Yağ lekeleri berbat görünebilir ancak onları çıkarmak oldukça basit. Hatta az bir çabayla bile kurumuş yağ lekelerini çıkarmak mümkün. Bu wikiHow makalesinde, yün dahil farklı kumaş türlerinden yağ lekelerini nasıl çıkarabileceğini göreceksin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Yemek Yağını Sıradan Kumaşlardan Çıkarmak

 1. 1
  Malzemelerini bir araya getir. Bir şeyler kızartırken ya da salata yerken farketmez, yağ lekeleri bir veya birkaç defa mutlaka başına gelir. Neyse ki, onları çıkarmak oldukça basit. İşte ihtiyaç duyacaklarının listesi:
  • Kağıt havlu
  • Karbonat
  • Eski diş fırçası
  • Bulaşık deterjanı
 2. 2
  Yemek yağının fazlasını bir kağıt havluyla al. Beyaz bir kağıt havlu seç yoksa kağıt havlunun rengi elbiseye bulaşabilir.
 3. 3
  Lekeyi karbonatla kapla. Şöyle güzel, kalın bir tabakan olsun. Karbonatın yoksa, onun yerine biraz nişasta dene.
 4. 4
  Karbonatı 30 ila 60 dakika kadar beklet, sonra da eski bir diş fırçasıyla fırçala. Karbonatı fırçalarken öbekler oluştuğunu görebilirsin. Bu, karbonat yağı emdiği içindir. Hatta karbonat yağın rengini bile alabilir.
  • Hâlâ bir miktar karbonat kalıntısı kalmış olabilir. Endişelenme. Bu normaldir ve yıkayınca geçecektir.
  • Zorlu lekeler için karbonat adımını tekrarlamak durumunda kalabilirsin. Sadece biraz daha karbonat ekle, 30 ila 60 dakika kadar daha bekle ve tekrar fırçala.
 5. 5
  Karbonatın üzerine biraz bulaşık deterjanı dök. Bulaşık deterjanını parmaklarınla karbonata güzelce yedir. Kumaş üzerinde ince bir bulaşık deterjanı tabakası elde et. Kumaş bulaşık deterjanını emdiyse, birazcık daha ekle.
 6. 6
  Kıyafeti çamaşır makinesinde yıka. Yıkama etiketinde yazan talimatlara uy. Sıcak su, yağ lekelerini çıkarmaya yardımcı olur ancak her şey sıcak suda yıkanmaz.
  • Yıkama programına 1/2 veya 1 bardak (120-240 mililitre) beyaz sirke eklemeyi dene. Bu işlem deterjanın etkisini artıracaktır.
 7. 7
  Kurutma makinesine atmadan önce, lekenin tamamen çıktığından emin ol. Kıyafeti kurutucuya attığında, eğer hâlâ çıkmadıysa, leke kurutucuda kalıcı hale gelebilir. Lekeyi tekrar çıkarmayı dene. Çıkaramıyorsan, kıyafeti açık havada kurut ve profesyonel bir kuru temizlemeye götür.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Yemek Yağını Kazaklardan ve Yünlülerden Çıkarmak

 1. 1
  Malzemelerini bir araya getir. Sıcak su, lekeleri kumaştan çıkarmak için idealdir, fakat bir kazağı mahvedebilir. Bu yüzden, yağ lekesini kazaktan çıkarmak için birkaç adıma daha ihtiyacın olacak. İşte ihtiyaç duyacaklarının listesi:[1]
  • Nişasta
  • Bulaşık deterjanı
  • Soğuk su
  • Lavabo veya küvet
  • Kazaktan daha büyük bir kağıt parçası
  • Kurşun veya tükenmez kalem
  • Büyük havlu
 2. 2
  Lekeyi nişastayla kapla ve 30 dakika sonra fırçalamaya başla. Bu işlemi iki veya üç kez daha tekrarla. Bazen, yağ lekesini çıkartmak için sadece bu işlem bile yeterli olur. Eğer leke çıkmamakta ısrarcıysa, okumaya devam et.
 3. 3
  Kazağı kağıdın üzerine koy ve kurşun ya da tükenmez bir kalemle şeklini çıkar. Kazağı içinde bekleteceğin su, onun şeklini bozabilir. Eski şekline getirmek için kazağı esnetmen gerekecek. Çizimin, bu yöntem için kullanacağın şablonun olacak.
 4. 4
  Lavaboyu soğuk suyla doldur. Büyük ve ağır bir kazak için, küvet veya daha geniş bir lavabo kullan. Kazağın tamamen suya daldırılması gerekeceğinden, suyun yeterince derin olduğundan emin ol.
 5. 5
  Suya birkaç damla bulaşık deterjanı damlat. Karışım elde etmek için elini birkaç kez suda gezdir. Suyun yüzeyi köpükle kaplanacak kadar çok karıştırma. Bulaşık deterjanı inatçı lekeleri çözerek kazaktan çıkarmaya yardımcı olur.
 6. 6
  Kazağı suya daldır ve hafifçe ıslat. Kazağı sakın bükme ya da çitileme yoksa kazağın şeklini ve dokusunu bozabilirsin.
 7. 7
  Kazağı sudan çıkarmadan önce birkaç dakika beklemesine izin ver. Kazağı bükme veya çitileme dürtüne karşı koy. Sadece suların süzülmesine müsaade et.
 8. 8
  Kirli suyu boşalt ve kazağı durulamak için lavaboyu temiz su ile doldur. Akan kirli suyu süzmeye devam et ve kazak üzerindeki bütün sabun temizlenene ve su berraklaşana kadar temiz suyla durula. Bu işlemi 10-12 defa yapman gerekebilir.[2]
 9. 9
  Kazağı büyük bir havluya sararak kurula. Su berraklaşıp sabun temizlenince, kazağı lavabodan yukarı kaldır ve suların süzülmesini bekle. Kazağı, büyük bir havlunun üzerine düz bir şekilde ser. Kazak ve havluyu birlikte bir dürüm gibi sarmaya başla. Havlu fazla suyu emmeye yardımcı olacaktır. Havluyu geri aç ve kazağı çıkar.
 10. 10
  Kazağı tekrar kağıt şablon üzerine koy ve orijinal şekline dönene kadar esnet. Daha önce çizdiğin kalıba uyana kadar kazağın kollarını, kenarlarını, omuzlarını hafifçe çekiştir.
 11. 11
  Diğer yünlü kıyafetlerle nasıl başa çıkacağını öğren. Eğer yün bir eteğine, takım elbisene ya da pantolonuna yağ bulaştıysa; 1 ölçü bulaşık deterjanı, 1 ölçü beyaz sirke ve 6 ölçü su karışımını dene. Lekeyi karışımla kapla ve eski bir diş fırçasıyla lekeye hafifçe vur. Birkaç dakika bekle, sonra hepsini temizle ve temiz bir havluyla kurut. Kirli yüzeye nemli bir havluyla hafifçe vurarak kalan kalıntıları temizle. Başka kuru bir havlu yardımıyla, kirlenen yeri kurut ve işlemi tamamla. [3]
  • Yıkama etiketinde yazan talimatlara uyman gerekebilir. Yani kazağı elde yıkaman, çamaşır makinesine atman ya da kuru temizlemeye götürmen gerekebilir. [4]
  • Karışımı yünün üzerinde çok uzun süre tutma yoksa kumaşın rengi solabilir.[5]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Kurumuş Lekeleri Çıkarmak

 1. 1
  Malzemelerini bir araya getir. Bazen, lekenin farkına vardığında kıyafeti çoktan yıkamış ve kurutmuşsundur. Maalesef, kurutma makinesinin sıcaklığı lekeyi kumaşa yerleştirmiştir. Neyse ki lekeyi çıkarmak hâlâ mümkün. İşte bunu yapmak için ihtiyaç duyacaklarının listesi:[6]
  • Karton (tavsiye edilir)
  • WD-40
  • Karbonat
  • Bulaşık deterjanı
  • Eski diş fırçası
  • Küçük kâse ve kulak temizleme çubuğu (küçük lekeler için)
  • Çamaşır makinesi
 2. 2
  Kıyafetin içine, lekenin arkasına bir parça karton koy. Lekenin yayılma ihtimaline karşı, kartonu lekeden biraz daha büyük kes. Karton, lekenin kumaşın arka tarafına geçmesine engel olur.
 3. 3
  Lekeye biraz WD-40 püskürt. Eğer küçük bir leke ise, WD-40’ı küçük bir kâseye sık ve kulak temizleme çubuğu kullanarak lekeye uygula. WD-40 yağlı lekeyi çözerek çıkmasını kolaylaştırır. [7]
 4. 4
  Lekeye biraz karbonat dök ve eski bir diş fırçasıyla ovala. Leke ve WD-40 üzerine biraz karbonat dök. Güzel ve kalın bir tabaka oluşsun. Diş fırçası kullanarak karbonatı kumaşa yedir. Fırçalarken karbonatın öbekleştiğini göreceksin; çünkü karbonat yağı emer.
 5. 5
  Tüm öbekler kaybolana kadar karbonat işlemini tekrarla. Eski kümelenen karbonat kalıntılarını süpür ve biraz daha yeni karbonat serp. Öbekler kaybolana kadar ovalamaya, karbonat kalıntılarını temizlemeye ve yeni karbonat eklemeye devam et.[8]
  • Muhtemelen her yer beyaz toza bulanacak. Merak etme. Bu çok normal. Karbonat yıkanınca çıkar.
 6. 6
  Karbonatın üzerine biraz bulaşık deterjanı dök. Kumaşa nüfuz etmesi için bulaşık deterjanını nazikçe ovala. Düzgün bir bulaşık deterjanı tabakası oluşturmaya çalış. Deterjan kumaş tarafından tamamen emilirse, biraz daha ekle.
 7. 7
  Kıyafeti etiketinde yazan talimatlara uygun olarak çamaşır makinesinde yıka. Bulaşık deterjanını durulama, çünkü çamaşır makinesinde çözünecektir. [9]
 8. 8
  Kurutma makinesini kullanmadan önce lekenin temizlenmiş olduğundan emin ol. Leke hâlâ duruyorsa, kıyafeti açık havada kurut ve yöntemi tekrarla. Ayrıca, kıyafeti kuru temizlemeye de verebilirsin. Kurutma makinesine koymak, sadece leke çıktığında güvenlidir; çünkü kurutma makinesinin ısısı lekeyi kalıcı hale getirebilir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Diğer Çözüm Yollarını Denemek

 1. 1
  Narin kıyafetlere karşı hassas davran. İpek ve şifon gibi kumaşlar, sert ovalamaya ve yüksek ısıya dayanamazlar. Bunun yerine lekeyi bebek pudrası, nişasta ya da talk pudrasıyla kapla. Kumaşı kuru ve ılık bir yerde birkaç saat beklet (eğer mümkünse gece boyunca), sonra da pudrayı temizle. Bu işlemi pudra artık öbekleşmeyene ve leke çıkana kadar tekrarla.[10]
 2. 2
  Sadece kuru temizleme gerektiren kumaşların üstesinden nasıl geleceğini öğren. Adından da anlaşıldığı gibi, kuru temizleme gerektiren kumaşlar ıslatılmamalı. Bu demektir ki; lekeyi çıkarmak için bulaşık deterjanı ve su gibi şeyler kullanamazsın. Bunun yerine, lekenin üzerine biraz bebek pudrası, nişasta ya da talk pudra serp. Lekenin üzerinde birkaç dakika beklet ve sonra tozu temizle. Bu işlem lekeyi çıkarmaya yeterli olabilir. Eğer leke hâlâ çıkmadıysa, kıyafeti bir kuru temizlemeye götür. [11]
 3. 3
  Lekeye nişasta ve bulaşık deterjanı dök. Lekenin üzerine biraz nişasta serp ve 30 ila 60 dakika arasında beklet. Nişastanın üzerine biraz bulaşık deterjanı dök ve ovarak yedir. Bulaşık deterjanı veya nişastayı sakın durulama. Bunun yerine, kıyafeti çamaşır makinesine koy ve yıkama etiketinde belirtildiği şekilde yıka.[12]
  • Bulaşık deterjanı kullanmadan, yalnızca nişasta ya da mısır ununu da kullanabilirsin. Bunlar yağı emecektir.[13]
 4. 4
  Lekeyi çözmek için biraz saç spreyi kullan. Lekeyi saç spreyiyle basitçe kapla. Kıyafeti etiketinde belirtildiği şekilde yıka ve kurut. Saç spreyi alkol içerdiğinden, lekenin gevşemesine ve çözülmesine yardımcı olur.[14]
 5. 5
  Hidrojen peroksit, karbonat ve bulaşık deterjanı kullan. Lekeyi bir miktar hidrojen peroksit ile ıslat ve üzerine kalın bir tabaka karbonat serp. Karbonatı biraz bulaşık deterjanıyla kapla ve üzerine ince bir tabaka daha karbonat serp. Bütün yüzeyi eski bir diş fırçasıyla fırçala ve 30 ila 60 dakika arasında beklet. Bu karışımı sakın durulama. Bunun yerine, kıyafeti her zaman yıkadığın şekilde çamaşır makinesinde yıka. Yıkama etiketi üzerindeki talimatlara uyduğundan emin ol. [15]
  • Hidrojen peroksit, koyu renkli kıyafetlerde leke bırakmamalıdır; ama bırakabilir de. Bunun için endişeleniyorsan, kıyafetin manşet veya kıvrım yeri gibi pek farkedilmeyen bir yerinde test etmek mantıklı olabilir.
 6. 6
  Biraz aloe vera, bulaşık deterjanı ya da şampuanı, yıkama öncesi leke çıkarıcı olarak kullan.[16] Yağ fazlalığını temiz bir bez veya kağıt havlu kullanarak al. Sonra da lekeye biraz aloe vera, bulaşık deterjanı veya şampuan püskürt. Eski bir diş fırçası ya da manikür fırçası kullanarak kumaş üzerindeki lekeyi ovala. Birkaç dakika bekle. [17] Aloe vera, bulaşık deterjanı veya şampuanı durulama. Bunun yerine, kıyafeti etiketinde belirtildiği şekilde çamaşır makinesinde yıka.[18]
 7. 7
  Marketten alınan, yıkama öncesi leke çıkarıcıyı kullan. İşe fazla yağı temizleyerek başla ve ardından lekeyi leke çıkarıcıyla kapla. 30 dakika bekle ve sonra etiketinde belirtildiği şekilde yıka.[19] [20]
  Reklam

İpuçları

 • Daima, ilk iş olarak fazla yağı bir kağıt havluyla al. Lekeyi kağıt havluyla sakın ovma; yoksa leke iyice derine iner.
 • Hızlı ol. Ne kadar erken davranırsan, leke o kadar kolay temizlenir.
 • Lekenin arkasına bir parça karton koyabilirsin. Bu işlem, yağın kıyafetin arkasına geçmesine engel olacaktır.
 • Lekeyi dıştan-içe doğru ovala. Daima lekenin merkezine doğru ovala, merkezden dışa doğru değil. Bu lekenin yayılmasını önleyecektir.[21]
Reklam

Uyarılar

 • Bütün kumaşlar sıcak suyla işlem görmez ve yıkanmaz. Kıyafet içerisindeki etikette yer alan yıkama talimatlarını daima oku.
 • Bulaşık deterjanı yeni boyanmış kumaşların renklerini soldurabilir. Ayrıca, yepyeni kumaşları da soldurabilir. Bulaşık deterjanını kullanmadan önce, kumaşın renk verip vermediğini kontrol et.
 • Kurutma makinesinin ısısı lekeyi inatçı hale getirebilir. Kıyafeti kurutucuya atmadan önce, lekenin çıkmış olduğundan daima emin ol. Bunu yapmazsan kurutucu lekeyi kumaşta kalıcı hale getirecektir. [22]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Sıradan Kumaşlar için İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kağıt havlu
 • Karbonat
 • Eski diş fırçası
 • Bulaşık deterjanı
 • Çamaşır makinesi

Kurumuş Lekeler için İhtiyacın Olan Şeyler

 • Karton (tavsiye edilir)
 • WD-40
 • Karbonat
 • Bulaşık deterjanı
 • Eski diş fırçası
 • Küçük kâse ve kulak temizleme çubuğu (küçük lekeler için)
 • Çamaşır makinesi

Yünlüler ve Kazaklar için İhtiyacın Olan Şeyler

 • Nişasta
 • Bulaşık deterjanı
 • Soğuk su
 • Lavabo ya da küvet
 • Kazaktan daha büyük kağıt parçası
 • Kurşun veya tükenmez kalem
 • Büyük havlu


Bununla İlgili wikiHow'lar

Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şişme Yataktaki Delik Nasıl OnarılırŞişme Yataktaki Delik Nasıl Onarılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Buzdolabının Buzlanması Nasıl ÖnlenirBuzdolabının Buzlanması Nasıl Önlenir?
Vantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl YapılırVantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Sinek Kapanı Nasıl YapılırSinek Kapanı Nasıl Yapılır?
Kurtçuklar Nasıl ÖldürülürKurtçuklar Nasıl Öldürülür?
Eşek Arıları Nasıl Uzak TutulurEşek Arıları Nasıl Uzak Tutulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Safir Ali
Ortak yazarlar :
Çamaşır Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Safir Ali. Safir Ali, Houston, Teksas'ta faaliyet gösteren ve çamaşır yıkama endüstrisini yeniden icat eden bir girişim olan Hamper Dry Cleaning and Laundry'nin kurucu ortağı ve CEO'sudur. Safir, altı yılı aşkın bir süredir Hamper'ı kurma ve işletme deneyimiyle ailesinin işinden edindiği deneyimi kullanarak kuru temizlemeyi basitleştirmenin yenilikçi yollarında uzmanlaşmıştır. Safir, Texas A&M Üniversitesi'nden İşletme ve Yönetim alanında lisans derecesine sahiptir. Hamper, teslimat ve kulübe hizmetleri aracılığıyla 7/24 isteğe bağlı kuru temizleme ve çamaşırhane hizmeti sunmaktadır. Hamper, Houston Rockets, Station Houston, Houston Business Journal, BBVA, Yahoo Finance ve Innovation Map'de yer almıştır. Bu makale 68.081 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 68.081 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam