Yazın çok sıcaklayan bir kedi sıvı kaybı, güneş çarpması ve şok yaşayabilir. İnsanlardan farklı olarak kediler terlemez. Bu nedenle yazın dereceler yükselmeye başlayınca serin kalmak onlar için zor olabilir. Bir kedinin serinlemek için kullandığı temel yöntemler arasında güneşten uzak durmak, uyumak, su içmek ve sık sık nefes almak vardır. Bu yöntemlerin hiçbiri çok etkili değildir ve hiçbir çıkış yolu olmayan çok sıcak bir evde veya arabanın içinde kalmış bir kedi, fazla ısınacaktır ve sıcak çarpması riski altında olacaktır.[1] Kedinin sağlıklı ve mutlu kalabilmesi için yazın kedini serinletmek adına yapabileceğin bazı şeyler vardır.

Yöntem 1 / 3:
Kedin İçin Serin Bir Ortam Sağlamak

 1. 1
  Klimayı çalıştır. Kliman varsa kedini içerde tuttuğunda serin kaldığından emin olacaksın. Panjurları, perdeleri ve kapıları kapalı tutmak gibi kendin için evi serin tutmak adına yaptığın çoğu şey kedine de yarayacaktır.[2]
  • Kedin çok üşürse daha sıcak bir odaya gidebileceğinden emin ol. (Bazen klima ve vantilatör odayı çok soğutabilir ve bu, bir süre sonra kedin için rahatsız edici olabilir.)
  • Kedin dışarıda vakit geçirmeyi seviyor olsa bile yaz günlerinin en sıcak zamanlarında yani öğleden önce 11 ila akşam 6 arasında kedini içeride tutman önerilir.
 2. 2
  Evindeki hava akışını iyileştirmek için vantilatör kullan. Kliman yoksa vantilatör ve açık pencereler evini ve kedini serinletmek için kullanabileceğin diğer iyi seçeneklerdir. Vantilatörü, açık pencerelerin önüne koyarak havanın evden geçmesini ve evi serinletmesini sağla. Dönen kanatların kapağının güvenli olup olmadığını kontrol ederek kullandığın vantilatörün kedin için güvenli olduğundan emin ol.
  • Yere, odanın merkezine bakacak şekilde odanın köşesine bir veya daha fazla vantilatör koy. Bu şekilde kedin tüylerine hava gelecek şekilde vantilatöre rahat bir uzaktıkta uzanabilir. Bu gelen hava terlemeye benzer şekilde kedinin serinlemesine yardımcı olur.[3]
 3. 3
  Her zaman taze içme suyu ver. Kedinin susuz kalmaması için suya erişimi olması gerekir. Bununla beraber kedinin kan sıcaklığı yükseldiğinde beynindeki sensörler serinlemesi ve kanı sulandırması için su içmesini söyler. Bu nedenle kedinin her zaman temiz, taze suya ulaşabilmesi önemlidir.[4]
  • Geniş yüzeyi olan su kapları (yemek tabağı veya köpekler için olan su kapları gibi) koy. Geniş kaplar kediyi su içmeye teşvik eder çünkü kediler, bıyıklarının su kabının yanlarına değmesinden hoşlanmaz. Suyu her gün en azından bir kere değiştirdiğinden emin ol ve kap sürekli su ile dolu olsun.
  • Kedinin hiçbir zaman içinde yosun olan sudan içmesine izin verme çünkü yosun toksiktir ve ishale, kusmaya, nöbet geçirmeye ve ani ölüme sebep olabilir.[5]
  • Kedin için bir su pınarı almayı düşün. Kedilerin çoğu akan su içmeyi tercih eder ve su pınarı bunun için harika bir seçenektir.
 4. 4
  Kedinin serin bir alan seçmesine izin ver. Kediler, sıcak hissettikleri zamanlar da dâhil olmak üzere rahatlık konusunda her zaman akıllıdır. Küvette veya lavaboda kıvrılmayı sever çünkü porselen, dışarısı sıcak olsa bile serin kalır. Bunlar genelde daha serin olduğundan kediler bazen banyo, çamaşır odası ve mutfak gibi evin fayanslı bölgelerini tercih eder. Kedin bir alan seçerse ve orada rahat görünürse onu öylece bırak, hiç karışma.[6]
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Kedine Serinlemesinde Yardımcı Olmak

 1. 1
  Sıcak günlerde kedinin hareketsiz kalmasına izin ver. Şu an kedinle hareketli oyunlar oynamanın zamanı değil. Lazer pointer kovalamasını veya bir eşyayı sarkıtarak onu yakalamasını beklemek gibi şeyler kesinlikle yapılmamalı. Bunun yerine kedinin dinlenmesini ve fazla yorulmamasını teşvik et. Kaslarla ilgili aktviteler sıcaklık üretir ki bu da zaten çok sıcak havalarda kedinin ihtiyacı olmadığı bir şey.[7]
 2. 2
  Kedinin gölgelik bir alana erişimi olduğundan emin ol. Kedin dışarıdayken gölge bir alana erişimi olduğundan emin olmak için mantıklık önlemler al ve kedin tam güneşin altında kalmak zorunda kalmasın. Bu bir ağacın, çalının veya bahçe şemsiyesinin oluşturduğu bir gölgelik olabilir. Kedin içerdeyse çok güneş ışığı alan bir odayla kısıtlanmadığından ve bu parlak güneş ışıklarının olmadığı bir yerde dinlenebildiğinden emin ol.[8]
  • Dışarıda yaşayan bir kedin varsa kapıları kapatmadan önce evin etrafındaki diğer yapıları (garaj gibi) ve kapalı bahçeleri kontrol ettiğinden emin ol. Yapı çok sıcak olabilir ve kedin içerde kilitli kalırsa ölebilir.
 3. 3
  Kedini nemli havlularla serinlet. Çoğu kedi ıslanmayı sevmez ama nemli havlularla onun biraz da olsa serinlemesine yardımcı olabilirsin. Bir bezi veya havluyu soğuk suyla hafif ıslat ve kedinin başının üstünden başlayıp arka tarafına kadar kedini hafifçe bezle veya havluyla okşa.
  • Kedin çok sıcaksa onu tahammül edeceği sıklıkta hafif ıslak bir havluyla sil.
 4. 4
  Kedini her gün fırçala. Keçe gibi olan tüyler ısıyı hapseder. Kedinin tüylerinin dolaşmadığından ve havanın tüyler arasında dolaşabildiğinden emin olmak, kedinin serin kalmasına yardımcı olacaktır. Bu özellikle de uzun tüylere sahip kedi türleri için önemlidir.
  • Sabah ilk iş olarak kedin sıcaklamadan önce günün en serin anında kedinin tüylerini taramayı ve fırçalamayı rutin hâline getir. Sıcaklık yüzünden huysuz hissetmiyorsa büyük ihtimalle seninle iş birliği yapmaya daha istekli olacaktır.
  • Kedini derisine kadar tıraş etmekten kaçın çünkü bu, kedini güneşe maruz bırakacağından kedinde güneş yanığına ve cilt kanseri riskine sebep olabilir.
  • Sıcak bir günde kürk giymek tuhaf görünse de uzmanlar kürkün yazın serin tuttuğuna kışın ise sıcak tuttuğuna inanıyor. Bu nedenle kedinin kürkünü tıraş etmek serin kalmasına yardımcı olmayabilir.
  • Ancak kedinin tüyleri ciddi bir şekilde dolaşmışsa veya karışmışsa bu, kedinin bedeninde bir kabuk oluşturur. Bu kabuk, tüylerin işlevini yerine getiremediği anlamına geliyor ve bu nedenle kedinin tüylerini bir uzmana tıraş ettirmek en iyisidir.
 5. 5
  Serin bir köşe oluştur. Kedin çok sıcakladığında köşesine çekilmesi için serin, güneş ışığı almayan bir yer yaparak onun serinlemesine yardımcı olabilirsin. Karton kutuyu yanlamasına bir dolabın içi, koltuğun arkası veya evdeki serin bir bölgenin yakını gibi sessiz ve ayak altı olmayan bir yere koy. İçine sert banyo havlusu veya başka serin, pamuklu kumaş koy. Bir çorabın içine buz torbası koy ve ekstra bir serinleme etkisi vermesi için bunu karton kutunun içindeki havlunun altına koy.[9]
  • Diğer bir iyi fikir ise kedinin en sevdiği alana havlu veya çarşaf koymaktır. Böyle yaptığında kedinin tüyleri ve sıcak yüzeyler arasında serin bir bariyer oluşturmuş olacaksın.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Sıcak Çarpmasını Tespit Etmek ve Tedavi Etmek

 1. 1
  Sıcak çarpmasının belirtilerine bak. Sıcak çarpmasının belirtileri arasında aşırı sık ve hızlı nefes alma, uyuklama, pespembe kulaklar, sersemlik, güçsüzlük, ayağa kalkamama, titreme ve hatta nöbet geçirme sayılabilir.[10]
  • Sıcak çarpması yaşayan bir kedinin ayak patileri de sıcak olacaktır. Kedinin sıcak çarpması yaşadığından şüpheleniyorsan kedini hemen fayans gibi serin bir yüzeye al. Kedinin sıcaklığını biraz da olsa düşürmek için vantilatörü açıp ona esecek şekilde yerleştir.
 2. 2
  Kedini serin, nemli havluyla serinlet ve ona su ver. Kedin sıcak çarpması yaşıyor gibi görünüyorsa serin, nemli havluları patilerine koy ve hemen içmesi için önüne su getir. Su içecek kadar gücü yoksa nemli bir bez kullanarak diş etlerini ıslatmaya çalış.
  • Aşırı sıcak ve aşırı soğuk arasındaki sıcaklık farkı kedide bir tür şok oluşturabileceğinden buzlu sudan veya çok soğuk sudan kaçın.
 3. 3
  Tavsiye almak için kedinin veterinerini ara. Sıcak çarpmasının tedavi edilmesi için kedini veterinere götürmen gerekebilir. Veteriner kedinin sıcaklığını düşürmek için damardan sıvı verebilir ve organlarına kan akışı sağlayabilir. Kedinin sıcaklığı arttıkça kanı daha da yoğunlaşacaktır ve önemli organlara giden kan dolaşımı bozulabilir.[11]
  • Kedinin sıcak çarpması yaşadığından şüpheleniyorsan hemen kedinin veterinerini ara.
  Reklam

İpuçları

 • Pireler açısından kedini yaz aylarında düzenli olarak tedavi ettir çünkü pireler, sıcak aylarda artma eğilimindedir. Yoksa sıcaklık ıstırabına bir de kaşıntı ıstırabı eklenebilir.
 • Kedin ne kadar yaşlıysa ona o kadar dikkatli bakman gerekir. Kedin fazla kiloluysa sıcaklığı da daha çok hissedecektir.
 • Sıcak havalarda kedini dışarı çıkarırsan yalnızca sabahın erken saatlerinde veya akşam vakti çıkar.
 • Arabadaki uzun seyahatlerde (evden taşınıyorsan vs.) havalandırmanın sağlanması için klimayı veya pencereleri aç. Kedinin taşıma çantasını, taşıma çantasındaki deliklerden hava girmesini önleyecek herhangi bir şekilde kapatma.
 • Yazın kedini sakın dışarıda başıboş bırakma.
 • Kedinin her zaman içebileceği kadar suya erişimi olsun.
 • Evini serin tut. 18-21 derece tavsiye edilir.

Reklam

Uyarılar

 • Sıcak çarpmasının en yaygın sebebi kedinin genelde bir araba veya sıcak bir oda gibi sıcak, yeterli havalandırma yapılmamış bir yerde bırakılmasıdır. Yaz sıcağında havalandırma sağlamadan kedini sakın arabada ve başıboş bırakma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?

wikiHow

Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?

wikiHow

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?

wikiHow

Kedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Köpek İshali Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Kedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?

wikiHow

Kedi Nasıl Yıkanır?

wikiHow

Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Köpeğin Depresyonda Olduğu Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Kedi Nasıl Sevilir?

wikiHow

Kedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?

wikiHow

Yavru Kedi Nasıl Sevilir?
Reklam
 1. Nelson, R, and Couto, G, (2013), Small Animal Internal Medicine, ISBN 978-0323086820
 2. Nelson, R, and Couto, G, (2013), Small Animal Internal Medicine, ISBN 978-0323086820

Bu wikiHow makalesi hakkında

Pippa Elliott, MRCVS
Ortak yazarlar :
Veteriner, Royal College of Veterinary Surgeons
Bu makaledeki ortak yazarlar Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Pippa Elliott, evcil hayvan uygulamaları ve veteriner cerrahi alanında 30 yılın üzerinde tecrübeye sahip Royal College of Veterinary Surgeons Üyesi bir veteriner cerrahtır. 1987 yılında Glasgow Üniversitesi’nden veteriner hekim ve cerrahlık derecesini almıştır. Doğup büyüdüğü yerdeki aynı hayvan kliniğinde 20 yılın üzerinde bir süre çalışmaktadır. Bu makale 12.390 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 12.390 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam