları yemeyi severler çünkü bu, solucanların ve sümüklü böceklerin kolayca bulunduğu zamandır.[14]
 6. 6
  Kaplumbağanı veterinere götür. Kaplumbağan sunduğun yiyeceklerden hiçbirine ve çevresel değişikliklere yanıt vermiyorsa veterinerine danış. Kaplumbağan sadece bir hastalıkla savaşmakla kalmaz, yemek yemeyi reddettiğinde sağlığı da risk altındadır. Profesyonel bir analiz almak, sorunu keşfetme şansını artırır ve daha hızlı bir çözüm, kaplumbağanın durumunun kötüleşme olasılığını ortadan kaldırır.
  • Bir herp veterineri, kaplumbağanı tedavi etmek için en iyi donanıma sahiptir. Bu veteriner hekimler sürüngen ilaçları konusunda ek eğitim almışlardır.[15]
  • Bir herp veterineri bulamazsan yerel hayvanat bahçenle, insani amaçları destekleyen bir toplulukla veya üniversitelerle (veterinerlik bölümü, hayvan sağlığı bilimi gibi) iletişime geç.[16]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Sağlıklı Bir Beslenme Sağlamak

 1. 1
  Kaplumbağanı dengeli bir şekilde besle. Kaplumbağan meyve, sebze ve etle dengeli bir şekilde beslenmelidir. Kaplumbağan suda yaşıyorsa beslenmesi %65 ila %90 et (solucanlar, salyangozlar, yumuşakçalar, donmuş serçe fareler, kurutulmuş kaplumbağa maması/peletler gibi) ve %10 ila %35 sebze bazlı (kara lahana, rendelenmiş havuç, üzüm, mango, kavun gibi) olmalıdır. Bir kutu kaplumbağan varsa beslenmesi %50 et (cırcır böcekleri, benekli yemek kurtları, sümüklü böcekler, salyangozlar) ve %50 sebze bazlı (çilek, yeşil fasulye, kış kabağı, çiçek başları gibi) olmalıdır.
  • Genç kaplumbağaların olgun kaplumbağalardan daha fazla ete ihtiyacı vardır.[17]
  • Bunlar, kaplumbağalar için genel kurallardır ancak beslenme, kaplumbağanın türüne bağlı olarak değişecektir.
  • Kaplumbağanı daima taze yiyeceklerle besle.
 2. 2
  Beslenmeye kalsiyum takviyesi yap. Çok yönlü bir beslenme sağlarsan kaplumbağan ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve besinleri alacaktır. Bununla birlikte, çoğu kaplumbağa kalsiyum takviyelerinden faydalanacaktır. Kaplumbağana kalsiyum blokları, mürekkep balığı kemiği [18] veya toz vererek kalsiyum takviyesi yapabilirsin.[19] Kaplumbağa takviyelerini haftada bir ver.[20]
  • Kaplumbağalarının kemirmesi için kalsiyum bloklarını veya mürekkep balığı kemiğini kaplumbağanın yaşam alanına yerleştir.
  • Ayrıca kaplumbağanın yemeğini onlara vermeden önce kalsiyum tozu ile kaplayabilirsin.
  • Ayrıca kaplumbağana haftada iki kez bir sürüngen veya kaplumbağa multivitamini verebilirsin.
 3. 3
  Hangi gıdalardan kaçınman gerektiğini bil. Ölçülü olarak çeşitli yiyecekler verilirse kaplumbağan iyiye gidecektir. Ancak kaplumbağana asla vermemen gereken bazı yiyecekler vardır. Aşağıdaki yiyeceklerden kaçın:[21] [22]
  • Tüm süt ürünleri (peynir, yoğurt gibi)
  • Şeker, çikolata, ekmek, rafine şeker ve un
  • Tuz ve koruyucu maddeler bakımından zengin konserve ve işlenmiş gıdalar
  • Soğan ve sarımsak ailesindeki her şey
  • Ravent
  • Avokado
  • Tüm meyve tohumları
  Reklam

İpuçları

 • Kaplumbağanın beslenmesiyle ilgili herhangi bir sorun varsa her zaman bir veterinere danış.
 • Kaplumbağanı çeşitli yiyeceklerle besle. Onu mevsiminde meyve ve sebzelerle beslemeye çalış.
 • Farklı kaplumbağa türlerinin farklı beslenme ihtiyaçları vardır. Onu neyle beslemen gerektiğini öğrenmek için kendi kaplumbağanın türünü araştır.[23]
 • Kaplumbağana bol bol sevgi göster ki emin ellerde ve iyi bir yerde olduğunu anlasın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Evdeki Pireler Nasıl ÖldürülürEvdeki Pireler Nasıl Öldürülür?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Audra Barrios
Ortak yazarlar :
Deniz Biyoloğu ve Sürüngen Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Audra Barrios. Audra Barrios bir deniz biyoloğudur ve sürüngenler, çeşitli malzemeler ve bitkiler sunan Lick Your Eyeballs şirketinin sahibidir. 15 yılı aşkın tecrübesiyle Audra, sürüngenler ve egzotik hayvanlar, çevre eğitimi, deniz biyolojisi, doğal çevreyi koruma sorunları ve hayvancılık konularında uzmanlaşmıştır. Audra, Santa Cruz'daki California Üniversitesi'nden Deniz Biyolojisi alanında lisans derecesi almış ve College of Marin'de Doğa Bilimleri okumuştur. Eğitim yoluyla sürüngenlerin korunmasına adanmış, kâr amacı gütmeyen Things That Creep'in kurucusu ve yetkili müdürüdür. Son altı yılını California Academy of Sciences'ta biyolog olarak çalışarak geçirmiştir. Bu makale 2.479 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.479 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam