Bu wikiHow makalesi, videona kolayca kendi özel arka planını yerleştirebilmen için yeşil perde kullanarak nasıl video çekeceğini öğretir. Yeşil perdeyle çekim yaptıktan sonra yeşil perdeyi tercih ettiğin arka plan resmi veya videosuyla değiştirmek için Shortcut veya LightWorks (her ikisi de ücretsizdir ve Windows ve Mac sürümleri mevcuttur) yazılımların kullanabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Yeşil Perde Videosu Çekmek

 1. 1
  Yeşil perdeni ayarla. İnternet üzerinden endüstri standardında bir yeşil perde satın alabilir veya gerektiğinde açık yeşil bir çarşaf veya poster kâğıdı kullanabilirsin.[1]
  • Yeşil perdende olabildiğince az kırışıklık olmalıdır ve her yerinde renk aynı olmalıdır.
 2. 2
  Yeşil perdenin 1 ila 4,5 metre önüne bir nesne yerleştir. Gölgeyi en aza indirmek için (ki bu, daha sonra yeşil perdeyi kaldırırken önemlidir) yeşil perde ile nesne arasında en az 1 metre mesafeye ihtiyacın olacak. En iyi sonuçlar için nesne ile perde arasında en az 3 ila 4,5 metre bırakmayı hedefle; bu, nesnenin doğal görünmesini sağlamak için arka plan klibindeki aydınlatmayı taklit etmeye yardımcı olacaktır.[2]
 3. 3
  Kameranı konumlandır. Yeşil perde çerçevede ortalanmayacak kadar uzaklaşmadan, kameranın tüm vücudunu (mümkünse) kareye sığdırabileceği kadar uzakta olması gerekir.[3]
 4. 4
  Videonu çek. Kendini veya nesneyi yeşil perdenin önünde kaydet. Kare içerisindeki hareketlerin veya nesnelerin yeşil perdenin önünde kaldığından emin ol, yoksa yeşil perde karesinin dışında kalan her şey son videoda kesilecektir.
 5. 5
  Videoyu bilgisayarına aktar. Video kaydını bitirdikten sonra onu düzenleyebilmek için bilgisayarına aktarman gerekir.
  • Eğer video telefondaysa onu Google Drive gibi bir bulut servisine yüklemeyi ve sonra onu oradan bilgisayarına indirmeyi düşün.
  • Eğer video SD karttaysa videoyu taşımak için onu genellikle doğrudan bilgisayarına (veya bilgisayarına bağlı USB/SD kart okuyucusuna) takabilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
LightWorks ile Düzenlemek

 1. 1
  LightWorks indirme sayfasını aç. Tarayıcından https://www.lwks.com adresine git ve sayfanın sağ üst köşesindeki mavi Download Now (Şimdi İndir) düğmesine tıkla.
 2. 2
  İşletim sistemini seç. Kullandığın bilgisayara bağlı olarak Windows veya Mac sekmesine tıkla.
 3. 3
  İşletim sisteminin Download (İndir) bağlantısına tıkla. Windows bilgisayarda 32-bit işletim sistemi için Download 32-bit veya 64-bit işletim sistemi için Download 64-bit düğmesine tıkla.
  • Mac için Download DMG düğmesine tıkla.
  • Windows’un 64 bit mi yoksa 32 bit mi olduğunu bilmiyorsan bilgisayarının kaç bit olduğunu kontrol et.
 4. 4
  LightWorks’ü yükle. LightWorks kurulum dosyası indirildikten sonra aşağıdaki yap:
  • Windows - Kurulum dosyasına çift tıkla, sorulduğunda Evet’e tıkla, bir dil seç ve Tamam’a tıkla, İleri’ye tıkla, "Kabul Ediyorum" kutusunu işaretle ve İleri’ye tıkla, üç kez daha İleri’ye tıkla, rastgele bir sayı gir ve Yükle’ye tıkla. İleri’ye tıkla ve kurulum tamamlandıktan sonra Bitir’e tıkla.
  • Mac - LightWorks DMG dosyasını aç, LightWorks simgesini Uygulamalar klasörü kısayolü üzerine sürükle ve sorulduğunda yazılımı doğrula. Gözüktükçe diğer ekran talimatlarını takip et.
 5. 5
  LightWorks’ü aç. Bunu yapmak için:
 6. 6
  Create a new project…’e tıkla. Bu, pencerenin sol üst köşesindeki bir bağlantıdır.
 7. 7
  Projeni ayarla. Gözüken açılır pencerede aşağıdakileri yapın:[4]
  • "Name" metin alanına bir isim gir.
  • "Frame rate" açılır menüsünden Mixed rates’i seç.
  • Create’e tıkla.
 8. 8
  Local Files sekmesine tıkla. Bu, pencerenin sol alt köşesine yakındır.
 9. 9
  Yeşil perdeni ve video dosyalarını seç. Kullanmak istediğin yeşil perde videosuna tıkla, ardından arka plan olarak kullanmak istediğin resim veya videoya tıklarken Ctrl (PC) veya Command (Mac) tuşuna basılı tut.
  • Kullanmak istediğin dosyaları görmezsen en üstteki Places düğmesine tıkla ve ardından dosyalarının yer aldığı klasörü seç.
 10. 10
  Import’a tıkla. Bu, pencerenin sol alt köşesindedir. Bu, dosyalarını LightWorks’ün içine aktaracaktır.
 11. 11
  EDIT menüsüne tıkla. Bu seçenek LightWorks penceresinin en üstünde, LOG sekmesinin hemen yanındadır.
 12. 12
  İkinci bir video kaydı oluştur. Pencerenin en altındaki yatay kayıt bölümüne sağ tıkla, açılan menüdenTracks’e tıkla ve sonra açılan menüden Add video’ya tıkla. Pencerenin sol kenarında "V2" kaydının eklendiğini göreceksin.
 13. 13
  Dosyalarını kayıt alanına ekle. Yeşil perde videonu kayıt alanının "V1" bölümüne sürükle ve oraya bırak. Sonra arka plan resmini veya video dosyasını "V2" bölümüne sürükle.
  • Eğer arka plan videosu kullanıyorsan videonun yeşil perde videosu ile aynı uzunlukta olması gerekir.
  • Eğer arka plan resmi kullanıyorsan video uzunluğunda olması için onun sağ veya sol kenarına tıklayıp sürüklemen gerekir.
 14. 14
  VFX sekmesine tıkla. Bu, LightWorks penceresinin en üstündedir.
 15. 15
  Yeşil perde Chromakey efektini ekle. Pencerenin en altındaki "V1" kaydına sağ tıkla, Add’e tıkla, Key kategorisine tıkla ve sonra menüden Chromakey’e tıkla.
 16. 16
  Damlalık aracına tıkla. Bu, Chromakey panelinde "Saturation" kelimesinin yanındadır.
 17. 17
  Yeşil perdenin yeşil kısmına tıkla. Bu, arka plan resmin veya videonla değiştirilecek öğeyle eşleşen herhangi bir rengi seçecektir.
 18. 18
  Yeşil perdeyi düzenle. Sayfanın sol kenarındaki "Remove spill" kaydıracını sağa doğru kaydır. Bunu yapmak yeşil perdendeki renk tutarsızlığı nedeniyle gördüğün yeşil miktarını azaltacaktır.
 19. 19
  Videoyu önizlemek için Oynat düğmesine tıkla. Bu, videonun altındaki üçgen düğmedir.
  • Eğer yeşil perdeni biraz daha ayarlaman gerekiyorsa bunu pencerenin sol kenarından yap.
 20. 20
  Videonu dışarı aktar. Bunu yapmak için tekrar EDIT sekmesine tıkla, kayıt bölmesine sağ tıkla ve Export’u seç. YouTube’a tıkla, eğer işaretli ise "Upload to YouTube.com" kutusundaki işareti kaldır ve sonra sol alt köşeden Start’a tıkla. Bu, projeyi oynatılabilir bir video dosyasına dönüştürecektir.
  • Dışarı aktarma süresi video boyutuna ve çözünürlüğe bağlı olarak birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Shotcut ile Düzenlemek

 1. 1
  Shotcut’ı indir. Tarayacından https://www.shotcut.org adresine git, en üstteki Click to Download bağlantısına tıkla ve sonra indirmek için işletim sisteminin indirme bağlantısına tıkla.
  • Windows - Bilgisayarının kaç bit olduğuna bağlı olarak 64-bit Windows installer veya 32-bit Windows installer’a tıkla. Eğer Windows’un 64 bit veya 32 bit olup olmadığını bilmiyorsan bilgisayarının kaç bit olduğunu kontrol et.
  • Mac - macOS başlığı altında "macOS"a tıkla.
 2. 2
  Shotcut’ı yükle. Kurulum dosyası indikten sonra aşağıdakileri yap:
  • Windows - Shotcut kurulum dosyasına çift tıkla, belirtildiğinde Evet, Kabul Ediyorum, İleri, Yükle’ye ve kurulum tamamlandığında Kapat düğmesine tıkla.
  • Mac - Shotcut DMG dosyasına çift tıkla, Shotcut simgesini Uygulamalar klasörü kısayolu üzerine sürükle bırak ve sorulduğunda yazılımı doğrula. Gözüktükçe diğer ekran talimatlarını takip et.
 3. 3
  Shotcut’ı aç. Bunu Windows Başlat menüsünde ve Mac’inin Uygulamalar klasöründe bulacaksın.
 4. 4
  "Oynatma Listesi" and "Zaman Akışı" bölümlerini etkinleştir. Pencerenin en üstündeki Oynatma Listesi sekmesine, ardından Zaman Akışı sekmesine tıkla. Shotcut penceresinin sol kenarında "Oynatma Listesi" bölümünü ve pencerenin en altında "Zaman Akışı" bölümünü göreceksin.[5]
 5. 5
  Yeşil perde videonu ve arkaplanı içe aktar. Shotcut penceresinin sol üst kenarındaki Dosya Aç düğmesine tıkla, yeşil perde videosunu ve Ctrl (PC) veya Command (Mac) tuşuna basılı tutarak arka planı seç ve sağ alt köşeden ’a tıkla. Oynatma Listesi bölümünde dosya isimleri gözükecektir.
  • Yeşil perde arka planı olarak bir video ya da bir resim kullanabilirsin.
 6. 6
  İki video kanalı oluştur. Pencerenin en altındaki Zaman Akışı bölümünün sol üst köşesindeki üç çizgili menüye tıkla ve ardından Video İzi Ekle’ye tıkla. Sonra, bu işlemi ikinci bir video kanalı eklemek için tekrarla.
 7. 7
  Videonu ilk kanala koy. Oynatma Listesi penceresinden yeşil perde videona tıkla ve onu Zaman Akışı bölümündeki en üst kanala sürükle ve bırak.
 8. 8
  Arka planını ikinci kanala ekle. Arka plan fotoğrafını veya videosunu Zaman Akışı bölümünün en altındaki kanala sürükle ve bırak.
  • Eğer arka plan videosu kullanıyorsan videonun yeşil perde videonla aynı uzunlukta olması gerekir.
  • Eğer arka plan resmi kullanıyorsan video uzunluğunda olması için onun sağ veya sol kenarına tıklayıp sürüklemen gerekir.
 9. 9
  Yeşil perde video kanalını seç. Bu, Zaman Akışı bölümünün en üstünde olmalıdır.
 10. 10
  Filtreler menüsüne tıkla. Bu seçenek, pencerenin en üstündedir. Oynatma Listesi bölümünde bir "Filtreler" menüsü gözükecektir.
 11. 11
  ’ya tıkla. Bunu, "Filtreler" menüsünün altında bulacaksın. Bunu yaptığında Oynatma Listesi bölümünde mevcut filtrelerin listesi açılacaktır.
 12. 12
  "Video" simgesine tıkla. Bu, Oynatma Listesi bölümünün altındaki bilgisayar monitörü şeklindeki simgedir.
 13. 13
  Anahtar Renk: Basit’e tıkla. Bunu Oynatma Listesi penceresinin ortasında bulacaksın. Bunu yaptığında yeşil perde ayarları açılır.
 14. 14
  Yeşil perde mesafesini ayarla. Yeşil perde resmin veya videon pencerenin sağ tarafındaki yeşil ekranın yerinde görünene kadar "Uzaklık" kaydıracını sağa doğru sürükle.
  • Genel bir kural olarak kaydıracını "100%" ayarına getirmekten kaçınmak gerekir.
 15. 15
  Filmini gözden geçir. Pencerenin sağ kenarındaki film penceresinin altındaki "Oynat" üçgenine tıkla, sonra yeşil perdeni gerektiği şekilde ayarla. Eğer yeşil perdenin büyük çoğunluğunu görüyorsan "Uzaklık" kaydıracını sağa doğru kaydır; eğer arka planı yeterince göremiyorsan kaydıracı sola kaydır.
 16. 16
  Filmini dışarı aktar. Dosya menüsüne tıkla, Video Olarak Dışarı Aktar...’ı seç ve sonra menünün en altından Dosyayı Dışa Aktar’a tıkla. İstediğin dosya adını "Dosya Adı" (PC) veya "İsim" (Mac) alanına yaz ve sonra Kaydet’e tıkla.
  • Dışarı aktarma süresi video boyutuna ve çözünürlüğe bağlı olarak birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Yeşil ekran önünde çekim yaparken nesneyi arka plandan tamamen ayırmak önemlidir. Ayırma ve harmanlamaya yardımcı olması için fotoğraf veya video düzenleme araçlarını kullanabilirsin.
 • Yeşil bir perdenin önünde asla yeşil tonlarında bir şey giyme, aksi takdirde giysilerin arka plana karışır.
Reklam

Uyarılar

 • LightWorks ücretsizdir fakat ücreti Pro sürümüne sahip değilsen bazı özellikler (MP4 biçiminde dışarı aktarma özelliği gibi) kilitlidir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Stephen Cardone
Ortak yazarlar :
Profesyonel Fotoğrafçı
Bu makaledeki ortak yazarlar Stephen Cardone. Stephen Cardone, New York'ta bulunan ve bireyler ile işletmeler için vesikalık fotoğraf çekme ve oluşturma konusunda uzmanlaşmış NY Headshots isimli stüdyonun operasyon direktörüdür. Stephen, dört yıldan fazla profesyonel fotoğrafçılık deneyimine ve altı yıldan fazla belgesel film yapımcılığı deneyimine sahiptir. Stephen ayrıca NY Headshots'ta yoğun bir şekilde fotoğrafçı olarak çalışmaktadır. Yaptığı işler arasında etkinlik ve çevre fotoğrafçılığı, aktörler, modeller ve şirketler için vesikalık fotoğraf çekimi yer almaktadır. The New School'dan Kurgusal Olmayan Yazım alanında lisans derecesine sahiptir. Bu makale 1.655 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.655 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam